Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε μου δεν προκειται να σου απαντησει κανενας. Φαινεται οτι εδω μεσα υπαρχουν συμφεροντα και οχι αντικειμενικες αποψεις απλων χρηστων οπως εμεις. Τοσες σελιδες και πραγματικα δεν βγαζεις ακρη.

 

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω τελείως για τα "συμφέροντα" που λες (σίγουρα υπάρχουν σε κάποιους) υπάρχει και η άλλη άποψη (πχ η δική μου περίπτωση).

Αν και έχω κάποιες γνώσεις πάνω σε ηλιακούς, που αποκόμησα από σχετικά ψαξίματα εδώ και χρόνια, σταμάτησα να πολυσχολιάζω αφού γίνονται ερωτήσεις για τα ίδια πράγματα.

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο κάποιος να διαβάσει τόσες σελίδες (αν και βλέπω ότι ορισμένοι και σε αυτό το φόρουμ αλλά και σε άλλα που παρακολουθώ, απλά βαριούνται) αλλά πρέπει να γίνει κατανοητό ότι είναι και βαρετό να βλέπεις ξανά και ξανά τις ίδιες ερωτήσεις

 

πχ

"Εϊμαστε 4 άτομα, τί ηλιακό να βάλουμε;"

"Τί λέτε για τους συλλέκτες κενού;"

κλπ.

 

Αυτού του είδους οι γενικές απαντήσεις έχουν απαντηθεί πάρα (μα πάρα) πολλές φορές και παρ' όλα αυτά συνεχίζουν να γίνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να ειναι δυσκολο να πει καποιος οτι μεχρι τα 500ε προτεινω αυτον μεχρι τα 1000 τον αλλο

Στα κινητα πχ υπαρχει 100 θεματα με ερωτησει και ο καθενας προτεινει

 

να κανουμε ενα θεμα τοτε και να λεει ο καθενας

τι ηλιακο εχει

ποσα χρονια τον εχει

τι εγγυηση εχει και με τι ορους

αν ειναι ικανοποιημενος ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τόπικ είναι άχρηστο χωρίς να αναφέρονται οι αξιόπιστες μάρκες.όλα τα άλλα τα μάθαμε, το ποιος δεν μας δουλεύει δεν ξέρουμε και η μόνη πηγή να μάθουμε είναι το ίντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να ειναι δυσκολο να πει καποιος οτι μεχρι τα 500ε προτεινω αυτον μεχρι τα 1000 τον αλλο

Στα κινητα πχ υπαρχει 100 θεματα με ερωτησει και ο καθενας προτεινει

 

να κανουμε ενα θεμα τοτε και να λεει ο καθενας

τι ηλιακο εχει

ποσα χρονια τον εχει

τι εγγυηση εχει και με τι ορους

αν ειναι ικανοποιημενος ή οχι

Δεν έχει νόημα να προτείνει κανείς μάρκες. Οι ιδιώτες γνωρίζουν μόνο αυτόν που έχουν, άρα υποκειμενική άποψη, και οι επαγγελματίες θα προτείνουν αυτόν που πουλάνε, άρα πάλι υποκειμενική άποψη.

Εντυπώσεις από χρήστες για τις περισσότερες μάρκες υπάρχουν, αρκεί να κάνεις μια αναζήτηση στο θρεντ.

το τόπικ είναι άχρηστο χωρίς να αναφέρονται οι αξιόπιστες μάρκες.όλα τα άλλα τα μάθαμε, το ποιος δεν μας δουλεύει δεν ξέρουμε και η μόνη πηγή να μάθουμε είναι το ίντερνετ

Στο θρεντ υπάρχουν όλες οι πληροφορίες για να μη μπορεί να σε δουλέψει κανένας. 

Μη ζητάτε  να αποφασίσουν άλλοι για εσάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον haris_216 και τον naive, έχουν ειπωθεί αρκετά πολλές φορές. Εγώ ιδιώτης είμαι, ρώτησα, πρότεινα κάποια πράγματα και διατύπωσα και άποψη πως επέλεξα.

 

Μια γρήγορη ανάγνωση μπορεί να γίνει, όπως κάναμε πολλοί. Δεν έχει νόημα να λέγονται τα ίδια και τα ίδια.

 

Γι' αυτό νομίζω ένα φόρουμ έχει τέτοια δομή, να μπορείς να ανατρέχεις στα προηγούμενα και αν θέλεις να διατυπώσεις άποψη επί τον λεχθέντων. 

 

Η τελική απόφαση είναι του καταναλωτή, δεν μπορεί κανείς να σου πει πάρε αυτόν ή τον άλλον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμένεις να μάθεις από το ιτερνετ, και όσα παρουσιάζουν στης ιστοσελίδες

η κατασκευαστές. Καλά να πάθεις.

Ιδικά με κάποια βίντεο, που δείχνουν την κατασκευή ηλιακών.

Ορισμένη παίρνουν καζάνια από Σκόπια και συλλέκτες φασών, δεν έχουν ούτε ένα κατσαβίδι να βιδώσουν μια βίδα και δείχνουν στα βίντεο μια μονάδα υπέρ σηνχρωνη που δεν πιάνει χέρι.

 

το τόπικ είναι άχρηστο χωρίς να αναφέρονται οι αξιόπιστες μάρκες.όλα τα άλλα τα μάθαμε, το ποιος δεν μας δουλεύει δεν ξέρουμε και η μόνη πηγή να μάθουμε είναι το ίντερνετ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που διαβασα σχεδον ολες τις 250 σελιδες δεν καταφερα να βγαλω ακρη

το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει να παρεις καποιο πανακριβο ηλιακο πχ μαλτεζος για να εισαι σιγουρος

πχ για Nobel που εψαχνα αλλοι ελεγαν οτι ειναι καλος αλλοι οχι

αλλοι οτι για την εγγυηση ισχυει οτι ειναι 5 χρονια και κανεις  οποτε θες σερβις αλλοι οτι κανεις καθε 2 χρονια αλλοι οτι κανεις καθε χρονο και πρεπει να δινεις 100ε

Τι ισχυει τελικα αγνωστο

Και αν πουμε οτι δεν κοιταμε το ιντερνετ και ρωταμε μαστορες αλλος μου ειπε το ενα αλλος το αλλο κ.ο.κ.

Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να γινει μια προταση 4-5 value for money ωστε να ξερει ο καθε ασχετος τι να προτιμησει απο τις 100αδες μαρκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να γινει μια προταση 4-5 value for money ωστε να ξερει ο καθε ασχετος τι να προτιμησει απο τις 100αδες μαρκες

 

Δεν ξέρω αν παρακολουθείς άλλα φόρουμ ή θέματα (φαντάζομαι πως ναι).

Εγώ πάντως που το κάνω (πχ παρακολουθώ εδώ, στο φόρουμ με τα ηλεκτρονικά, κλπ) βλέπω ότι ακόμα και σε κάτι απλούστερο όπως για παράδειγμα τα εργαλεία που φέρνει το lidl (το "απλούστερο" το λέω με την έννοια ότι περισσότεροι άνθρωποι είναι εξοικειωμένοι με μικροεργαλεία και άρα θεωρώ ότι υπάρχουν περισσότεροι με γνώσεις) και πάλι υπάρχουν μεγάλες διαφωνίες για το αν και ποιο είναι, όπως λες, "value for money".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμένεις να μάθεις από το ιτερνετ, και όσα παρουσιάζουν στης ιστοσελίδες

η κατασκευαστές. Καλά να πάθεις.

Ιδικά με κάποια βίντεο, που δείχνουν την κατασκευή ηλιακών.

Ορισμένη παίρνουν καζάνια από Σκόπια και συλλέκτες φασών, δεν έχουν ούτε ένα κατσαβίδι να βιδώσουν μια βίδα και δείχνουν στα βίντεο μια μονάδα υπέρ σηνχρωνη που δεν πιάνει χέρι.

 

από θέματα όπως εδώ εννούσα και το solarkeymark όχι τις σελίδες των κατασκευαστών που πουλάνε παπά.

 

αυτό λέμε να μας πείτε όσοι ξέρετε, ποιοι είναι φασον και ποιοι όχι.

 

Εγω παντως που διαβασα σχεδον ολες τις 250 σελιδες δεν καταφερα να βγαλω ακρη

το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει να παρεις καποιο πανακριβο ηλιακο πχ μαλτεζος για να εισαι σιγουρος

πχ για Nobel που εψαχνα αλλοι ελεγαν οτι ειναι καλος αλλοι οχι

αλλοι οτι για την εγγυηση ισχυει οτι ειναι 5 χρονια και κανεις  οποτε θες σερβις αλλοι οτι κανεις καθε 2 χρονια αλλοι οτι κανεις καθε χρονο και πρεπει να δινεις 100ε

Τι ισχυει τελικα αγνωστο

Και αν πουμε οτι δεν κοιταμε το ιντερνετ και ρωταμε μαστορες αλλος μου ειπε το ενα αλλος το αλλο κ.ο.κ.

Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να γινει μια προταση 4-5 value for money ωστε να ξερει ο καθε ασχετος τι να προτιμησει απο τις 100αδες μαρκες

 

επειδή ψάχνω πάρα πολύ καιρό και έχω ρωτήσει πάρα μα πάρα πολύ κόσμο

 

για τον νομπελ το μόνο αρνητικό που διάβασα είναι ότι γίνεται στην βουλγαρια

 

για τον μαλτέζο ότι έχει μόνο το όνομα και έχει πολύ μικρούς συλλέκτες

 

η ηλιοακμή παρουσιάζει πολλές αστοχίες υλικού παρά τους απίστευτους συλλέκτες

 

ο καλπακ στα 200λ έχει 171 καθαρό παρότι παντού λένε ότι είναι 202.με λίγα λόγια μας δουλεύουν και δεν ξέρω αν είναι μόνο στα λιτρα

 

για την ηλιοναλ έχω διαβάσει τα καλύτερα και έχει πολύ καλή απόδοση σύμφωνα με το solarkeymark.θα μου πείτε σιγά μην ακούμε το solarkeymark αλλά είναι ο μόνος τρόπος να μάθουμε αν μας κλέβουν η όχι.

 

οπότε σύμφωνα με όλα αυτά μας μένει helional και nobel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον κατεληξες καπου

Για nobel εγγυηση τελικα τι ισχυει?

Ολα εκει παιζονται νομιζω

 

 

Για Calpak βλεπω αυτο

http://www.calpak.gr/el/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CF%89%CE%BD-service


Δεν ξέρω αν παρακολουθείς άλλα φόρουμ ή θέματα (φαντάζομαι πως ναι).

Εγώ πάντως που το κάνω (πχ παρακολουθώ εδώ, στο φόρουμ με τα ηλεκτρονικά, κλπ) βλέπω ότι ακόμα και σε κάτι απλούστερο όπως για παράδειγμα τα εργαλεία που φέρνει το lidl (το "απλούστερο" το λέω με την έννοια ότι περισσότεροι άνθρωποι είναι εξοικειωμένοι με μικροεργαλεία και άρα θεωρώ ότι υπάρχουν περισσότεροι με γνώσεις) και πάλι υπάρχουν μεγάλες διαφωνίες για το αν και ποιο είναι, όπως λες, "value for money".

φυσικα και παρακολουθω αλλα βλεπω οτι μονο στους ηλιακους γινεται αυτο σε τοσο εγαλο βαθμο

πχ στα κλιματιστκα σου δινουν καποιες προτασεις ανετα και χωρις πολλα πολλα

http://www.insomnia.gr/topic/296911-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

 

Μαλλον ειναι το ειδος και οι πολλοι Ελληνες κατασκευαστες που εχουν μπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι έχουν 5 χρόνια εκτός από καλπακ που έχει 12 αλλά θα έχεις πληρώσει έναν ηλιακό ακόμα. Σε αναγκάζει να κάνεις κάθε 3 χρόνια σερβις γύρω στα 100 Ευρώ την φορά

 

Οι υπόλοιποι είπαν ότι μπορεί να την κάνει όποιος να ναι την συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απλο ερωτημα

πχ σημερα που εχει συνεφια ολη μερα  στην Αθηνα εχει κανεις ζεστο νερο  αν απο χτες το  ειχε τραβηξει ολο ?

 

Η απλή λογική (όχι η παραμύθα των πωλητών) τί σου λέει;

Τί χρειάζεται ένας "ηλιακός"; (για να σε βοηθήσω, το αναφέρει το όνομά του :-) )

 

υγ εγώ που όντως έκανα μπανάκι από τον ηλιακό μου νωρίτερα το πρωί, το έκανα με νερό που μου είχε περισσέψει από χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...