Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Για να αδειασει το καζανι.. να το καθαρισει-να βγαλει τα χοντρα...  οπως και με την αντισταση.. και να συμπληρωσει στο κλειστο κυκλωμα δεν ειναι οκ τα 20ευρω(εργασια)???

Θα μου πεις θα εχει και την χασουρα απο τα καυσιμα(μεταφορικα)

Βλεπεις καπου να γραφω για σωστο καθαρισμα ή κατεβασμα μποιλερ???  Λεω να βγαλει τα χοντρα...  1-0

31 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Βασικό service είναι

Αλλαγή ανοδιο,φλάντζα (το λεγόμενο λάστιχο) και συμπλήρωμα υγρών.

Αυτό είναι το βασικό.

Καθαρισματα κτλπ είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Και χρεώνονται παραπάνω εννοείται.

Στο δικο σου post δεν αναφερεις καν για καθαρισμο  Σκορ 2-0!!!

25 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ναι αυτό οκ,να βάλεις χέρι ή κάτι άλλο για τα χοντρά που είναι μέσα τα πολλά πολλά δηλαδη.

Αλλά όχι να τον κατεβάσεις να καθαρίσεις και τέτοια με αυτό το ποσό που είπες πριν.

Εδω διαβαζουμε την αντιφαση αναμεσα στα 2 ποστ σου..!!!

Προσφορά Συντήρησης Ηλιακού

25,00 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΑΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΤΗΣ THERMIT ΚΑΙ ΞΕΝΟΙΑΣΤΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ

25,00 ευρώ από 80,00 ευρώ για την συντήρηση ενός ηλιακού θερμοσίφωνα (εως 300 λίτρα) , για να διατηρήσετε στο μέγιστο την απόδοση και την αντοχή του, στον χρόνο και να εξοικονομήσετε χρήματα από την σωστή του λειτουργία.


Η Προσφορά συμπεριλαμβάνει: solar_heater_thermit.jpg

  • Έλεγχο και καθαρισμό boiler
  • Αντικατάσταση ανοδικής προστασίας δοχείου  
  • Πλήρωση δοχείου με αντιψυκτικό υγρό (κλειστό κύκλωμα)
  • Αντικατάσταση φλάτζας
  • Έλεγχο μονώσεων /θερμοστάτη

 

τηλεφωνο επικοινωνιας: 210 4015224

Μπορει να φοβιζει η τιμη αλλα αυτος που ξερει ρωταει.. ξεκαθαριζει καποια πραγματα... και αν ειναι ετσι οπως τα θελει σε αυτη την τιμη βγαινει κερδισμενος...!!! Δηλαδη ρωταει με τι τροπο καθαριζουν το καζανι και σε τι ποσοστο.. Τι ανοδιο θα σου βαλουν... και αν το αντιψυκτικο θα ειναι προπυλενογλυκόλη εστω και βιομηχανικη γιατι η φαρμακευτικη ειναι πραγματικα ακριβη..!

Στις 9/6/2018 στις 10:48 ΠΜ, kid είπε

Φαρ ουεστ τις τελευταίες μέρες το τοπικ.

 

 

 

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν χρειάζεται να είναι κανείς σε συγκεκριμένο χώρο για να καταλάβει ότι οι "σκοτωμένες" τιμές ΠΑΝΤΑ σημαίνουν και υποβαθμισμένες υπηρεσίες (ακόμα και ανυπαρξία των υπηρεσιών).

Όπως ακριβώς λέει ο Στέλιος, δε νομίζω ότι θα έρθει κανείς στο σπίτι για να ξηλώσει καζάνια, κλπ (που σημαίνει τουλάχιστον 2 άτομα) και να φάει 2-3 ώρες για 20-25 ευρώ. Δηλαδή θα μπορέσει αυτό το συνεργείο να βγάλει 3-4 service την ημέρα (το πολύ), ασχέτως περιοχής, για να μαζέψει 80-100 ευρώ από τα οποία θα πρέπει να πληρωθούν τα 2-3 άτομα, τα υλικά, οι βενζίνες, κλπ. Ακόμα και χωρίς ΦΠΑ (μαύρα) απλά δεν βγαίνουν τα νούμερα παιδιά.

Επειδή έχω την παραξενιά να κοιτάω τους τεχνίτες που έρχονται στο σπίτι (πολλές φορές και αυτούς που δεν αφορούν το σπίτι μου αλλά και άλλα διαμερίσματα στο κτήριο) service ηλιακού μπορεί να σημαίνει:

Όχι αλλαγή ανοδίου ή αντίστασης, ειδικά αν ο πελάτης δεν είναι στην ταράτσα.

Όχι αλλαγή φλάντζας (ακόμα και αν δεν αλλάξει η αντίσταση η φλάντζα πρέπει να αλλάξει υποχρεωτικά από τη στιγμή που άνοιξε το καζάνι)

Συμπλήρωση υγρών με γάργαρο νεράκι. Και άσε τα φόρουμ να τσακώνονται για γλυκόλες (αιθυλαινο- ή προπυλαινο-)

Τσιγαράκι κοιτώντας τη θέα για να "γράψουμε" ώρες.

Όχι πως αν ζητήσει 80άρι ο μάστορας έχεις κάποια σιγουριά ότι θα το κάνει σωστά. Απλά το 20άρι σου δίνει τη σιγουριά του...πασαλείματος

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Δεν χρειάζεται να είναι κανείς σε συγκεκριμένο χώρο για να καταλάβει ότι οι "σκοτωμένες" τιμές ΠΑΝΤΑ σημαίνουν και υποβαθμισμένες υπηρεσίες (ακόμα και ανυπαρξία των υπηρεσιών).

Όπως ακριβώς λέει ο Στέλιος, δε νομίζω ότι θα έρθει κανείς στο σπίτι για να ξηλώσει καζάνια, κλπ (που σημαίνει τουλάχιστον 2 άτομα) και να φάει 2-3 ώρες για 20-25 ευρώ. Δηλαδή θα μπορέσει αυτό το συνεργείο να βγάλει 3-4 service την ημέρα (το πολύ), ασχέτως περιοχής, για να μαζέψει 80-100 ευρώ από τα οποία θα πρέπει να πληρωθούν τα 2-3 άτομα, τα υλικά, οι βενζίνες, κλπ. Ακόμα και χωρίς ΦΠΑ (μαύρα) απλά δεν βγαίνουν τα νούμερα παιδιά.

Επειδή έχω την παραξενιά να κοιτάω τους τεχνίτες που έρχονται στο σπίτι (πολλές φορές και αυτούς που δεν αφορούν το σπίτι μου αλλά και άλλα διαμερίσματα στο κτήριο) service ηλιακού μπορεί να σημαίνει:

Όχι αλλαγή ανοδίου ή αντίστασης, ειδικά αν ο πελάτης δεν είναι στην ταράτσα.

Όχι αλλαγή φλάντζας (ακόμα και αν δεν αλλάξει η αντίσταση η φλάντζα πρέπει να αλλάξει υποχρεωτικά από τη στιγμή που άνοιξε το καζάνι)

Συμπλήρωση υγρών με γάργαρο νεράκι. Και άσε τα φόρουμ να τσακώνονται για γλυκόλες (αιθυλαινο- ή προπυλαινο-)

Τσιγαράκι κοιτώντας τη θέα για να "γράψουμε" ώρες.

Όχι πως αν ζητήσει 80άρι ο μάστορας έχεις κάποια σιγουριά ότι θα το κάνει σωστά. Απλά το 20άρι σου δίνει τη σιγουριά του...πασαλείματος

Τα είπες όλα!

 

Ισχύουν 1000%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Η Προσφορά συμπεριλαμβάνει: solar_heater_thermit.jpg

  • Έλεγχο και καθαρισμό boiler
  • Αντικατάσταση ανοδικής προστασίας δοχείου  4€ ( 30Cm)
  • Πλήρωση δοχείου με αντιψυκτικό υγρό (κλειστό κύκλωμα)  5€
  • Αντικατάσταση φλάτζας 1€
  • Έλεγχο μονώσεων /θερμοστάτη
  • Τεφλον/καννάβι  1€

Μονο για τα υλικα ειναι πανω απο 10€ , και θα παρει εργασια αλλα 10€ ? ? ? ?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχχχαχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι,είναι οι άγιοι του ίντερνετ χαχαχχα

Και όμως παιδια,πάω σε πολλούς πελάτες και μου λένε για τέτοιες"προσφορές"

 

Τους λέω να τους πάρετε και να μου πείτε μετά και εμένα τι έγινε.

 

Ε μετά από λίγο καιρό με ξαναπαίρνουν για service γιατί τελικα δεν είχαν κάνει τίποτα 😛 αραξαν στην ταράτσα,ήπιαν μια πορτοκαλάδα και έτοιμος ο ηλιακός σου φίλε. 😛 χαχαχαχα

 

Κακα τ ψέματα. Ότι πληρώσεις παίρνεις ;)

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Ότι πληρώσεις παίρνεις

Αυτό είναι το "ζουμί" αλλά εμείς σαν γνήσιοι Έλληνες είμαστε «ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι» .............

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, villasg είπε

Αυτό είναι το "ζουμί" αλλά εμείς σαν γνήσιοι Έλληνες είμαστε «ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι» .............

Ε ναι.

 

Μπορεί το service του ηλιακού να φαίνεται ακριβό και να το αφήσουμε για του χρόνου και βαλε,αλλά να χαλάσουμε σε καφέδες και delivery κανένα 50αρικο το μήνα μπορούμε. 

Και μετά όταν χαλάσει,να βλαστημαμε την μάρκα,τον υδραυλικό και οτιδηποτε άλλο,εκτός από τον χαρακτήρα μας.

 

Τεσπά. Sorry για το offtopic παιδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

Αυτό είναι το "ζουμί" αλλά εμείς σαν γνήσιοι Έλληνες είμαστε «ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι» .............

Δεν νομιζω οτι εχεις δικιο, εκτος και εαν πιστευεις οτι οι γνησιο Ελληνες πληρωνονται καλα και εχουν να δινουν απλετο χρημα στα παντα. Υπαρχουν ανθρωποι που ουτε καφε δεν περνουν απο εξω γιατι... κοστιζει στην καλυτερη 1,50ευρω.

Το να καλεσεις μαστορα και να τον αφησεις "να κανει την δουλεια μονος του να μην το ενοχλεις" ειναι μεγιστη λαλακια. Παντα απο κοντα, οχι πανω απο το κεφαλι του αλλα να εχεις μια καλη εικονα τι κανει. Και οποιος παρεξηγηθει καλυτερα να φυγει.

Καποτε ειχα διαβασει ενα ωραιο "Ποιοτητα ειναι να κανεις καλη δουλεια ακομη και οταν δεν βλεπει κανεις" για μια στιγμη συγκινηθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, orck είπε

Δεν νομιζω οτι εχεις δικιο

 

13 λεπτά πριν, orck είπε

Το να καλεσεις μαστορα και να τον αφησεις "να κανει την δουλεια μονος του να μην το ενοχλεις" ειναι μεγιστη λαλακια.

Μα εγω δεν ειπα κατι τετοιο .
Απλα ειπα οτι το κοστος αυτης της εργασιας 2 ατομων για 3+ ωρες ( με την μεταβαση/αποχωρηση ) δεν ειναι με τιποτα 20€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, villasg είπε

Μα εγω δεν ειπα κατι τετοιο .
Απλα ειπα οτι το κοστος αυτης της εργασιας 2 ατομων για 3+ ωρες ( με την μεταβαση/αποχωρηση ) δεν ειναι με τιποτα 20€

Σαφως και δεν γινεται αυτο με τιποτα. Παλι απο την αλλη εγω πληρωσα 80+10 τα υλικα (οντως χρειαστηκαν κατι κοκοψινια και οντως καπου τοσο θα πληρωνα και εγω), μου φανηκαν καπως πολλα για δουλεια 2 ωρων, φυσικα μαυρα.
Τα εδωσα ομως γιατι δεν μπορουσα να ανεβασω μονος μου το καζανι στο δωμα.
Σου απαντησα οτι πιστευω οτι δεν εχεις δικιο με το πασπαρτου "οι ελληνες ειμαστε ακριβοι στα πιτουρα και φτηνοι στο αλευρι"  το οποιο ηρθε και εδεσε οτι ξοδευουμε σε καφεδες περισσοτερα.
Εγω, εσυ και ο Στελιος μπορει να εχουμε μια σταθερη δουλεια και να εχουμε κατι σταθερο και μπορουμε να ξοδεψουμε για ενα καφε η τον ηλιακο μας, αλλα φοβαμαι οτι δεν ειναι ετσι για ολους. Με αλλα λογια οσοι δεν ασχολουνται ισως δεν το κανουν επειδη θελουν να παρουν κατι λιγοτερο σημαντικο, καποιοι ειναι επειδη δεν εχουν, εχουν περιορισει τα αχρηστα (οπως καφεδες και σουβλακια/πιτσες) και "διασκεδαζουν" με Survivor (η με Insomnia)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Για τον καθαρισμο κατι εχω ακουσει με σκουπα!!! Εσυ τι ξερεις?

Θελω να παρω εγω τα υλικα  για να ξερω τι βαζω σε ποιοτητα..

Εκτιμω 20ευρω για εργασια πρεπει να ειναι οκ

 

10 ώρες πριν, villasg είπε

 

Χλωμο σε κοβω υδραυλικος για 3 ωρες να σου παρει 20€

 

10 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Για να αδειασει το καζανι.. να το καθαρισει-να βγαλει τα χοντρα...  οπως και με την αντισταση.. και να συμπληρωσει στο κλειστο κυκλωμα δεν ειναι οκ τα 20ευρω(εργασια)???

Θα μου πεις θα εχει και την χασουρα απο τα καυσιμα(μεταφορικα)

 

2 ώρες πριν, villasg είπε

Μα εγω δεν ειπα κατι τετοιο .
Απλα ειπα οτι το κοστος αυτης της εργασιας 2 ατομων για 3+ ωρες ( με την μεταβαση/αποχωρηση ) δεν ειναι με τιποτα 20€

Εδω ειναι ολα τα post...  Που γραφω για κατεβασμα μποιλερ με 20ευρω???  Γι αυτο κανω την ερωτηση και με την σκουπα...!!!

 

 

 

 

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι πάει ο Μάστορας για 20 ευρώ για 2 ώρες, δεν θέλει και μία ώρα πήγαινε έλα και να πάρει τα όποια υλικά; Σύνολο 3 ώρες. Αν πάρει 3 δουλειές την ημέρα έχει συμπλώσει 9 ώρες, μισή ώρα θα την θέλει για το κολατσιό (άνθρωπος γαρ) και άλλη μισή και πάνω να γυρίσει σπίτι, οπότε συμπληρώνει πάνω από 10 ώρες δουλειά.  Πήρε δε 60 ευρώ επί 25 εργάσιμες =1500 τον μήνα, μείον ασφάλεια, εφορία, λογιστή, αυτοκίνητο και τυχόν εργάτη (τον οποίο θα τον πληρώνει κανά 20ρικο μαύρα και θα αισθάνετα και αυτός φουκαράς). Τι θα του μείνει στο τέλος; ένας βασικός μισθός;

Θα μου πείς πολλοί παίρνουν βασικό και δουλεύουν 12 ώρες την ημέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shack είπε

Ας υποθέσουμε ότι πάει ο Μάστορας για 20 ευρώ για 2 ώρες, δεν θέλει και μία ώρα πήγαινε έλα και να πάρει τα όποια υλικά; Σύνολο 3 ώρες. Αν πάρει 3 δουλειές την ημέρα έχει συμπλώσει 9 ώρες, μισή ώρα θα την θέλει για το κολατσιό (άνθρωπος γαρ) και άλλη μισή και πάνω να γυρίσει σπίτι, οπότε συμπληρώνει πάνω από 10 ώρες δουλειά.  Πήρε δε 60 ευρώ επί 25 εργάσιμες =1500 τον μήνα, μείον ασφάλεια, εφορία, λογιστή, αυτοκίνητο και τυχόν εργάτη (τον οποίο θα τον πληρώνει κανά 20ρικο μαύρα και θα αισθάνετα και αυτός φουκαράς). Τι θα του μείνει στο τέλος; ένας βασικός μισθός;

Θα μου πείς πολλοί παίρνουν βασικό και δουλεύουν 12 ώρες την ημέρα...

Τα 20ε ειναι με τα υλικα που θα εχεις εσυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλείσουμε το off topik , είμαστε σε ελεύθερη αγορά και δεν υπάρχει διατίμηση σε τέτοιες υπηρεσίες ....ακόμα....
Οπότε καλείς μάστορα και συμφωνείτε μαζι την τιμη και τα παρελκομενα .

Για τετοιες συζητησεις με κοστη μαστορες κλπ καλο ειναι να ανοιχτει αλλο thread

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...