Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα 125 που κοστίζει το μέγιστο το σερβις του calpak τον 3ο, 6ο και 9ο χρόνο περιλαμβάνει τα παρακάτω (ρώτησα με εμαιλ)

 

Νομίζω για όλα αυτά είναι λογική τιμή.

 

Μπορείς να βάλεις λινκ απο το πόστ σου?

Είναι τεράστιο το θέμα και είναι δύσκολο να το βρώ!

Η  τιμη ειναι με ΦΠΑ;

στο καζανι ποσα χρονια δινουν;

 

ελκο,ελιτ,αλτεκ και πυραμις δινουν 5 χρονια σε ολα

 

χαζομαρα τους κατ εμε καθως ο πελατης τυφλωνεται δινοντας του πολλα χρονια.

 

οι καθρεπτες δεν παθαινουν τιποτα ουτε στα 50 χρονια εαν συντηρουνται σωστα!Το προβλημα εινα στο καζανι πουυ δουλευει υπο πιεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  τιμη ειναι με ΦΠΑ;

στο καζανι ποσα χρονια δινουν;

 

ελκο,ελιτ,αλτεκ και πυραμις δινουν 5 χρονια σε ολα

 

χαζομαρα τους κατ εμε καθως ο πελατης τυφλωνεται δινοντας του πολλα χρονια.

 

οι καθρεπτες δεν παθαινουν τιποτα ουτε στα 50 χρονια εαν συντηρουνται σωστα!Το προβλημα εινα στο καζανι πουυ δουλευει υπο πιεση.

 

Τύφλωση είναι η διπλάσια εγγύηση?

Δύο φορές στα 5 χρόνια έχει χαλάσει INOX μαλτέζος.

Αν ήταν εκτός εγγύησης θα πήγαινε για πέταμα.

 

Και τέλος πάντων, ο τυφλός ας πάρει τη μεγαλύτερη εγγύηση ώστε να μήν ασχοληθεί για 12 χρόνια με ηλιακό.

Διαβάζω εδώ μέσα πόσοι σκάνε.

 

Απαντήσεις απο επικοινωνία μέσω εμαιλ

 

 

η εγγύηση είναι πράγματι 12ετής και αφορά όλο το ηλιακό σύστημα, τόσο τον συλλέκτη όσο και την δεξαμενή.
Η τιμή είναι τελική (συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ) 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρεώνουν 125 ευρώ το service είναι υπέρογκο ποσό. Αυτά όλα που περιγράφεις έχουν ένα κόστος 25 ευρώ max. Αν λοιπόν πληρώσεις στα 3 service 375 ευρώ υπολόγισε ότι θα έχεις ξαναπληρώσει ουσιαστικά τον ηλιακό σε αυτούς με το παραπάνω (στο κοστολόγιο τους δηλαδή)

Ακόμα και το μπόιλερ να σου τρυπήσει στα 5 χρόνια σε αυτή την ποιότητα πάει απο 250 έως 350 ευρώ να το αλλάξεις... Οπότε θεωρώ πάααρα πολλά τα 125 ευρώ για service.

Η χρέωση απο τις περισσότερες εταιρείες για συντήρηση είναι απο 45 έως 75 ευρώ πάντως και γίνεται στα 2 με 3 χρόνια.

μου θυμισες τον παλιο καλο φυρογιεννη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,

 

Κατέληξα σε ηλιακό τελικά και αύριο θα γίνει η τοποθέτηση.

Κατέληξα τελικά στον glass του Μαλτέζου. Νομίζω ότι τα + 500 ευρώ παραπάνω για inox είναι ανούσια αφού και στους 6 Μαλτέζους που πήγα μου είπαν το ίδιο πράγμα." Η διαφορά είναι ότι ο Inox θα κρατήσει τα διπλάσια χρόνια".

Το σκεπτικό μου λοιπόν ΄΄ηταν αφού ο glass σύμφωνα με αυτά που μου λέγαν θα κρατήσει 15-25 χρόνια ( βάζω 15 για να είμαι μέσα ), πού ξέρω εγώ τί ανάγκες θα έχω μετά από 15 χρόνια ή τί τεχνλολογία ηλιακών θα υπάρχει τότε.Ελπίζω να σκέφτηκα σωστά.

Ως προς το μέγεθος αρχικά ήθελα να πάρω 160L αλλά μου είπε ότι με + 50Ε μου βάζει τον 200άρι.Η αρχική μου σκέψη και ερώτηση ( σύμφωνα με αύτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα ) ήταν ότι θα αργεί να ζεσταθεί το νερό παραπάνω.Και όλοι μέσες άκρες μου είπαν ότι αυτό δεν ισχύει απολύτως γιατί το νερό που θα έχει ο 200άρης θα είναι πιο θερμό από του 160. Δηλαδή Από εκεί που ο 160 πχ ξεκινάει να ζεστένεται από τους 15 C ο 200άρης θα ξεκινάει πχ από τους 30 C αφού θα έχει καθυστερήσει να κρυώσει. Μου φάνηκε κάπως λογικό και νομίζω τα 50Ε παραπάνω  δεν είναι κάν άξια συζήτησης .

Ως προς την τιμή λοιπόν ο glass 200 άρης 3πλής μου πήγε 1185. ( ο 160 είχε 1135 ).

Τα εργατικά επείδή 1ον έχω σκεπή και 2ον δεν ΄κοιτάει στον Νότο θα είναι λίγο αυξημένα αφού θα μπει στα κεραμίδια κάτι σαν τραπέζι  για να μπορεί να έχει τη σωστή θέση. Τα εργατικά μαζί με σωλήνες πάνω γύρω στα 300 ευρώ.

Οπότε χοντρικά 1500.

Γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι σίγουρα έχω πληρώσει γύρω στα 200-300 ευρώ παραπάνω από αυτόν που θα έπαιρνα από μία άλλη εταιρία τί γνώμη έχετε για την επιλογή μου ?

Τί θα πρέπει να προσέξω αύριο που θα γίνει η τοποθέτηση ?

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ: o FL που΄ρώταγε ένας φίλος παραπάνω είναι μία καινούργια τεχνολογία που αντί για νερό μέσα έχει αντιψυκτικό ( νομίζω ) και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κρυώνει πιο αργά το  νερό.

 

Αυτά τα ολίγα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sonid7, με γεια.

 

μερικά σχόλια:

 

Αν ο inox κρατάει τα διπλάσια χρόνια και δεν κοστίζει διπλάσια, μπορεί να συμφέρει. 

Ο ηλιακός είναι απλή κατασκευή. Σε 15 χρόνια μπορεί οι ηλιακοί να ζεσταίνουν με 2 ώρες ηλιοφάνειας αντί για 2,5. Μικρό το κακό δηλαδή , αφού συνήθως τον χρειαζόμαστε μετά το μεσημέρι.  Οπότε το βασικό χαρακτηριστικό είναι η αντοχή στο χρόνο.

Καλά κάνεις και υπολογίζεις 15 χρόνια, και με προϋπόθεση αντικατάσταση ανοδίου.

 

Ο 200άρης έχει και μεγαλύτερη συλλεκτική επιφάνεια αντίστοιχα, οπότε μαζί ζεσταίνουν με τον 160άρη. Φυσικά στο μεγαλύτερο διαρκεί περισσότερο το ζεστό νερό, γιατί είναι περισσότερο

 

Η τιμή για την εγκατάσταση είναι καλή, αλλά 1200 για γκλας είναι ακριβά.

 

Στην εγκατάσταση πρόσεξε οι σωλήνες να είναι με το φιλμ απέξω και όχι απλό αφρολέξ. Καλό είναι να μπουν και σε κανάλι.

Επίσης, κοίτα στο εσωτερικό κύκλωμα να βάλει προπυλενογλυκόλη και όχι αοθυλενογλυκόλη. Η περιεκτικότητα να είναι 20- 30%που σημαίνει ότι πρέπει να βάλει 3-4 λίτρα και όχι ένα όπως κάνουν πολλοί υδραυλικοί. 

 

Αυτό που λες με τους FL δε βγάζει νόημα, όλοι οι ηλιακοί έχουν αντιψυκτικό μέσα.

Ή δεν κατάλαβες, ή σου είπαν ένα παπατζιλίκι επειδή δεν ήξεραν ούτε αυτοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ.................................Το σκεπτικό μου λοιπόν ΄΄ηταν αφού ο glass σύμφωνα με αυτά που μου λέγαν θα κρατήσει 15-25 χρόνια ( βάζω 15 για να είμαι μέσα ), πού ξέρω εγώ τί ανάγκες θα έχω μετά από 15 χρόνια ή τί τεχνλολογία ηλιακών θα υπάρχει τότε.Ελπίζω να σκέφτηκα σωστά..........................

 

Επειδή όταν έψαχνα ηλιακό είχα κοιτάξει και τον Μαλτέζο και θα έπαιρνα αυτόν αλλά τότε έμπαινα σε καινούργιο σπίτι και δεν περίσσευαν (βέβαια ίσως να το μετάνιωσα στην πορεία αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) δε νομίζω να σου είπαν για glass για 25 χρόνια. Τουλάχιστον στα εταιρικά καταστήματα θυμάμαι ότι ήταν αρκετά ρεαλιστές στην πληροφόρησή τους και μιλούσαν (τότε τουλάχιστον) για 15ετία..

Τώρα αναφορικά για την τεχνολογία που ανέφερες, καλώς ή κακώς δεν δείχνει να "τρέχει" με τον ίδιο ρυθμό όπως στους υπολογιστές. Από τότε που ήμουν πιτσιρικάς και ο πατέρας μου είχε βάλει τον Calpak BP μέχρι σήμερα θεωρώ ότι αυτό που έχει αλλάξει δραματικά είναι ο όγκος των ηλιακών (μικρότεροι συλλέκτες, καλύτερο αποτέλεσμα). Αλλά γιατί να σε νοιάζει εσένα αν ήδη κάνεις τη δουλειά σου; Για μένα αν το να κρατήσει διπλάσια χρόνια το πετυχαίνω χωρίς να στοιχίζει διπλάσια χρήματα, τότε θεωρώ ότι είναι καλύτερο value for money

Ίσως δεν θα έπρεπε να στα λέω τώρα αφού ήδη έκανες την επιλογή σου αλλά εσύ ρώτησες ;)

sonid7, με γεια.

.............................

 

μαζί γράφαμε με το naive και είπα τα ίδια!!!

για τον FL που κοίταξα τώρα στο site λέει ότι

 

"Εύκαμπτος σπειροειδής εναλλάκτης από ανοξείδωτο σωλήνα 316L κατάλληλης επιφάνειας ώστε το νερό του  δικτύου να θερμαίνεται κατά τη διαδρομή του".

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μάλλον σε αυτό τον τύπο έχει εγκαταληφθεί ο περιφερειακός εναλλάκτης (το χιτώνιο που λένε) περιμετρικά του καζανιού και έχουν πάει σε σερμπαντίνα.

Και μάλλον γι' αυτό έχει και άλλη τιμή (φθηνότερη από τον "κλασσικό") αφού λογικά στοιχίζει λιγότερο η κατασκευή.

Ίσως αυτή είναι η εξήγηση γι' αυτό που ειπώθηκε παραπάνω αφού λογικά αν είναι έτσι όντως μέσα το καζάνι θα υπάρχει υγρό και όχι νερό (το οποίο θα βρίσκεται στην σερμπαντίνα)

Δεν βλέπω κάτι το κακό αν είναι έτσι, εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω σωστά. Ίσως κάποιος πιο γνώστης μπορεί να μας πει κάτι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

μαζί γράφαμε με το naive και είπα τα ίδια!!!

για τον FL που κοίταξα τώρα στο site λέει ότι

 

"Εύκαμπτος σπειροειδής εναλλάκτης από ανοξείδωτο σωλήνα 316L κατάλληλης επιφάνειας ώστε το νερό του  δικτύου να θερμαίνεται κατά τη διαδρομή του".

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μάλλον σε αυτό τον τύπο έχει εγκαταληφθεί ο περιφερειακός εναλλάκτης (το χιτώνιο που λένε) περιμετρικά του καζανιού και έχουν πάει σε σερμπαντίνα.

Και μάλλον γι' αυτό έχει και άλλη τιμή (φθηνότερη από τον "κλασσικό") αφού λογικά στοιχίζει λιγότερο η κατασκευή.

Ίσως αυτή είναι η εξήγηση γι' αυτό που ειπώθηκε παραπάνω αφού λογικά αν είναι έτσι όντως μέσα το καζάνι θα υπάρχει υγρό και όχι νερό (το οποίο θα βρίσκεται στην σερμπαντίνα)

Δεν βλέπω κάτι το κακό αν είναι έτσι, εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω σωστά. Ίσως κάποιος πιο γνώστης μπορεί να μας πει κάτι παραπάνω

Πιάσε κόκκινο Χάρη :P

 

Αυτό με τη σερμπατίνα, βγάζει νόημα.

Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με τον μανδύα, ούτε εγώ μπορώ να τα σκεφτώ, αλλά για να βάζουν όλοι μανδύα τόσα χρόνια, κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Η σερμπατίνα προϋποθέτει να γίνει και μεγαλύτερο το βαρέλι, γιατί  θα αφαιρεί ωφέλιμο όγκο νερού χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που λες με τους FL δε βγάζει νόημα, όλοι οι ηλιακοί έχουν αντιψυκτικό μέσα.

Ή δεν κατάλαβες, ή σου είπαν ένα παπατζιλίκι επειδή δεν ήξεραν ούτε αυτοί. 

 

Από ότι κατάλαβα,χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν έχει καθόλου  νερό μέσα.Μόνο αντιψυκτικό.Και έχει τη σερμπαντίνα μέσα ώστε να ζεστένεται το νερό κατά τη διαδρομή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα,χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν έχει καθόλου  νερό μέσα.Μόνο αντιψυκτικό.Και έχει τη σερμπαντίνα μέσα ώστε να ζεστένεται το νερό κατά τη διαδρομή

Η σερμπατίνα αντί για το μανδύα είναι η βασική διαφορά. 

Ίσως η διαφοροποίηση αυτή να χρειάζεται κάποιο ειδικών ιδιοτήτων θερμικό υγρό για να λειτουργήσει καλά, για αυτό λένε ότι το υγρό πρέπει να είναι συγκεκριμένο και όχι νερό με προσθήκη αντιψυκτικού σε κατά κρίση του υδραυλικού αναλογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Μετά απο αρκετο ψάξιμο ειμαι ανάμεσα στον ηλιακό της kombi που τα παίρνει ολα ετοιμα απο bartec και στου Κική στην Κοζάνη.

Και οι 2 ειναι glass στα 200 lit.

 

Ο Κικής ειναι αυτος που κανει την επισμάλτωση σε πολλους κατασκευαστες και μόνο τους συλέκτες παίρνει έτοιμους.

ΟΙ τιμες που μου εδωσαν ειναι σχετικα καλες... για 200αρι θελουν 800€ και δυο τους.

Ο bartec εχει 4m συλλεκτη και του Κική εχει 3m.

 

Δεν ξέρω ποιο να προτιμίσω...

 

Κατι ειχα ακουσει για bartec και Σκόπια...

Είναι ετσι?

 

Απο την αλλη του Κική δεν έχει ουτε  μια σελίδα να δω προδιαγραφες ή χαρακτηριστικα.

 

Παρακαλώ τη βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ηλιακό με 700-800- ταβάνι 900 ευρώ στα 200 λίτρα. Τι μου προτεινετε? Θα τοποθετηθεί σε κεραμύδια. Θέλω κατι αξιόπιστο

http://www.alphaclimagr.gr/p.NOBEL-classic-200-L-4m-glass-Iliakos-THermosifonas-diplis-me-2-epilektikoys-syllektes-48-ATOKES-DOSEIS.271397.htmlθα σου κανει καλυτερη τιμη απο αυτην που βλεπεις..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia_nnis, on 25 May 2014 - 2:35 PM, said:

Μια χαρά την πάμε την διαφήμιση.

Με αυτό το σκεπτικό να προτιμήσει μαλτεζο ηλιακμη θερμηκ calpak bauer και πολλά άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Εχω μπει στο εξοικονομώ και με μπάτζετ έως 1300 ευρώ θέλω να βάλω ένα ηλιακό. Μου πρότειναν την νοβελ ως μάρκα αλλά δεν έχω ιδέα από ηλιακούς και μάρκες οπότε θα ήθελα βοήθεια.

 

Τι μου προτείνετε έως 1300 ευρώ και δυνατότητα κάλυψης δυο διαμερισμάτων (5-6 άτομα σύνολο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...