Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, NEWton75 είπε

Έμαθα από την ΕΒΗΕ, ότι μέλος της με ηλιακό που αναφέρεται πολύ στο φόρουμ ζήτησε την βοήθεια της.

Ο λόγος ήταν ότι πούλησε στην Κύπρο ηλιακό 200 λίτρων που όταν το μέτρησε ο πελάτης ήταν 150 λίτρα.

Πλήρωσε κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ τον πελάτη και τώρα έχει θέματα με το Κυπριακό Δημόσιο.

Πως ξεφτιλίζονται τα ελληνικά προϊόντα στο εξωτερικό, από κάποιους που θέλουν να λέγονται επιχειρηματίες...

Καιρός είναι επιτέλους να συμμορφωνόμαστε. Το θέμα είναι ότι ελεγκτική μηχανισμοί υπάρχουν, αλλά δεν δραστηριοποιούνται. Πέστε μου και μένα ποιος βγάζει 150-160 λίτρα, να το ξέρω. Το πόσα λίτρα βγαίνει το καζάνι το έχω ανάλυση παλιότερα.

Η διαστάσεις τον υλικών είναι συγκεκριμένες, και κανένας δεν θέλει να έχει ρετάλια από το υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, D.PAT είπε

Καιρός είναι επιτέλους να συμμορφωνόμαστε. Το θέμα είναι ότι ελεγκτική μηχανισμοί υπάρχουν, αλλά δεν δραστηριοποιούνται. Πέστε μου και μένα ποιος βγάζει 150-160 λίτρα, να το ξέρω. Το πόσα λίτρα βγαίνει το καζάνι το έχω ανάλυση παλιότερα.

Η διαστάσεις τον υλικών είναι συγκεκριμένες, και κανένας δεν θέλει να έχει ρετάλια από το υλικό.

Μου είπαν πως λόγω του προγράμματος εξ' οικονομείν, αναγκαστικά τα λίτρα του καζανιού πρέπει να είναι σχεδόν όσα η ονομαστική χωρητικότητα. Αλλιώς δεν έχει επιδότηση. Και αναγκαστικά για να βγει το πιστοποιητικό οι εταιρίες συμμορφώνονται.

Επεξ/σία από Pater_Familias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Pater_Familias είπε

Μου είπαν πως λόγω του προγράμματος εξ' οικονομείν, αναγκαστικά τα λίτρα του καζανιού πρέπει να είναι σχεδόν όσα η ονομαστική χωρητικότητα. Αλλιώς δεν έχει επιδότηση. Και αναγκαστικά για να βγει το πιστοποιητικό οι εταιρίες συμμορφώνονται.

Ναι το  για πρόγραμμα εξοικονομώ χρειάζεται πιστοποίηση ενεργειακής κλάσης, στην οποία αναφέρετε η πραγματική χωρητικότητα + - 3% της απώλειες σε Watt 48h και την ενεργειακοί κατάταξη, ο νομος είναι σε ισχει από σεπτεμβρι του 2015.

 

Τώρα ο μεγάλος πονοκέφαλος για τους θερμοσιφωνάδες είναι άλλως.

Ευρωπαϊκή ντιρεκτίβα, αυτή που κολλάνε τα καζάνια πρέπει να είναι πιστοποιημένοι συγκολλητές υψηλών πιέσεων Και έτσι πρέπει, και όχι καγγελάδες όπως τους αποκαλώ εγώ, χωρίς να υποβαθμίζω το επάγγελμα, εκεί να δείτε τη πατιρντί θα γίνει. Βάζουν τον κάθε άσχετο πακιστανό η Αλβανό να κολλάει καζάνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, D.PAT είπε

Ναι το  για πρόγραμμα εξοικονομώ χρειάζεται πιστοποίηση ενεργειακής κλάσης, στην οποία αναφέρετε η πραγματική χωρητικότητα + - 3% της απώλειες σε Watt 48h και την ενεργειακοί κατάταξη, ο νομος είναι σε ισχει από σεπτεμβρι του 2015.

 

Τώρα ο μεγάλος πονοκέφαλος για τους θερμοσιφωνάδες είναι άλλως.

Ευρωπαϊκή ντιρεκτίβα, αυτή που κολλάνε τα καζάνια πρέπει να είναι πιστοποιημένοι συγκολλητές υψηλών πιέσεων Και έτσι πρέπει, και όχι καγγελάδες όπως τους αποκαλώ εγώ, χωρίς να υποβαθμίζω το επάγγελμα, εκεί να δείτε τη πατιρντί θα γίνει. Βάζουν τον κάθε άσχετο πακιστανό η Αλβανό να κολλάει καζάνια.

 

Ενω εαν ηταν ασχετος Ελληνας η Γερμανος θα ηταν καλυτερες οι κολλησεις; Βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, D.PAT είπε

Ναι το  για πρόγραμμα εξοικονομώ χρειάζεται πιστοποίηση ενεργειακής κλάσης, στην οποία αναφέρετε η πραγματική χωρητικότητα + - 3% της απώλειες σε Watt 48h και την ενεργειακοί κατάταξη, ο νομος είναι σε ισχει από σεπτεμβρι του 2015.

 

Τώρα ο μεγάλος πονοκέφαλος για τους θερμοσιφωνάδες είναι άλλως.

Ευρωπαϊκή ντιρεκτίβα, αυτή που κολλάνε τα καζάνια πρέπει να είναι πιστοποιημένοι συγκολλητές υψηλών πιέσεων Και έτσι πρέπει, και όχι καγγελάδες όπως τους αποκαλώ εγώ, χωρίς να υποβαθμίζω το επάγγελμα, εκεί να δείτε τη πατιρντί θα γίνει. Βάζουν τον κάθε άσχετο πακιστανό η Αλβανό να κολλάει καζάνια.

 

Μπορείς να μας πεις ποιες εταιρείες διαθέτουν αυτά τα πιστοποιητικά ώστε να αποφύγουμε αλμπάνικες καταστάσεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, orck είπε

Ενω εαν ηταν ασχετος Ελληνας η Γερμανος θα ηταν καλυτερες οι κολλησεις; Βεβαια...

Ο άσχετος με της κολλήσεις είναι άσχετος, όποιας εθνικότητας.

Το θέμα είναι ότι και αυτός που τον βάζει να κολλήσει είναι άσχετος.

1 ώρα πριν, g..kar είπε

Μπορείς να μας πεις ποιες εταιρείες διαθέτουν αυτά τα πιστοποιητικά ώστε να αποφύγουμε αλμπάνικες καταστάσεις?

Τώρα τρέχουν ορισμένη να βγάλουν, όχι όλοι.

Τώρα ποίοι έχουν? ένταξη.

Μην σας δείχνουν μόνο την πρώτη σελίδα της πιστοποίησης, είναι μαϊμού.

Να ζητάτε όλο το τεστ ρεπορτ, αναλυτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, D.PAT είπε

Ο άσχετος με της κολλήσεις είναι άσχετος, όποιας εθνικότητας.

Το θέμα είναι ότι και αυτός που τον βάζει να κολλήσει είναι άσχετος.

Τώρα τρέχουν ορισμένη να βγάλουν, όχι όλοι.

Τώρα ποίοι έχουν? ένταξη.

Μην σας δείχνουν μόνο την πρώτη σελίδα της πιστοποίησης, είναι μαϊμού.

Να ζητάτε όλο το τεστ ρεπορτ, αναλυτικά.

Έτσι όπως το θέτεις εγώ προσωπικά καταλαβαίνω ότι δεν έχει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, g..kar είπε

Έτσι όπως το θέτεις εγώ προσωπικά καταλαβαίνω ότι δεν έχει κανένας.

Ο φίλος που αναφέρω που πούλησε στην Κύπρο, ισχυρίζεται ότι δεν κατάλαβε καλά το πρότυπο.

Τι 150 λίτρα, τι 200 λίτρα. Δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, D.PAT είπε

Ε όχι και κανένας, όχι και κανένας 

Φίλε δεν ήθελα να προσβάλλω ή οτιδήποτε άλλο απλά έτσι κατάλαβα.Στο site της εβηε πρόεδρος φαίνεται ο mr cosmosolar.Να υποθέσω φίλε NEWton75  ότι αυτός δεν κατάλαβε το πρότυπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση .

Ενδιαφερομαι για δυο ηλιακους.

Ο πρωτος 120 λιτρα για ενα διαμερισμα που ενοικιαζω. Με ενδιαφερει μια δοκιμασμενη και αξιοπιστη λυση χωρις μεγαλο οικονομικο κοστος .

Ο δευτερος ειναι για το σπιτι 160 λιτρα μονο καζανι αφου εχουμε ηδη αλλα μαλλον πνεει τα λοισθια. Δεν κραταει ζεστο το νερο παρα μονο ανα εχει νταλα ηλιο (και παλι...).

Ενδεικτικα το χειμωνα αναβουμε το θερμοσιφωνα και μολις ζεσταθει σε 2-3 ωρες ειναι και παλι παγωμενο το νερο. Αρα παμε σιγουρα για μποιλερ.

Τριπλης και οι δυο και κατα προτιμηση glass.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, g..kar είπε

Φίλε δεν ήθελα να προσβάλλω ή οτιδήποτε άλλο απλά έτσι κατάλαβα.Στο site της εβηε πρόεδρος φαίνεται ο mr cosmosolar.Να υποθέσω φίλε NEWton75  ότι αυτός δεν κατάλαβε το πρότυπο?

οχι

Μόλις τώρα, NEWton75 είπε

οχι

Έχει μπλεχτεί σύνδεσμος των Κύπριων κατασκευαστών (ΕΒΗΕΚ) και έχει ανέβει επίπεδο το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, NEWton75 είπε

Έχει μπλεχτεί σύνδεσμος των Κύπριων κατασκευαστών (ΕΒΗΕΚ) και έχει ανέβει επίπεδο το παιχνίδι.

Μισό γτ κάτι έχασα.Από τη μία έχουμε μέλος της ΕΒΗΕ έπαιξε λάθος στην κύπρο και τοποθετήθηκε πρόεδρος.Αυτά ως τώρα έχουν ειπωθεί.Πρόεδρος λοιπόν φαίνεται ο Σπανός.Αν λοιπόν δεν είναι ο ίδιος με την κύπρο καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι μερικοί εδω μέσα γράφουν κουκου ρούκου πράγματα έτσι για να περναει η ώρα τους.Και σε τι θα ανέβει επίπεδο.Σε τι έχει ανακατευτεί η ΕΒΗΕΚ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...