Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

400-450 ευρώ κάνει το 200άρι μποιλε απο ηλιοακμή

πάρε απο αυτόν που είναι κοντά σου και είναι και σχετικά οικονομικός και όοοταν χαλάσει αλλάζεις το μποιλερ

 

είτε glass είτε inox αν δεν έχει φτιαχτεί σωστά θα έχει πρόβλημα

 

μαλτέζο δε διάλεξα γιατί σε νέα μοντέλα σε ξενοδοχειακή μονάδα έχουν χαλάσει 2 και αλλάχτηκαν στην εγγύηση

 

τα παλαιότερα μοντέλα δεν παθαίνουν τίποτα πάντως

νομίζω έχει αλλάξει χέρια η επιχείρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αυτον τον ηλιακο πως το βλεπετε?? και ποια η διαφορα αναμεσα στον συλλεκτη 2,8 και στον 3? εκτός απο τα 50 ευρω παραπανω??

 

http://www.multiclima.gr/?section=3117&language=el_GR&itemid1634=3121&detail1634=1

 

http://www.multiclima.gr/?section=3117&language=el_GR&itemid1634=3122&detail1634=1

Αν μπορεί κάποιος ας κανει ενα κόπο να μου απαντήσει.θέλω να κλείσω αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος ας κανει ενα κόπο να μου απαντήσει.θέλω να κλείσω αυτές τις μέρες.

για 200αρη θελει 4τμ.

για να μην ανοιγω νεο θεμα.. καθε καλοκαιρι καλυπτω τον μισο συλλεκτη για να μην ανεβαζει πιεσεις..

συν οτι δεν χρησιμοποιουμε τοσο ζεστο νερο. Το θεμα ειναι οτι οταν καλυπτω το πανω μερος μειωνεται πολυ περισσοτερο η αποδοση σε σχεση με το σκεπασμα του κατω μερους... Αυτο γιατι συμβαινει? Μπορει να προκαλεσω ζημια?

ρωταω γιατι το πανω μερος που ειναι σκεπασμενο καιει εντονα το τζαμι..!!! Να απαντησει καποιος γνωστης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 200αρη θελει 4τμ.

ρωταω γιατι το πανω μερος που ειναι σκεπασμενο καιει εντονα το τζαμι..!!! Να απαντησει καποιος γνωστης.

 

Αυθαίρετο συμπέρασμα.

Το πόσα τετραγωνικά θέλει εξαρτάται πρωτίστως από τον συλλέκτη.

Άλλη απόδοση ανά τετραγωνικό έχει ένας συλλέκτης επιλεκτικού χαλκού, άλλη ένας επιλεκτικού αλουμινίου, άλλη ένας συλλέκτης κενού και άλλη ένα συλλέκτης 20ετίας (ναι χρησιμοποιούνται ακόμα) με απλή μαύρη μπογιά.

Άρα ο ίδιος ηλιακός θα χρειάζεται διαφορετικά τμ ανάλογα με την επιλογή του συλλέκτη

Είχα γράψει και παλιότερα.........................

 

Αν θέλεις κάτι να σου κρατήσει και να "μην σου μείνει στο χέρι σε λίγα χρόνια" όπως λες μοιραία θα σου στοιχίσει.

Όσο και να προσπαθήσουμε να "ψήσουμε" τους εαυτούς μας κυρίως ότι "όλα είναι ίδια" ή "έλα μωρέ πόσο χάλια να είναι" στην πραγματικότητα υπάρχουν ποιότητες σε όλα τα πράγματα (από γάλα μέχρι διαστημόπλοιο) και συνήθως η ποιότητα στοιχίζει.

Ειδικά εσύ είδα ότι σε παλιότερο σου post αναγνωρίζεις την διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε κινέζικα και γιαπωνέζικα και επιχειρηματολογείς πάνω σε αυτό (σε άλλο προϊόν βέβαια). Πως τώρα θέλεις κάτι με διάρκεια (20 χρόνια), που να μην στοιχίζει πολύ (να μην στοιχίσει ο κούκος αηδόνι όπως λες) και όλα αυτά να τα κάνει χωρίς να σε ξεζουμίζουν για συντήρηση (δεν θες συντήρηση, την θες δωρεάν ή ότι άλλο); Και αν κάποιος σου τα προσφέρει όλα αυτά πραγματικά θα τον πιστέψεις;

Too good to be true λένε οι φίλοι μας οι άγγλοι.

Προσωπικά τρέμω όταν ακούω ειδικά αυτή την περίοδο για ηλιακούς στα 300, 400 ή 500 ευρώ για πχ 200λίτρα.

Όσο και αν υπάρχει κρίση, όσο και αν μειώθηκαν τα μεροκάματα το κόστος σε ένα βιομηχανικό προϊόν παραμένει η πρώτη ύλη. Και δυστυχώς αυτή συνήθως έρχεται από το εξωτερικό από περιοχές που δεν τραβάνε ζόρι με τα μνημόνια της Ελλάδας.

Ο χαλκός (αλλά και το ανοξείδωτο νομίζω) είναι μέταλα με πολύ υψηλό κόστος. Συνεπώς αν πιστεύει κάποιος ότι θα πάρει μηχάνημα με αυτές τις πρώτες ύλες, δώρο την τοποθέτηση και μαζί πέντε πίτσες και θα δώσει για όλα 500 ευρώ, απλά εθελοτυφλεί.

Έχοντας αγοράσει τον ηλιακό μου 900 ευρώ το 2005 δεν μπορώ να περιμένω σήμερα ότι στην ίδια ποιότητα θα κάνει 400 ευρώ, όσο και αν μειώθηκαν τα εργατικά ή το περιθώριο κέρδους της εταιρίας.

Δεν πιστεύω ότι βγαίνουν απλά τα νούμερα.

400-450 ευρώ κάνει το 200άρι μποιλε απο ηλιοακμή

πάρε απο αυτόν που είναι κοντά σου και είναι και σχετικά οικονομικός και όοοταν χαλάσει αλλάζεις το μποιλερ

 

είτε glass είτε inox αν δεν έχει φτιαχτεί σωστά θα έχει πρόβλημα

 

μαλτέζο δε διάλεξα γιατί σε νέα μοντέλα σε ξενοδοχειακή μονάδα έχουν χαλάσει 2 και αλλάχτηκαν στην εγγύηση

 

τα παλαιότερα μοντέλα δεν παθαίνουν τίποτα πάντως

νομίζω έχει αλλάξει χέρια η επιχείρηση?

 

Ξέρεις αν αυτά τα δύο αγοράστηκαν μαζί; Ρωτάω γιατί μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσε να σημαίνει ότι ήταν στην ίδια παρτίδα που μπορεί να είχε θέμα με κάποια αστοχία παρτίδας πρώτης ύλης ή πχ κακής ρύθμισης σε κάποιο μηχάνημα συγκόλησης (αν γίνεται με μηχάνημα) ή κακής μέρας ενός συγκολητή (αν γίνετια στο χέρι).

 

Τώρα βέβαια αν δεν ήταν ταυτόχρονη αγορά και είχε πχ διαφορά 2 ετών τότε ίσως να έχει πιο σοβαρά θέματα η κατασκευή.

 

Επίσης όταν λες ότι αλλάχτηκαν μέσα στην εγγύηση, αυτό έγινε εύκολα ή δύσκολα; Γιατί σε προγενέστερα ποσταρίσματα συνφορουμίτες αναφέρουν στενάχωρες ιστορίες με κάποιες εταιρίες με ελαττωματικά προϊόντα.

Το να βγει κάτι με πρόβλημα συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Αλλά εδώ έρχεται η έννοια της υποστήριξης και του after sales.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε μου προσωπικά δεν την ξέρω την εταιρία.

Διαβάζοντας το link που παρέθεσες και επειδή είδα ότι δεν είχες άλλη απάντηση να σου πω κάποια από τα αγαπημένα μου ψιλοψεματάκια τα οποία πρόσεξα σε ένα γρήγορο διάβασμα αν και για κάποια έχω ξαναπεί στο παρελθόν για άλλες περιπτώσεις.

 

πχ "Άθραυστο τζάμι ασφαλείας". Το "ασφαλείας" μπορεί να είναι αλήθεια. Το "άθραυστο" σε καμιά περίπτωση.

Θα μου πεις τι σημασία έχει; Προσωπικά σκέφτομαι όταν κάποιος λέει κάτι τόσο εξόφθαλμα ψευδές σε πράγματα που λίγο πολύ είναι γνωστά ή μπρούν να βρεθούν με ένα googlάρισμα, πόσα άλλα αναληθή μπορεί να λέει στα σημεία που ξεφεύγουν της γενικής μόρφωσης που έχουμε όλοι;

 

"16% υψηλότερη απόδοση ενέργειας το φθινόπωρο και τον χειμώνα." Πως ακριβώς πετυχαίνει αυτή την επιλεκτική απόδοση; Προσωπικά θα σκεφτόμουν ότι αν βελτίωνε κάποιο στοιχείο στον συλλέκτη αυτό θα επηρέαζε την απόδοση γενικά. Χειμώνα καλοκαίρι.

Τι μαγικό είναι αυτό που προτιμάει τις συγκεκριμένες εποχές; Και γιατί κάτι που αυξάνει την απόδοση του φθινοπώρου δεν κάνει το ίδιο και την άνοιξη που είναι παρεμφερής εποχή, τουλάχιστον θερμοκρασιακά αλλά και σαν ένταση ηλιοφάνειας;

 

"Ηλεκτρική αντίσταση 4kW με ανοξείδωτη φλάντζα, για ζεστό νερό ακόμα ακόμα και όταν δεν έχει ήλιο" Δηλαδή είναι σημαντική ανακάλυψη ότι ανάβει αντίσταση τις βροχερές μέρες; Και γιατί το γράφει έτσι ώστε να εντυπωσιάζει ενώ λέει το αυτονόητο;

 

Τώρα για τα θέματα τιτανίου, χαλκού, ανοξείδωτου (ναι έχει, λέει, και τέτοια στοιχεία) και όλα αυτά στην τιμή των 600 ευρώ το αφήνω ασχολίαστο καθώς δεν θέλω να ξαναλέω τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.
Για πολύ σκληρό νερό τι είδους boiler προτείνεται (inox ή glass);
Βρίσκομαι σε νησί όπου εκτός από σκληρό νερό έχουμε και υγρασία που σπάει κόκκαλα smile.png
Και αν δεν σας κάνει κόπο ...
Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένας ηλιακός γενικά για τις προαναφερθείσες εδαφοκλιματικές συνθήκες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε να προτεινετε εσεις καποιον 200λιτρα δοκιμασμενο..?? δεν θελω να ξεφυγω πολυ στην τιμη γιατι δεν ειμαι για παραπανω..!!

εγω εχω 160λ με 3τμ επιλεκτικου χαλκου και με τον βαρυ χειμωνα κανουν 3 ατομα ανετα ντουζ ο ενας μετα των αλλων.. με σωληνα 14 μετρα(τα 6 μετρα χαλκινος) και γεμιζω μισο κουβα νερο για να ερθει το ζεστο..(απωλειες)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις κάτι να σου κρατήσει και να "μην σου μείνει στο χέρι σε λίγα χρόνια" όπως λες μοιραία θα σου στοιχίσει.

Όσο και να προσπαθήσουμε να "ψήσουμε" τους εαυτούς μας κυρίως ότι "όλα είναι ίδια" ή "έλα μωρέ πόσο χάλια να είναι" στην πραγματικότητα υπάρχουν ποιότητες σε όλα τα πράγματα (από γάλα μέχρι διαστημόπλοιο) και συνήθως η ποιότητα στοιχίζει.

Ειδικά εσύ είδα ότι σε παλιότερο σου post αναγνωρίζεις την διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε κινέζικα και γιαπωνέζικα και επιχειρηματολογείς πάνω σε αυτό (σε άλλο προϊόν βέβαια). Πως τώρα θέλεις κάτι με διάρκεια (20 χρόνια), που να μην στοιχίζει πολύ (να μην στοιχίσει ο κούκος αηδόνι όπως λες) και όλα αυτά να τα κάνει χωρίς να σε ξεζουμίζουν για συντήρηση (δεν θες συντήρηση, την θες δωρεάν ή ότι άλλο); Και αν κάποιος σου τα προσφέρει όλα αυτά πραγματικά θα τον πιστέψεις;

Too good to be true λένε οι φίλοι μας οι άγγλοι.

Προσωπικά τρέμω όταν ακούω ειδικά αυτή την περίοδο για ηλιακούς στα 300, 400 ή 500 ευρώ για πχ 200λίτρα.

Όσο και αν υπάρχει κρίση, όσο και αν μειώθηκαν τα μεροκάματα το κόστος σε ένα βιομηχανικό προϊόν παραμένει η πρώτη ύλη. Και δυστυχώς αυτή συνήθως έρχεται από το εξωτερικό από περιοχές που δεν τραβάνε ζόρι με τα μνημόνια της Ελλάδας.

Ο χαλκός (αλλά και το ανοξείδωτο νομίζω) είναι μέταλα με πολύ υψηλό κόστος. Συνεπώς αν πιστεύει κάποιος ότι θα πάρει μηχάνημα με αυτές τις πρώτες ύλες, δώρο την τοποθέτηση και μαζί πέντε πίτσες και θα δώσει για όλα 500 ευρώ, απλά εθελοτυφλεί.

Έχοντας αγοράσει τον ηλιακό μου 900 ευρώ το 2005 δεν μπορώ να περιμένω σήμερα ότι στην ίδια ποιότητα θα κάνει 400 ευρώ, όσο και αν μειώθηκαν τα εργατικά ή το περιθώριο κέρδους της εταιρίας.

Δεν πιστεύω ότι βγαίνουν απλά τα νούμερα.

 

Καταλαβαίνω ότι έχεις προσφέρει αρκετά σε αυτό το νήμα αλλά.. διαβάζω ξαναδιαβάζω την απάντηση σου και ή έχεις βάλει την κασέτα που λες σε κάθε απάντηση "πρέπει να τα σκάσεις" ή απαντάς σε κάποιον άλλο και μπερδεύτηκες γιατί δεν εξηγείται αλλιώς...

Που ακριβώς είπα εγώ όλα αυτά που λες και τι σχέση έχει όλο αυτό το κατεβατό νουθεσίας με αυτά που έγραψα?!?

Είπα ξεκάθαρα ότι ΕΠΕΙΔΗ γνωρίζω πως ένας glass κρατάει περί τα 15 χρόνια (χοντρικά) με σωστή συντήρηση (ανόδιο, αντιψυκτικό κτλ) και έχουν ΧΧΧ λεφτά και οι INOX έχουν ΧΧΧΧ λεφτά και ειδικά ο Μαλτέζος που είναι πανάκριβος, αν υπάρχει inox σε κάποια καλύτερη τιμή (ΑΠ ΤΟΝ ΜΑΛΤΕΖΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ στον θεό όχι φτηνιάρικο ή σε τιμή glass όπως για κάποιο λόγο κατάλαβες εσύ!.. και τόνισα πως ρωτάω γιατί συγκεκριμένα ειπώθηκε στο παρελθόν ότι 2-3 εταιρίες φτιάχνουν αξιόλογους iNOX σε "κανονικές" τιμές) τότε να δώ αν αξίζει (αν αξίζει πχ να πάω και στα 1200 πχ μια τυχαία τιμή.. υπάρχει όπως είπα ο Μαλτέζος FL κάπου εκεί αλλά δεν έχω καταλάβει αν είναι καλός ή όχι).. αλλιώς επειδή έχω μπερδευτεί, ας μου προτείνει κάποιος 2-3 glass όχι στον θεό (δηλαδή τι να τον κάνω glass με 1200-1300 ευρώ) που τουλάχιστον να αντέξει κατά πάσα πιθανότητα το τυπικό που είναι 15 χρόνια και όχι σε λίγα χρόνια (εννοώντας σε 5-6) να μου τρυπήσει. Φυσικά απ τον inox θα είχα μια απαίτηση με σωστή συντήρηση στα 20+ χρόνια.. δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το παράλογο.

Αυτά μέχρι το να μου γράψεις όλα αυτά ότι πάω να ψήσω τον εαυτό μου για "κάτι", να μου μιλάς για ηλιακούς των 300 και 400 ευρώ λες και έγραψα ποτέ εγώ για κάτι τέτοιο και να προσπαθείς να μου μάθεις τι είναι "φτηνό" και τι όχι, να μου θυμίσεις τι γράφω αλλού σαν να με μαλώνεις κτλ είναι το λιγότερο άκυρα...

Έβγαλες ένα σωρό άσχετα συμπεράσματα από μόνος σου όταν εγώ δεν έγραψα τίποτα απ όσα είπες.. το λίγα χρόνια λοιπόν σε απλά Ελληνικά σημαίνει ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ (5-6) που το να δώσω πχ 800 ή 900 ευρώ για έναν glass που θα κρατήσει 5-6 χρόνια ε ναι το θεωρώ κοροϊδία και θέλω απλά να είμαι σίγουρος, το να μην με ξεζουμίζουν σημαίνει να μην μου ζητάνε 150 ευρώ για ένα ανόδιο και λίγο αντιψυκτικό όπως έγραψαν κάποιοι εδώ και εσείς οι ίδιοι κράζατε αυτούς που "τους έπερναν άλλον έναν θερμοσίφωνα" όπως φωνάζατε ε ναι λοιπόν το να δώσω και εγώ 150 κάθε 2 χρόνια για μια συντήρηση των 60 ή 70 ευρώ (τυχαίο ποσό) ναι το θεωρώ κοροϊδία.. έτσι τι να την κάνω την εγγύηση άμα σε 10 χρόνια έχω πληρώσει άλλον έναν ηλιακό, το να μην πληρώσω τον κούκο αηδόνι, μίλησα ξεκάθαρα πως πχ ο glass της ηλιοφαν έχει 950 + καλώδια κτλ (ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ παρόλα αυτά! άρα τι άσχετα περι 300 ευρώ μου πετάς όταν είπα ότι σκέφτομαι να δώσω 950 για έναν glass?!?!?) αλλά πχ να δώσω για glass 1200-1300 όπως είδα κάποιοι εδώ δεν είναι πολλά ειδικά αν στα 800 ή 900 υπάρχει κάτι εξίσου αξιόλογο? αυτό εννοούσα λοιπόν και απ τα συμφραζόμενα φαντάστηκα πως είναι ξεκάθαρο (τουλάχιστον και αν δεν είναι σίγουρα το 300-400 ΔΕΝ βγαίνει από κάπου πέρα απ την φαντασία σου), INOX είπα αν είναι να δώσω Μαλτέζο πχ 1500-1600 με την τοποθέτηση για να κρατήσει αν είμαι τυχερός 20-25 χρόνια και υπάρχει ένας καλός glass με πχ 800-900 και κρατήσει 15 ε δεν κερδίζω και πολλά (δεν λέω τίποτα.. ίσως κάτι κερδίσω αλλά προφανώς δεν αξίζει το ρίσκο για να κερδίσω 200 ευρώ σε 20-25 χρόνια).. γιαυτό είπα προτάσεις για ΚΑΛΟ glass ή ΚΑΛΟ (απλά όχι Μαλτέζο) inox με σωστή τίμια εγγύηση (όχι τσάμπα αλλά όχι 150ρια).

Από το "καλό" πως εσύ πήγες στο φτηνιάρικο των 300 μόνο εσύ πραγματικά γνωρίζεις... μάλλον έχεις μπερδέψει την έννοια να "μην μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι" με το "θέλω κάτι των 300 ευρώ που να δουλεύει σαν κάτι των 1000".. Ή το να "μην με ξεζουμίζουν" στο μυαλό σου = "θέλω τσάμπα συντήρηση η καθόλου συντήρηση"...συγνώμη αλλά αυτοί οι συνειρμοί  είναι το λιγότερο για γέλια.. 

Όπως και να χει κακώς κάθομαι και σου αναλύω λες και πρέπει να απολογηθώ, γιατί πιστεύω πως ήμουν ξεκάθαρος στο τι είπα. Απλά μόνο και μόνο για να μην δημιουργούνται για άγνωστους προς εμένα λόγους, λάθος εντυπώσεις προς τους άλλους.

 

 

Στο θέμα μας... 

Αν έχει να απαντήσει κάποιος κάτι σε αυτό που ρώτησα (επί της ουσίας)  ας το κάνει έστω και σε Pm και θα του είμαι υπόχρεος.. αλλιώς δεν πειράζει θα την βγάλω την άκρη την άλλη βδομάδα γυρνώντας τα μαγαζιά και ελπίζω με τις γνώσεις που απέκτησα απο εδώ, να εκμαιεύσω ότι περισσότερο μπορώ απ τον κάθε πωλητή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με πμ θα πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς και θα πρέπει φυσικά να κρίνεις μόνος σου τι είναι γνώση/εμπειρία και τι είναι σκέτη διαφήμιση.

 

Το θέμα έχει φτάσει 200+ σελίδες όχι τυχαία, αλλά επειδή κανείς δεν έχει το θάρρος να προτείνει συγκεκριμένες εταιρίες ή να μιλήσει με ονόματα. Κάποιες εξαιρέσεις υπήρξαν και δέχτηκαν ποικίλου είδους επιθέσεις με αποτέλεσμα να μη μπαίνουν πια ή να μπαίνουν αλλά να φοβούνται να μιλήσουν ελεύθερα.

 

Εγώ που έχω συνδρομή στο θέμα για το μόνο που έχω καταλήξει με 100% βεβαιότητα είναι ότι ο Νόμπελ πήρε το εργοστάσιο και το έβγαλε σε βαλκανική χώρα κι άρα ούτε θα αγόραζα ούτε θα τον πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι έχεις προσφέρει αρκετά σε αυτό το νήμα αλλά.. ..............

 

Ίσως η διατύπωσή μου ή η συνταξή μου να μην εξέφρασε σωστά αυτό που ήθελα να πω και να το πήρες (ή και να ακούστηκε) ως "επίθεση" σε σένα, το οποίο σίγουρα δεν ήταν η πρόθεσή μου (ποιος ο λόγος άλλωστε; ).

Σε σένα απάντησα (ή τουλάχιστον νομίζω ότι το έκανα) ως προς το ότι δεν θέλεις να πληρώσεις πολλά αλλά θέλεις να κρατήσει, να μην έχει προβλήματα αλλά και να μην έχει συχνό ή ακριβό service.

Αυτό, κατά τη γνώμη μου πάντα, δεν γίνεται. Και ορμώμενος από αυτή μου την πεποίθηση το ανέπτυξα "λίγο" παραπάνω.

Για παράδειγμα ανέφερες τον Μαλτέζο. Εγώ δεν έχω Μαλτέζο αλλά από ψάξιμο που έκανα αφού!!! πήρα τον ηλιακό μου είδα ότι μόνο καλά πράγματα ακούγονται γι' αυτόν και μάλιστα από άτομα γνώστες αλλά και ανταγωνιστές του. Το μόνο αρνητικό που έχω δει τόσα χρόνια στο φόρουμ είναι ότι είναι ακριβός (ή ακριβότερος από τους άλλους). Πιο πάνω ένας συνφορουμίτης αναφέρει για αντικατάσταση καζανιών του Μαλτέζου που είχαν θέμα εντός της εγγύησης (του ζήτησα επεξηγήσεις για να μάθουμε λεπτομέρειες αλλά δεν απάντησε ακόμα). Όταν σε άλλες εταιρίες συνφορουμίτες έχουν αναφέρει παράπονα, αρνήσεις, κλπ για την εφαρμογή της εγγύησης, αυτομάτως αυτό δεν σε κάνει να αισθάνεσαι πιο ασφαλής και άρα να σκέφτεσαι ότι ίσως αξίζει τα λεφτά του;

Καλώς ή κακώς όλοι στηριζόμαστε στην φήμη που έχει μια εταιρίας στην αγορά. Ίσως να υπάρχουν κάποιοι ηλιακοί που φτιάχνει ένας σοβαρός άνθρωπος σε μια βιοτεχνία. Και ίσως να είναι ο καλύτερος απ' όλους και μάλιστα σε πολύ συμφέρουσα τιμή. Είσαι όμως διατεθειμένος να το ρισκάρεις και να μάθουμε εμείς οι άλλοι στην "καμπούρα" σου;

Όταν πριν κάποια χρόνια κοιτούσα για κλιματιστικό για το υπνοδωμάτιο το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν Daikin. Σίγουρα βαράει στο κεφάλι από τιμή. Και ίσως να υπάρχουν κάποια άλλα ίδια ή καλύτερα. Να το ρισκάρω όμως και να δω κάτι άλλο και μετά να μην κοιμόμαστε από τον θόρυβο (πιθανό);

Δεν είμαι πλούσιος. Για την ακρίβεια μισθωτός, με 3ψήφιο μισθό, με καθυστερήσεις στην καταβολή του και τον κίνδυνο καθημερινά πάνω από το κεφάλι μου.

Παρ' όλα αυτά έχω από μικρός στο κεφάλι μου (και το έχω δει πια στην πράξη) ότι το "φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά".

Αν δε δεις την παρουσία μου εδώ (σε άλλα θέματα του φόρουμ) ή και σε άλλα άσχετα φόρουμ, αυτή την θέση την εκφράζω και για άλλα πράγματα πέραν των ηλιακών (εργαλεία, έπιπλα, κλπ)

Επειδή βλέπω ότι πάλι μακρυγορώ, σταματώ εδώ και ζητάω συγνώμη αν αισθάνθηκες την οποιαδήποτε "επίθεση" προς το πρόσωπό σου, πράγμα το οποίο δεν ήταν πρόθεσή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με πμ θα πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς και θα πρέπει φυσικά να κρίνεις μόνος σου τι είναι γνώση/εμπειρία και τι είναι σκέτη διαφήμιση.

 

Το θέμα έχει φτάσει 200+ σελίδες όχι τυχαία, αλλά επειδή κανείς δεν έχει το θάρρος να προτείνει συγκεκριμένες εταιρίες ή να μιλήσει με ονόματα. Κάποιες εξαιρέσεις υπήρξαν και δέχτηκαν ποικίλου είδους επιθέσεις με αποτέλεσμα να μη μπαίνουν πια ή να μπαίνουν αλλά να φοβούνται να μιλήσουν ελεύθερα.

 

Εγώ που έχω συνδρομή στο θέμα για το μόνο που έχω καταλήξει με 100% βεβαιότητα είναι ότι ο Νόμπελ πήρε το εργοστάσιο και το έβγαλε σε βαλκανική χώρα κι άρα ούτε θα αγόραζα ούτε θα τον πρότεινα.

 

Το ξέρω πως μόνο με Pm θα πάρω τυχόν απαντήσεις γιαυτό και έγραψα κατευθείαν για pm.. καταλαβαίνω πως πάνω κάτω ότι ήταν να ειπωθεί εδώ ειπώθηκε και μετά τους ανταγωνισμούς, κάποιες αλληλοκατηγορίες (και μερικές φορές μερικές άδικες κατηγορίες προς κάποιους επαγγελματίες που δεν το έκρυψαν τι είναι) κτλ δύσκολα θα βγει κάποιος να μιλήσει για συγκεκριμένες μάρκες..

Για τον nobel, συμφωνώ και είναι ο λόγος που τον έχω προσπεράσει και εγώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...