Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι αν όλα τα υπόλοιπα από εκείνα που έχεις προτείνει, είναι για τα μπάζα.

 

Κοιτα ετσι οπως το εγραψες ειναι διφορουμενο..

 

Εγω υποστηριζω προιοντα που να δινουν αξια στα λεφτα που δινεις..

Ειμαι θετικος στο να παρεις κατι αρκετα επωνυμο με ανεβασμενο κοστος αλλα υπο καποια κριτηρια..  δηλαδη μακροχρονια εγγυηση χωρις απο πισω να κρυβει εμπορικο κερδος και συνεπεια με τον ορισμο της οχι μονο στην λεξη. Υπαρχουν αρκετοι καταναλωτες που την εχουν πατησει και τους εμεινε στο τελος η μαρκα(μιλαω για διαφορα προιοντα)  

Δεν ειναι τυχαιο που καποιοι λενε τι ακριβω τι φτηνω ειναι πως θα σου κατσει..

 

Δεν ειπα ποτε οτι αυτα που δεν προτεινω ειναι για τα μπαζα αλλα δεν ανηκουν στην κατηγορια σχεση τιμης-αποδοσης(προσωπικη μου αποψη).  Τωρα αν στον καθενα του περισσευουν πχ 200.. 500ε να δωσει παραπανω για εναν ηλιακο μονο και μονο για το ονομα ή για την εμφανιση ή εν τελη για καποια αμελητεα διαφορα ειναι δικο του θεμα.

 

 Στα φορουμ ο καθενας εκφραζει την γνωμη του και ο αναγνωστης διαβαζει και φιλτραρει αυτα που θελει.. Δεν χρειαζεται να κρινει ο ενας τον αλλον και να βρισκομαστε σε διαπληκτισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρόλο που δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου, θεωρώ πως είναι αρκετά έως πολύ δύσκολο το όλο θέμα.

 

Δεν είναι σαν το hardware ας πούμε, που ξέρεις πόσο πρέπει να αποδίδει π.χ. μια κάρτα γραφικών, αφού υπάρχουν πολλά προγράμματα να τρέξεις για να δεις τι scores βγάζει.

 

Ένας ηλιακός πώς να ξέρεις αν αποδίδει τα μέγιστα;

 

Δύο ίδιοι ηλιακοί, στην ίδια περιοχή, με τις ίδιες συνθήκες, πώς είναι δυνατόν να τσεκάρεις αν αποδίδουν το ίδιο;

 

Κι αν μιλάμε για διαφορετικές περιοχές, με διαφορετική χρήση, αποστάσεις στις σωληνώσεις κ.λπ., πώς μπορούμε να ξέρουμε τι γίνεται με τον ηλιακό μας;

 

Κάποιος με τον Χ ηλιακό, πώς μπορεί να ξέρει ότι αν επέλεγε τον Υ, θα είχε π.χ. 10% μεγαλύτερη απόδοση;

 

Ποια είναι τα standard κριτήρια για την απόδοση ενός ηλιακού;

 

Π.χ. εγώ με τον A.S.T. που μου κρατάει ζεστό το νερό δυο μέρες το χειμώνα στην Αθήνα χωρίς ηλιοφάνεια (χρησιμοποιώντας ελάχιστο ζεστό νερό σε αυτό το διάστημα), πρέπει να πετάω απ' τη χαρά μου, ή θεωρείται αυτονόητο; Ή μήπως ένας πολύ καλός/καλύτερος θα κρατούσε ζεστό το νερό τρεις και τέσσερις μέρες;

 

Ποιος είναι αυτός που μπορεί να απαντήσει αντικειμενικά στις παραπάνω ερωτήσεις και σε άλλες παρόμοιες;

 

Έχω την εντύπωση πως καλώς ή κακώς, όταν αγοράζεις ηλιακό, είναι σα να αγοράζεις γουρούνι στο σακί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου, θεωρώ πως είναι αρκετά έως πολύ δύσκολο το όλο θέμα.

 

Δεν είναι σαν το hardware ας πούμε, που ξέρεις πόσο πρέπει να αποδίδει π.χ. μια κάρτα γραφικών, αφού υπάρχουν πολλά προγράμματα να τρέξεις για να δεις τι scores βγάζει.

 

Ένας ηλιακός πώς να ξέρεις αν αποδίδει τα μέγιστα;

 

Δύο ίδιοι ηλιακοί, στην ίδια περιοχή, με τις ίδιες συνθήκες, πώς είναι δυνατόν να τσεκάρεις αν αποδίδουν το ίδιο;

 

Κι αν μιλάμε για διαφορετικές περιοχές, με διαφορετική χρήση, αποστάσεις στις σωληνώσεις κ.λπ., πώς μπορούμε να ξέρουμε τι γίνεται με τον ηλιακό μας;

 

Κάποιος με τον Χ ηλιακό, πώς μπορεί να ξέρει ότι αν επέλεγε τον Υ, θα είχε π.χ. 10% μεγαλύτερη απόδοση;

 

Ποια είναι τα standard κριτήρια για την απόδοση ενός ηλιακού;

 

Π.χ. εγώ με τον A.S.T. που μου κρατάει ζεστό το νερό δυο μέρες το χειμώνα στην Αθήνα χωρίς ηλιοφάνεια (χρησιμοποιώντας ελάχιστο ζεστό νερό σε αυτό το διάστημα), πρέπει να πετάω απ' τη χαρά μου, ή θεωρείται αυτονόητο; Ή μήπως ένας πολύ καλός/καλύτερος θα κρατούσε ζεστό το νερό τρεις και τέσσερις μέρες;

 

Ποιος είναι αυτός που μπορεί να απαντήσει αντικειμενικά στις παραπάνω ερωτήσεις και σε άλλες παρόμοιες;

 

Έχω την εντύπωση πως καλώς ή κακώς, όταν αγοράζεις ηλιακό, είναι σα να αγοράζεις γουρούνι στο σακί.

 

Κανείς (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Αν και μπορούν να βρεθούν νούμερα (αποδόσεις, χωρητικότητες, κλπ) αυτά είναι λίγο για ιδανικές κατατάσεις (όταν βέβαια είναι πραγματικά).

Όπως ακριβώς σε ένα αυτοκίνητο σου λέει η εταιρία ή ο δημοσιογράφος του ειδικού τύπου ότι "καίει 3 λίτρα στα 100χλμ" αλλά αυτό αφορά αυτοκίνητο άδειο σε ευθεία και με ούριο άνεμο και άρα εγώ ο χρήστης δεν θα το πιάσω ποτέ, έτσι και με τους ηλιακούς σε σχέση με αυτά που υπόσχονται/πρεσβεύουν οι εταιρίες.

Θεωρητικά καλύτερη πληροφόρηση θα μπορούσε να δώσει ένας χρήστης (γείτονας, συνάδελφος, κλπ). Το κακό όμως είναι ότι ο καθένας μας έχει διαφορετική αίσθηση για το ζεστό/κρύο (ακόμα και σήμερα με 35-36 βαθμούς, άλλος κάνει με κρύο νερό μπάνιο και άλλος το έχει τόσο καυτό που ξεπουπουλιάζεις κοτόπουλο). Επίσης άλλος κάνει ένα γρήγορο ντουζάκι και άρα στο σπίτι του μπορούν να καλυφθούν περισσότερα άτομα με τη Χ χωρητικότητα και άλλος μουλιάζει με αποτέλεσμα να μην του φθάνει το νερό. Άλλωστε αυτό είναι προφανές και από το γεγονός ότι ζευγάρι μπορεί να πληρώνει 25 ευρώ για νερό (ΕΥΔΑΠ) και άλλο να μην του φθάνουν τα 50 (και δεν μιλάω για ζευγάρια που το ένα έχει κήπο και άρα δίνει πολύ νερό σε ποτίσματα).

Εγώ ας πούμε θα μπορούσα να πω για παράδειγμα ότι είμαστε δύο άτομα και είμαι ευχαριστημένος από τον ηλιακό μου. Τί μπορεί όμως να πει αυτό σε κάποιον άλλο συνφορουμίτη αφού δεν με ξέρει και άρα δεν γνωρίζει αν κάνει ο καθένας μας δύο ντους την ημέρα ή πλενόμαστε κάθε Τετάρτη και Σάββατο; :o

 

Για το δεύτερο σκέλος (αυτό με το σακί) θα συμφωνήσω απόλυτα. Και μάλιστα δίνουν (κόσμος, εταιρίες) τόσο σημασία στο "σακί" (εμφάνιση) που βλέπουμε ότι τα περισσότερα φθηνά ηλιακά έχουν ανοξείδωτο κέλυφος απ' έξω. Και έρχομαι να ρωτήσω, γιατί μου ακριβαίνεις κύριε Χ τον ηλιακό (με ένα μη ανοξείδωτο εξωτερικό σίγουρα θα στοίχιζε λιγότερο) αφού ουσιαστικά το απέξω δεν έχει καμιά επίδραση στην διάρκεια ζωής και την απόδοση του συστήματος; (αρμύρες, υγρασίες, καιρικά φαινόμενα είναι "εξηγήσεις" για τους ανίδεους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά σε όλους.

 

Ο πατέρας μου έβαλε ένα 200άρι ΜΑΛΤΕΖΟΣ το 1991 (ή το 1992 δε θυμάμαι σίγουρα ποια από τις 2 χρονιές) και από τότε μέχρι σήμερα το χρησιμοποιούμε 4-5 άτομα (στην Κρήτη) χωρίς καμία συντήρηση, σκέπασμα καθρεφτών κτλ. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλους για να πω σίγουρα αλλά εμείς νομίζω ότι είμαστε ικανοποιημένοι με την απόδοσή του (καλά με την διάρκεια ζωής του δεν το συζητάμε..). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ένας θείος μου ψιλοκοροίδευε τότε τον πατέρα μου διότι εκείνος είχε βάλει αντίστοιχου μεγέθους ηλιακό (noname) με πολύ λιγότερα λεφτά. Στην πορεία βέβαια πλήρωσε ένα σκασμό λεφτά και έχει αλλάξει ηλιακό σίγουρα μια φορά τουλάχιστον που εγώ θυμάμαι.

Τέλοςπάντων, αυτήν την περίοδο ετοιμάζομαι και εγώ να βάλω ηλιακό στο δικό μου σπίτι. Έχω κολλήσει από τον πατέρα μου το μικρόβιο του "συνήθως το ακριβότερο είναι και καλύτερο-αξιόπιστο" και δεδομένης της εμπειρίας με το Μαλτέζο σκέφτομαι να πάω προς τα εκεί.

Έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. Υπάρχει κάποιος προφανής λόγος που η αγορά Μαλτέζου θα ήταν άστοχη επιλογή;

2. Είμαι εγώ και η γυναίκα μου τώρα αλλά θέλουμε να δημιουργήσουμε οικογένεια. Καλά κοιτάω σε 160λτ;

3. Στον Μαλτέζο μου είπαν ότι τη μεγαλύτερη εγγύηση τη δίνουν στον inox (10 χρόνια). Αυτό εμένα μου δείχνει ότι ο Μαλτέζος αξιολογεί τον inox ως το πιο αξιόπιστο προιόν του και άρα θα κινηθώ εκεί; Σωστή η σκέψη μου;

4. Κάτι άλλο που πρέπει να έχω στο νου μου;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πολύ γρήγορα

Ο Μαλτέζος του τότε με τον Μαλτέζο του σήμερα δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση τουλάχιστον όσον αφορά την ποιότητα.

 

Με παρόμοια εμπειρία (ακόμα τον έχουμε) με Μαλτέζο, πήγα σε calpak mark4 με μία "προσφορά" πριν 3-4 μήνες.

"προσφορά" γιατί στην ουσία τον πούλαγαν όσο πιστεύω ότι αξίζει και όχι 100-200 ευρώ παραπάνω που λογικά θα είναι τώρα

 

 

edit:

http://www.calpak.gr/el/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B5%CF%82/Mark-4/208

 

Αυτόν στα 1200 όμως. Τώρα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ και δε νομίζω να τον διάλεγα.

Για αξιοπιστία δε ξέρω ακόμα αλλά τουλάχιστον έχουν ρίξει λίγο χρήμα στην αναβάθμιση.

Δείχνει λίγο πιό σύγχρονος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πολύ γρήγορα

Ο Μαλτέζος του τότε με τον Μαλτέζο του σήμερα δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση τουλάχιστον όσον αφορά την ποιότητα.

 

Με παρόμοια εμπειρία (ακόμα τον έχουμε) με Μαλτέζο, πήγα σε calpak mark4 με μία "προσφορά" πριν 3-4 μήνες.

"προσφορά" γιατί στην ουσία τον πούλαγαν όσο πιστεύω ότι αξίζει και όχι 100-200 ευρώ παραπάνω που λογικά θα είναι τώρα

 

 

edit:

http://www.calpak.gr/el/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B5%CF%82/Mark-4/208

 

Αυτόν στα 1200 όμως. Τώρα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ και δε νομίζω να τον διάλεγα.

Για αξιοπιστία δε ξέρω ακόμα αλλά τουλάχιστον έχουν ρίξει λίγο χρήμα στην αναβάθμιση.

Δείχνει λίγο πιό σύγχρονος!

 

Ενδεχομένως να έχεις δίκιο (για το υπογραμμισμένο) αλλά μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ως προς το που το στηρίζεις;

Το ρωτάω γιατί κι εγώ έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ καλή εταιρία (άσχετα αν δεν την επέλεξα πριν 9 χρόνια όταν έβαλα ηλιακό αφού τα $$$ ήταν αρκετά περιορισμένα αλλά και δεν ήξερα τότε πράγματα που ξερω τώρα) και απ' ότι έχω δει ακόμα και μέσα σε αυτό το νήμα είναι ότι το μόνο που του προσάπτουν είναι το θέμα κόστος (δεν είδα πουθενά να λένε για υποδεέστερη ποιότητα).

Τώρα για την επιλογή της Calpak, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, η εταιρία αυτή σίγουρα δεν έχει καμιά σχέση το τώρα με το ξεκίνημά της. Την περίοδο που ήταν Calpak BP ήταν κορυφαία εταιρία ενώ μετά.....

Το να "δείχνει λίγο πιο σύγχρονος" ένας θερμοσίφωνας προσωπικά δε μου λέει κάτι αλλά πάλι, γούστα είναι αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τη διαφορά του "Μαλτέζου του τότε με το Μαλτέζο του σήμερα"

 

Κατά τα άλλα, η γνώμη που έχω σχηματίσει για το Μαλτέζο είναι ότι είναι ποιοτικός αλλά δυσανάλογα ακριβός.

Αν ωστόσο θες οπωσδήποτε να πάρεις Μαλτέζο, εννοείται ότι κοιτάς μόνο τον inox. Έχουν ξαναγραφεί πρόσφατα σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σε επιλεκτικο συλλεκτη εχει κατι ασπρες γραμμες μεσα μικρες σε μηκος και σε διαφορα σημεια. Τι ειναι αυτα???

Παρατηρήθηκε το φαινόμενο αυτό σε μια παρτίδα από την Tinox.

Και ειδικά σε κάποιο συνάδελφο που δουλεύει φασών συλλέκτες.

Κατά μήκος της λουρίδας μόλις έβγαζε το προστατευτικό φιλμ, παρουσιαζότανε λεπτές άσπρες γραμμές. Ειλικρινά το είδα και τρόμαξα.

Σκεφτείτε ζημία που έπαθε ο συνάδελφος.

Του είπανε να του δώσουνε άλλο υλικό και τίποτα παραπέρα.

Καλά κάνω τουλάχιστον εγώ, δεν ξέρω αν το κάνουν και άλλοι, που ζητάω από την Alanod για κάθε παρτίδα και το πιστοποιητικό ποιότητας και απόδοσης του για το κάθε ρολό ξεχωριστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρήθηκε το φαινόμενο αυτό σε μια παρτίδα από την Tinox.

Και ειδικά σε κάποιο συνάδελφο που δουλεύει φασών συλλέκτες.

Κατά μήκος της λουρίδας μόλις έβγαζε το προστατευτικό φιλμ, παρουσιαζότανε λεπτές άσπρες γραμμές. Ειλικρινά το είδα και τρόμαξα.

Σκεφτείτε ζημία που έπαθε ο συνάδελφος.

Του είπανε να του δώσουνε άλλο υλικό και τίποτα παραπέρα.

Καλά κάνω τουλάχιστον εγώ, δεν ξέρω αν το κάνουν και άλλοι, που ζητάω από την Alanod για κάθε παρτίδα και το πιστοποιητικό ποιότητας και απόδοσης του για το κάθε ρολό ξεχωριστά

Εγω αυτο το ειδα σε επωνυμο και σχετικα ακριβο ηλιακο..

μπορεις να μαθεις τι ειναι αυτο.. και τι επιπτωσεις θα εχει ο συλλεκτης στο μελλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο το ειδα σε επωνυμο και σχετικα ακριβο ηλιακο..

μπορεις να μαθεις τι ειναι αυτο.. και τι επιπτωσεις θα εχει ο συλλεκτης στο μελλον..

Το επώνυμο δεν μου λέει τίποτα στείλε μου Πμ τη μάρκα είναι, να σου πω αν είναι φασών η αν τα κατασκευάζει ο ίδιος.

Η στείλε μια Φώτο του συλλέκτη να έχω εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι... εν συντομία να θυμίσω ότι είχα βάλει αρχές Ιουλίου έναν 160ρι glass της Nobel..

Δεν γράφω για να δηλώσω αν είμαι ευχαριστημένος η όχι, όπως έχει ξαναειπωθεί, όλοι τέτοιες εποχές καλοί είναι και το καυτό νερό είναι εγγυημένο. Τον χειμώνα βλέπουμε
Γράφω όμως για κάτι περίεργο που (σε κάποιο βαθμό σχετικό σε αρκετό βαθμό άσχετο με τον Ηλιακό αλλά δεν ξέρω που να το γράψω) παρατήρησα την Δευτέρα..

Όπως είπα πήρα τον ηλιακό αρχές Ιουλίου. Γενικά τσεκάρω συχνά την κατανάλωση ρεύματος, έτσι και στις 17/7 στην μέτρηση που έγινε απ την ΔΕΗ, σημείωσα στο ρολόι την ένδειξη... ένα μήνα αργότερα 17/8 ξανασημείωσα και βγήκε ένας μέσος όρος 23kw / μέρα. Γνωρίζω ότι η κατανάλωση είναι αρκετή για ένα σπίτι με ένα ζευγάρι μόνο χωρίς παιδιά κτλ (παλιότερα είχα ακόμα μεγαλύτερη) αλλά μιλάμε για airconditions αναμένα, πλυντήριο συχνό, στεγνωτήριο, πλυντήριο πιάτων και μαγείρεμα καθημερινά οπότε το θεώρησα "φυσιολογικό" σχετικά.

29/8 Έφυγα για διακοπές επιτέλους και έλειψα 2 βδομάδες μέχρι τις 14/9 αυτή την Κυριακή που πέρασε.

Πριν φύγω σκέπασα τον ηλιακό με μια σχετικά ανοιχτόχρωμη λεπτή κουβέρτα (κουβερτόνι καλύτερα).. δέθηκε καλά σε διάφορα σημεία πριν φύγω και όντως όταν γύρισα ήταν μια χαρά στην θέση της εκτός απ την κορυφή τέρμα πάνω στο πάνελ που είχε κάνει μια μικρή κοιλιά στην μέση (και όταν λέω μικρή εννοώ ΜΙΚΡΗ.. 5-6 εκατοστά στο κέντρο του πάνελ και 30 εκατοστά μήκος όπου φυσικά απ αυτά τα 30 εκατοστά σαν κοιλιά το μεγαλύτερο μέρος ήταν σαν να μην είχε φανεί καν το πανελ) ... γενικότερα μιλώντας το πάνελ ήταν κατά 98-99% καλυμμένο,
Γύρισα 10 το βράδυ όπου πήγα και έκοψα τα σκοινιά και έβγαλα την κουβέρτα. Είπα να κάνω ένα μπάνιο να φύγει η κούραση του ταξιδιού γνωρίζοντας πως θα έχω σχεδόν κρύο νερό... αμ δε... το νερό ήταν καυτό!... όχι τόσο καυτό όσο όταν έχω το πάνελ σε ντάλα ήλιο αλλά μόλις ένα 20-25% λιγότερο ζεστό... πχ σε κανονική λειτουργία, την μπαταρία την βάζω λίγο πριν την μέση προς το κρύο (ελάχιστες μοίρες) γιατί αλλιώς είναι πολύ ζεστό για μένα... τώρα την είχα ακριβώς στην μέση, δηλαδή μικρή διαφορά. Για να μιλήσω με ακρίβεια, ήταν τόσο ζεστό όσο όταν είχα θερμοσίφωνα ανοιχτό για 1 ώρα!

Αυτό στην αρχή με χαροποίησε αλλά μετά με έβαλε σε σκέψεις... είναι δυνατόν στην ουσία απ το μπόϊλερ κάτω απ τον ήλιο και όχι απ το πάνελ, να έχει τόσο ζεστό νερό? Ειδικά μετά απο 2 βδομάδες καλυμμένου πάνελ έχοντας κάνει μεγάλη κατανάλωση ακριβώς πριν το καλύψω και ενώ αρκετές μέρες συμπεριλαμβανομένης και της Κυριακής είχαν συννεφιά? ΄Ηταν αυτό το απειροελάχιστο κομματάκι

του πανελ που αποκαλύφθηκε που μπορούσε να κάνει το νερό τόσο καυτό (στην κορυφή μάλιστα του πάνελ)?

 

Το αφήνω στην άκρη αυτό και θα αναφέρω κάτι για εμένα άσχετο και προφανώς συμπτωματικό... την επόμενη μέρα Δευτέρα, είπα γυρνώντας απ την δουλειά να κάνω μια μέτρηση στον πίνακα της ΔΕΗ αφού κόντευε να περάσει πάλι ένας μήνας (17/8 με 15/9) ... είδα 467kw διαφορά και ενω στην αρχή πήγα να χαρώ αφού 467 για ένα μήνα κοντά είναι λίγα, η χαρά μου κράτησε λίγα δευτερόλεπτα μόνο καθώς θυμήθηκα ότι στις 29/8 είχα φύγει, είχα γυρίσει μόλις χθές και οι μόνες συσκευές που είχα αφήσει ήταν μια ip camera με μηδαμινή κατανάλωση, το modem, ένα NAS και 2 λάμπες led των 4watt η κάθε μια... απειροελάχιστα watt σύνολικά.. οπότε το 95% αυτής της κατανάλωσης είχε γίνει το 12ήμερο πριν φύγω μεταξύ 17/8 και 29/8

Μιλάμε για μια εκτόξευση της κατανάλωσης στις 35kw ανά μέρα χωρίς να έχει γίνει τίποτα περίεργο αυτές τις 12 μέρες σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα και τον μέσο όρο των 23.. Δεν υπονοώ ότι παίρνει ρεύμα ο ηλιακός και επειδή ήταν καλυμμένος άρα ο θερμοστάτης δεν έφτανε την θερμοκρασία άνοιγε η αντίσταση, αυτό δεν γίνεται μιας και ο διακόπτης στον πίνακα είναι κλειστός και ο άνθρωπος που ήρθε, αν δεν ανακάλυψε άλλη παροχή στο πατάρι που δεν γνωρίζω, έδωσε ρεύμα απο εκεί που έπαιρνε και ο παλιός θερμοσίφωνας. Αλλά δεν παύει να είναι περίεργο όλο αυτό και θα ήθελα κάποια γνώμη αφού σε αυτό το θέμα μπαίνουν γνώστες.
Ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως παλιά ανοίγοντας τον διακόπτη του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα, χαμήλωνε ελάχιστα η ένταση στα φώτα στο σπίτι πράγμα λογικό αφού άνοιγε μια συσκευή που τραβάει 4kw αλλά κάνοντας το ίδιο τώρα αυτό δεν γίνεται.... απ την άλλη δεν ξέρω μήπως έχοντας τον θερμοστάτη ο ηλιακός και έχοντας ήδη θερμοκρασία μεγαλύτερη μέσα απλά δεν δίνει καθόλου ρεύμα στην αντίσταση οπότε γιαυτό και δεν πέφτει η ένταση στο φως που είναι και το πιθανότερο.

 

Επειδή ξέρω πως το δεύτερο σκέλος είναι κάπως άσχετο και συμπτωματικό, αν θεωρηθεί σαν εντελώς offtopic ας μείνει η πρώτη απορία καθώς μου έκανε εντύπωση το ζεστό νερό που είχε μέσα ο ηλιακός σε σημείο ανησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ποσοστό της ακτινοβολίας περνάει από το ύφασμα, και σε συνδυασμό με τις μικρές απώλειες λόγω υψηλής θερμοκρασίας περιβάλλοντος, το καλοκαίρι είναι φυσιολογικό να έχει ζεστό νερό και με σκεπασμένο το συλλέκτη.

Έχω ξαναγράψει και παλιότερα ότι Ιούλιο- Αύγουστο εγώ τον έχω μόνιμα σκεπασμένο με ένα λεπτό ύφασμα, ακόμα και όταν δε λείπω. 

 

Αν υποπτεύεσαι ότι πηγαίνει συνέχεια ρεύμα στον ηλιακό, πάρε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και τσέκαρέ το, ανοίγοντας το πλαϊνό καπάκι της αντίστασης στον ηλιακό.

Αν έχεις και από εκείνα τα δοκιμαστικά που ανάβουν με επαγωγή, μπορείς να τσεκάρεις και το καλώδιο εξωτερικά, χωρίς να ανοίξεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :) Θα το δοκιμάσω με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι.

Αν μπορεί να έχει τόσο ζεστό νερό περνώντας μέρος της ακτινοβολίας μέσα απ το ύφασμα τότε εκεί που του χρόνου έλεγα να σκεπάσω απ τον Μάϊο μέχρι τέλος Σεπτέμβρη το 70% του συλλέκτη τώρα σκέφτομαι μήπως τον καλύψω όλο με αυτό το λεπτό κουβερτόνι (που προφανώς επειδή ήταν λεπτό έκανε την δουλειά) μιας το νερό ήταν υπεραρκετά ζεστό.. χρήσιμη η πληροφορία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 170kwh το μήνα μέση κατανάλωση (για τελευταίους 28 μήνες) χωρίς AC, χωρίς στεγνωτήριο, ζευγάρι.

Ένα πλυντήριο πιάτων θέλει ~25kwh/μήνα και το AC θέλει ~100kwh/μήνα για χρήση όλο το χρόνο.

Το χειμώνα λόγω χάλια ηλιακού ανοίγουμε τακτικά την αντίσταση.

 

Μου βγαίνουν ~300kwh/μήνα και εσένα 690kwh/μήνα με βάση το μέσο όρο που είπες!!!!!

 

Η καταναλώσεις σου είναι τεράστιες.

Μπορεί να σε κλέβουν ή

φοβάμαι ότι δουλεύεις την αντίσταση σχεδόν συνέχεια. Όταν τραβάς νερό το απόγευμα με το που μπαίνει κρύο και πέφτει κάτω απο τη θερμοκρασία που το έχετε βάλει ανοίγει για να σου το ζεστάνει.

Και πάλι δε φτάνεις αυτές τις καταναλώσεις.

 

Κάτι δεν πάει καθόλου καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...