Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, villasg είπε

συντήρηση του ηλιακού

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μετα απο 3 χρονια χρησης , σε περιοχη με πολλα αλατα , ηρθε ο καιρος για τον 1ο καθαρισμο / service .

Κλεισαμε τα νερα που πανε στον ηλιακο .

Κλεισαμε τις βανες που ανεβαζουν απο το καλοριφερ ( τριπλης ενεργειας) .

Βγηκαν οι ταπες πληρωσης/ασφαλιστικο του θερμικου υγρου που ειανι πανω πανω .

Βγηκαν ολοι οι σωληνες απο πανω [ θερμικου υγρου , εισοδος /εξοδος  νερου , εισοδος /εξοδος καλοριφερ  ].

Αδειασε ολο το νερο απο μεσα καθως και το θερμικο υγρο ( μαυρο βγηκε ! ! ! ! )

DmP9YXs.jpg

Βγηκαν καλωδια ρευματος και μολις αδειασε το βαρελι βγηκε και η πλαινη "ταπα" που εχει πανω την αντισταση .

8WtPdr4.jpg

Καθαριστηκε η αντισταση απο το πολυ αλατι που ειχε πανω της .

0EG9tSd.jpg

Επειτα κατεβηκε το αδειο βαρελι και καθαρίστηκε επιμελως με πλυσιμο τριψημο κλπ κλπ κλπ

xtI34gR.jpg

Μετα ξαπλωσε κατω και μαζεύτηκε απο μεσα ολο το αλατι , ξανα-πλύθηκε , ξαναμαζευτικε κοκ μεχρι που καθαρισε

Γεμισαμε μια σακουλα αλατι ! ! ! ! .

aWsUX2M.jpg

Inside view

pBY2Di5.jpg

Επειτα μπηκε το βαρελι στην θεση του , πλυθηκε το κυκλωμα του συλεκτη πρεσαροντας νερο απο την εισοδο με το λαστιχο .

Αλαχτηκαν τα φθαρμένα μονωτικά στους σωληνηνες , μπηκε ανωδιο νεα φλαντα και βιδωθηκε η πλαινη ταπα .

Μπηκε νεα ανεπιστροφη και ασφαλιστικο πιεσης .

Φρεσκο τεφλον και τζιβα , ολοι οι σωληνες πισω στην θεση τους και ανοιγμα νερου κλπ κλπ .

Συνολο 2 ωρες και κατι .

Ανοδιο :

s2HElLG.jpg

Αλατα

2PkZJdd.jpg

Συμπληρωμα θερμικου υγρου

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Λοιπον επειδη εκανα μ@λ@κια να σας πω .

Το καλοκαιρι δεν ήμουν σχεδόν ποτε στην αθηνα , αρα δεν τραβαγα ζεστο νερο .

Τον ηλιακο ( Nobel clasic 160lt & 2.6m2 συλλέκτης ) δεν τον ειχα καλυψει .

Οταν γυρισα διαπιστωσα οτι το νερο ηταν ελαχιστα χλιαρο ........

Αρα εβρασε και εφυγε απο το ασφαλιστικο (2,5bar) σχεδον ολο το μιγμα του θερμικου υγρου .

Πηγα λοιπον και πηρα ενα μπουκαλι θερμικο υγρο και ενα τεφλον .

Πηρα ενα καβουρα υδραυλικου , ενα μπιτονι , ενα χωνι , το θερμικο υγρο , το τεφλον και την σκαλα μου και πηγα ταρατσα .

PRM3M1k.jpg

Ελησα τις 2 ταπες απο πανω με τον καβουρα ( πιο κατω εικονα 4 )

B3hx9BL.jpg

το 1 ειναι απο εκει που συμπληρωνουμε υγρα [ Θέση πλήρωσης κλειστού κυκλώματος: ακροσωλήνιο ½” BSP αρσενικού σπειρώματος ]

και το 2 ειναι  το ασφαλιστικο 2,5Bar  [Θέση σύνδεσης βαλβίδας ασφαλείας : ορειχάλκινο ακροσωλήνιο ½” BSP αρσενικού σπειρώματος ]

με τα υλικα μου ετοιμα  εβαλα πρωτα ολο το θερμικο υγρο (1) με προσοχή  με ενα χωνι (3) και μετα συμπληρωσα νερο βρυσης  με το μπιτονακι (2)

lnh8OlH.jpg

Συνεχισα το γεμισμα μεχρι που εβγαλε νερο απο την ταπα 2 ( του ασφαλιστικου ) .

Εβαλα τεφλον (1)  και τοποθετησα στην θεση τους την ταπα και το ασφαλιστικο  .

e6WDyt6.jpg

Ετοιμος λοιπον για το χειμωνα

ΥΓ : Καποια στιγμη κολλωσα οταν εβαλα μεσα 1λτ θερμικο υγρο + 5λτ νερακι και δεν γεμισε ( τα μέτραγα  δεν γέμισα με λαστιχο ).

Εχα διαβασει στο Site της Nobel  οτι χωραει 2.12λτ ο συλλεκτης και σάστισα ( δεν ηξερα ποσο χωραει ολικα )

O5R0dFW.png

Σταμάτησα κατέβηκα και πηρα τηλέφωνο στην Nobel και ρωτησα την τεχνικη υποστήριξη , με τα πολλά ( αφου με έπρηξαν για την συντήρηση κλπ κλπ ) μου ειπαν  12.9λιτρα οτι παίρνει μέσα στο καζάνι + τα 2,12 που αυτα ειναι η χωρητικότητα του συλλέκτη μονο .

Οπότε ηρέμησα και συνέχισα το γέμισμα μεχρι που εβγαλε νερο απο την θεση που μπαίνει το ασφαλιστικο .

Υγ : Μετα ανακαλυψα οτι το ελεγε στο Technical Manual !!

Zv5wqPf.png

τα άλατα τα έβγαλες με κάποιο υγρό, με τρίψιμο ή με ελαφρό χτύπημα στα τοιχώματα του δοχείου; επίσης τις τσιμούχες και όλα αυτά τα παρελκόμενα τα ζήτησες από την εταιρεία ή τα βρίσκεις σε οποιοδήποτε μαγαζί με υδραυλικά; 

να σημειώσω πως έψαξα αρκετά μέχρι να βρω απλή προπυλενογλυκόλη, αφού όλα τα συνοικιακά μαγαζία είχαν αυθυλενογλυκόλη.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, gdriver είπε

τα άλατα τα έβγαλες με κάποιο υγρό, με τρίψιμο ή με ελαφρό χτύπημα στα τοιχώματα του δοχείου;

Τρίψιμο με σκουπα

5 λεπτά πριν, gdriver είπε

επίσης τις τσιμούχες και όλα αυτά τα παρελκόμενα τα ζήτησες από την εταιρεία ή τα βρίσκεις σε οποιοδήποτε μαγαζί με υδραυλικά; 

εαν δεν ειναι "ειδικου τυπου " ( πχ σε ενα ριμαδι solar star που ειχα παλια ειχε οβαλ φλατζα και την εβρισκες μονο σε αυτους  )
Εγω τα πηρα απο εκει που αγορασα τον ηλιακο και απο οτι μου ειπε ειναι universal .

7 λεπτά πριν, gdriver είπε

να σημειώσω πως έψαξα αρκετά μέχρι να βρω απλή προπυλενογλυκόλη, αφού όλα τα συνοικιακά μαγαζία είχαν αυθυλενογλυκόλη.

Τι μαγαζια ?
Εαν πηγαινες απευθειας σε καποιο που πουλαει ηλιακα θα εβρισκες με την μια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ένα μαγαζί που πήγα ήταν για ηλιακούς θερμοσίφωνες. αλλά και αυτός είχε μόνο αιθυλενογλυκόλη. Άσε σου λέω γυρισα πολλά μαγαζιά για να βρω. οι άλλοι ήταν με υδραυλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την τσιμουχα που είναι οβάλ για καζάνι solar star την βρήκα στο κατάστημα της γειτονιάς αυτό εδώ.


ΛΑΤΣΗ ΑΦΟΙ ΟΕ
Καλοριφέρ - Σόμπες και Λέβητες Ξύλου - Pellet
    Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης 4, Άγιος Δημήτριος, 17342, ΑΤΤΙΚΗΣ
2109843598

 

Το μη τοξικό αντιπαγωγικο το βρήκα σε συσκευασία λίτρου και 4λιτρου στο Leroy Merlin μάρκα felder και κόστος 4λιτρο νομίζω 13,5ευρω

Screenshot_2018-02-02-12-38-51-755.jpeg

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σύμφωνα με την EPA , η αποδεκτή έκθεση "δια στόματος" στην αιθυλενογλυκόλη είναι 2mg/kg/d (2 mg ανά kg σωματικού βάρους ανά ημέρα), δηλαδή για μένα που είμαι 80 κιλά περίπου, 0,16 γραμμάρια ανά ημέρα, οπότες μάλλον θέλει λίγη προσοχή τι βάζουμε στον ηλιακό, βέβαια δεν το χρησιμοποιούμε στο μαγείρεμα το νερό του ηλιακού, αλλά ... κάλιο το πραλαβάνειν παρά το θεραπεύειν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα που τέθηκε παραπάνω για το σωστό μέγεθος συλλέκτη που πρέπει να επιλέξει κάποιος η απάντηση είναι διαφορετική για τον κάθε ένα υποψήφιο πελάτη και έχει να κάνει κυρίως με:
α. Την περιοχή τοποθέτησης (ή αλλιώς το μέσο όρο ηλιοφάνειας της κάθε περιοχής) καθώς άλλα τ.μ. απαιτούνται για Αθήνα, άλλα για Γιάννενα και ενδεχομένως άλλα για Κρήτη .

β. Αν είναι μόνιμη ή εξοχική κατοικία καθώς πχ άλλον ηλιακό θα χρειαστεί κάποιος που μένει μόνιμα στην Αθήνα και άλλον ηλιακό κάποιος που θα τον χρησιμοποιεί περιστασιακά το καλοκαίρι στην Πάρο.

Θεωρούμε δεδομένο ότι ο προσανατολισμός , η κλίση και η μόνωση των σωληνώσεων είναι σωστά και δεν υπάρχει θέμα έστω μερικής σκίασης.

Κατα τη γνώμη μου, το μεγάλο μέγεθος δεν είναι πάντα καλύτερο για όλους. :P
Η μεγάλη αύξηση στις αποδόσεις των συλλεκτών έχει οδηγήσει σε μεγάλες ζημιές σε καζάνια (λόγω υπερθέρμανσης) από εταιρίες που είχαν ένα μέγεθος συλλεκτικής επιφάνειας για όλους τους πελάτες. Η εταιρία οφείλει να ενημερώνει τον υποψήφιο πελάτη τι εστί "2,4 τ.μ και τι εστί 3τ.μ κ.ο.κ) και ο πελάτης να επιλέγει με βάση το συμφέρον του και την τσέπη του...και όχι με γνώμονα το μεγαλύτερο είναι καλύτερο γιατί πιθανόν αυτό να του κοστίσει ..ένα boiler σύντομα. 
Σίγουρα η μεγάλη συλλεκτική επιφάνεια θα φέρει καλύτερο αποτέλεσμα στις "δύσκολες μέρες" αλλά μην ξεχνάμε ότι ΑΝ δεν σκεπαστεί μέρος της μεγάλης αυτής επιφάνειας το καλοκαίρι το πιθανότερο είναι να προκύψει ζημιά στο καζάνι (λόγω ακριβώς της υπερθέρμανσης) . Δυστυχώς όμως ελάχιστοι φροντίζουν για το σκέπασμα του ηλιακού με αποτέλεσμα να μειώνεται κατα πολύ η διάρκεια ζωής του boiler. 


Επομένως , η ιδανική επιλογή είναι ένας συνδυασμός μια πολύ καλής απόδοσης με μια μεγάλη διάρκεια ζωής του προϊόντος.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kid είπε

Στο θέμα που τέθηκε παραπάνω για το σωστό μέγεθος συλλέκτη που πρέπει να επιλέξει κάποιος η απάντηση είναι διαφορετική για τον κάθε ένα υποψήφιο πελάτη και έχει να κάνει κυρίως με:
α. Την περιοχή τοποθέτησης (ή αλλιώς το μέσο όρο ηλιοφάνειας της κάθε περιοχής) καθώς άλλα τ.μ. απαιτούνται για Αθήνα, άλλα για Γιάννενα και ενδεχομένως άλλα για Κρήτη .

β. Αν είναι μόνιμη ή εξοχική κατοικία καθώς πχ άλλον ηλιακό θα χρειαστεί κάποιος που μένει μόνιμα στην Αθήνα και άλλον ηλιακό κάποιος που θα τον χρησιμοποιεί περιστασιακά το καλοκαίρι στην Πάρο.

Θεωρούμε δεδομένο ότι ο προσανατολισμός , η κλίση και η μόνωση των σωληνώσεων είναι σωστά και δεν υπάρχει θέμα έστω μερικής σκίασης.

Κατα τη γνώμη μου, το μεγάλο μέγεθος δεν είναι πάντα καλύτερο για όλους. :P
Η μεγάλη αύξηση στις αποδόσεις των συλλεκτών έχει οδηγήσει σε μεγάλες ζημιές σε καζάνια (λόγω υπερθέρμανσης) από εταιρίες που είχαν ένα μέγεθος συλλεκτικής επιφάνειας για όλους τους πελάτες. Η εταιρία οφείλει να ενημερώνει τον υποψήφιο πελάτη τι εστί "2,4 τ.μ και τι εστί 3τ.μ κ.ο.κ) και ο πελάτης να επιλέγει με βάση το συμφέρον του και την τσέπη του...και όχι με γνώμονα το μεγαλύτερο είναι καλύτερο γιατί πιθανόν αυτό να του κοστίσει ..ένα boiler σύντομα. 
Σίγουρα η μεγάλη συλλεκτική επιφάνεια θα φέρει καλύτερο αποτέλεσμα στις "δύσκολες μέρες" αλλά μην ξεχνάμε ότι ΑΝ δεν σκεπαστεί μέρος της μεγάλης αυτής επιφάνειας το καλοκαίρι το πιθανότερο είναι να προκύψει ζημιά στο καζάνι (λόγω ακριβώς της υπερθέρμανσης) . Δυστυχώς όμως ελάχιστοι φροντίζουν για το σκέπασμα του ηλιακού με αποτέλεσμα να μειώνεται κατα πολύ η διάρκεια ζωής του boiler. 


Επομένως , η ιδανική επιλογή είναι ένας συνδυασμός μια πολύ καλής απόδοσης με μια μεγάλη διάρκεια ζωής του προϊόντος.  

Οποτε καταληγουμε οτι ενα μεγαλυτερο πανελ εχει μονο πλεονεκτημα (πιο γρηγορη ανοδο θερμοκρασιας τις ημερες με συννεφια) και κανενα μειονεκτημα, εκτος του χρηματικου
ΕΑΝ ο κατοχος του φροντιζει απο μεσα ανοιξης μεχρι μεσα φθινοπορου να εχει καλυμενο τουλαχιστον την μιση επιφανεια των πανελ;
Υπαρχει κατι αλλο;
Μπορεις εσυ η οποιος αλλος ξερει να μας πει τι διαφορες εχει η Αθηνα, η Κρητη και το Διδυμοτοιχο για παραδειγμα; Νομιζω οτι μιλαμε για τον ιδιο καιρο περιπου, ο ηλιακος δουλευει με την υπαρξη η μη συννεφιας οχι με την θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gdriver είπε

να σημειώσω πως έψαξα αρκετά μέχρι να βρω απλή προπυλενογλυκόλη, αφού όλα τα συνοικιακά μαγαζία είχαν αυθυλενογλυκόλη.

Λυπηρό, αλλά έτσι είναι.

 

 

1 ώρα πριν, orck είπε

πορεις εσυ η οποιος αλλος ξερει να μας πει τι διαφορες εχει η Αθηνα, η Κρητη και το Διδυμοτοιχο για παραδειγμα; Νομιζω οτι μιλαμε για τον ιδιο καιρο περιπου, ο ηλιακος δουλευει με την υπαρξη η μη συννεφιας οχι με την θερμοκρασια.

Τα έχει η ΕΜΥ αυτά 
http://climatlas.hnms.gr/sdi/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, marioslefk είπε

η mastersol εχει θεματα σαν εταιρια?πχ αν παρω 160 αρη με 3,4 επιφανεια σε mastersol  ειμαι εντος προυπολογισμου,εχει μικροτερη αξιοπηστια σαν ηλιακος σε σχεση με τον sonne?

Καταρχάς για τους mastersol δεν έχω άποψη,  και από το site δεν κατάλαβα πού κατασκευάζονται καν, μου φαίνεται μόνο εμπορική εταιρεία.

Για τους sonne, σαν κάτοχος να σου πω ότι εγώ τους είχα προτιμήσει επειδή είναι σχεδόν μονόδρομος στο χάλκινο που ήθελα. Το glass (τη δεξαμενή) δεν ξέρω καν αν τον φτιάχνουν στο εργοστάσιό τους. 

Ίσως αυτά θα ήταν καλό να τα διευκρινήσεις. Επίσης καλό είναι να δεις τι παίζει και με τις εγγυήσεις (διάρκεια και προϋποθέσεις)
 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, naive είπε

Για τους sonne, σαν κάτοχος να σου πω ότι εγώ τους είχα προτιμήσει επειδή είναι σχεδόν μονόδρομος στο χάλκινο που ήθελα. Το glass (τη δεξαμενή) δεν ξέρω καν αν τον φτιάχνουν στο εργοστάσιό τους. 

Αυτοι το φτιαχνουν εδω διπλα στο σχηματαρι , εχ παει στο εργοστασιο και το ξερω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mastersol Σκόπια (Leov)

Αν τα αποτελέσματα της ΕΒΗΕ για τις εξαγωγές είναι σωστά, μπορούμε να κάνουμε τις εξής σκέψεις:

 
Α) υπάρχει ένα μέγεθος στα οικονομικά που λέγεται ελαστικότητα ζήτησης ως προς την τιμή. Αυτή είναι %ΔQ / %ΔP. Δηλαδή μια ποσοστιαία μεταβολή στην τιμή προκαλεί μια ποσοστιαία μεταβολή στην ποσότητα (Q) . Αν υποθέσουμε (όπως έχω βρεί ότι η ελαστικότητα είναι περίπου ίση με 1.7) προκύπται ότι σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΒΗΕ οι τιμές μειωθήκαν περίπου 26,5 %. 
 
Β) Όσο πιο ελαστική είναι μια αγορά (ελαστικότητα > 1) τότε πιο εύκολα μπορεί να υποκατασταθεί το προϊόν που λέγεται ηλιακός θερμοσίφωνας. Από τι δεν γνωρίζω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, πάνοσ2 είπε

 

Αν τα αποτελέσματα της ΕΒΗΕ για τις εξαγωγές είναι σωστά, μπορούμε να κάνουμε τις εξής σκέψεις:

 
Α) υπάρχει ένα μέγεθος στα οικονομικά που λέγεται ελαστικότητα ζήτησης ως προς την τιμή. Αυτή είναι %ΔQ / %ΔP. Δηλαδή μια ποσοστιαία μεταβολή στην τιμή προκαλεί μια ποσοστιαία μεταβολή στην ποσότητα (Q) . Αν υποθέσουμε (όπως έχω βρεί ότι η ελαστικότητα είναι περίπου ίση με 1.7) προκύπται ότι σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΒΗΕ οι τιμές μειωθήκαν περίπου 26,5 %. 
 
Β) Όσο πιο ελαστική είναι μια αγορά (ελαστικότητα > 1) τότε πιο εύκολα μπορεί να υποκατασταθεί το προϊόν που λέγεται ηλιακός θερμοσίφωνας. Από τι δεν γνωρίζω.

Φιλε εξωγηινε, σε ποια γλωσσα μιλας; Ερχεσαι ειρηνικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Mastersol Σκόπια (Leov)

Αν τα αποτελέσματα της ΕΒΗΕ για τις εξαγωγές είναι σωστά, μπορούμε να κάνουμε τις εξής σκέψεις:

 
Α) υπάρχει ένα μέγεθος στα οικονομικά που λέγεται ελαστικότητα ζήτησης ως προς την τιμή. Αυτή είναι %ΔQ / %ΔP. Δηλαδή μια ποσοστιαία μεταβολή στην τιμή προκαλεί μια ποσοστιαία μεταβολή στην ποσότητα (Q) . Αν υποθέσουμε (όπως έχω βρεί ότι η ελαστικότητα είναι περίπου ίση με 1.7) προκύπται ότι σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΒΗΕ οι τιμές μειωθήκαν περίπου 26,5 %. 
 
Β) Όσο πιο ελαστική είναι μια αγορά (ελαστικότητα > 1) τότε πιο εύκολα μπορεί να υποκατασταθεί το προϊόν που λέγεται ηλιακός θερμοσίφωνας. Από τι δεν γνωρίζω.

ΟΚ, άρα για εμένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των Mastersol με κάποιας ελληνικής κατασκευάστριας εταιρείας. Και από θέμα κατασκευής και από υποστήριξης μετά την πώληση (για να μην αναφερθώ και στην επικαιρότητα)
Προσπαθώντας να αποκρυπτογραφήσω τα υπόλοιπα, νομίζω ότι οι ηλιακοί απλά αντικαθίστανται από (ή καλύτερα δεν αντικαθιστούν) τους ηλεκτρικούς.
Ωστόσο η πτώση τιμής είχε πολλά περιθώρια να συμβεί, γιατί κάποια εποχή πουλούσαν όσο τους κατέβαινε, βάζοντας ακριβά περιτυλίγματα. Θυμάμαι glass ηλιακούς να πωλούνται 1400-1500€ λόγω κάτι "τιτανίων" κλπ.
 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...