Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανείς τίποτα???

 

βλέπω στο solarkeymark ότι ο 200λτ καλπακ έχει 170 καθαρό, πως γίνεται αυτό και να έχει πάρει πιστοποίηση?στο site λένε 195 καθαρό....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ δεν είπα να αποφύγεις κάποιων

αναφέρομαι γενικά όχι στην συγκεκριμένη εταιρία.

 

γιατί να τον αποφύγω και ποιον να προτιμήσω κατά την γνώμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου έδωσαν τιμή maltezo fl 200 κοντά στα 1500 ευρώ με βάση κεραμοσκεπης Κ περαστικά, περιοχή Κοζάνη καλά είναι; Με προβληματίζει ότι έχει μόνο 2,7 m συλλέκτες ενώ όλες οι άλλες εταιρίες στους 200Λ έχουν 3 με 4 m συλλέκτες. Θα έχει το ίδιο καλή απόδοση;

Για sieline τι γνώμη έχετε;έχει και κενού Αλλά είναι αξιόπιστος η Έχει κ αυτός κινέζικες λάμπες;

Για sieline τι γνώμη έχετε;έχει και κενού Αλλά είναι αξιόπιστος η Έχει κ αυτός κινέζικες λάμπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τον απέρριψα τον συγκεκριμένο επειδή έχει μικρούς συλλέκτες και γιατί δεν μου τον έφερναν σπίτι.μου τον έδιναν 1100 και έπρεπε εγώ να πάω να τον πάρω...... απαράδεκτο.

 

προσωπικά είμαι ανάμεσα στους 3 με την σειρά που τους γράφω :

 

- calpak mark 4 200/4.2τμ 1400 μαζί με το στήσιμο στην ταράτσα.με βολεύει αφάνταστα γιατί γλυτώνω τον γερανό (100ευρώ)

- ηλιοακμή 200/4.2 έναν βρήκα να τον πουλάει και δεν μου είπε τιμή γιατί επέμενε να πάρω τον νομπελ 

- nobel 200/4τμ τον βρήκα σε 2 μαγαζιά στο χιλιάρικο, ο ένας μου τον φέρνει απλά σπίτι, ο άλλος όχι και πρέπει να στείλω τον υδραυλικό να τον πάρει και να τον ανεβάσει στην ταράτσα.έξτρα κόστος δηλαδή

 

κατα πάσα πιθανότητα θα πάω για τον καλπακ γιατί δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το πως θα τον ανεβάσω 6 μέτρα πάνω στην ταράτσα.

 

 

υγ απαντήσεις από επαγγελματίες ανέβασε τον με σχοινί απορρίφθηκαν με την μια, δεν τις πήρα καν στα σοβαρά.τι θα πει ανέβασε τον με σχοινί? έλα κάντο εσύ αφού είναι εύκολο και αν σου πέσει να πάρεις εσύ την ευθύνη όχι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnyboy, έχε υπόψη σου ότι θα σου στοιχίσουν (σημαντικά) και οι σωλήνες-καλώδια της σύνδεσης. 

Γιατί τόσο πρόβλημα με το ανέβασμα, θα μπει σε κεραμοσκεπή;

Που μένεις και δε βρίσκεις αντιπροσώπους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αναμονή στην ταράτσα και θα μπει ακριβώς δίπλα, οπότε δεν είναι πολύ η δουλειά.2-3 μέτρα μαξ και αν τον στήσουν αυτοί ο υδραυλικός ούτε 1 ώρα δεν θα κάνει.

όχι είναι ταράτσα αλλά είναι ψηλά, 6 μέτρα περίπου χωρίς πρόσβαση με σκάλα.ανεβαίνω με σκάλα τριπλή αλουμινίου

τρίκαλα είμαι.βρήκα έναν αλλά επιμένει να πάρω ωμέγα (νομπελ).στην ηλιοακμή που πήρα τηλ μου είπαν να τους αφήσω τα στοιχεία μου για να με πάρει ο πωλητής να μου πει.τους είπα όχι φυσικά.πολιτική για γέλια.

 

 

γενικά σαν μάρκες, ποιοι θεωρούνται οι πιο αξιόπιστοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, βασικά με σχοινιά στα κουτιά τους είναι νομίζω η πρακτικότερη λύση, αλλά όχι μόνος σου, για τους υδραυλικούς είναι συνηθισμένο.

Αυτό για τον αντιπρόσωπο που σου είπαν είναι συνηθισμένο. Δηλαδή η λιανική τιμή καθορίζεται από τον λιανέμπορο, δεν είναι δικό τους το δίκτυο καταστημάτων.

 

Περί αξιοπιστίας τώρα τι να σου πω δεν έχει τύχει να έχω κάποιον από αυτούς. Όποιον και να πάρεις πάντως, φρόντισε να του αλλάζεις το ανόδιο κάθε 2-3 χρόνια για να αυξήσεις σημαντικά την πιθανότητα να ζήσει πολύ.

 

Επίσης, μιας και είχες την ευκαιρία να το μάθεις πριν την εγκατάσταση, θα σε συμβούλευα να κάνεις το εξής: Να πληρώσεις κανα 30άρι παραπάνω για να βάλεις πιο πολύ αντιψυκτικό.

Δηλαδή να φτιάξεις ένα διάλυμα που θα έχει προπυλενογλυκόλη (και όχι αιθυλαενογλυκόλη) πάνω από 25%. Έτσι θα είσαι σίγουρος για την ποιότητα που εσωτερικού κυκλώματος για τα επόμενα 20 χρόνια (και μην ακούσεις τον υδραυλικό σε αυτό το θέμα). 
Για αυτό το θέμα διάβασε περισσότερα: 

http://www.insomnia.gr/topic/140510-ηλιακός-θερμοσίφωνας-τι-προτείνετε/?p=52876362

http://www.insomnia.gr/topic/140510-ηλιακός-θερμοσίφωνας-τι-προτείνετε/?p=53044522

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι ας τον ανεβάσει αυτός που θα τον φέρει οπότε να μην ψάχνω εγώ κόσμο. Θέλει με γερανο, σχοινια, στην πλάτη, δεν με απασχολεί

 

Γενικά από μάρκες εννοούσα όχι μόνο από αυτές που είπα εγω

 

Με 20%(-10) ούτε χρόνο δεν αντέχει. 40% θα είναι για να είμαι σίγουρος για - 20, τόσο βάζουν και στα αυτοκίνητα. Δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει τόσο αλλά μια φορά έπεσε. Συνήθως γύρω στο - 10 πάει. Στο manual του καλπακ λέει για προπυλενογλυκολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με 20%(-10) ούτε χρόνο δεν αντέχει. 40% θα είναι για να είμαι σίγουρος για - 20, τόσο βάζουν και στα αυτοκίνητα. Δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει τόσο αλλά μια φορά έπεσε. Συνήθως γύρω στο - 10 πάει. Στο manual του καλπακ λέει για προπυλενογλυκολη

Όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα. Ωστόσο, δεν είναι 40% για -20, εκτός αν εννοείς μπουκάλι αντιψυκτικού- νερό. Γιατί το αντιψυκτικό δεν είναι  παντα 100% καθαρή προπυλενογλυκόλη, είναι και αυτό διάλυμα. 

 

Οι κατασκευαστές λένε προπυλενογλυκόλη, αλλά σε πάω ό,τι στοίχημα θες ότι ο υδραυλικός θα πάει να σου βάλει  αιθυλενογλυκόλη αν του πεις ότι θέλεις πιο πλούσιο μείγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...