Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ηλεκτρικός δεν σηκώνει τόσο ψηλές θερμοκρασίες.

Δεύτερον δεν έχει ζεστό νερό σε 24ωρη βάση.

Τρίτον και να τρυπήσει 80 ευρώ στοιχίζει.

 

Πώς εξηγείται ότι όλοι λίγο πολύ ξέρουμε ότι ο ηλιακός θερμοσίφωνας θα χρειαστεί κάποια στιγμή συντήρηση ενώ ποτέ κανένας δεν κάνει συντήρηση στον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα; Αυτός δε γεμίζει άλατα; Ανοδιο μαγνησίου έχει μέσα ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πώς εξηγείται ότι όλοι λίγο πολύ ξέρουμε ότι ο ηλιακός θερμοσίφωνας θα χρειαστεί κάποια στιγμή συντήρηση ενώ ποτέ κανένας δεν κάνει συντήρηση στον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα; Αυτός δε γεμίζει άλατα; Ανοδιο μαγνησίου έχει μέσα ή όχι;

Ακριβώς, είναι θέμα κόστους. Όταν είχα του άλλαζα ανόδιο κάθε 3 χρόνια, αλλά το έκανα μόνος μου. Αν ήταν να δίνω κανα 50άρι στον υδραυλικό, καλύτερα να τον άφηνα να τρυπήσει να πάρω άλλο. 

Άλατα παρεμπιπτόντως πιάνει πιο πολλά από τον ηλιακό, γιατί είναι ανάλογα με τη χρήση της αντίστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φέρω συνεργείο να κάνει συντήρηση στον ηλιακό θερμοσίφωνα. Μιας και ο ηλεκτρικός είναι εύκολα προσβάσιμος αξίζει να του κάνω συντήρηση με ελάχιστα ευρώ παραπάνω από την τιμή συντήρησης του ηλιακού ή όχι;

 

Επίσης ξέρετε κανένα Καλό και τίμιο συνεργείο για εγκαταστάσεις και σέρβις ηλιακών στη Θεσσαλονίκη να μου προτείνετε εδώ ή με πμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φέρω συνεργείο να κάνει συντήρηση στον ηλιακό θερμοσίφωνα. Μιας και ο ηλεκτρικός είναι εύκολα προσβάσιμος αξίζει να του κάνω συντήρηση με ελάχιστα ευρώ παραπάνω από την τιμή συντήρησης του ηλιακού ή όχι;

 

Επίσης ξέρετε κανένα Καλό και τίμιο συνεργείο για εγκαταστάσεις και σέρβις ηλιακών στη Θεσσαλονίκη να μου προτείνετε εδώ ή με πμ;

Αξίζει, μπορεί να του παρατείνει τη ζωή για 2-3 χρόνια μια αλλαγή ανοδίου.

Γενικά έχουν πέσει οι τιμές, ή ας το πούμε διαφορετικά γίνονται πολλές προσφορές. Οπότε αν τα κάνεις και τα δύο με κανα 50ρικο (+ ΦΠΑ- λέμε τώρα), είναι ένα καλό deal πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άποψη για ηλιακά ΔΗΜΑΣ (dimas-solar);

Τα συναντάω κυρίως στη περιοχή της Αργολίδας...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανένας καμία ιδέα για πιο λόγο ο ηλιακός μου καίει τις αντιστασεις.. Ειχε δυο πανω τις έκαψε με διαφορά μιας εβδομάδας.. Ηταν γεμάτες άλατα λεω οκ.. Βάζω μια καινούρια την έκαψε.. Αλλαζω θερμοστάτη και ξανά καινούρια αντίσταση και την έκαψε και αυτή..

 

Είναι ηλιακός θερμοσιφωνας κενού new house ( με σωλήνες κενού εννοω) τριετίας.. Προσπαθώ να αλλάξω ανοδιο από πέρυσι αλλά δεν γίνεται νς βγει έχει μαγκώσει.. Οι καινούριες αντιστασεις που καίει δεν είναι από ηλεκτρολυση.. Οταν τις βγάζω ούτε τρύπες έχουν η διαβρωση ούτε άλατα..

Και η βλακεια είναι ότι δεν έχει θύρα καθαρισμού για να δω τι γίνεται μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το πρόβλημα με τα κινέζικα.

Πια περιοχή είσαι?

Πήγαινε σε μια βιοτεχνία που κάνη αντιστάσεις να σου κάνη μια καλή.

Είμαι σίγουρος ότι αίνε βιδωτή.

Σε λίγο καιρό θα έχεις και πρόβλημα απόδοσης με τον ήλιο διότι στα κεαθια που μπαίνουν η σωλήνες συσσωρεύονται άλατα λόγο της υψηλής θερμοκρασίας,

Και δεν είναι δυνατόν να καθαριστούν.

Και στα 5 περίπου χρόνια θα ψάχνεις το καζάνι.

Λυπάμαι αλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχω διαβάσει άπειρες φορές το θέμα εδώ, κυρίως από σπόντα ή απλό ενδιαφέρον για μελλοντική αγορά ηλιακού, ήρθε η ώρα μάλλον προς τις αρχές της άνοιξης να βάλω και εγώ ηλιακό.ξέρω πως η φιλοσοφία του θέματος είναι να μην λέμε μάρκες αλλά εγώ εκεί έχω σκαλώσει στο όλο θέμα.κατέληξα ότι θα είναι glass, 200lt, επιλεκτικούς συλλέκτες με 4τμ επιφάνεια.Αν υπάρχει κάποιος ας πούμε που είναι λιγότερο από 4τμ και αποδίδει το ίδιο καλά με έναν 4τμ δεν θα με πείραζε.πχ ένας μαλτέζος έχει για 200λτ 2.7μ πλάκες, είναι δυνατόν αυτός να αποδίδει καλύτερα ή το ίδιο με τον sunpower που έχει 3.9 και έχουν σχεδόν ίδια τιμή? 

 

 

αυτό όμως που με απασχολεί είναι η μάρκα, γιατί οκ έχω βρει 6 ηλιακούς με παραπλήσια χαρακτηριστικά και ο ένας με τον άλλον έχει την μισή τιμή.προφανώς κάπου διαφέρουν αυτοί που δεν το γράφει ή εγώ λόγο έλλειψης πείρας δεν μπορώ να το δω.

 

ανάμεσα σε αυτούς τους 6 (βάλτε και άλλους δεν έχω θέμα) ποιον να προτιμήσω και γιατί.πέρα από την απόδοση με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και η ποιότητα κατασκευής.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές τρύπησε ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας οπότε λέω να προχωρήσω άμεσα στην αγορά ηλιακού, αλλά επειδή δεν θέλω η πίεση του χρόνου να με κάνει να βιαστώ θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Βλέπω αυτόν http://www.biossol.gr/el/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B5%CF%82.html

για τον οποίο όμως δεν βρήκα κάτι στο forum, επίσης δεν το βρήκα και στον κατάλογο του solar keymark

Έχω δει επίσης τους Sammler A168, Calpak Mark4, Sonne Phaethon και Nobel Classic. Πιο πολύ κλείνω στον Sammler και στον Calpak αλλά τώρα θα ήθελα να δω και για τον Βιοσώλ, σαν χαρακτηριστικά πάντως, απ' όσα μπορώ να καταλάβω, μου φαίνεται πολύ καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα το σκάλωμα με το solar key mark.

Ποιος σας είπε ότι όποιος έχει solar key mark είναι και καλός?

Χώρια το ότι όταν πρόκειται να πάνε δείγματα για τεστ, είναι διαφορετική κατασκευή,

Και κανένας δεν τα εφαρμόζει στην παραγωγή.

Αλά κανένας δεν διαβάζει τα αποτελέσματα τον δοκιμών.

Την πιστοποίηση την παίρνεις όπως και να έχει, με τα όπια αποτελέσματα, καλά η κακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιστοποιητικά γενικά το μόνο που δείχνουν είναι οτι το προϊόν, ο ηλιακός στη δική μας περίπτωση, ανταποκρίνεται σε αυτά που δηλώνει ο κατασκευαστής, ότι κι αν είναι αυτές οι προδιαγραφές, μπορεί να είναι χάλια ο ηλιακός, αν αυτό το δηλώνει μέσω των χαρακτηριστικών του ο κατασκευαστής τότε θα πάρει ένα πιστοποιητικό, δεν σημαίνει όμως ότι είναι καλός. Γι' αυτό άλλωστε και ρώτησα για τον Βιοσώλ αν υπάρχει προσωπική εμπειρία από κάποιον χρήστη. Αυτό που με προβλημάτισε ίσως περισσότερο είναι ότι δηλώνει πίεση λειτουργίας 8bar και max 9bar. Στο σπίτι γενικά υπάρχει αρκετά υψηλή πίεση, σαφώς βέβαια δεν μπορώ να ξέρω τα πόσα bar φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?????????????????

 

επειδή το κατέχεις αν μπορείς να βοηθήσεις στο παρακάτω 

 

αφού έχω διαβάσει άπειρες φορές το θέμα εδώ, κυρίως από σπόντα ή απλό ενδιαφέρον για μελλοντική αγορά ηλιακού, ήρθε η ώρα μάλλον προς τις αρχές της άνοιξης να βάλω και εγώ ηλιακό.ξέρω πως η φιλοσοφία του θέματος είναι να μην λέμε μάρκες αλλά εγώ εκεί έχω σκαλώσει στο όλο θέμα.κατέληξα ότι θα είναι glass, 200lt, επιλεκτικούς συλλέκτες με 4τμ επιφάνεια.Αν υπάρχει κάποιος ας πούμε που είναι λιγότερο από 4τμ και αποδίδει το ίδιο καλά με έναν 4τμ δεν θα με πείραζε.πχ ένας μαλτέζος έχει για 200λτ 2.7μ πλάκες, είναι δυνατόν αυτός να αποδίδει καλύτερα ή το ίδιο με τον sunpower που έχει 3.9 και έχουν σχεδόν ίδια τιμή? 

 

 

αυτό όμως που με απασχολεί είναι η μάρκα, γιατί οκ έχω βρει 6 ηλιακούς με παραπλήσια χαρακτηριστικά και ο ένας με τον άλλον έχει την μισή τιμή.προφανώς κάπου διαφέρουν αυτοί που δεν το γράφει ή εγώ λόγο έλλειψης πείρας δεν μπορώ να το δω.

 

ανάμεσα σε αυτούς τους 6 (βάλτε και άλλους δεν έχω θέμα) ποιον να προτιμήσω και γιατί.πέρα από την απόδοση με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και η ποιότητα κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...