Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους συνφορουμίτες (naive, Manfreduser789, D.PAT) να ξεκαθαρίσουν  τι εννοούν λέγοντας φασόν και τι επώνυμο ηλιακό. Δεν είμαι ειδικός, δεν γνωρίζω καθόλου την αγορά και δυστυχώς δε έχω χρόνο να διαβάσω όλο το παρόν θέμα.

 

Ρώτησα πάλι τον υδραυλικό και απάντησε ότι τους δουλεύει χρόνια, είναι ελληνικοί με τα καλύτερα υλικά και θα μου φέρει έντυπα και πληροφορίες για την εταιρεία κατασκευής όταν του είπα οτι  δεν βρίσκω κάτι στο internet. Η τιμή του είναι 800 συν 150 τα περαστικά συν 60 η έξτρα χρέωση για την βάση κολλητά στη  κεραμοσκεπή συν 60 για τον γερανό συν περίπου 70 τα υλικά, σύνολο 1140 (1100 την πρώτη φορά που μιλήσαμε). Α! και δεν είναι αυτός στο link  του Δασκαλάκη.

 

Πόσα πρέπει να υπολογίζω για ένα "επώνυμο" ελληνικό κατά προτίμηση που θα "κρατήσει"; Γιατί σίγουρα δεν θέλω ηλιακό για 5 χρόνια...

 

Κάθε πληροφορία που θα με βοηθήσει να καταλάβω τι παίζει είναι πολύτιμη.

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Αν θέλεις να εισαι σχεδον σίγουρος για κάτι που αγοράζεις τοτε θα πρεπει να παρεις κατι που ειναι πιστοποιημένο  βάση ελληνικης νομοθεσίας, δηλαδή 1) Η εταιρια παραγωγής να φέρει ISO 9001 ενεργο, 2)Να φέρουν σήμανση CE ή test report, 3)να πληρουν τα ευρωπαικα πρώτυπα για ηλιακούς θερμοσίφωνες, δηλαδή ΕΛΟΤ EN 12976 ή ΕΝ129752. Έτσι είσαι σίγουρος οτι η εταιρία έχει κάποια στανταρτ.

 

Σαν μάρκες θα σου προτεινα ΕΒΗΛ ή Ξάφης που ειναι απο την πόλη μου, οικογενειακές επιχειρήσεις με πολλά χρόνια στην αγορά. Απο την πρώτη έχουμε κάποιους στην οικογένεια μου και μέσο όρο ζωής ξεπέρασαν τα 20 χρόνια, με ελάχιστη συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν θέλεις να εισαι σχεδον σίγουρος για κάτι που αγοράζεις τοτε θα πρεπει να παρεις κατι που ειναι πιστοποιημένο  βάση ελληνικης νομοθεσίας, δηλαδή 1) Η εταιρια παραγωγής να φέρει ISO 9001 ενεργο, 2)Να φέρουν σήμανση CE ή test report, 3)να πληρουν τα ευρωπαικα πρώτυπα για ηλιακούς θερμοσίφωνες, δηλαδή ΕΛΟΤ EN 12976 ή ΕΝ129752. Έτσι είσαι σίγουρος οτι η εταιρία έχει κάποια στανταρτ.

 

Για χάρη της ακριβολογίας, μια επισήμανση:  μόνο η σήμανση CE είναι υποχρεωτική από την ελληνική νομοθεσία (και λογικά αφορά το ηλεκτρικό κομμάτι του ηλιακού). Τα υπόλοιπα δεν είναι υποχρεωτικά. Είναι βέβαια καλοδεχούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν θέλεις να εισαι σχεδον σίγουρος για κάτι που αγοράζεις τοτε θα πρεπει να παρεις κατι που ειναι πιστοποιημένο  βάση ελληνικης νομοθεσίας, δηλαδή 1) Η εταιρια παραγωγής να φέρει ISO 9001 ενεργο, 2)Να φέρουν σήμανση CE ή test report, 3)να πληρουν τα ευρωπαικα πρώτυπα για ηλιακούς θερμοσίφωνες, δηλαδή ΕΛΟΤ EN 12976 ή ΕΝ129752. Έτσι είσαι σίγουρος οτι η εταιρία έχει κάποια στανταρτ.

 

Για χάρη της ακριβολογίας, μια επισήμανση:  μόνο η σήμανση CE είναι υποχρεωτική από την ελληνική νομοθεσία (και λογικά αφορά το ηλεκτρικό κομμάτι του ηλιακού). Τα υπόλοιπα δεν είναι υποχρεωτικά. Είναι βέβαια καλοδεχούμενα.
Υποχρεωτικα ειναι ολα αυτα οταν προκειτε να χρησιμοποιηθουν σε δημοσια εργα, τα εσπα κυριως. Αλλα δεν βλεπω τον λογο να μη τα κοιταξει καποιος και για το δικο του ηλιακο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D.PAT να σε ρωτήσω κάτι αν το ξέρεις.

Αληθεύει ότι τηλεοπτικό ηλιακό έχει αντί για κανονικό εναλλάκτη, σπείρα, πάχος λαμαρίνας 1.5 χιλιοστά και χωρητικότητα 120 λίτρα αντι για 150 όπως αναφέρει? 

 

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω δύο καλά θέματα πιστεύω από άλλο φόρουμ, για ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται. 

 

Link.png Site: Οικονομικοί"Ανοξείδωτοι" ή "inox" ηλιακοί θερμοσίφωνες  

 

Link.png Site: http://forum.monachos.gr/showthread.php/4036-%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B6%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82


Να ρωτήσω και κάτι,

σε ηλιακό glass, είναι επιτακτική η ανάγκη να αλλάξουμε το ανόδιο, ή τουλάχιστον το ίδιο συχνά; 

Αφού είναι glass τι είναι αυτό που προστατεύεται; τυχόν εξαρτήματα, σωληνώσεις κτλ.;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω δύο καλά θέματα πιστεύω από άλλο φόρουμ, για ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται. 

 

Link.png Site: Οικονομικοί"Ανοξείδωτοι" ή "inox" ηλιακοί θερμοσίφωνες  

 

Link.png Site: http://forum.monachos.gr/showthread.php/4036-%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B6%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82

Να ρωτήσω και κάτι,

σε ηλιακό glass, είναι επιτακτική η ανάγκη να αλλάξουμε το ανόδιο, ή τουλάχιστον το ίδιο συχνά; 

Αφού είναι glass τι είναι αυτό που προστατεύεται; τυχόν εξαρτήματα, σωληνώσεις κτλ.;

 

Ευχαριστώ

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες, ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα (αρνητικά) από το ότι μόνο ο Μαλτέζος κατασκευάζει ανοξείδωτο, γιατί κυκλοφορούν και ένα σωρό άλλες μάρκες. Όλοι αυτοί λοιπον είναι εισαγόμενοι; Ας μας βοηθήσουν οι συμφορουμίτες που είναι του χώρου.

Επίσης, δε μπορώ να μη διακρίνω την προώθηση του Μαλτέζου, ελπίζω να είναι αντικειμενική.

Αυτό πάντως που λέει ότι κάποιοι πλασάρουν ως ανοξείδωτο το θερμοσίφωνα λόγω του εξωτερικού περιβλήματος, το έχω συναντήσει και εγώ.

 

Για την ερώτησή σου:

Κατά τη διαδικασία της επισμάλτωσης, δημιουργούνται ατέλειες (πόροι) στο στρώμα της προστατευτικής επικάλυψης, λόγω φυσαλίδων που παράγουν τα υλικά της κατά τη διαδικασία. 

Επίσης, λόγω της θερμικής κόπωσης (συνεχείς θερμοκρασιακές μεταβολές) κατά την λειτουργία του θερμοσίφωνα, δημιουργούνται μικρορωγματώσεις στο στρώμα του σμάλτου.

Έτσι, σημειακά  το υπόστρωμα εκτίθεται στην ηλεκτρόλυση, και επειδή το χαλυβδοέλασμα που χρησιμοποιείται εκεί δεν είναι πολύ ανθεκτικό, η διάβρωση προχωρά γρήγορα με αποτέλεσμα τη δημιουργία τρύπας στο σημείο.

Για αυτό είναι πολύ σημαντική η επιπλέον ανοδική προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσα να εχω την γνωμη σας για τους solar star ή εντυπωσεις απο καποιους που τους εχουν χρησιμοποιησει πριν τον αγορασω?

για μενα κοιτα κατι που πουλαει π.χ ηλιοακμη,μαλτεζος,calpak,sonne,nobel με τον τελευταιο να εχει καλυτερη σχεση τιμης-αποδοσης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα κοιτα κατι που πουλαει π.χ ηλιοακμη,μαλτεζος,calpak,sonne,nobel με τον τελευταιο να εχει καλυτερη σχεση τιμης-αποδοσης.

Ευχαριστω...απλα μεγαλη διαφορα τιμης τουλαχιστον +50%.υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει καποιον solar star να μας πει απο αποδοση αν εμεινε ικανοποιημενος?εχω μπερδευτει με συλλεκτες επιλεκτικους,ημιεπιλεκτικους,επιλεκτικης βαφης!!!οπως θελει ο καθενας τους ονομαζει!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω...απλα μεγαλη διαφορα τιμης τουλαχιστον +50%.υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει καποιον solar star να μας πει απο αποδοση αν εμεινε ικανοποιημενος?εχω μπερδευτει με συλλεκτες επιλεκτικους,ημιεπιλεκτικους,επιλεκτικης βαφης!!!οπως θελει ο καθενας τους ονομαζει!!!

Ο SOLAR STAR ποσο σου παει? λιτρα? και τετραγωνικα συλλεκτες?

εμενα μου εχουν πει για solar star μακρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω...απλα μεγαλη διαφορα τιμης τουλαχιστον +50%.υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει καποιον solar star να μας πει απο αποδοση αν εμεινε ικανοποιημενος?εχω μπερδευτει με συλλεκτες επιλεκτικους,ημιεπιλεκτικους,επιλεκτικης βαφης!!!οπως θελει ο καθενας τους ονομαζει!!!

Εμπειρία από τους συγκεκριμένους δεν έχω, αλλά κοιτώντας στο site τους, δε μπόρεσα καν να καταλάβω τι πουλάνε.

Πάρε για παράδειγμα από εδώ:

και πες που αν καταλαβαίνεις τι θέλει να πει όταν γράφει:

 

 

O ηλιακός θερμοσίφωνας κενού είναι ο νέος τύπος του ηλιακού θερμοσίφωνα που υιοθετεί τον προηγμένο σωλήνα θερμότητας και όλη την κενή τεχνολογία σωλήνων γυαλιού.

 

...Κανονικά, τα κύρια σημεία είναι το πάχος και το παγώνοντας ανθεκτικό χαρακτηριστικό γνώρισμα του σωλήνα θερμότητας χαλκού...

 

Εκτός του ότι παραπλανεί λέγοντας inox τον ηλιακό επειδή έχει ανοξείδωτο το εξωτερικό του κάλυμμα (ότι λέγαμε πιο πριν) φαίνεται ότι δεν ξέρουν καν αγγλικά να μεταφράσουν ένα φυλλάδιο και το έβαλαν στο google translate χωρίς να ασχοληθούν αν το αποτέλεσμα βγάζει νόημα.

 

Αντίστοιχα, δε μπόρεσα να καταλάβω τελικά τι ακριβώς εσωτερικό δοχείο χρησιμοποιούν, ενώ δε βρήκα καθόλου πληροφορίες για τους συλλέκτες.

Δεν ξέρω αν η ποιότητα κατασκευής είναι καλύτερη από την ποιότητα των πληροφοριών στο site τους, πάντως η πρώτη άποψη δεν είναι καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SOLAR STAR ποσο σου παει? λιτρα? και τετραγωνικα συλλεκτες?

εμενα μου εχουν πει για solar star μακρια...

200lt με 4m2 επιλεκτικο συλλεκτη 560ευρω...αλλα μαλλον θα το ψαξω λιγο ακομα...

Εμπειρία από τους συγκεκριμένους δεν έχω, αλλά κοιτώντας στο site τους, δε μπόρεσα καν να καταλάβω τι πουλάνε.

Πάρε για παράδειγμα από εδώ:

και πες που αν καταλαβαίνεις τι θέλει να πει όταν γράφει:

 

Εκτός του ότι παραπλανεί λέγοντας inox τον ηλιακό επειδή έχει ανοξείδωτο το εξωτερικό του κάλυμμα (ότι λέγαμε πιο πριν) φαίνεται ότι δεν ξέρουν καν αγγλικά να μεταφράσουν ένα φυλλάδιο και το έβαλαν στο google translate χωρίς να ασχοληθούν αν το αποτέλεσμα βγάζει νόημα.

 

Αντίστοιχα, δε μπόρεσα να καταλάβω τελικά τι ακριβώς εσωτερικό δοχείο χρησιμοποιούν, ενώ δε βρήκα καθόλου πληροφορίες για τους συλλέκτες.

Δεν ξέρω αν η ποιότητα κατασκευής είναι καλύτερη από την ποιότητα των πληροφοριών στο site τους, πάντως η πρώτη άποψη δεν είναι καλή.

Εχεις δίκιο...δεν ξέρω καν αν είναι κατασκευαστες όπως παρουσιαζονται ή απλα περνουν χαμηλης ποιότητας φασόν προιοντα και κολλανε το αυτοκολλητο τους...Μου έκανε εντλυπωση η δεκαετη εγγύηση τους...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καιρό να σχολιάσω αν και παρακολουθώ το νήμα, καθώς οι τοποθετήσεις άλλων μελών με καλύπτουν κι έτσι δεν έχω κάτι εποικοδομιτικό να προσθέσω.

Αλλά με αυτό που είδα σήμερα δεν μπορώ να το αφήσω να "πέσει κάτω".

Σοβαρά τώρα ρε παιδιά, εν έτει 2014 βλέπετε τέτοιο site "παραγωγικής" εταιρίας και ακόμα το συζητάτε; (στο solar star αναφέρομαι)

Πέρα από αυτό που είπε ο συνφορουμίτης παραπάνω για το google translate το οποίο βγάζει μάτι καθώς σε πολλά του σημεία δεν ευσταθεί όχι μόνο τεχνικά αλλά ούτε και συντακτικά (αν ακόμα μιλάμε την ελληνική) πχ "....πώμα πυριτίου, και το στόλισμα ανοξείδωτου", είναι δυνατό μια εταιρία με τεχνολογία αιχμής υποτίθεται (τον θερμοσίφωνα κενού όπως ευαγγελίζεται) να μας λέει ότι δεν έχει διαθέσιμη φωτογραφία;;;

Άσε που κάποιος πρέπει να τους ενημερώσει ότι δεν υπάρχουν "θερμοσίφωνες κενού" αλλά "θερμοσίφωνες με συλλέκτες κενού".


Ευχαριστω...απλα μεγαλη διαφορα τιμης τουλαχιστον +50%.υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει καποιον solar star να μας πει απο αποδοση αν εμεινε ικανοποιημενος?εχω μπερδευτει με συλλεκτες επιλεκτικους,ημιεπιλεκτικους,επιλεκτικης βαφης!!!οπως θελει ο καθενας τους ονομαζει!!!

 

Φίλε μου το οικονομικό το καταλαβαίνω. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε άλλωστε.

Αλλά μην περιμένεις σε καμιά περίπτωση ότι το μηχάνημα που θα πάρεις 500 ευρώ θα έχει καμία σχέση (πέρα από εμφανισιακή) με αυτό με τα 1000. Αν πιστεύεις ότι όλα είναι ίδια, λυπάμαι αλλά θα ανακαλύψεις πως όχι (the hard way)

Έχω πει και άλλη φορά ότι μπορεί το ακριβό να μην είναι πάντα καλό αλλά το καλό είναι συνήθως ακριβό (δεν διεκδικώ βέβαια την πατρότητα της φράσης, απλά την χρησιμοποιώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...