Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιον ενδιαφερει το σεντονι (ενα απλο παλιο σεντονι, τιποτα το ιδιαιτερο) που καλυψα ολα τα πανελ στο 100% ειναι μια χαρα για καλοκαιρι, εχει μειωσει την θερμοκρασια αλλα παλι εχεις αρκετο ζεστο νερο για να κανει μπανιο μια οικογενεια.

Οι τιμες εργασιων σχετικα με τον ηλιακο πως ειναι off topic; Δεν χαλαει η πιατσα με μια συζητηση μερικων στο ιντερνετ

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, orck είπε

Οποιον ενδιαφερει το σεντονι (ενα απλο παλιο σεντονι, τιποτα το ιδιαιτερο) που καλυψα ολα τα πανελ στο 100% ειναι μια χαρα για καλοκαιρι, εχει μειωσει την θερμοκρασια αλλα παλι εχεις αρκετο ζεστο νερο για να κανει μπανιο μια οικογενεια.

Οι τιμες εργασιων σχετικα με τον ηλιακο πως ειναι off topic; Δεν χαλαει η πιατσα με μια συζητηση μερικων στο ιντερνετ

Η πιάτσα δε χαλάει αλλά οι τιμές είναι ενδεικτικές.Τα είπαμε μία τα είπαμε 2 φτάνει.Μία έρευνα αγοράς ο καθένας για την περιοχή του και όλα κομπλέ.Δε χρειάζεται να μακρυγορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2018 στις 8:50 ΜΜ, orck είπε

Οποιον ενδιαφερει το σεντονι (ενα απλο παλιο σεντονι, τιποτα το ιδιαιτερο) που καλυψα ολα τα πανελ στο 100% ειναι μια χαρα για καλοκαιρι, εχει μειωσει την θερμοκρασια αλλα παλι εχεις αρκετο ζεστο νερο για να κανει μπανιο μια οικογενεια.

Οι τιμες εργασιων σχετικα με τον ηλιακο πως ειναι off topic; Δεν χαλαει η πιατσα με μια συζητηση μερικων στο ιντερνετ

Καλύτερα είναι ειδικό σκίαστρο που πωλείτε με το μέτρο, 6 €/m, σε Praktiker και σε σχετικά καταστήματα... Μην ξεχάσετε και ανάλογο σκοινί για τις άκρες... 

Επεξ/σία από naftis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, naftis είπε

Καλύτερα είναι ειδικό σκίαστρο που πωλείτε με το μέτρο, 6 €/m, σε Praktiker και σε σχετικά καταστήματα... Μην ξεχάσετε και ανάλογο σκοινί για τις άκρες... 

opera for ever...!!!

Χριστινάκι...Lucia...;

Επεξ/σία από Devotee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tombell είπε

Καλησπέρα

Θα ήθελα απόψεις για τον παρακάτω ηλιακό. Τον έχει κανείς?

http://www.stibetherm.gr/index.php?act=viewProd&productId=2361

Δε θα συνιστούσα 2m για 160lt και επίσης 2πλή υάλωση?Αφού δεν γίνεταιιιιιιιιιιιι.....Πολύς ο σανός.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα από την ΕΒΗΕ, ότι μέλος της με ηλιακό που αναφέρεται πολύ στο φόρουμ ζήτησε την βοήθεια της.

Ο λόγος ήταν ότι πούλησε στην Κύπρο ηλιακό 200 λίτρων που όταν το μέτρησε ο πελάτης ήταν 150 λίτρα.

Πλήρωσε κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ τον πελάτη και τώρα έχει θέματα με το Κυπριακό Δημόσιο.

Πως ξεφτιλίζονται τα ελληνικά προϊόντα στο εξωτερικό, από κάποιους που θέλουν να λέγονται επιχειρηματίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου πρωτοτυπο. Προσωπικα θεωρω δεδομενο οτι τα 160 που βαζουμε ΔΕΝ ειναι 160λιτρα, ισως να ειναι ογκομετρικα 160 λιτρα υπολογιζοντας και την μονωση, τις εξωτερικες διαστασεις δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ηλιακό μου έχω, στο κλειστό κύκλωμα εννοείται, 9lt νερό και 3lt αντιψυκτικό (προπυλενογλυκόλης).

Αν συμπληρώσω θα συμπληρώσω και αντιψυκτικό ή σκέτο νερό; Εξατμίζεται δηλαδή και το αντιψυκτικό ή μόνο το νερό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο υδραυλικος μου ειπε να βαζω σκετο νερο μεχρι να γεμισει. Πρακτικα δεν ξερω εαν εξαερωνεται και το θερμικο υγρο, λογικα ναι.
Βαζοντας νερο θα σου αλλαζει την θερμοκρασια παγοποιησηςπρος τα κατω για δεκατα της μοναδας βαζοντας σκετο νερο για συμπληρωμα. Υποτιθεται οτι καθε 5 χρονια μου ειπε να το αλλαζω. Οποτε θα επανερχεται στην αρχικη δοσολογια.

Βεβαια εγω ειμαι Αθηνα, σε παραλιακο μερος που εκ των πραγματων η θερμοκρασια πολυ δυσκολα να πεσει κατω απο το μηδεν, οποτε δεν με νοιαζει κυριολεκτικα καθολου.

Ο Κυπριος πως μετρησε τα λιτρα;

Επεξ/σία από orck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπλήρωσε με μίγμα ή με σκέτη προπυλ. Δεν εξατμίζεται μόνο, υπερχειλίζει. Αν το μίγμα παραμένει πάνω από 25-30% σε προπυλ. δε θέλει αντικατάσταση ποτέ.

Λογικά ο Κύπριος τον άδειασε σε ένα άλλο δοχείο μετρήσιμου περιεχομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...