Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα το αντιψυκτικό έρχεται μαζί με τον ηλιακό, γιατί να μου πει να πάρω άλλο.δεν έχει νόημα.άσε που δεν θα το ρίξει αυτός αλλά αυτοί που θα τον φέρουν και θα τον στήσουν, για αυτό και είμαι πιο κοντά στον καλπακ.

 

η εικόνα είναι από το manual

 

 

 

 

post-66698-0-68030600-1454227028_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μα το αντιψυκτικό έρχεται μαζί με τον ηλιακό, γιατί να μου πει να πάρω άλλο.δεν έχει νόημα.άσε που δεν θα το ρίξει αυτός αλλά αυτοί που θα τον φέρουν και θα τον στήσουν, για αυτό και είμαι πιο κοντά στον καλπακ.

 

η εικόνα είναι από το manual

Συνήθως τα μαγαζιά έχουν κάποιους συνεργαζόμενους υδραυλικούς.

Επειδή η αιθυλενογλυκόλη είναι πιο φθηνή, οι υδραυλικού χρησιμοποιούν αυτή. Αυτό λοιπόν είναι κάτι που πρέπει να προσέξεις, και τώρα, και όποτε χρειαστεί συμπλήρωση στο μέλλον.

 

Το συγκεκριμένο διάλυμα απ'ότι καταλαβαίνω από την απόδοσή του είναι περίπου 95% προπυλενογλυκόλη, που είναι ΟΚ.

Για να έχεις 40% περιεκτικότητα λοιπόν που θες για -20βαθμούς, πρέπει το τελικό υγρό να έχει 40% από αυτό. Ένας 200άρης χωράει περίπου 16-18 λίτρα στο εσωτερικό του κύκλωμα, οπότε για να το κάνεις 40% που θες, θα χρειαστείς 6-7 λίτρα από το υγρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα μαγαζιά έχουν κάποιους συνεργαζόμενους υδραυλικούς.

Επειδή η αιθυλενογλυκόλη είναι πιο φθηνή, οι υδραυλικού χρησιμοποιούν αυτή. Αυτό λοιπόν είναι κάτι που πρέπει να προσέξεις, και τώρα, και όποτε χρειαστεί συμπλήρωση στο μέλλον.

 

Το συγκεκριμένο διάλυμα απ'ότι καταλαβαίνω από την απόδοσή του είναι περίπου 95% προπυλενογλυκόλη, που είναι ΟΚ.

Για να έχεις 40% περιεκτικότητα λοιπόν που θες για -20βαθμούς, πρέπει το τελικό υγρό να έχει 40% από αυτό. Ένας 200άρης χωράει περίπου 16-18 λίτρα στο εσωτερικό του κύκλωμα, οπότε για να το κάνεις 40% που θες, θα χρειαστείς 6-7 λίτρα από το υγρό. 

 

ε νταξ τώρα θα μπει αυτό που έχει μέσα, αλλά όποτε χρειαστεί η θα το κάνω μόνος μου, ή θα το αγοράσω εγώ πάλι το ίδιο και θα του πω να το βάλει.

 

δεν ξέρω πόσο δίνουν αυτοί, αλλά θα τους πω να έχουν και άλλο για να πάει τόσο.βέβαια οι περισσότεροι θα πουν, έλα μωρέ, σιγά μην πάει -20 στα τρίκαλα.ε έλα όμως που μια φορά πήγε και δεν έμεινε τίποτα όρθιο.μόνο ένας μου είπε ότι δίνει πάντα έξτρα αντιψυκτικό για να είναι σίγουρος ότι δεν θα γίνει στραβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ερώτηση, μπορεί κάποιος να μου αναφερει μερικές απο τις τοπ μάρκες? Θέλουμε όσο το δυνατόν αξιοπιστία. Έριξα μια ματιά αλλα είναι τόσες πολλές οι σελίδες που χάθηκα. Για έναν 200lt σκεφτόμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο καιρό που κάνω έρευνα αγοράς κανείς δεν μου είπε είναι αυτός εκείνος ο άλλος.για όλους υπάρχουν θετικά και αρνητικά.όσες φορές και αν ρώτησα ποιοι θεωρούνται κορυφαίοι ποτέ δεν πήρα απάντηση.φυσικά δεν εννοώ να πει κάποιος μια μάρκα αλλά 3-4-5.πηγαίνοντας από τα μαγαζιά λοιπόν να ρωτήσω είδα ότι οι περισσότεροι έχουν πλήρη άγνοια του τι πουλάνε, σου λένε πάρε αυτό είναι κορυφή ή μην πάρεις το άλλο γιατί δεν είναι καλό αλλα ποτέ με τεκμηριωμένη απάντηση.το ίδιο ισχύει και στο ίντερνετ φυσικά.

 

κάνεις μια βόλτα από όλους και επιλέγεις αυτόν που θα σου κάνει.όλοι θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν αυτό που θέλουν ή αυτό που νομίζουν ότι είναι καλό.φυσικά ότι πληρώσεις θα πάρεις.με μια ματιά που έριξα από κοντά εγώ ο άσχετος έκανε μπαμ ποιος είναι τενεκές και ποιος στιβαρή κατασκευή.ειδικά όταν είδα τους 2 νομπελ δίπλα έκανε μπαμ ο classic με τον aelios, καμία μα καμία σχέση.ακόμα και εντελώς άσχετος σαν εμένα καταλαβαίνει την διαφορά.

 

 

εγώ προσωπικά καταλήγω στον καλπακ μαρκ 4 200/4.2 γιατί όσους ρώτησα, ακόμα και άτομα που πουλάνε άλλες μάρκες, μου είπαν ότι είναι πολύ καλός αν δεν έχω θέμα να τα σκάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες! Να κανω και γω μια ερωτηση! Μενω σε 1ο οροφο 7οροφης πολυκατοικιας 40 μετρα μεχρι την ταρατσα. Μπαινει ηλιακος κανονικα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες! Να κανω και γω μια ερωτηση! Μενω σε 1ο οροφο 7οροφης πολυκατοικιας 40 μετρα μεχρι την ταρατσα. Μπαινει ηλιακος κανονικα?? 

6 όροφοι 40 μέτρα, πρέπει να είναι πολύ ψηλοτάβανα τα διαμερίσματα...

 

Ωστόσο γιατί όχι, απλά θα σπαταλάς λίγο νερό μέχρι να έρθει το ζεστό και αν δεν έχεις ήδη αναμονές θα έχεις κάποιο (σημαντικό) κόστος εγκατάστασης των σωλήνων εξωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλωδιο της νοβα πχ απο την ταρατσα μεχρι κατω ηταν 30μ ακριβως μεχρι να ακουμπησει στο καγκελο εξω οχι να μπει μεσα. 2,85-2,90 απο πατωμα μεχρι ταβανι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έγινε εγκατάσταση του Sammler A168 στις  22/01/2016, ήμουν μεταξύ Sammler και Βιοσώλ. Προτίμησα Sammler γιατί δεν βρήκα παραπάνω πληροφορίες για τον Βιοσώλ. Στο κατάστημα που τον αγόρασα μου είπε ότι είναι και οι δύο καλές εταιρίες. Δυστυχώς δεν είχα χρόνο για να το ψάξω περισσότερο μιας και όπως είχα αναφέρει μου είχε τρυπήσει ο ηλεκτρικός. Ελπίζω να μην έκανα βιαστική αγορά, ο χρόνος θα δείξει. Πάντως μου κάνει εντύπωση πως μέσα σε τόσες σελίδες δεν υπήρχε καμμία αναφορά για τον Βιοσώλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια γνωμη για την ESOLAR ?

 

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/160l/hliakosglass160bp-detail.html

 

Για 4 ατομα φτάνει κατι τέτοιο; Η καλυτερα 200λ;

 

 

τους ξερει κανεις αυτους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ξερει κανεις αυτους ?

Φιλε μου δεν προκειται να σου απαντησει κανενας. Φαινεται οτι εδω μεσα υπαρχουν συμφεροντα και οχι αντικειμενικες αποψεις απλων χρηστων οπως εμεις. Τοσες σελιδες και πραγματικα δεν βγαζεις ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν προκειται να σου απαντησει κανενας. Φαινεται οτι εδω μεσα υπαρχουν συμφεροντα και οχι αντικειμενικες αποψεις απλων χρηστων οπως εμεις. Τοσες σελιδες και πραγματικα δεν βγαζεις ακρη.

δεν ξερω τι γινεται

οσες φορες κι αν ρωτησα κανεις δεν εχει να προτεινει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...