Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρέπει και αυτοί του χώρου όπως αναφέρεις να σε πληροφόρησαν και για τους πελάτες μου. Επίσης ότι είμαι 90% εξαγωγική και με τριάντα + χρόνια στο χώρο. 

Εταιρείες 30 χρόνων δεν στέκονται αν δεν έχουν κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά. Αυτά μας δίδαξε ο πατέρας μου και αυτά συνεχίζουμε να κάνουμε, εγώ με τον αδελφό μου.

Όσο για την πρόβλεψη σου, ότι δεν θα έχουμε δουλειά γιατί ασχολούμαστε με τα social media είναι και αυτό μέρος της δουλειάς μου.

Ήταν πολύ διαφωτιστικός ο διάλογος μαζί σου, αλλά δεν θα με ενδιέφερε να τον συνεχίσω. Σε ευχαριστώ.

 

Ειναι το insomnia social media?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ξέρω πως μόνο με Pm θα πάρω τυχόν απαντήσεις γιαυτό και έγραψα κατευθείαν για pm.. καταλαβαίνω πως πάνω κάτω ότι ήταν να ειπωθεί εδώ ειπώθηκε και μετά τους ανταγωνισμούς, κάποιες αλληλοκατηγορίες (και μερικές φορές μερικές άδικες κατηγορίες προς κάποιους επαγγελματίες που δεν το έκρυψαν τι είναι) κτλ δύσκολα θα βγει κάποιος να μιλήσει για συγκεκριμένες μάρκες..

Για τον nobel, συμφωνώ και είναι ο λόγος που τον έχω προσπεράσει και εγώ... 

 

Εκεί που έγραφα πως έχω προσπεράσει τον Nobel (μόνο λόγο της Βουλγαρίας), αφού δεν βρήκα άκρη ακόμα και πρέπει να κάνω την κίνηση, περνώντας απ τα μαγαζιά της περιοχής κατέληξα και σε ένα που το είχα σταμπάρει λόγω καλών κριτικών. Αυτό είχε Nobel και Ηλιοακμή.. για 2 άτομα με αρκετή χρήση και εφόσον ζήτησα εγώ πάνω από 150, μου πρότεινε τον nobel στα 720 ευρώ (όχι τον aelios) , τον 160ρι επιλεκτικό με 2,6 μονό panel αντί για το 2x1,5 (η διαφορά δηλαδή 0,4τμ...) που είναι γύρω στα 50 ευρώ ακριβότερος (για το πάνελ γενικά είμαι σκεπτικός.. ξέρω πως τα 2,6 είναι υπεραρκετά απλά δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά για να πάω στα 3τμ μιας και η ταράτσα δεν είναι πολύ μεγάλη και το μικρότερο μέγεθος θα ήταν ίσως προτιμότερο.. αυτά γενικά όχι για τον nobel)

Τώρα όταν άκουσα και είδα nobel, το πρώτο πράγμα που ρώτησα είναι για το εργοστάσιο... λέω "για τον nobel με κολλάει ότι έχω ακούσει ότι πήγε το εργοστάσιο στην Βουλγαρία και απολύθηκε κόσμος.." μου απάντησε ότι είναι αλήθεια ότι πήγε την μια (?!?) απ τις 2 μονάδες και συγκεκριμένα αυτή για τα aelios στην Βουλγαρία, όχι όμως την μονάδα για τους Nobel (όχι ότι αυτό αλλάζει κάτι και να ισχύει.. μιας και η ίδια εταιρία είναι.. δεν έχει σημασία αν ο δικός σου ηλιακός φτιάχτηκε Ελλάδα αν η εταιρία έχει έτσι κιαλλιώς απολύσει κάποιο κόσμο)

 

Αυτό που μου άρεσε είναι πως μου ανέφερε για εγγύηση 5 χρόνια απ την Nobel, μου ανέφερε ότι λέμε εδώ, πως όποιος δίνει παραπάνω είναι εγγύηση μαγαζιού και πως αν θες σου δίνω 10 και 12 χρόνια όπως πχ η ηλιοφαν στους δικούς της αλλά μετά θα σου πω να κάνεις ακριβά service από εμένα και θα μου τον ξαναπληρώσεις στα 10 χρόνια.. έτσι δεν έχω πρόβλημα όπως είπε. Ανέφερε πως στα 5 χρόνια δεν είμαι υποχρεωμένος να κάνω τα service από αυτούς αλλά ακόμα και μόνος μου να τα κάνω ή και καθόλου (πράγμα που φυσικά δεν πρότεινε αλλιώς τα 15 χρόνια που αναμένετε να κρατήσει ο ηλιακός όπως είπε σωστά θα γίνουν 6-7) η εγγύηση ισχύει κανονικότατα. Γενικά μου άρεσε μεν η συζήτηση που κάναμε και μου φάνηκε τίμια αλλά με κολλάει το θέμα Βουλγαρίας φυσικά..

 

Τώρα... πέρα απ το θέμα της Βουλγαρίας και τους aelios κτλ... οι nobel σαν nobel (συγκεκριμένα ο nobel classic επιλεκτικός glass) έχει κάποιος κάποια εμπεριστατομένη άποψη γιατί θα ήταν καλός ή όχι? Διάβασα κατά καιρούς εδώ μέσα άλλους να λένε "σε όσους πρότεινα nobel είναι ευχαριστημένος" και άλλους να λένε "μακριά απο nobel", άλλους να λένε "έχει την μεγαλύτερη απόδοση σε kwh ανά χρόνο" και άλλους "έχει την μισή απόδοση από έναν ηλιοακμή" ... άντε βγάλε άκρη δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 για 2 άτομα με αρκετή χρήση και εφόσον ζήτησα εγώ πάνω από 150, μου πρότεινε τον nobel στα 720 ευρώ (όχι τον aelios) , τον 160ρι επιλεκτικό με 2,6 μονό panel αντί για το 2x1,5 (η διαφορά δηλαδή 0,4τμ...) που είναι γύρω στα 50 ευρώ ακριβότερος (για το πάνελ γενικά είμαι σκεπτικός.. ξέρω πως τα 2,6 είναι υπεραρκετά απλά δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά για να πάω στα 3τμ μιας και η ταράτσα δεν είναι πολύ μεγάλη και το μικρότερο μέγεθος θα ήταν ίσως προτιμότερο.. αυτά γενικά όχι για τον nobel)

 

Είναι ακριβότερος ο μονός ή οι δύο;

Μπορείς να γράψεις τα χαρακτηριστικά ή το μοντέλο του καθένα να συγκρίνουμε;

Γενικά πάντως, ο μόνός έχει και μικρότερες απώλειες επειδή είναι πιο συμπαγής από τους δύο απλούς. Και η απόδοση  εξαρτάται και από τις απώλειες. 

 

 

Αυτό που μου άρεσε είναι πως μου ανέφερε για εγγύηση 5 χρόνια απ την Nobel, μου ανέφερε ότι λέμε εδώ, πως όποιος δίνει παραπάνω είναι εγγύηση μαγαζιού και πως αν θες σου δίνω 10 και 12 χρόνια όπως πχ η ηλιοφαν στους δικούς της αλλά μετά θα σου πω να κάνεις ακριβά service από εμένα και θα μου τον ξαναπληρώσεις στα 10 χρόνια.

Ούτε το ένα ισχύει απολύτως, ούτε το άλλο. 

Οι πωλητές πάντα προσπαθούν να μετατρέψουν τα μειονεκτήματα σε πλεονεκτήματα.

 

 

Τώρα... πέρα απ το θέμα της Βουλγαρίας και τους aelios κτλ... οι nobel σαν nobel (συγκεκριμένα ο nobel classic επιλεκτικός glass) έχει κάποιος κάποια εμπεριστατομένη άποψη γιατί θα ήταν καλός ή όχι

Έχει βάλεις ένας γείτονας στην ταράτσα, με το διπλό συλλέκτη πριν ένα χρόνο. Μου φαίνεται καλή κατασκευή, ειδικά στους συλλέκτες μου άρεσε το μονοκόμματο μεταλλικό κάσωμα που έχουν. Για επιμέρους τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν το έχω ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακριβότερος ο μονός ή οι δύο;

Μπορείς να γράψεις τα χαρακτηριστικά ή το μοντέλο του καθένα να συγκρίνουμε;

Γενικά πάντως, ο μόνός έχει και μικρότερες απώλειες επειδή είναι πιο συμπαγής από τους δύο απλούς. Και η απόδοση  εξαρτάται και από τις απώλειες. 

Ούτε το ένα ισχύει απολύτως, ούτε το άλλο. 

Οι πωλητές πάντα προσπαθούν να μετατρέψουν τα μειονεκτήματα σε πλεονεκτήματα.

Έχει βάλεις ένας γείτονας στην ταράτσα, με το διπλό συλλέκτη πριν ένα χρόνο. Μου φαίνεται καλή κατασκευή, ειδικά στους συλλέκτες μου άρεσε το μονοκόμματο μεταλλικό κάσωμα που έχουν. Για επιμέρους τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν το έχω ψάξει.

 

Είναι 50 ευρώ ακριβότερος ο διπλός... νομίζω 720 με 770 

Δεν έχουν άλλες διαφορές ώστε να γίνει η οποιαδήποτε σύγκριση...

τώρα για τον Nobel τα χαρακτηριστικά είναι λίγο πολύ γνωστά από τα διάφορα site:

 

 

NOBEL classic 160/2.6τμ 160 ΛΙΤΡΑ GLASS ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΔΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟ ΣΥΛΛΕΚΤΗ APOLLON. 

ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ (ΛΙΤΡΑ) 160

ATOMA ΈΩΣ 4

ΔΕΞΑΝΕΝΗ ΝΕΡΟΥ 

ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΥΒΑ ΨΥΧΡΗΣ ΕΞΕΛΑΣΗΣ ΣΕ ΠΡΕΣΣΑ 800 tn KAI ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΡΑΦΗ .ΔΙΠΛΗ ΕΠΙΣΜΑΛΤΩΣΗ ΜΕ BAΣΗ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΡΟΤΥΠΟ DIN4753/3 ΣΤΟΥΣ 860 0C ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΣΗΣ . ΑΥΣΤΗΡΟΣ ΠΟΙΟΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ . ΕΞΟΔΟΣ ΖΕΣΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ ½ ‘’ BSP AΡΣΕΝΙΚΟΥ ΣΠΕΙΡΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΑ .ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΡΥΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΗΡΑ ΓΙΑ ΟΜΑΛΗ ΘΕΡΜΙΚΗ ΔΙΑΣΤΡΩΜΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ . ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΝΑΥΠΗΓΙΚΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ – ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ 

ΜΟΝΩΣΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ 

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗ 40KG/m3 ( ΘΕΡΜΙΚΗ ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ ΜΟΝΩΣΗΣ λ=0,021 W/m grad ( DIN 56612 ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟΥΣ 10 0C)

KΛΕΙΣΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΝΑΙ – ΜΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ 

HΛΕΚ. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 3,5 KW 

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ(ΠΛΑΤΟΣΧΒΑΘΟΣΧ ΥΨΟΣmm) 1100X2092X2010

AΡΙΘΜΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ / ΤΥΠΟΣ 1 

ΤΥΠΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗ 

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΑΠΟ ΠΡΕΣΣΑΡΙΣΤΟ ΚΑΣΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΡΑΦΕΣ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΡΑΜΑ ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ . ΕΝΙΑΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΣΥΓΚΟΛΗΜΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΥΔΡΟΣΚΕΛΕΤΟ ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ LASER .AΥΘΡΑΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΙ .

ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΗ ( m2 ) 2,6

ΒΑΡΟΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΚΕΝΗ 127

ΒΑΡΟΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 290

ΑΠΟΔΟΣΗ – ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΠΟΛΑΒΗ Kwh/m2 740

SOLAR KEY MARK / NUMBER NAI

 

 

 

Το πλαίσιο το μονοκόματο μου το έδειξε και μου φάνηκε αρκετά καλό και εμένα χωρίς να έχω τις τεχνικές γνώσεις βέβαια αλλά απ τα λίγα που καταλαβαίνω, τουλάχιστον αυτό φαίνεται μια χαρά.. βέβαια στους ηλιακούς το θέμα είναι το boiler ... 

Τώρα για το θέμα του πωλητή... Σε ηλιοφαν έδιναν 10 ή 12 (δεν θυμάμαι νομίζω 12) στους Ηλιοφαν (όχι στους stark και focus που έδιναν ούτε 5) αλλά αν είναι κάθε 2 χρόνια να δίνει κάποιος 150 ευρώ για συντήρηση σε 6 συντηρήσεις που είναι τα 12 χρόνια, άστα να πάνε.. Για το συγκεκριμένο μου είπε είναι 75 ευρώ απο αυτούς η συντήρηση και θα είναι πλήρης (τώρα τι εννοούσε) αλλά και μόνος μου να την κάνω αν θέλω να τα γλυτώσω ή να μου την κάνει άλλος δεν έχουν πρόβλημα και η εγγύηση ισχύει κανονικά.. Μία η άλλη είναι στην ουσία με λίγο λιγότερο ρίσκο κιόλας καθώς υπάρχει πάντα η περίπτωση αυτός που θα σου δώσει 10 ή 15 χρόνια είτε να το παίξει τρελίτσα ότι δεν έκανες σωστά κάποια συντήρηση είτε απλά να μην υπάρχει σε 10 χρόνια.

Τώρα θα μπορούσε η ίδια η nobel να δίνει πάνω απο 5? σίγουρα.. αλλά υπάρχει κάποια εταιρία με λογικές τιμές που το κάνει αυτό χωρίς να σε αναγκάζει να κάνεις το service απο αυτούς? Αν ναι θα με ενδιέφερε να την μάθω :)

 

Στην γειτονιά σε μια γρήγορη "έρευνα αγοράς" (κοινώς... κοίτα τις ταράτσες τι έχουν) είδα κάποιους nobel (όλως περιέργως σαν "ΝΟΜΠΕΛ" με Ελληνικά) καθώς και διάφορες άλλες μάρκες.. οπότε βλέπω ότι υπάρχουν στις ταράτσες γύρω μου απο παλιά (το αν δουλεύουν είναι άλλο θέμα δεν το γνωρίζω) και αυτό που με κολλάει είναι καθαρά η Βουλγαρία έστω και για τους aelios.

 

Ο ηλιοακμή που είχε εκεί φαινόταν καλούτσικος επίσης αλλά είχε και 100 ευρώ παραπάνω για κάποιο λόγο (νομίζω μου είπε για μισό χιλιοστό διαφορά στο καζάνι.. απο 2,5 σε 3? δεν είμαι σίγουρος όμως αν θυμάμαι καλά...). Δεν ξέρω αν σε σχέση με τον Nobel ο ηλιοακμή θα άξιζε παραπάνω για κάποιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρονια εγγηση? 

 

το να κάνετε μια επιλογή βάση τησ πενταετούς εγγύησης είναι τουλάχιστον αφελές?

 ακόμα και το χειροτερησ πιοτητασ μποιλερ 5 χρονιά τα αντεχει.

 

αλλο τόσο αφελής ειναι και η εγγύηση εφορου ζωής (γαι την οποία  αναρωτιόμουν τι γινετε αν πεθάνει ο αγοραστής σε 1 χρόνο ?μεταβιβάζετε στην σύζυγο η χάνεται?)

 

 

απο την εμπειρία μου 2 πράματα δεν κρύβονται και είναι αρκετά σημαντικά

 

1 τι βάρος του μποιλερ

2 ο βαθμός απόδοσης του συλεκτη (η0)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 50 ευρώ ακριβότερος ο διπλός... νομίζω 720 με 770 

Δεν έχουν άλλες διαφορές ώστε να γίνει η οποιαδήποτε σύγκριση...

τώρα για τον Nobel τα χαρακτηριστικά είναι λίγο πολύ γνωστά από τα διάφορα site:

 

Αν μιλάμε για το ίδιο συλλέκτη σε μονό ή διπλό και δε μένεις σε κάποιο δύσκολο μέρος από πλευράς ηλιοφάνειας, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με το μονό. Το μονό λογικά θα έχει και λιγότερες απώλειες, που μικραίνει τη διαφορά.

 

Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά του συλλέκτη, γέλασα με το "ειδικό κράμα αεροναυπηγικού τύπου". 

Μάλλον ετοιμάζονται για εξαγωγές και σε άλλους πλανήτες  :-D

 

 

 

Όσο για την εγγύηση, υπάρχουν πολλές και διάφορες παροχές. Από τα 5 χρόνια έως τα 50, με ή χωρίς συντήρηση ή συντήρηση αντιπροσωπείας.  

Επίσης τα 150€ για συντήρηση είναι εξωφρενικά, ενώ και τα 75 είναι πολλά για κάθε χρόνο, που δεν υπάρχει και λόγος να γίνεται ετησίως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 75 είναι για κάθε 2 χρόνια, αν θέλεις ξανατονίζω.. αν βρω κάποιον να το κάνει φτηνότερα (και καλά) ή μπορέσω να το κάνω μόνος ακόμα καλύτερα... παιδιά και εγώ θα ήθελα 10 χρόνια εγγύηση και καλές οι θεωρίες σας το θέμα όμως είναι ότι όπου έχω ψάξει είναι είτε με χαλαρή εγγύηση (κάνε ότι γουστάρεις και μόνος σου) και 5 χρόνια είτε 10 χρόνια και μόνο απο εμάς ακριβή συντήρηση.. δεν έχει νόημα δηλαδή να στεκόμαστε καν σε αυτό γιατι στην πράξη είναι μια η άλλη.

 

Μια ερώτηση να μην ξαναψάχνω... φαγώθηκε ο πεθερός μου στο τηλέφωνο να μου λέει να ζητήσω φ18 σωλήνα τον οποίο θεωρώ πολύ μεγάλο (και το ίδιο θεωρεί και ο πωλητής) με το σκεπτικό όπως λέει ότι αργότερα να δώσω και στους γονείς μου στο πάνω σπίτι αν έρθουν ποτέ να μείνουν... να μπλέκω με ρακόρ δηλαδή κτλ.. έχει νόημα αυτό που λέει ή είναι απλά υπερβολή ένα τέτοιο "μπουρί"?

Επίσης.. δυστυχώς μιας και αποκτώ τις γνώσεις μου σιγά σιγά στο θέμα.. σκέφτηκα ότι πρέπει να δω και τα του ήλιου τον χειμώνα (και το σκέφτηκα ο ηλίθιος ΑΦΟΥ έκλεισα ηλιακό για τοποθέτηση το Σάββατο). Η ταράτσα μου είναι χαμηλή και έχει απ τις 2 μεριές δρόμο και απ τις άλλες μεριές στην μια ένα δώμα και στην άλλη μια ψηλή (2 ορόφους ψηλότερη) πολυκατοικία και το δικό μας δώμα .. είδα πως έχουν βάλει όλοι τους ηλιακούς (και πως πάει λογικά ο ήλιος τον χειμώνα) και είδα δυστυχώς ότι όλοι κοιτάνε προς την μεριά ακριβώς που έχω εγώ την ψηλή πολυκατοικία... θα τον βάλω όσο πιο μακρια μπορώ προς τα κάγκελα του δρόμου απέναντι απ αυτή την πολυκατοικία (αν και θα πάει πάνω απο 10 μέτρα μετά ο σωλήνας γιατί ο φωταγωγός που περνάνε οι σωλήνες βγαίνει στον ακάλυπτο που είναι και αυτή η πολυκατοικία 10-15 μέτρα πιο εκεί).

Το θέμα είναι ο χειμώνας... καλά τώρα ο ήλιος είναι ντάλα απο πάνω αφου αν και κάνει τόξο (η μέση του τόξου είναι νοητά πάνω απ αυτή την πολυκατοικία), σύμφωνα με τα site που υπάρχουν για υπολογισμό, είναι στις 70 μοίρες οπότε μια χαρά.. και φαντάζομαι γενικά από Φεβρουάριο-Μάρτιο μέχρι Νοέμβριο θα είμαι ΕΛΠΙΖΩ οκ... αυτό που με ανησυχεί είναι οι 2-3 μήνες του χειμώνα όπου οι μοίρες βλέπω ότι πέφτουν στις 40 ή λιγότερο και το τόξο είναι πολυ μεγαλύτερο.. άλλα site το δείχνουν στην άκρη αυτής της πολυκατοικίας προς εμένα και άλλα στο τέλος της μακριά απο εμένα... Υπάρχει περίπτωση λοιπόν τον χειμώνα να έχω μόνιμα σκιά στον ηλιακό? (δεν ανεβαίνω ιδιαίτερα χειμώνα ταράτσα και δεν θυμάμαι καν τι και πως με τον ήλιο) γιατί 40 μοίρες πχ που είναι το minimum τέλος Δεκέμβρη, είναι οριακά όσο μακριά και να τον βάλω να βλέπω ουρανό πάνω απ αυτή την πολυκατοικία και φοβάμαι μην στο τέλος αν χρειαστεί να ανάβω την αντίσταση του συνέχεια 2-3 μήνες τον χειμώνα κάνω μια τρύπα στο νερό και ότι γλυτώνω τους άλλους μήνες τα δίνω εκεί... 

 

Ο Ηλιακός θα μπει 8-10 μέτρα απ την ψηλή πλευρά αυτής της πολυκατοικίας που εφάπτεται με την δικιά μας (όσο πάει δηλαδή η ταράτσα σε μήκος.. η πολυκατοικία εκείνη έχει άλλο ένα κομμάτι της χαμηλότερο κατά ένα όροφο (και άλλα 6-7 μέτρα πιο μακριά)  στον ακάλυπτο που φαντάζομαι δεν θα είναι ιδιαίτερο πρόβλημα

Κάνοντας τους υπολογισμούς βλέπω η νοητή γραμμή απ τον ήλιο μέχρι τον ηλιακό πχ στην 1/1, αρχίζει να μπαίνει στο ψηλό κομμάτι της πολυκατοικίας στις 13:00 το μεσημέρι και ξαναβγαίνει μετά τις 15:00 (όπου καθώς θα είναι πολύ χαμηλότερα έτσι κιαλλιώς θα μου τον κρύβουν άλλα πράγματα όπως πχ το δικό μας δώμα στο οποίο ούτε ηλιακός μπορεί να μπει πάνω αλλά είναι και δίπλα σχεδόν στην ψηλή πολυκατοικία).

Τώρα κοιτάζοντας το google earth βλέπω ότι οι φωτογραφίες της περιοχής μου είναι από 13/4/2013 (Απρίλιος λοιπόν...) και σύμφωνα με τους υπολογισμούς πρέπει να είναι απ τις 12:30 το μεσημέρι... στις 12:30 το μεσημέρι στις 13/4/13 λοιπόν (μια καλή ώρα) όλη η ταράτσα είχε ήλιο και η σκιά απ την ψηλή πολυκατοικία έφτανε μέχρι την αρχή απ το δώμα μας (που είναι στα 2-3 μέτρα απ αυτήν).. τα υπόλοιπα 8 μέτρα μέχρι εκεί που θα μπει ο ηλιακός είχαν ήλιο και μάλιστα η σκιά πήγαινε και διαγώνια σε νοητή γραμμή πολλά μέτρα δεξιά του ηλιακού)... Χρησιμοποιώντας το ιστορικό του google earth είδα πχ ότι στις 25/11/12 σε μια ώρα που την υπολογίζω απ την γωνία της σκιάς και τα διάφορα site με το ιστορικό για την πορεία του ήλιου, στις 11:30 με 12:00 το μεσημέρι, η σκιά είναι οριακά 1 μέτρο πριν και νοητά 2 μέτρα δεξιά από εκεί που θα μπει ο ηλιακός...(εδώ δυστυχώς είδα ότι ρίχνει πλέον αρκετή σκιά και το δώμα οπότε μετά τις 3 το μεσημέρι θα πιάνει τον ηλιακό και η δικιά του σκιά... μικρό το κακό βέβαια μιας και 5+ νυχτώνει έτσι κιαλλιώς τότε)... πολύ φοβάμαι δηλαδή ότι συγκεκριμένα για 1,5-2 μήνες (Δεκέμβρη - Γενάρη) ο ηλιακός εκτός από κάνα μισάωρο-ώρα που θα πρέπει να είμαι τυχερός να μην έχει σύννεφα, θα έχει σκιά όλη την υπόλοιπη μικρή μέρα...

Αυτός επέμεινε να βγει ο παλιός θερμοσίφωνας, να γεμιστεί νερό και να πάει σε μια γωνία...

Η ερώτηση εδώ είναι... αξίζει για αυτούς τους 1,5-2 μήνες, να τον κρατήσω με κάποιο τρόπο (δεν ξέρω που θα μπορούσαν να μπουν βάνες κτλ... πιθανόν ταράτσα)?

Ναι έπρεπε να τα ψάξω νωρίτερα απ την μια.. αλλά απ την άλλη μαθαίνω όσα πιο πολλά μπορώ πριν πάρω κάτι αλλά πάντα ίσως κάτι ξεφύγει... αν δεν το έψαχνα δεν θα ήμουν εδώ και το πιθανότερο είναι να άφηνα να τον βάλουν όπου να ναι στην ταράτσα και να έκλαιγα τα λεφτά μου (τώρα θα είμαι με τις δορυφορικές φωτογραφίες απ τα μεσημέρια του Νοέμβρη και του Μάρτη απάνω με τον μάστορα)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας..

 

ps. αν θέλει κάποιος να βοηθήσει του στέλνω το site με τους υπολογισμούς που φαίνεται η σκιά τον Απρίλη μεσημέρι κτλ (τα ιστορικά τα είδα απο google earth) αλλά θα προτιμούσα να μην βάλω δημόσια το σπίτι μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 75 είναι για κάθε 2 χρόνια, αν θέλεις ξανατονίζω.. αν βρω κάποιον να το κάνει φτηνότερα (και καλά) ή μπορέσω να το κάνω μόνος ακόμα καλύτερα... παιδιά και εγώ θα ήθελα 10 χρόνια εγγύηση και καλές οι θεωρίες σας το θέμα όμως είναι ότι όπου έχω ψάξει είναι είτε με χαλαρή εγγύηση (κάνε ότι γουστάρεις και μόνος σου) και 5 χρόνια είτε 10 χρόνια και μόνο απο εμάς ακριβή συντήρηση.. δεν έχει νόημα δηλαδή να στεκόμαστε καν σε αυτό γιατι στην πράξη είναι μια η άλλη.

 

Μια ερώτηση να μην ξαναψάχνω... φαγώθηκε ο πεθερός μου στο τηλέφωνο να μου λέει να ζητήσω φ18 σωλήνα τον οποίο θεωρώ πολύ μεγάλο (και το ίδιο θεωρεί και ο πωλητής) με το σκεπτικό όπως λέει ότι αργότερα να δώσω και στους γονείς μου στο πάνω σπίτι αν έρθουν ποτέ να μείνουν... να μπλέκω με ρακόρ δηλαδή κτλ.. έχει νόημα αυτό που λέει ή είναι απλά υπερβολή ένα τέτοιο "μπουρί"?

 

Κάθε δύο χρόνια όντως χρειάζεται έλεγχος ανοδίου και υγρού, δεν το πρόσεξα.

 

Τα 5 χρόνια χωρίς εξασφάλιση συντήρησης και τα 10 με προϋπόθεση συντήρησης είναι λογικά ώστε να είναι από την ασφαλή μεριά η εταιρεία αναφορικά με ένα glass. Γιατί αν δεν κάνεις συντήρηση, όντως μπορεί να μη βγάλει τα 10 χρόνια.

 

Αφού παρήγγειλες και δεν κινδυνεύω να θεωρηθώ ότι σου κάνω προώθηση προϊόντος, πληροφοριακά εγώ έχω  πάρει έναν ηλιακό με 50 χρόνια γραπτή εργοστασιακή εγγύηση, χωρίς προϋπόθεση συντήρησης από την αντιπροσωπεία (ανόδιο έτσι και αλλιώς δεν έχει). Έχει βέβαια ψιλά γράμματα στο κείμενο και δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ αν χαλάσει στα 30 χρόνια, αλλά στα 15 σίγουρα θα ασχοληθώ. 

 

Για το μεγαλύτερο σωλήνα, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σπαταλάς περισσότερο νερό μέχρι να σου φτάσει το ζεστό του ηλιακού.

 

 

 πολύ φοβάμαι δηλαδή ότι συγκεκριμένα για 1,5-2 μήνες (Δεκέμβρη - Γενάρη) ο ηλιακός εκτός από κάνα μισάωρο-ώρα που θα πρέπει να είμαι τυχερός να μην έχει σύννεφα, θα έχει σκιά όλη την υπόλοιπη μικρή μέρα...

Αυτός επέμεινε να βγει ο παλιός θερμοσίφωνας, να γεμιστεί νερό και να πάει σε μια γωνία...

Η ερώτηση εδώ είναι... αξίζει για αυτούς τους 1,5-2 μήνες, να τον κρατήσω με κάποιο τρόπο (δεν ξέρω που θα μπορούσαν να μπουν βάνες κτλ... πιθανόν ταράτσα)?

Αν βγαίνει εκτός τελείως ο ηλιακός όπως λες το χειμώνα, μπορείς να τον απομονώνεις με μια βάνα και να χρησιμοποιείς τον ηλεκτρικό.

 

Αν και σε έχασα λίγο επειδή δεν έχω τη δική σου εικόνα στο μυαλό μου, η σκίαση  είναι πρόβλημα, αλλά δε μπορώ να σου την υπολογίσω εύκολα από μακριά, άλλωστε το έχει ψάξει πολύ ήδη.

Αν δε μπορείς να την αποφύγεις με κατάλληλη θέση στην ταράτσα, άλλη λύση είναι να υψώσεις τον ηλιακό, αλλά αν είναι για 2 μήνες το χρόνο το πρόβλημα, δεν αξίζει το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλώ την γνώμη σας κ μόνο απο φίλους που τον εχουν  αγοράσει - δοκιμάσει - τεστάρει , ρωτώ για τον A.S.T. compact  ,  μου λενε

 

τα καλυτερα γι αυτόν  2 γνωστοί μου που τον 

 

 

 

τοποθετησαν αλλά δεν εχει κλείσει ουτε 1 χρόνος απο την αγορά τους οπότε δεν εχουν βγαλει  ακόμη πλήρη  κ ασφαλη αποτελεσματα

 

... ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλώ την γνώμη σας κ μόνο απο φίλους που τον εχουν  αγοράσει - δοκιμάσει - τεστάρει , ρωτώ για τον A.S.T. compact  ,  μου λενε

 

τα καλυτερα γι αυτόν  2 γνωστοί μου που τον 

 

 

 

τοποθετησαν αλλά δεν εχει κλείσει ουτε 1 χρόνος απο την αγορά τους οπότε δεν εχουν βγαλει  ακόμη πλήρη  κ ασφαλη αποτελεσματα

 

... ευχαριστώ

Ακριβος μου φαινεται αλλα με ωραιο design.

Απο επιδοσεις δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβος μου φαινεται αλλα με ωραιο design.

Απο επιδοσεις δεν γνωριζω.

τον εχω βρει στα 750 euro τον 160 litra  ( + 70 euro  η τοποθετηση με 10 χρονια εγγυηση κ καθε 2 χρονια service με 50 euro για να

 

ισχυει η 

 

εγγυηση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μπήκε σήμερα (22 μέτρα σωλήνες x 2 = 44 με μονώσεις κτλ... άουτς) .. είχα έτοιμες τις αεροφωτογραφίες και τον βάλαμε εκεί που έλεγα. Επέμειναν ότι η πολυκατοικία τελικά δεν θα με επηρεάζει ιδιαίτερα και πιθανόν να έχουν και δίκιο και να ήμουν υπερβολικός, οπότε δεν πήγα σε λύση με βάνες κτλ αλλά παρέκαμψα εντελώς τον παλιό θερμοσίφωνα.

Προσπάθησα να δω το αντιψυκτικό τι είναι (μπλε σκούρο) αλλά έγραφε απλά στα αγγλικά ότι είναι  ακίνδυνο και όχι αν έχει προπυλενογλυκόλη ή όχι.. φυσικά μου είπαν να τον σκεπάζω αν φεύγω βδομάδα ενώ για την συντήρηση καθώς τα 75 μου φαίνονται αρκετά κάθε 2 χρόνια απ αυτούς (ανάλογα βέβαια τι κάνει ο καθένας), θα ψάξω στο μέλλον να βρω κάποιον καλό φτηνότερο αφού δεν με δεσμεύουν... είδα πως μπαίνει μεν το αντιψυκτικό και πόσα λίτρα παίρνει νερό κτλ (17) αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι που θα αξίζει να ρισκάρω να κάνω μόνος καθώς και την αλλαγή ανοδίου.

Μου είπαν θα έχω από αύριο ζεστό νερό αφού είχε πάει 4:30 και ο ήλιος ήταν πολύ πλάι πλέον αλλά μέσα σε 1-1,5 ώρα με χαρά είδα πως το νερό ήταν χλιαρό προς ζεστό (και όχι δεν ήταν απ τους σωλήνες το χρησιμοποιήσαμε για ώρα αφού επιβαλλόταν ένα μπανάκι απ την κούραση του ανέβα κατέβα)

Όπως λένε ... θα φανεί στο χειροκρότημα (= τον χειμώνα αλλά κυρίως σε λίγα χρόνια) καθώς φαντάζομαι στις αρχές και αυτή την εποχή... όλοι καλοί είναι ;)

Τώρα σκέφτομαι αντί να ψάχνω κουβέρτες κτλ, να πάρω κανένα κανονικό κάλυμμα για ηλιακό σαν μερικά που είδα με ιμάντα (εκτός αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια καλύτερη λύση)

 

Να ευχαριστήσω τα παιδιά εδώ αλλά και σε pm που μου απάντησαν για την πολύτιμη βοήθεια τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σκέφτομαι αντί να ψάχνω κουβέρτες κτλ, να πάρω κανένα κανονικό κάλυμμα για ηλιακό σαν μερικά που είδα με ιμάντα (εκτός αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια καλύτερη λύση)

 

Μπορείς να βάλεις και κουκούλα αυτοκινήτου/μηχανακιού.

Το καλοκαίρι αν είστε λίγα άτομα μπορείς να τον καλύψεις τον μισό ώστε και αν λείψεις για κανένα Σ/Κ να μή χρειάζεται να ανεβαίνεις ταράτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...