Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν παει ετσι. ειναι forum και λεμε οτι σκεφτομαστε  γνοριζοντασ οτι μασ διαβαζουν σκεφτομενοι ανθρωποι.η νοβελ κανει τισ κινησεισ της και εμεισ τισ δικεσ μας .ο κοσμος εημερωνεται και κρινει μονοσ του .

 

 

λέκα νοστ (καληνυχτα σασ)

Παντως δεν προτεινεις κατι αλλο .... Οι μη αθλητες των ηλιακων δε σε νιωθουν.

 

Καλο ειναι να γραφουμε και σωστα γιατι κουραζει τον αλλο που τα διαβαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να μην ξαναψωνισει κανεις εισαγομενα προιοντα(ιδιως ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ) να κανουμε λευκες απεργιες οταν χρειαζεται.. και μετα να πιασουμε στο στομα μας το ονομα του ξυληνακη. Να τα λες οπως ειναι..

Αν ήσουν Ιάπωνας, ή Γάλλος θα έπαιρνες γερμανικό αυτοκίνητο;

Φυσικά είμαστε αναγκασμένοι να εισάγουμε, αλλά σε κάποιους τομείς που την παλεύουμε και τα προϊόντα μας είναι ανταγωνιστικά, γιατί να επιβραβεύσουμε την αντεθνική συμπεριφορά; Τα χρήματα για ένα προϊόν που παράγεται εδώ, μας επιστρέφονται με πολλούς τρόπους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειδικά όταν ο άλλος ήταν Ελλάδα και σηκώθηκε κι έφυγε αφήνοντας στο δρόμο δεκάδες εργαζόμενους εμένα δε μου πάει η καρδιά να ψωνίσω απ αυτόν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήσουν Ιάπωνας, ή Γάλλος θα έπαιρνες γερμανικό αυτοκίνητο;

Φυσικά είμαστε αναγκασμένοι να εισάγουμε, αλλά σε κάποιους τομείς που την παλεύουμε και τα προϊόντα μας είναι ανταγωνιστικά, γιατί να επιβραβεύσουμε την αντεθνική συμπεριφορά; Τα χρήματα για ένα προϊόν που παράγεται εδώ, μας επιστρέφονται με πολλούς τρόπους. 

Άκρως εμπεριστατωμένη άποψη με την οποία συμφωνώ απολύτως, προσθέτωντας (μάλλον διευκρινίζοντας) ότι οι ντόπιες εταιρείες ηλιακών είναι απο τις καλύτερες στον κόσμο, πληρώνουν εδώ φόρους και απασχολούν προσωπικό που τα χρήματα τα ξοδεύουν αγοράζοντας ψωμί απο τον φούρνο της γειτονιάς.

Τι διαφορά δηλαδή έχει ο ξυλινακης που κατασκευαζει στην Βουλγαρία από τον βούλγαρο που κατασκευαζει στη βουλγαρία??? ή ΤΟΝ Κινέζο που κατασκευαζει στην Κίνα??? Νομίζω καμμία!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ  ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΗΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΝΕΥΡΙΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΒΕΛΕΙ

ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΟ  MADE IN GREECE!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να επαναφέρουμε το νήμα εντός θέματος να ρωτήσω και εγώ για ηλιακό. δε θέλω μάρκες αλλά το τί να προσέξω. τιμή μέχρι 1.500 ευρώ . μιλάω για 180 λίτρα εάν υπάρχουν. τί να προσέξω να έχει ο ηλιακός. ποιά εξαρτήματα θα μου δώσουν την καλλίτερη απόδοση και αντοχή ; απόσταση από ταράτσα γύρω στα 10 μέτρα μπορεί και λίγο παραπάνω.  εάν μπορείτε μη μου πείτε μάρκες αλλά μόνο το τί να προσέξω, το σύνολο που απαρτίζει έναν ηλιακό ,τί και πώς να έχει. ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη συνδρομή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να επαναφέρουμε το νήμα εντός θέματος να ρωτήσω και εγώ για ηλιακό. δε θέλω μάρκες αλλά το τί να προσέξω. τιμή μέχρι 1.500 ευρώ . μιλάω για 180 λίτρα εάν υπάρχουν. τί να προσέξω να έχει ο ηλιακός. ποιά εξαρτήματα θα μου δώσουν την καλλίτερη απόδοση και αντοχή ; απόσταση από ταράτσα γύρω στα 10 μέτρα μπορεί και λίγο παραπάνω.  εάν μπορείτε μη μου πείτε μάρκες αλλά μόνο το τί να προσέξω, το σύνολο που απαρτίζει έναν ηλιακό ,τί και πώς να έχει. ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη συνδρομή τους.

Για πόσα άτομα θέλεις τον ηλιακό?

Υπολόγισε για κάθε άτομο περίπου 35-45 λίτρα νερού χρήσης.

Απο ποιότητες στα μπόιλερ υπάρχουν καλά ανοξείδωτα, χάλκινα και γκλάς... (εγώ έχω επιλέξει ανοξείδωτο)

Φρόντισε να έχουν συλλέκτες τιτανίου και πιστοποίηση SOLARKEYMARK

Αγόρασε απο μαγαζί που να γνωρίζεις με την υπόθεση να σε στηρίξει αν χρειαστεί και επέλεξε μεταξύ Ελληνικών εταιρειών που δόξα το θεό έχουμε πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Άσχετα  από Εταιρεία/τιμή αυτός είναι ένας τίμιος ηλιακός ?

Τα χαρακτηριστικά του είναι εντάξει?

Ρωτάω γιατί δεν τα λέει και πολύ αναλυτικά.

 

http://www.maltezos.gr/stainless_solar_heaters.html

 

Διάβασα όλο το νήμα και γνωρίζοντας ότι σίγουρα τον παραπάνω ηλιακό μπορώ να το βρω 300+ ευρώ κάτω ( ελέω ονόματος )

δεν διάβασα κανένα αρνητικό για τη συγκεκριμένη εταιρία πέρα της τιμής ( δικαιολογημένα ).

Αν είναι από τους ΚΑΛΟΥΣ είμαι διατεθημένος να τα "σπρώξω" έστω και αν τον αποσβέσω 2-3 χρόνια αργότερα.

Είμαι της άποψης να πληρώσω λίγο παραπάνω προκειμένου να έχω ένα σωστό αποτέλεσμα χωρίς ταλαιπωρίες

 

Ο Μαλτέζος boiler χαλκού δε βγάζει ?

 

Προς το παρών είμαστε 2, ελπίζω σύντομα να γίνουμε 3 και βλέπουμε...

Μονοκατοικία, κεραμύδια.

Δεν έχω πάρει προσφορά ακόμα.Είμαι στο στάδιο του ψαξίματος μέσω διαδικτύου προς το παρόν.

Αν έφευγα από Μαλτέζο νομίζω ότι μάλλον θα πήγαινα σε Calpak ( αν και αυτή είναι ακριβή ) με βάση αυτά που διάβασα

και γνωρίζοντας ότι δεν έχει την αίγλη του παλιού BP

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

 

Άσχετα  από Εταιρεία/τιμή αυτός είναι ένας τίμιος ηλιακός ?

Τα χαρακτηριστικά του είναι εντάξει?

Ρωτάω γιατί δεν τα λέει και πολύ αναλυτικά.

 

http://www.maltezos.gr/stainless_solar_heaters.html

 

Διάβασα όλο το νήμα και γνωρίζοντας ότι σίγουρα τον παραπάνω ηλιακό μπορώ να το βρω 300+ ευρώ κάτω ( ελέω ονόματος )

δεν διάβασα κανένα αρνητικό για τη συγκεκριμένη εταιρία πέρα της τιμής ( δικαιολογημένα ).

Αν είναι από τους ΚΑΛΟΥΣ είμαι διατεθημένος να τα "σπρώξω" έστω και αν τον αποσβέσω 2-3 χρόνια αργότερα.

Είμαι της άποψης να πληρώσω λίγο παραπάνω προκειμένου να έχω ένα σωστό αποτέλεσμα χωρίς ταλαιπωρίες

 

 

Πολύ καλός είναι. Τι εννοείς ότι μπορείς να τον βρεις 300+ κάτω ελέω ονόματος;  Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός είναι. Τι εννοείς ότι μπορείς να τον βρεις 300+ κάτω ελέω ονόματος; 

 

Οτι με παρόμοια χαρακτηριστικά μπορείς να βρείς ηλιακό ( της προκοπής ) άλλης εταιρίας γύρω στο 300άρι ποιο φθηνά.(μάλλον το σκότωσα συντακτικά  :wacko:  :wacko: )

 

Εντωμεταξύ για όποιον ενδιαφέρεται είδα ότι με πιστωτική Πειραιώς έχεις κάποια εκπτωσούλα σε συγκεκριμένους ηλιακούς στις εταιρίες Μαλτέζος ( - 12% έως 3 άτοκες ) και Calpak ( -20% έως 12 άτοκες ) μέχρι 31/05/14.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε naive  και αν μπορείς να μου απαντήσεις σε άλλες 2 ερωτήσεις αν μπορείς ( ή όποιος άλλος θέλει)

α) ο αντίστοιχος με τον πιο πάνω ηλιακό ττου Μαλτέζου, της Calpak , είναι οκ ?? ( 160LT, inox boiler, Επιλεκτικος χαλκού )

β) Η κλίση που παίρνει ο  ηλιακός που μπαίνει σε κεραμύδια είναι η κλίση των κεραμυδιών ? 

     πχ αν η κλίση είναι 20 μοίρες και ενώ ξέρουμε ότι το σωστό είναι γύρω στις 40, την διαφορά την καλύπτουμε με την βάση ?

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορα εχει ο Μαλτεζος Sunpower,Glass, Inox?

 

Το υλικο καταλαβαινω αλλα τι διαφορα εχουν στην πραξη;

 

Σκεφτομαι να παρω εναν με 120 λιτρα αλλα δεν ξερω ποιον.

 

Μου προτειναν αρκετοι που ρωτησα να παω για Μαλτεζο.

 

Τι γνωμη εχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α) ο αντίστοιχος με τον πιο πάνω ηλιακό ττου Μαλτέζου, της Calpak , είναι οκ ?? ( 160LT, inox boiler, Επιλεκτικος χαλκού )

β) Η κλίση που παίρνει ο  ηλιακός που μπαίνει σε κεραμύδια είναι η κλίση των κεραμυδιών ? 

     πχ αν η κλίση είναι 20 μοίρες και ενώ ξέρουμε ότι το σωστό είναι γύρω στις 40, την διαφορά την καλύπτουμε με την βάση ?

 

Ευχαριστώ

Βάλε λινκ με τον calpak. Ωστόσο, μόνο τα χαρακτηριστικά μπορώ να συγκρίνω, δεν τους γνωρίζω τους calpak, αλλά νομίζω ότι έχουν σχολιαστεί στο παρελθόν εδώ.

Για τα κεραμίδια, επειδή το κοιτούσα κάποτε να βάλω σε κεραμοσκεπή, είχα βρει μια που περνούσε στα κεραμίδια και στηρίζονταν στην πλάκα, επειδή το σπίτι έχει πλάκα από κάτω, οπότε δεν υπήρχε θέμα κλίσης. Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και βάσεις όμως που πιάνουν στα κεραμίδια, όπως για τα φωτοβολταϊκά πάνελ, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα. Αν επιλέξεις κάποιο θερμοσίφωνα, ρωτάς αν βγάζει βάση κεραμοσκεπής. Σίγουρα θα το έχουν προβλέψει το θέμα της κλίσης. 

Τι διαφορα εχει ο Μαλτεζος Sunpower,Glass, Inox?

 

Το υλικο καταλαβαινω αλλα τι διαφορα εχουν στην πραξη;

 

Σκεφτομαι να παρω εναν με 120 λιτρα αλλα δεν ξερω ποιον.

 

Μου προτειναν αρκετοι που ρωτησα να παω για Μαλτεζο.

 

Τι γνωμη εχετε;

Τι διαφορά έχει στην πράξη το υλικό; Διαφορετική αναμενόμενη διάρκεια ζωής, υπέρ του inox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχει στην πράξη το υλικό; Διαφορετική αναμενόμενη διάρκεια ζωής, υπέρ του inox.

 

Δηλαδη αξιζει να παω σε inox και ας κοστιζει παραπανω;

 

Το λεω αν παρω πχ καποιον απο τους αλλους μην ειναι για πεταμα στα 5 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αξιζει να παω σε inox και ας κοστιζει παραπανω;

 

Το λεω αν παρω πχ καποιον απο τους αλλους μην ειναι για πεταμα στα 5 χρονια.

Δε μπορώ να πω αν αξίζει η όχι. 

Ένας glass με μια ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής και με συντήρηση (ανόδιο) τις περισσότερες φορές βγάζει άνετα 10-15 χρόνια. Δεν ξέρω αν ο inox (με αντίστοιχη ποιότητα κατασκευής βέβαια) κρατάει τα διπλά, δεν είχα ποτέ.

Προσωπικά είχα δώσει κάτι παραπάνω για να πάρω χάλκινο. Τότε οι glass δεν είχαν πέσει τόσο και η διαφορά ήταν γύρω στο 30% ενώ ο inox του Μαλτέζου έκανε 30% πάνω από το χάλκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Εχω το εξης προβλημα. 

Ειχα αγορασει πριν 13 χρονια τρεις ηλιακους 200lt ο καθενας(no name), απο μια εταιρια στην πολη μου χωρις να ξερω τιποτα για το θεμα.

Οι ηλιακοι αυτοι ηταν τυπου glass με επιλεκτικους συλλεκτες. Περισυ εσπασε ο ενας (boiler)και τον αντικατεστησα με εναν ελληνικης εταιριας (energylife). Απο την αρχη που τον εγκατεστησα παρατηρησα οτι δεν λειτουργουσε σωστα. Δεν ειχα ζεστο νερο ακομα και σε μερες καλοκαιρινες με αρκετη ηλιοφανεια. Ανακαλυψα τοτε οτι ηθελε εξαερωση το κλειστο κυκλωμα των συλλεκτων. Το εκανα και μετα ο ηλιακος δουλευε τελεια. Ομως μετα απο μια εβδομαδα αρχισε παλι τα ιδια. Το ξαναεκανα και παλι λειτουργουσε σουπερ. Ετσι καπως περασα το καλοκαιρι μου. Στο τελος βαρεθηκα και φωναξα τον υδραυλικο. Αυτος ηταν της γνωμης οτι επειδη το προηγουμενο boiler ειχε την υποδοχη του ζεστου νερου απο τους συλλεκτες, στη μεση του boiler ενω ο καινουργιος το ειχε απο κατω, επρεπε να τοποθετησω το boiler πιο ψηλα. Ετσι και εκανα. Σηκωσα το boiler και νομιζα οτι προβλημα λυθηκε. Αφου δουλεψε ο ηλιακος τελεια για κανενα μηνα μετα αρχισε παλι τα ιδια. Να σημειωσω οτι μετα τον μηνα αρχισε και η ευρεια καταναλωση του ζεστου νερου. Ξαναπηρα τον υδραυλικο και μου ειπε οτι ισως τωρα πρεπει να δωσουμε παραπνω κλιση στους συλλεκτες. Ετσι και εγινε. Μεχρι στιγμης ο ηλιακος δουλευει αλλα οχι ετσι που δουλευε ο προηγουμενος. Εννοω οτι με το παλιο boiler δεν υπηρχε περιπτωση να βαλεις το χερι σου απο κατω απο το νερο σε μια ηλιολουστη μερα ενω με το καινουργιο η θερμοκρασια του νερου ειναι ανεκτη. Επισης στο πατρικο μου εχω Μαλτεζο χωρις επιλλεκτικους συλλεκτες 20 χρονια χωρις συντηρηση και δουλευει ρολοι.

Και κατι τελευταιο.

Φετος εσπασαν και τα αλλα δυο boiler (no name) που ειχα και τα αντικατεστησα με boiler ελληνικης εταιριας Cronius.

Εκανα ακριβως τα ιδια που εκανα και με το Energylife και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα. Δουλευουν ρολοι.

Σαν τεχνικα χαρακτιριστικα Energylife και Cronius εχουν ακριβως τα ιδια.

Μπορει κανενας να μου πει τι μπορει να φταει?

Σημειωση: Φραξιμο αποκλειεται να εχω γιατι καθαρισα τις γραμμες των συλλεκτων κατα την τοποθετηση του νεου boiler.

Συγνωμη αν σας κουρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...