Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει. Απλά λέω ότι εμένα μου φαίνεται πιο συγκεκριμένη τεκμηρίωση αυτή με τα solar keymarks. Και άρα πιο χρήσιμη για να κρίνω στη λεπτομέρεια. Προφανώς και έχω μπει στην αναλυτική σύγκριση αριθμών κλπ. και δεν περιορίζομαι στο απλά αν έχει solar keymark κάποιο μοντέλο. Αυτό δε λέει -σχεδόν- τίποτα.

Από 'κει και πέρα δε σημαίνει ότι και η κατηγοριοποίηση με τις κλάσεις δεν είναι χρήσιμη. Ό,τι επιπλέον αξιολόγηση μπαίνει, μόνο για καλό μπορεί να είναι. Αν περιλαμβάνει και τη μόνωση επιπροσθέτως, είναι θετικό.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Μα δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει. Απλά λέω ότι εμένα μου φαίνεται πιο συγκεκριμένη τεκμηρίωση αυτή με τα solar keymarks. Και άρα πιο χρήσιμη για να κρίνω στη λεπτομέρεια (προφανώς και έχω μπει στην αναλυτική σύγκριση αριθμών κλπ.). Αυτό δε σημαίνει ότι και η κατηγοριοποίηση με τις κλάσεις δεν είναι χρήσιμη. Ό,τι επιπλέον αξιολόγηση μπαίνει, για καλό είναι. Αν περιλαμβάνει και τη μόνωση θετικό είναι.

Όταν έχει το κλειδάκι επάνω, το μόνο που μπορείς να καταλάβεις είναι ότι συμμορφώνεται με κάποια συγκεκριμένα πρότυπα. Το ποσοστό που θα ασχοληθεί να ψάξει τις μετρήσεις είναι ελάχιστο.
Με την ενεργειακή έχεις μια άμεση πληροφορία για τις επιδόσεις, κατανοητή από σχεδόν όλους.
Φυσικά οι αξιολογήσεις είναι υπέρ του καταναλωτή και υπέρ της ποιότητας γενικά. Ωστόσο από τη στιγμή που γίνεται υποχρεωτικό, δημιουργεί και κάποιο κόστος στους κατασκευαστές, που για τους μικρούς μπορεί να είναι δυσβάσταχτο.
Από την άλλη, να δούμε αν θα εφαρμοσθεί, μην ξεχνάμε ότι και το κάπνισμα απαγορεύεται στις καφετέριες και τα μπαρ...

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Φίλε διευκρινίσεις ήθελα από τον villasg. Να σου πω την αλήθεια δε νομίζω η ενεργειακή κλάση (αν υπάρχει και κάτι τέτοιο στους ηλιακούς) να είναι σημαντικότερη από τα πιστοποιητικά solar keymark.

villasg και gdriver, δύο αντικρουόμενες απόψεις πάντως. Μας μπερδέψατε. Πρέπει να βρούμε έναν τρίτο με τον ίδιο συνδυασμό για να δούμε που θα γείρει η πλάστιγγα!!! :D

Βέβαια του villasg είναι σε διαφορετικές τοποθεσίες οπότε κι αυτό θα παίζει το ρόλο του. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει ο gdriver αν και σε αυτόν οι ηλιακοί είναι σε τελείως άλλα σημεία.

http://nobel.gr/sullektis-apollon/63.214

Εδώ αναφέρει υδροσκελετό χαλκού απ' ό,τι καταλαβαίνω.

Καλημέρα φίλε μου. και οι δύο ηλιακοί είναι στην Αθήνα στην ίδια περιοχή. Απόσταση περίπου 1 χλμ. Στο δικό μου έχω τον nobel και στο πατρικό τον sonne. Στον nobel έχω να πω πως είχε γίνει πολύ καλλίτερη τοποθέτηση όσον αφορά τους συλλέκτες. 

ο sonne από την αρχή , έλεγα πως τον έχουν τοποθετήσει λάθος. τον συλλέκτη τον είχαν σχεδόν ξαπλωτό στην ταράτσα και όχι σε μία σεβαστή γωνία προκειμένου να έχει μεγαλύτερη λήψη φωτός. Επίσης είχαν βάλει και λάθος βάση και δεν ήταν αρκετά ψηλά ο ηλιακός. Πάντως η αντιπροσωπεία έχω να πω πως είναι υποδειγματική , και πρόθυμη να σε ακούσει. Την πρώτη φορά , ακόμα και ηλιούλουστες μέρες , το νερό ήταν απλώς ζεστό προς χλιαρό. Συμπτωματικώς ανέβηκα στην ταράτσα και είδα τον συλλέκτη μέσα στην υγρασία. Από μέσα η υγρασία. Βγάζω φωτογραφίες , τις στέλνω στην αντιπροσωπεία , οπότε σε 5 ημέρες το θέμα λύθηκε με αντικατάσταση του ηλιακού. 

Ξανά με τον δεύτερο πάλι το ίδιο θέμα , οπότε δρομολογήθηκε δεύτερη αντικατάσταση του ηλιακού. Πρις λίγες μέρες τοποθετήθηκε ο τρίτος με τις οδηγίες τοποθέτησης όπως τους υπέδειξα, υπερύψωση, και καλλίτερη γωνία. Δεν έφεραν αντιρρήσεις καθόλου, ίσα ίσα που με άκουσαν προσεπτικά , και πλέον ο ηλιακός έχει καλλίτερη απόδοση. Απλώς ο nobel έχει πιο ζεστό νερό, και με μεγαλύτερη ικανότητα να το διατηρεί μέχρι την επόμενη μέρα. Ο sonne πάντως δεν μπορώ να πω πως μπορεί να το διατηρήσει το νερό. 

Γενικώς είμαι πιο ευχαριστημένος με τον nobel και δε χρειάστηκε να ασχοληθώ καθόλου και για αυτό τον προκρίνω σε σχέση με τον sonne. όχι πως δεν είναι καλός , απλώς όχι τόσο καλός όσο ο nobel.

Επεξ/σία από gdriver
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gdriver είπε

Καλημέρα φίλε μου. και οι δύο ηλιακοί είναι στην Αθήνα στην ίδια περιοχή. Απόσταση περίπου 1 χλμ. Στο δικό μου έχω τον nobel και στο πατρικό τον sonne. Στον nobel έχω να πω πως είχε γίνει πολύ καλλίτερη τοποθέτηση όσον αφορά τους συλλέκτες. 

ο sonne από την αρχή , έλεγα πως τον έχουν τοποθετήσει λάθος. τον συλλέκτη τον είχαν σχεδόν ξαπλωτό στην ταράτσα και όχι σε μία σεβαστή γωνία προκειμένου να έχει μεγαλύτερη λήψη φωτός. Επίσης είχαν βάλει και λάθος βάση και δεν ήταν αρκετά ψηλά ο ηλιακός. Πάντως η αντιπροσωπεία έχω να πω πως είναι υποδειγματική , και πρόθυμη να σε ακούσει. Την πρώτη φορά , ακόμα και ηλιούλουστες μέρες , το νερό ήταν απλώς ζεστό προς χλιαρό. Συμπτωματικώς ανέβηκα στην ταράτσα και είδα τον συλλέκτη μέσα στην υγρασία. Από μέσα η υγρασία. Βγάζω φωτογραφίες , τις στέλνω στην αντιπροσωπεία , οπότε σε 5 ημέρες το θέμα λύθηκε με αντικατάσταση του ηλιακού. 

Ξανά με τον δεύτερο πάλι το ίδιο θέμα , οπότε δρομολογήθηκε δεύτερη αντικατάσταση του ηλιακού. Πρις λίγες μέρες τοποθετήθηκε ο τρίτος με τις οδηγίες τοποθέτησης όπως τους υπέδειξα, υπερύψωση, και καλλίτερη γωνία. Δεν έφεραν αντιρρήσεις καθόλου, ίσα ίσα που με άκουσαν προσεπτικά , και πλέον ο ηλιακός έχει καλλίτερη απόδοση. Απλώς ο nobel έχει πιο ζεστό νερό, και με μεγαλύτερη ικανότητα να το διατηρεί μέχρι την επόμενη μέρα. Ο sonne πάντως δεν μπορώ να πω πως μπορεί να το διατηρήσει το νερό. 

Γενικώς είμαι πιο ευχαριστημένος με τον nobel και δε χρειάστηκε να ασχοληθώ καθόλου και για αυτό τον προκρίνω σε σχέση με τον sonne. όχι πως δεν είναι καλός , απλώς όχι τόσο καλός όσο ο nobel.

Για το sonne, έρχονταν προσωπικό από το εργοστάσιο, ή κάποιος υδραυλικός ,ε τον οποίο συνεργάζεται ο τοπικός έμπορος;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, naive είπε

Για το sonne, έρχονταν προσωπικό από το εργοστάσιο, ή κάποιος υδραυλικός ,ε τον οποίο συνεργάζεται ο τοπικός έμπορος;

η ίδια η sonne, απο το εργοστάσιο μεταμόρφωσης

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gdriver είπε

η ίδια η sonne, απο το εργοστάσιο μεταμόρφωσης

εχω δει και γω sonne με υγρασια στον συλλεκτη και σχετικα φρεσκο τοποθετημενος..  Η υγρασια εκανε την εμφανιση της πρωινες ωρες..

Η δικη μου συμβουλη οσο και καλος να ειναι ο συλλεκτης το καλοκαιρι σκεπασμα οσο χρειαζεται.. ανεβαινει πολυ η αξιοπιστια του ηλιακου..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, gdriver είπε

η ίδια η sonne, απο το εργοστάσιο μεταμόρφωσης

Από το εργοστάσιο και τον τοποθετούσαν όπως νά'ναι και περίμεναν να τους δώσει συμβουλές ο πελάτης!
Νομίζω πρέπει να το δουλέψουν αυτό σαν εταιρεία. 
Σου είπαν πού οφείλονταν η υγρασία;  Απότι έχω παρατηρήσει στο δικό μου έχει μια ελαστική οπή ψηλά για να βγαίνει τυχόν υγρασία, λογικά στο δικό σου πρέπει να είχαν διαρροή μέσα οι συλλέκτες για να μαζεύει ποσότητα.
Για την αντικατάσταση, σου χρέωσαν μεταφορικά;
(Σημ: Το εργοστάσιό τους είναι στα Οινόφυτα, λογικά στη Μεταμόρφωση είναι τα γραφεία τους)

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, naive είπε

Από το εργοστάσιο και τον τοποθετούσαν όπως νά'ναι και περίμεναν να τους δώσει συμβουλές ο πελάτης!
Νομίζω πρέπει να το δουλέψουν αυτό σαν εταιρεία. 
Σου είπαν πού οφείλονταν η υγρασία;  Απότι έχω παρατηρήσει στο δικό μου έχει μια ελαστική οπή ψηλά για να βγαίνει τυχόν υγρασία, λογικά στο δικό σου πρέπει να είχαν διαρροή μέσα οι συλλέκτες για να μαζεύει ποσότητα.
Για την αντικατάσταση, σου χρέωσαν μεταφορικά;
(Σημ: Το εργοστάσιό τους είναι στα Οινόφυτα, λογικά στη Μεταμόρφωση είναι τα γραφεία τους)

οι δύο πρώτοι είχαν διαφορετική στεγανοποίηση από αυτόν που ήρθε τώρα. Η υγρασία ήταν σε πολύ μεγάλα επίπεδα, θα νόμιζες πως το κατάβρεξαν με νερό και το γέμισαν. Ενδεικτικό πως  η υγρασία μόνο συγκεντρωνόταν και δε μπορούσε να διαφύγει.Εξήγηση δε μου έδωσαν πειστική. Δηλαδή από το τηλέφωνο μου είπαν πως δεν είναι φυσιολογικό να μαζεύει υγρασία , αλλά αυτός που ήρθε μου είπε πως είναι φυσιολογικό από την αλλαγή θερμοκρασίας. Του έδειξα τον δίπλα ηλιακό (20ετίας) και του λέω ,« τον βλέπεις,  20 ετίας και δεν έχει βάλει ποτέ υγρασία» και μου απαντάει το θεϊκό , «δεν είναι επιλεκτικός συλλέκτης».:wacko:

τίποτε δε μου χρέωσαν και τη μεταφορά την έκαναν με δικό τους φορτηγό. Άριστοι στο after sale.

23 λεπτά πριν, dhmak είπε

Τι σχέση έχει το σκέπασμα το καλοκαίρι με την υγρασία στον συλλέκτη ;;

μαλλον για τα λάστιχα στεγανοποίησης για να μην ξεραίνονται και χαλάνε και έτσι να μπαίνει η υγρασια με το καιρό μέσα.

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dhmak είπε

Τι σχέση έχει το σκέπασμα το καλοκαίρι με την υγρασία στον συλλέκτη ;;

 Οι μεγαλες και παρατεταμενες θερμοκρασιες δημιουργουν θεματακια σε ολο τον ηλιακο.. ειναι και αυτος παραγοντας ωστε ν αρχισει αργοτερα και το θεμα της υγρασιας..

Αν στο κανει βεβαια απο την αρχη ειναι απο κατασκευαστικο λαθος...

Στην ηλιοακμη δεν θα το δεις αυτο το φαινομενο γιατι υπαρχουν τρυπες εξαερισμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, gdriver είπε

οι δύο πρώτοι είχαν διαφορετική στεγανοποίηση από αυτόν που ήρθε τώρα. Η υγρασία ήταν σε πολύ μεγάλα επίπεδα, θα νόμιζες πως το κατάβρεξαν με νερό και το γέμισαν. Ενδεικτικό πως  η υγρασία μόνο συγκεντρωνόταν και δε μπορούσε να διαφύγει.Εξήγηση δε μου έδωσαν πειστική. Δηλαδή από το τηλέφωνο μου είπαν πως δεν είναι φυσιολογικό να μαζεύει υγρασία , αλλά αυτός που ήρθε μου είπε πως είναι φυσιολογικό από την αλλαγή θερμοκρασίας. Του έδειξα τον δίπλα ηλιακό (20ετίας) και του λέω ,« τον βλέπεις,  20 ετίας και δεν έχει βάλει ποτέ υγρασία» και μου απαντάει το θεϊκό , «δεν είναι επιλεκτικός συλλέκτης».:wacko:

τίποτε δε μου χρέωσαν και τη μεταφορά την έκαναν με δικό τους φορτηγό. Άριστοι στο after sale.

Όπως τα περιγράφεις, μάλλον πρόκειται για τυχαίους υδραυλικούς που έδωσαν την καλύτερη προσφορά για να συνεργασθούν, γιατί φαίνεται να έχουν μεσάνυχτα από ηλιακούς.
Γενικά οι συλλέκτες έχουν οπές για να αναπνέουν και επειδή η θερμοκρασία μέσα ανεβαίνει πολύ, συνήθως η υγρασία θέλει να βγει, όχι να μπει.Από το περιβάλλον για να πιάσει τόση υγρασία θα πρέπει να είναι χάλια η στεγανοποίηση του τζαμιού και να βρέξει πολύ. Το παρατήρησες μετά από βροχερή μέρα; Αλλιώς εγώ υποψιάζομαι κάποια εσωτερική διαρροή.
Τεσπα, ευτυχώς που δε σου στοίχισε κάτι, καλό δείγμα aftersales κατασκευαστή.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, naive είπε

Όπως τα περιγράφεις, μάλλον πρόκειται για τυχαίους υδραυλικούς που έδωσαν την καλύτερη προσφορά για να συνεργασθούν, γιατί φαίνεται να έχουν μεσάνυχτα από ηλιακούς.
Γενικά οι συλλέκτες έχουν οπές για να αναπνέουν και επειδή η θερμοκρασία μέσα ανεβαίνει πολύ, συνήθως η υγρασία θέλει να βγει, όχι να μπει.Από το περιβάλλον για να πιάσει τόση υγρασία θα πρέπει να είναι χάλια η στεγανοποίηση του τζαμιού και να βρέξει πολύ. Το παρατήρησες μετά από βροχερή μέρα; Αλλιώς εγώ υποψιάζομαι κάποια εσωτερική διαρροή.
Τεσπα, ευτυχώς που δε σου στοίχισε κάτι, καλό δείγμα aftersales κατασκευαστή.

δεν έβρεχε. Απλώς ήταν κάποιες μέρες με εξαιρετική υγρασία στην ατμόσφαιρα και λιακάδα το πρωί. δεν αποκλειεται όμως να είχε γίνει προηγούμενες μέρες που όντως έβρεχε. Αυτά που περιγ΄ραφω δεν έγιναν μέσα σε ώρες. Φαντάσου διάστημα μηνών. ΔΗλαδή η πρωτη αλλαγή έγινε μολις 5 μήνες από την αγορά , ενώ η δεύτερη μετά από 10 μέρες. Τη δεύτερη δεν έβρεχε πάντως όταν έβγλα τη φωτογραφία. 

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ηλιακοι αυτοι δεν ερχονται με την δκια τους βαση η οποια εχει συγκεκριμενες μοιρες; Εδω νομιζω διαβασα οτι πρεπει να ειναι περιπου 45° για να πιανει τον ηλιο τον χειμωνα που ειναι χαμηλα, το καλοκαιρι οπου και να ειναι θα δουλεψει.
Πως τον τοποθετησαν χαμηλα και μετα τον εβαλαν πιο ψηλα; Αλλαξαν βαση;
Συγνωμη για τις ερωτησεις, μην το δεις σαν ανακριση, με ενδιαφερει γιατι ειμαι στο ψαξιμο και οτιδηποτε διαβαζω με βοηθαει πολυ.

Ενα εχω να πω με τα νουμερα που ψαχνετε, μου θυμιζουν τους υπολογιστες και τα στερεοφωνικα, μικρος ηθελα να παρω ενα micro HiFi, μη εχοντας κατι αλλο στα χερια μου επελεξα αυτο με τα περισσοτερα ακρωνυμια και καλυτερα χαρακτηριστικα, μεγαλυτερο ευρος συχνοτητων, περισσοτερα dB, μεγαλυτερα WattRMS, και τεχνολογιες HDS, FDMM, HighBass, VDMF και διαφορες αλλες... ανοησιες. Επι της ουσιας ομως δεν ειχα καμια ιδεα για την ποιοτητα κατασκευης και την ποιοτητα του ηχου του.
Μπορει ο ηλιακος που βγαζει τα καλυτερα νουμερα να εχει κακες κολλησεις και να δακρυζουν, να εχει κακα ελαστικα που σκανε με τον ηλιο, να σκουριαζουν μερη του σκελετου, αυτα ποτε δεν μπορεις να τα ξερεις εκ των προτερων.

Οσοι ψαχνεστε με νουμερα εχετε δει καποια συγκλονιστικη διαφορα στις μετρησεις; Η μιλαμε για διαφορες σε δεκαδικα, που πρακτικα θα σημαινει οτι αντι να εχω νερο θερμοκρασιας 80° με τα καλυτερα νουμερα θα ειναι 80,05°;
 

Επεξ/σία από orck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...