Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Όχι, τα πάνελ είναι από την πρώτη εγκατάσταση από Φυρογένη (πλήρες σετ) και έχουν παραμείνει τα ίδια. Το δοχείο του Φυρογένη τρύπησε κάποια στιγμή και μπήκε το χάλκινο της SONNE. Φαντάσου ότι τα 20+ χρόνια ζωής που είπα για τα πάνελ είναι λίγα τώρα που το σκέφτομαι. Υπολόγισε πιο κοντά στην 30ετία έχουν βγάλει...

Το δοχείο είχε κάποιο ράγισμα από κάτω και διαρροή.

Είσαι τυχερός, έχουν αντέξει πάρα πολύ.
Τι να σου πω, αν είναι έτσι μπορεί όντως να μην επαρκούν για το σύστημά σου. Ψάξε κάποιον επιλεκτικό συλλέκτη, θα σου έλεγα το σετ της sonne, για να μην έχεις πάλι αμφιβολίες για την επάρκεια και να έχεις και την ίδια εγγύηση.
Ο χαλκός είναι εύκολος στη συγκόλληση και στο εργοστάσιο θα του έκαναν και το τεστ πίεσης που κάνουν στους καινούργιους, άρα θα αντέξει λογικά. Να προσέχεις όταν του συμπληρώνεις υγρά, να κρατάς κόντρα τους σωλήνες όταν σφίγγεις/ξεσφίγγεις για να μην μεταφέρεις στρέψη στις συγκολλήσεις των σωλήνων με το βαρέλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω κάνει και πριν κάμποσο καιρό έρευνα αγοράς μέχρι εξαντλήσεως, απλά δεν προχώρησα αποφασίζοντας να περιμένω το "εξοικονομώ". Τώρα που κοντοζυγώνει (ας ελπίσουμε δηλαδή...) το έχω ξαναπιάσει το θέμα.

Τότε, να σου πω την αλήθεια, είχα αποφασίσει ότι αν πάρω πλήρες σετ θα πήγαινα για Nobel (οι πιο vfm σύμφωνα με όσα έψαξα από τα Solarkeymark, χωρίς να είμαι ειδικός) και αν πάω μόνο για συλλέκτες σκεφτόμουν ή πάλι Nobel ή τον Δήμα από το Άργος. Και η δική σου σκέψη για Sonne λογική είναι βέβαια από μια άποψη... Μιας και το φτάσαμε μέχρι εδώ, εσύ έχεις άποψη για συστήματα Nobel και πάνελ Δήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έχω κάνει και πριν κάμποσο καιρό έρευνα αγοράς μέχρι εξαντλήσεως, απλά δεν προχώρησα αποφασίζοντας να περιμένω το "εξοικονομώ". Τώρα που κοντοζυγώνει (ας ελπίσουμε δηλαδή...) το έχω ξαναπιάσει το θέμα.

Τότε, να σου πω την αλήθεια, είχα αποφασίσει ότι αν πάρω πλήρες σετ θα πήγαινα για Nobel (οι πιο vfm σύμφωνα με όσα έψαξα από τα Solarkeymark, χωρίς να είμαι ειδικός) και αν πάω μόνο για συλλέκτες σκεφτόμουν ή πάλι Nobel ή τον Δήμα από το Άργος. Και η δική σου σκέψη για Sonne λογική είναι βέβαια από μια άποψη... Μιας και το φτάσαμε μέχρι εδώ, εσύ έχεις άποψη για συστήματα Nobel και πάνελ Δήμα;

Το Δήμα δεν τον έχω υπόψιν μου. Για τα Νόμπελ έχουμε συζητήσει αρκετά εδώ, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία. Αυτό που μου έχει μείνει είναι η μεταφορά στη Βουλγαρία, οπότε είναι μια εταιρεία με την οποία δε θα ασχολούμουν προσωπικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2018 στις 11:38 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Υπολόγισε πιο κοντά στην 30ετία έχουν βγάλει

Αφου εχεις το χαλκινο δοχειο παρε και συλλεκτες Phaethon της Sonne και  ξεμπερδεψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/24/2018 στις 12:27 ΠΜ, DownUNDERground είπε

Έχω κάνει και πριν κάμποσο καιρό έρευνα αγοράς μέχρι εξαντλήσεως, απλά δεν προχώρησα αποφασίζοντας να περιμένω το "εξοικονομώ". Τώρα που κοντοζυγώνει (ας ελπίσουμε δηλαδή...) το έχω ξαναπιάσει το θέμα.

Τότε, να σου πω την αλήθεια, είχα αποφασίσει ότι αν πάρω πλήρες σετ θα πήγαινα για Nobel (οι πιο vfm σύμφωνα με όσα έψαξα από τα Solarkeymark, χωρίς να είμαι ειδικός) και αν πάω μόνο για συλλέκτες σκεφτόμουν ή πάλι Nobel ή τον Δήμα από το Άργος. Και η δική σου σκέψη για Sonne λογική είναι βέβαια από μια άποψη... Μιας και το φτάσαμε μέχρι εδώ, εσύ έχεις άποψη για συστήματα Nobel και πάνελ Δήμα;

Για πες για αυτο το εξοικονομω; Τι ειναι; Ποιους καλυπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μια πρώτη ιδέα εδώ:
http://www.ypeka.gr/?tabid=526 (από το 1ο εξοικονομώ)
http://exoikonomisi.ypeka.gr/

Κατά τ' άλλα επειδή το 2ο είναι μεγάλη ιστορία και έχει γίνει σήριαλ, πρέπει να ψαχτείς μόνος σου για λεπτομέρειες και όλο το ιστορικό:
http://lmgtfy.com/?q=εξοικονομώ+κατ'+οίκον

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

καλησπερα παιδια,για τα calpak εχει κανεις αποψη?

Είναι σίγουρα ακριβοί. Δεν ξέρω αν η ποιότητά τους το δικαιολογεί.
Πρόσεξε πάντως το θέμα της εγγύησης, για να τη διατηρήσεις  θα πρέπει να ξαναπληρώσεις το θερμοσίφωνα στα 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, naive είπε

Είναι σίγουρα ακριβοί. Δεν ξέρω αν η ποιότητά τους το δικαιολογεί.
Πρόσεξε πάντως το θέμα της εγγύησης, για να τη διατηρήσεις  θα πρέπει να ξαναπληρώσεις το θερμοσίφωνα στα 10 χρόνια.

Μεγαλη κουβεντα αυτο, πολυ σωστο. Το ιδιο ελεγα σε μια συζητηση οτι εαν δινεις 50αρικα σε σερβις καθε χρονο που ζητανε μερικοι τοτε ουσιαστικα ειναι σαν να πληρωνεις το ρευμα, βαλτε ποσες kWh θελει να ζεστανει νερο για να κανεις μπανιο επι ποσες φορες θα κανεις μπανιο τον χρονο και σε καποιες περιπτωσεις βγαινει το ιδιο νουμερο με την συντηρηση.
Το εχουν παραξηλωσει το θεμα συντηρηση, λες και ειναι αυτοκινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2018 στις 12:43 ΠΜ, naive είπε

Το Δήμα δεν τον έχω υπόψιν μου. Για τα Νόμπελ έχουμε συζητήσει αρκετά εδώ, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία. Αυτό που μου έχει μείνει είναι η μεταφορά στη Βουλγαρία, οπότε είναι μια εταιρεία με την οποία δε θα ασχολούμουν προσωπικά. 

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ο Δήμας είναι μια πολύ καλή εταιρεία και είναι μια από τις μεγαλύτερες στο χώρο. Συνεργάζομαι με το Δήμα και άλλες εταιρείες και δεν έχω κανένα παράπονο. Αυτό που θέλω να τονίσω γενικά είναι ότι οι ελληνικές εταιρείες κατασκευής ηλιακών συστημάτων είναι από τις πιο ανταγωνιστικές διεθνώς και κατακτούν διαρκώς μερίδια. Αλλά ο εχθρός του καλού το καλύτερο!

Στις 27/1/2018 στις 9:34 ΠΜ, orck είπε

Μεγαλη κουβεντα αυτο, πολυ σωστο. Το ιδιο ελεγα σε μια συζητηση οτι εαν δινεις 50αρικα σε σερβις καθε χρονο που ζητανε μερικοι τοτε ουσιαστικα ειναι σαν να πληρωνεις το ρευμα, βαλτε ποσες kWh θελει να ζεστανει νερο για να κανεις μπανιο επι ποσες φορες θα κανεις μπανιο τον χρονο και σε καποιες περιπτωσεις βγαινει το ιδιο νουμερο με την συντηρηση.
Το εχουν παραξηλωσει το θεμα συντηρηση, λες και ειναι αυτοκινητο.

Συμφωνώ μαζί σου. Ο υδραυλικός μόνο που θα έρθει αν είναι εξωτερικός συνεργάτης θέλει 30 με 35 ευρώ.

Στις 22/1/2018 στις 10:45 ΜΜ, igano80 είπε

Δεν μου το προτεινε μονο ενας, αλλα εβλεπα οτι ηταν το πιο συχνο ονομα που προτεινανε με βαση την αποδοση/ποιοτητα/τιμη.

Σε μια συνάντηση της ΕΒΗΕ που είχα πάει μας έλεγε ένας παλιός του χώρου (τώρα έχει φύγει από κοντά μας) ότι, το βασικό που πρέπει να κοιτάει κανείς είναι τα kW που βγάζει ο συλλέκτης και όχι τα τετραγωνικά που έχει. Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος μήπως ο συλλέκτης δεν έχει τα kW που πρέπει να έχει ώστε να ζεσταίνει ένα σύστημα διακοσίων λίτρων;

Ένας πιο έμπειρος θα βοηθούσε σίγουρα.

Επεξ/σία από πάνοσ2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχει ξαναειπωθεί στο παρελθόν να πω ότι η Calpak για μένα έχει δύο "θέματα". Ένα ιστορικό κι ένα σημερινό.

Σχετικά με την ιστορία η Calpak έχει δύο περιόδους. Περίοδος "γέννησης" (Calpak BP) και μετέπειτα περίοδος (μετά BP). Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω ποια ακριβώς ήταν η συμβολή και τι αντιπροσώπευε το όνομα της BP, ξέρω ότι η "αναχώρησή" της από το λογότυπο σήμανε πολύ περισσότερα από την απλή αλλαγή του χαρακτηριστικού σχεδιασμού του boiler.

Στα σημερινά τώρα, η Calpak έχει ενοχλητικά δεσμευτικό πρόγραμμα εγγύησης (πολλοί έχουν) και ιδιαίτερα ακριβό κόστος ανταλλακτικών. Μάλιστα έχει επιλέξει πολλά από αυτά (τα ανταλλακτικά) να είναι ιδιαίτερα (πχ οβάλ αντιστάσεις, κλπ) και άρα να εξαρτάσαι από το δίκτυο της εταιρίας και σαν διαθεσιμότητα και σαν τιμή σε αντίθεση με πολλές άλλες εταιρίες που στα πλαίσια διευκόλυνσης και της εταιρίας και των πελατών χρησιμοποιούν"κλασσικά" ανταλλακτικά (πχ 8τρυπη αντίσταση) με αρκετά χαμηλές τιμές

ΥΓ Δεν είμαι υδραυλικός αλλά θεωρώ τουλάχιστον αστείο, για να δικαιολογήσει μια εταιρία το κόστος στη συντήρηση της, να περιγράφει εργασίες όπως "έλεγχος της κλίσης των συλλεκτών και του προσανατολισμού". Και αυτό γιατί η όποια μικρή απόκλιση στα παραπάνω δεν επιφέρει σημαντική διαφορά στην απόδοση. Και βέβαια δεν βλέπω τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να αλλάξουν προσανατολισμό ή κλίση οι συλλέκτες ενός ηλιακού από μόνοι τους (όταν προφανώς η εγκατάσταση, αφού ισχύει η εγγύηση, έγινε από την εταιρία ή εγκεκριμένο εγκαταστάτη και άρα....σωστά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, haris_216 είπε

Αν και έχει ξαναειπωθεί στο παρελθόν να πω ότι η Calpak για μένα έχει δύο "θέματα". Ένα ιστορικό κι ένα σημερινό.

Σχετικά με την ιστορία η Calpak έχει δύο περιόδους. Περίοδος "γέννησης" (Calpak BP) και μετέπειτα περίοδος (μετά BP). Αν και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω ποια ακριβώς ήταν η συμβολή και τι αντιπροσώπευε το όνομα της BP, ξέρω ότι η "αναχώρησή" της από το λογότυπο σήμανε πολύ περισσότερα από την απλή αλλαγή του χαρακτηριστικού σχεδιασμού του boiler.

Στα σημερινά τώρα, η Calpak έχει ενοχλητικά δεσμευτικό πρόγραμμα εγγύησης (πολλοί έχουν) και ιδιαίτερα ακριβό κόστος ανταλλακτικών. Μάλιστα έχει επιλέξει πολλά από αυτά (τα ανταλλακτικά) να είναι ιδιαίτερα (πχ οβάλ αντιστάσεις, κλπ) και άρα να εξαρτάσαι από το δίκτυο της εταιρίας και σαν διαθεσιμότητα και σαν τιμή σε αντίθεση με πολλές άλλες εταιρίες που στα πλαίσια διευκόλυνσης και της εταιρίας και των πελατών χρησιμοποιούν"κλασσικά" ανταλλακτικά (πχ 8τρυπη αντίσταση) με αρκετά χαμηλές τιμές

ΥΓ Δεν είμαι υδραυλικός αλλά θεωρώ τουλάχιστον αστείο, για να δικαιολογήσει μια εταιρία το κόστος στη συντήρηση της, να περιγράφει εργασίες όπως "έλεγχος της κλίσης των συλλεκτών και του προσανατολισμού". Και αυτό γιατί η όποια μικρή απόκλιση στα παραπάνω δεν επιφέρει σημαντική διαφορά στην απόδοση. Και βέβαια δεν βλέπω τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να αλλάξουν προσανατολισμό ή κλίση οι συλλέκτες ενός ηλιακού από μόνοι τους (όταν προφανώς η εγκατάσταση, αφού ισχύει η εγγύηση, έγινε από την εταιρία ή εγκεκριμένο εγκαταστάτη και άρα....σωστά)

Η Calpak αγοράστηκε από την εταιρεία Κικέρων από την BP. Η εταιρεία ΚΙΚΕΡΩΝ είναι ήταν βασικά μια εταιρεία εμπορική με κύρια δραστηριότητα των κλιματισμό. Το εργοστάσιο που έχει η Calpak στην Κόρινθο το διατηρεί ακόμα και έχει προβεί σε μια επένδυση 600,000 ευρώ από ότι έχω δει στον ισολογισμό της με μακροχρόνιο δανεισμό.

Το μπόιλερ του PHYSIS (αν δεν κάνω λάθος) και αργότερα τον MARK 4 για κάποιο διάστημα μου φάνηκε ότι έφτιαχνε στην VENMAN (πρώην MEVACO Βορείου Ελλάδος. Τώρα πρέπει να τα φτιάχνει μόνη της, αλλά δεν μπορώ να το γνωρίζω.

Για την εμπορική της πολιτική δεν μπορώ να πω κάτι. Αν νομίζει ότι δεσμεύει τον πελάτη εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι. Αλλά εγώ προτιμώ ο πελάτης να είναι ευχαριστημένος και να συνεχίζει να ψωνίζει από εμένα. Δεν θέλω να κάνω αρπαχτή.

Στις 24/1/2018 στις 12:27 ΠΜ, DownUNDERground είπε

Έχω κάνει και πριν κάμποσο καιρό έρευνα αγοράς μέχρι εξαντλήσεως, απλά δεν προχώρησα αποφασίζοντας να περιμένω το "εξοικονομώ". Τώρα που κοντοζυγώνει (ας ελπίσουμε δηλαδή...) το έχω ξαναπιάσει το θέμα.

Τότε, να σου πω την αλήθεια, είχα αποφασίσει ότι αν πάρω πλήρες σετ θα πήγαινα για Nobel (οι πιο vfm σύμφωνα με όσα έψαξα από τα Solarkeymark, χωρίς να είμαι ειδικός) και αν πάω μόνο για συλλέκτες σκεφτόμουν ή πάλι Nobel ή τον Δήμα από το Άργος. Και η δική σου σκέψη για Sonne λογική είναι βέβαια από μια άποψη... Μιας και το φτάσαμε μέχρι εδώ, εσύ έχεις άποψη για συστήματα Nobel και πάνελ Δήμα;

Νομίζω ότι το προϊόν πρέπει να έχει ενεργειακή σήμανση. Ψάξε το καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...