Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν ηλιακο πολλα χρονια και το τζαμι μεσα βλεπω οτι πιανει υγρασια και χανονται τα υγρα οποτε πρεπει καθε 10 μερες να συμπληρωνω αλλιως δε ζεσταινει

Μπορω να αλλαξω μονο το συλλεκτη ή δε συμφερει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω εναν ηλιακο πολλα χρονια και το τζαμι μεσα βλεπω οτι πιανει υγρασια και χανονται τα υγρα οποτε πρεπει καθε 10 μερες να συμπληρωνω αλλιως δε ζεσταινει

Μπορω να αλλαξω μονο το συλλεκτη ή δε συμφερει ?

Αν είναι πολύ παλιός, ίσως να μη συμφέρει γιατί σε ένα χρόνο μπορεί να σου τρυπήσει και το βαρέλι. 

 

Πόσα χρόνια τον έχεις;  Τι ηλιακός είναι, έχει γίνει ποτέ συντήρηση;

 

Επίσης, υπάρχει και η περίπτωση να επισκευάζεται η διαρροή, την εντοπίσει πού ακριβώς συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πανω απο 15 χρονια

Ειναι ενας μικρος μαρκας Φυρογενης και τον ειχε δει ενας τεχνικος και ειπε οτι μαλλον δε διορθωνεται

Πιανει υγρασια εσωτερικα ολο το τζαμι

 

post-40128-0-70504700-1399813803_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, νομίζω τον έχεις ξαναδείξει εδώ.

Δε νομίζω πως αξίζει να δώσεις κανα 150άρι τώρα για συλλέκτη, καλύτερα να πας για καινούργιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι καιρο υο προβλημα αλλα τωρα χειροτερτεψε

για νε βαλω νεο συλλεκτη παει 150 ?

Αν χαλασει αργοτερα και το αλλο παει αχρηστος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι καιρο υο προβλημα αλλα τωρα χειροτερτεψε

για νε βαλω νεο συλλεκτη παει 150 ?

Αν χαλασει αργοτερα και το αλλο παει αχρηστος ?

Μπορείς μετά να πάρεις μόνο ένα μπόιλερ, αλλά επειδή αυτό αναμένεται να γίνει σύντομα, νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, είναι καλύτερο να πάρεις ένα ολόκληρο σύστημα από την αρχή, που να είναι μελετημένο όσον αφορά το συνδυασμό:  θερμοδοχείο-συλλέκτης- σωλήνες- βάση και να μην είσαι συνέχεια σε μια λύση ανάγκης.

Η τιμή που σου είπα είναι ενδεικτική για μια λύση ανάγκης, όχι για έναν συλλέκτη που θα ασχοληθείς και με τα χαρακτηριστικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλές τιμές .

 

Σκεφτόμουν για Μαλτέζο, αλλά οι climasol είναι δελεαστικοί λόγω τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Έστω οτι θέλουμε να βάλουμε ηλιακό σε κεραμίδια. Αυτό συνεπάγεται ότι η κλίση του δεν θα είναι σωστή ( δηλαδή γύρω στις 40 μοίρες ) αλλά στην κλίση της σκεπής γύρω στις 20 μοίρες.

Επιπλέον έστω ότι ο ηλιακός δε μπορεί να τοποθετηθεί προς νότο αλλά ανατολικά ( η σκεπή κοιτάει είτε δυτικά είτε ανατολικά ).

 

Από αυτές τις δύο μη σωστές ως προς την τοποθέτηση  ηλιακού θέσεις τί ποσοστό "χασούρας" ως προς τη λειτουργία του ηλιακού θα έχουμε  ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Έστω οτι θέλουμε να βάλουμε ηλιακό σε κεραμίδια. Αυτό συνεπάγεται ότι η κλίση του δεν θα είναι σωστή ( δηλαδή γύρω στις 40 μοίρες ) αλλά στην κλίση της σκεπής γύρω στις 20 μοίρες.

Επιπλέον έστω ότι ο ηλιακός δε μπορεί να τοποθετηθεί προς νότο αλλά ανατολικά ( η σκεπή κοιτάει είτε δυτικά είτε ανατολικά ).

 

Από αυτές τις δύο μη σωστές ως προς την τοποθέτηση  ηλιακού θέσεις τί ποσοστό "χασούρας" ως προς τη λειτουργία του ηλιακού θα έχουμε  ?

 

Ευχαριστώ

Η διαφορά στην απορρόφηση της ακτινοβολίας λόγω της κλίσης δεν είναι πολύ μεγάλη, της τάξης του 5% (εξαρτάται και από το μήνα).  Μπορεί όμως να δημιουργήσει πρόβλημα στην κυκλοφορία του υγρού του θερμοσίφωνα, για αυτό πρέπει καλύτερα να ρωτήσεις τον κατασκευαστή.

Ο προσανατολισμός όμως είναι πολύ σημαντικός, αν τον βάλεις να κοιτάει ανατολικά ή δυτικά, μπορεί να χρειαστείς διπλάσια επιφάνεια συλλέκτη, γιατί το χειμώνα η διαφορά είναι της τάξης του 50%.

Διάβασε εδώ αν έχεις όρεξη http://www.helapco.gr/ims/file/installers/totee-klimatika.pdf

 

Δε μπορείς να τον βάλεις σε κάποιο σημείο που να μη σκιάζεται κοντά στο έδαφος ώστε να κοιτάει νότια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές τιμές .

 

Σκεφτόμουν για Μαλτέζο, αλλά οι climasol είναι δελεαστικοί λόγω τιμής.

Οι climasol πως γίνεται να έχουν 80, 100 και 120 λίτρα με 1,5 τετραγωνικό συλλέκτη? Μάλλον χαμηλή τιμή πουλάνε και όχι ηλιακό ;-)

Εντωμεταξύ για όποιον ενδιαφέρεται είδα ότι με πιστωτική Πειραιώς έχεις κάποια εκπτωσούλα σε συγκεκριμένους ηλιακούς στις εταιρίες Μαλτέζος ( - 12% έως 3 άτοκες ) και Calpak ( -20% έως 12 άτοκες ) μέχρι 31/05/14.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε naive  και αν μπορείς να μου απαντήσεις σε άλλες 2 ερωτήσεις αν μπορείς ( ή όποιος άλλος θέλει)

α) ο αντίστοιχος με τον πιο πάνω ηλιακό ττου Μαλτέζου, της Calpak , είναι οκ ?? ( 160LT, inox boiler, Επιλεκτικος χαλκού )

Αν πάρεις ΜΑΛΤΕΖΟ θα πάρεις ανοξείδωτο και όχι glass γιατί glass βρίσκεις και πολύ φθηνότερα. Ο calpak δεν έχει καμία σχέση με το μαλτεζο και τον θεωρώ πολύ ακριβό ηλιακό για τα υλικά κατασκευής του. Όσο για τις εκπτώσεις και τις δόσεις κάνουν σχεδόν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θα παω σε κατι καινουριο να ειμαι ησυχος

γυρω στα 500ε εχω δει αυτα

http://www.agelopoulos.gr/norton-glass-160lt.html

http://www.multiclima.gr/ηλιακος-θερμοσιφωνας-climasol-160-λιτρα-2μ-συλλεκτης

ο 160λ θελει απο 2.6 συλλεκτη εκτος αμα τον θες μονο για καλοκαιρι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

 

Ψάχνω για ηλιακό 200 lit, για 6 άτομα και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Είχα έναν stibel eltron για 25 χρόνια αλλά τρύπησε το μπόιλερ και τωρα έιμαι σε αναζήτηση καινούριου.

 

Μου έκαναν προσφορά για τον Μαλτέζο την σειρά FL στα 200 lit μαζί με τα περαστικά 1500€ σε μονοκατοικία με ταυτόχρονη απεγκατάσταση του παλιού.

http://www.maltezos.gr/stainless_solar_heaters_%20FL.html

 

Ειναι καλά?

...γιατί μου ακούγεται κάπως ακριβά...

και μάλιστα την συγκεκριμένη σειρά την έχει προσφορά ο Μαλτεζος μέχρι τέλος Μαιου 250€ κάτω)

οπως λέει εδώ:

http://www.maltezos.gr/prices.html

 

Σε τι διαφέρει η σειρά F με τους άλλους ανοξείδωτους του μαλτέζου? Μήπως δεν είναι inox 316 όπως στην καλή σειρά:

http://www.maltezos.gr/stainless_solar_heaters.html

 

Επίσης, ειδα και κατι άλλες προσφορές , οπως αυτη του Γεωργιάδη απο Σέρρες με τον pyramis 200lit Link.png Site: εδώ

που είναι στα 880€ και δίνει και 10 χρόνια εγγύηση όπως λέει απλά θα πρέπει να υπολογίσω περίπου 200€ για τα περαστικά και άλλα 20€ για μεταφορικά, δηλαδή 1100€ σύνολο.

 

Ποια είναι η γνώμη σας , αξίζει ο συγκεκριμένος ? ή να πάω για Μαλτέζο ?

 

Καλοδεχούμενη οποιαδήποτε εμπειρία, γνώμη ή πρόταση.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ζήτησες προσφορά, δε ρώτησες τι διαφορά έχουν οι FL; 

Δεν τους έχω ακούσει. Δεν πρέπει να είναι 316L πάντως, γιατί θα το έγραφε. Αλλά πρέπει να μάθουμε τι είναι για να συγκρίνουμε τεχνικά.

 

Το 316L είναι ανοξείδωτο ατσάλι με πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε άνθρακα (το "L" προκύπτει απο το "Low" δείχνοντας αυτό) το οποίο του δίνει συγκολλήσεις πιο ανθεκτικές στη διάβρωση, που είναι βασικό στους θερμοσίφωνες επειδή έχουν μεγάλες ραφές συγκόλλησης.

 

Η γνώμη μου πάντως είναι αν πας σε Μαλτέζο, να πάρεις αυτό για το οποίο φημίζεται, και όχι κάτι επειδή έχει τη φίρμα του επάνω.

 

Για τους pyramis δεν έχω εμπειρική γνώμη, αλλά έχω κάποιους γνωστούς που δουλεύουν στο εργοστάσιο, άρα είναι ελληνικής κατασκευής με εργοστασιακή υποστήριξη, που είναι καλό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θέλω να πάρω ένα ηλιακό 200 λίτρων και μου έχουν προτείνει http://www.alphaclimagr.gr/p.HELIOAKMI-200E-glass-boiler-iliakos-Epilektikos-Diplis-4-20tm-36-ATOKES-DOSEIS.756411.htmlκαι αυτον

http://www.alphaclimagr.gr/p.NOBEL-classic-200-L-4m-glass-Iliakos-THermosifonas-diplis-me-2-epilektikoys-syllektes-48-ATOKES-DOSEIS.271397.html

Ποιον θα προτιμούσατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...