Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
γεια σας και πάλι

αν και δεν έχω αρκετό καιρό πια, όταν μπορώ διαβάζω αυτό το forum γιατί πιστεύω ότι όλοι μπορούμε να μάθουμε κάτι από τις εμπειρίες, σκέψεις ή τις γνώσεις των άλλων

σχετικά με αυτά που έγραψε ο φίλος naive θέλω να πω ότι προσωπικά είμαι συνήθως λίγο "κουμπωμένος" σε δηλώσεις του στυλ "εγγυημένα 50 χρόνια ζωής". Αφού τα ηλιακά ξεκίνησαν γύρω στα τέλη της δεκαετίας του 70 (γύρω στο 1980 μαζικά) και απο τότε έχουν περάσει 30-35 χρόνια πως βγαίνει αυτή η σιγουριά; Ηλιακός που να δουλεύει τόσα χρόνια δεν υπάρχει. άρα μιλάμε για "κατ' εκτίμηση" διάρκεια ζωής. αυτό από μόνο του δεν είναι βέβαια κακό. αλλά σίγουρα υπάρχει γραπτώς (τα γραπτά μένουν;)) ότι το ηλιακό θα είναι ΟΚ για 50 χρόνια και ότι στο διάστημα αυτό έχουμε την πλήρη κάλυψη της εταιρίας; ότι να και να πάθει φτιάχνεται χωρίς χρέωση ή.....!

απ' όσο θυμάμαι από το σχολείο ο χαλκός ανήκει στα "μαλακά" μέταλα. μήπως λοιπόν ενώ το χάλκινο ηλιακό δεν θα τρυπήσει (λόγω ηλεκτρόλυσης) τελικά δεν θα αντέξει τις καταπονήσεις και θα "ανοίξει"; βέβαια στο σπιτι εχουμε νερό από χάλκινους σωλήνες αλλά το η πίεση εκεί είναι γύρω στα 2-3 bar. 5 δεν φτάνει ποτέ. ενώ στο ηλιακό η πίεση φτάνει και 10bar το καλοκαίρι. και κάτι που μου ενισχύει λίγο αυτή την άποψη είναι ότι βλέπω όλους τους χάλκινους ηλιακούς να έχουν επάνω δοχείο διαστολής (δοχείο πλήρωσης το λένε;)) για να παίρνει μέρος από τις καταπονήσεις. άξιον απορίας ότι στις φωτογραφίες του link που έστειλες δεν φαίνεται πουθενά. δεν μπαίνει πια αυτό ή είναι για να μην μπαίνουν σε εμάς ιδέες;

αυτές είναι κάποιες σκέψεις για προβληματισμό ή για απάντηση από κάποιο σχετικό με το θέμα

 

Όσον αφορά στην εγγύηση, γιατί μου τη δείξανε, λέει ότι καλύπτει το βαρέλι και τις σωλήνες του συλλέκτη. Είναι γραπτή από το εργοστάσιο, νομίζω όμως ότι τα έξοδα μεταφοράς βαρύνουν τον πελάτη. Αυτή είναι όμως η στάνταρ πολιτική στις εγγυήσεις όλων των προϊόντων, και στους άλλους θερμοσίφωνες και ας είναι 5 χρόνια.

Επί της ουσίας, δεν περιμένω μετά από 30 χρόνια να μου αλλάξουν τον θερμοσίφωνα αν τρυπήσει, ούτε θα ασχοληθώ, γιατί πιθανώς τότε να μην υπάρχουν και ηλιακοί όπως τους ξέρουμε. Όμως είναι ξεκάθαρο ότι η αιτία που τους τρυπάει, η ηλεκτρολυτική διάβρωση, δεν υφίσταται στο χαλκό, άρα το προσδόκιμο ζωής είναι υψηλότερο από αυτό των άλλων τύπων.

Αυτό που λες με τα 10bar μου φαίνεται υπερβολικό. 10 bar είναι πολύ μεγάλη πίεση. Αν είχε τόση πίεση θα μας τίναζε τις βρύσες. Το βαρέλι δοκιμάζεται στα 10bar στο εργοστάσιο και κατά τη λειτουργία του δε νομίζω να περνά τα 3, αφού αν δεν κάνω λάθος έχει βαλβίδα εκτόνωσης στα 4. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Το δοχείο διαστολής όντως δεν υπάρχει, αλλά το βλέπω μόνο σε πολύ παλιούς θερμοσίφωνες πια, λογικά θα έχει αντικατασταθεί από κάτι παρεμφερές εσωτερικό.

 

edit: To ξανακοίταξα και είδα ότι όντως η πίεση φτάνει τα 10 bar. Κάπου μπερδεύτηκα μάλλον με τις πιέσεις και τις βαλβίδες. Στο site της sonne λέει πάντως ότι έχει αντοχή μέχρι 20bar.

 

Πάντως, όσον αφορά την αντοχή των σωλήνων (αν και εγώ τις ανέφερα σαν αντεπιχείρημα σε αυτούς που λένε ότι το χάλκινο βαρέλι είναι ανθυγιεινό), από τη στιγμή που ο ηλιακός έχει πίεση 10bar και έχουμε κλειστή τη βρύση, με τόσο δεν πιέζονται και οι σωλήνες; Άρα δε θα σπάγανε και αυτές αν υπήρχε πρόβλημα;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσον αφορά στην εγγύηση, γιατί μου τη δείξανε, λέει ότι καλύπτει το βαρέλι και τις σωλήνες του συλλέκτη. Είναι γραπτή από το εργοστάσιο, νομίζω όμως ότι τα έξοδα μεταφοράς βαρύνουν τον πελάτη. Αυτή είναι όμως η στάνταρ πολιτική στις εγγυήσεις όλων των προϊόντων, και στους άλλους θερμοσίφωνες και ας είναι 5 χρόνια.

Επί της ουσίας, δεν περιμένω μετά από 30 χρόνια να μου αλλάξουν τον θερμοσίφωνα αν τρυπήσει, ούτε θα ασχοληθώ, γιατί πιθανώς τότε να μην υπάρχουν και ηλιακοί όπως τους ξέρουμε. Όμως είναι ξεκάθαρο ότι η αιτία που τους τρυπάει, η ηλεκτρολυτική διάβρωση, δεν υφίσταται στο χαλκό, άρα το προσδόκιμο ζωής είναι υψηλότερο από αυτό των άλλων τύπων.

Αυτό που λες με τα 10bar μου φαίνεται υπερβολικό. 10 bar είναι πολύ μεγάλη πίεση. Αν είχε τόση πίεση θα μας τίναζε τις βρύσες. Το βαρέλι δοκιμάζεται στα 10bar στο εργοστάσιο και κατά τη λειτουργία του δε νομίζω να περνά τα 3, αφού αν δεν κάνω λάθος έχει βαλβίδα εκτόνωσης στα 4. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Το δοχείο διαστολής όντως δεν υπάρχει, αλλά το βλέπω μόνο σε πολύ παλιούς θερμοσίφωνες πια, λογικά θα έχει αντικατασταθεί από κάτι παρεμφερές εσωτερικό.

 

edit: To ξανακοίταξα και είδα ότι όντως η πίεση φτάνει τα 10 bar. Κάπου μπερδεύτηκα μάλλον με τις πιέσεις και τις βαλβίδες. Στο site της sonne λέει πάντως ότι έχει αντοχή μέχρι 20bar.

 

Πάντως, όσον αφορά την αντοχή των σωλήνων (αν και εγώ τις ανέφερα σαν αντεπιχείρημα σε αυτούς που λένε ότι το χάλκινο βαρέλι είναι ανθυγιεινό), από τη στιγμή που ο ηλιακός έχει πίεση 10bar και έχουμε κλειστή τη βρύση, με τόσο δεν πιέζονται και οι σωλήνες; Άρα δε θα σπάγανε και αυτές αν υπήρχε πρόβλημα;

 

εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα. η πίεση των 10 bar που αναφέρω (και που απ' όσο ξέρω είναι το όριο που ανοίγει το ασφαλιστικό) αφορά το κλειστό κύκλωμα. δηλαδή είναι "εσωτερικό θέμα" του ηλιακού και δεν φτάνει στην βρύση. η βρύση συνεχίζει να έχει τα 2-3 bar της ΕΥΔΑΠ. η σκέψη μου λοιπόν είναι ότι αφού το ασφαλιστικό ανοίγει στα 10 (και ξέρουμε ότι σίγουρα θα ανοίξει κάποιος φορές άρα υπάρχουν περιπτώσεις που η πίεση του κλειστού υπερβαίνει αυτή την τιμή) τι θα συμβεί μακροπρόθεσμα με τις καταπονήσεις του "μαλακού" χαλκού;

σχετικά με την φούσκα ρώτησέ τους. είδα στις φωτογραφίες ότι κάποια από τα καζάνια έχουν δύο τάπες επάνω. ωραία, η μία είναι για το ασφαλιστικό. η άλλη;;; δεν φαντάζομαι για το γέμισμα αφού αυτό μπορεί να γίνει βγάζοντας το ασφαλιστικό. ποιος ο λόγος να προσθέσεις ένα ακόμα άνοιγμα μειώνοντας ίσως την αντοχή του κλειστού. εγώ νομίζω ότι ακόμα μπαίνει. και αν μπαίνει και δεν την δείχνουν στην φωτο τότε νομίζω ότι δίκαια μπορούμε να αρχίσουμε να συζητάμε για όσπρια (βλέπε...φάβα) και τους λακους που μπορούμε να κάνουμε σε αυτά:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου πείτε τι νερό έχετε από τον ηλιακό σας αυτή την εποχή.

Ζεστό ή καυτό;

 

Εξαρτάτε πάντα από την ηλιοφάνεια που έχει η κάθε περιοχή. Αυτή την ώρα 13.15 στην Ν. Φιλαδέλφεια που έχει ήλιο από το πρωί το νερό είναι καυτό που δεν αντέχει το χέρι σου κάτω από την βρύση.Σε γενικές γραμμές αυτή την εποχή αν βγάλει ήλιο 2-3 ώρες μέχρι το μεσημέρι , έχεις καυτό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα. η πίεση των 10 bar που αναφέρω (και που απ' όσο ξέρω είναι το όριο που ανοίγει το ασφαλιστικό) αφορά το κλειστό κύκλωμα. δηλαδή είναι "εσωτερικό θέμα" του ηλιακού και δεν φτάνει στην βρύση. η βρύση συνεχίζει να έχει τα 2-3 bar της ΕΥΔΑΠ. η σκέψη μου λοιπόν είναι ότι αφού το ασφαλιστικό ανοίγει στα 10 (και ξέρουμε ότι σίγουρα θα ανοίξει κάποιος φορές άρα υπάρχουν περιπτώσεις που η πίεση του κλειστού υπερβαίνει αυτή την τιμή) τι θα συμβεί μακροπρόθεσμα με τις καταπονήσεις του "μαλακού" χαλκού;

σχετικά με την φούσκα ρώτησέ τους. είδα στις φωτογραφίες ότι κάποια από τα καζάνια έχουν δύο τάπες επάνω. ωραία, η μία είναι για το ασφαλιστικό. η άλλη;;; δεν φαντάζομαι για το γέμισμα αφού αυτό μπορεί να γίνει βγάζοντας το ασφαλιστικό. ποιος ο λόγος να προσθέσεις ένα ακόμα άνοιγμα μειώνοντας ίσως την αντοχή του κλειστού. εγώ νομίζω ότι ακόμα μπαίνει. και αν μπαίνει και δεν την δείχνουν στην φωτο τότε νομίζω ότι δίκαια μπορούμε να αρχίσουμε να συζητάμε για όσπρια (βλέπε...φάβα) και τους λακους που μπορούμε να κάνουμε σε αυτά:-)

 

Ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Καταρχάς, σωστά η υψηλή πίεση αναφέρεται στο εσωτερικό κύκλωμα, έτσι εξηγείται γιατί δε μας χαλάνε οι βρύσες.

Το κλειστό κύκλωμα λοιπόν, αποτελείται από το κενό περιμετρικά του βαρελιού από όπου περνάει το καυτό υγρό για να ζεστάνει το βαρέλι με το νερό, και τους συλλέκτες. Συνεπώς και οι σωλήνες των συλλεκτών περιέχουν πίεση μέχρι 10bar. Έλα όμως που σε όλους τους θερμοσίφωνες, ανεξάρτητα από το υλικό του βαρελιού είναι χάλκινοι! Αυτοί γιατί δε σπάνε;

Επιπλέον, σχετικά με το "μαλακό μέταλλο" που αναφέρεις, από όσο ξέρω, τα μαλακότερα μέταλλα παραμορφώνοντα αντί να ρωγματόνωνται, δηλαδή σπάνε δυσκολότερα από τα άκαμπτα και επιπλέον συγκολλούνται ευκολότερα, μειώνοντας την πιθανότητα προβληματικής συγκόλλησης κατά την κατασκευή.

"Βαρελάκι" από πάνω δεν μπαίνει, το βλέπω από το μπαλκόνι μου σε μια διπλανή ταράτσα ότι δεν έχει. Οι δύο τάπες που έχει από πάνω, λογικά είναι όπως είπες η μία για την εκτόνωση και η άλλη για την πλήρωση. Λογικό είναι να έχει ξεχωριστή για την πλήρωση, νομίζω ότι όλοι έχουν, εδώ φαίνεται ένα διάγραμμα πως είναι μέσα τα βαρέλια: http://www.iliosak.gr/component/content/article/23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Καταρχάς, σωστά η υψηλή πίεση αναφέρεται στο εσωτερικό κύκλωμα, έτσι εξηγείται γιατί δε μας χαλάνε οι βρύσες.

Το κλειστό κύκλωμα λοιπόν, αποτελείται από το κενό περιμετρικά του βαρελιού από όπου περνάει το καυτό υγρό για να ζεστάνει το βαρέλι με το νερό, και τους συλλέκτες. Συνεπώς και οι σωλήνες των συλλεκτών περιέχουν πίεση μέχρι 10bar. Έλα όμως που σε όλους τους θερμοσίφωνες, ανεξάρτητα από το υλικό του βαρελιού είναι χάλκινοι! Αυτοί γιατί δε σπάνε;

Επιπλέον, σχετικά με το "μαλακό μέταλλο" που αναφέρεις, από όσο ξέρω, τα μαλακότερα μέταλλα παραμορφώνοντα αντί να ρωγματόνωνται, δηλαδή σπάνε δυσκολότερα από τα άκαμπτα και επιπλέον συγκολλούνται ευκολότερα, μειώνοντας την πιθανότητα προβληματικής συγκόλλησης κατά την κατασκευή.

"Βαρελάκι" από πάνω δεν μπαίνει, το βλέπω από το μπαλκόνι μου σε μια διπλανή ταράτσα ότι δεν έχει. Οι δύο τάπες που έχει από πάνω, λογικά είναι όπως είπες η μία για την εκτόνωση και η άλλη για την πλήρωση. Λογικό είναι να έχει ξεχωριστή για την πλήρωση, νομίζω ότι όλοι έχουν, εδώ φαίνεται ένα διάγραμμα πως είναι μέσα τα βαρέλια: http://www.iliosak.gr/component/content/article/23

νομίζω ότι το σκεπτικό σου κάλυψε τους προβληματισμούς μου. βέβαια για να είμαι ειλικρινής (και μια που η συζήτηση από την πλευρά μου είναι καθαρά ρητορική καθώς έχω ήδη ηλιακό) συνεχίζω να έχω κάποιους ενδοιασμούς με δεδομένο ότι τα περισσότερα ηλιακά είναι glass (πιο οικονομικά) και ανοξείδωτα (πιο ακριβά). επίσης απ' όσο ξέρω και τα boiler σπιτιού ή λεβητοστασίου ανήκουν σε αυτές τις δύο κατηγορίες. ίσως το κόστος του χαλκού να είναι ένας λόγος. αλλά πάλι και το κόστος του ανοξείδωτου είναι εκεί κοντά. γιατί δεν τον χρησιμοποιούν; κι εκεί δεν θέλουμε αντοχή, μακροβιότητα, ταχύτητα στην θερμική μεταφορά, κλπ;

ζητώ συγνώμη αν ακούγομαι αθεράπευτα ξεροκέφαλος αλλά πιστεύω ότι όταν κάποιος ενεργεί ως δικηγόρος του διαβόλου δίνεται η δυνατότητα σε όλους μας για παραγωγικές σκέψεις και ίσως ενδιαφέρουσες ανακαλύψεις

 

---------- Προσθήκη στις 20:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:52 ----------

 

υπάρχει δυνατότητα να βλέπω τη θερμοκρασία του νερού του ηλιακού από το σπίτι;

φίλε vision, αυτή η δυνατότητα υπάρχει σε κάποιους ηλιακούς. νομίζω ότι υπάρχουν και ψηφιακά όργανα αλλά και τύπου led. προσωπικά δε νομίζω ότι προσφέρει και πάρα πολλά. σίγουρα σου δίνει μία ένδειξη του τι θερμοκρασία υπάρχει. αλλά στην πράξη τι σημαίνει αυτό; αν ας πούμε δεις μια ένδειξη 60 βαθμών. με δεδομένο ότι όσο τραβάμε ζεστό νερό, μπαίνει κρύο από την ΕΥΔΑΠ μέσα, πως μπορείς να ξέρεις αν αυτό το νερό είναι αρκετό για 1,2,3, κλπ άτομα; το χειμώνα που το νερό του δικτύου είναι παγωμένο μπορεί ένας να κάνει μπάνιο και να μείνει στα κρύα του λουτρού ενώ το καλοκαίρι να κάνει όλη η οικογένεια και τελειωμό να μην έχει. δεν λέω ότι είναι άχρηστο. απλά είναι μία ένδειξη και τίποτα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς και εγώ να είμαι του χώρου (έχω μόλις 2 εβδομάδες που ασχολούμαι επειδή μετακόμισα σε δικό μου σπίτι και λέω να βάλω ηλιακό), πιστεύω ότι ο λόγος που ο χαλκός δεν προτιμάται από τα εργοστάσια, παρόλα τα ξεκάθαρα πλεονεκτήματά του είναι η υψηλή τιμή του και κυρίως οι μεγάλες διακυμάνσεις της, που δημιουργούν ανασφάλεια ως προς την ανταγωνιστικότητα.

Στο διάγραμμα φαίνεται πως παίζει τα τελευταία χρόνια:

Copper

Θυμάμαι πως πριν 3-4 χρόνια οι εργολάβοι παραμιλούσαν με το κόστος των σωληνώσεων στις πολυκατοικίες λόγω της απότομης αύξησης.

Τώρα νομίζω ότι βρίσκεται σε λογικά επίπεδα πάλι.

Αν μας έλεγαν ότι ένας θερμοσίφωνας από χαλκό κάνει 1800 ευρώ, πιστεύω ότι μπορεί να τον διαλέγαμε πιο εύκολα απ' ότι τώρα που κάνει όσο ο ανοξείδωτος, γιατί θα είμασταν πεπεισμένοι ότι είναι ό,τι καλύτερο. Τώρα παραξενευόμαστε επειδή η τιμή συγκυριακά είναι παρόμοια και επειδή φυσικά υπάρχει η σχετική προπαγάνδα στην αγορά, αφού οι περισσότεροι κατασκευαστές που έχουν επιλέξει να δουλεύουν χαλύβδινα- ανοξείδωτα (για λόγους ελέγχου του επιχειρηματικού ρίσκου) προσπαθούν να υποβιβάσουν το χαλκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε πάντα από την ηλιοφάνεια που έχει η κάθε περιοχή. Αυτή την ώρα 13.15 στην Ν. Φιλαδέλφεια που έχει ήλιο από το πρωί το νερό είναι καυτό που δεν αντέχει το χέρι σου κάτω από την βρύση.Σε γενικές γραμμές αυτή την εποχή αν βγάλει ήλιο 2-3 ώρες μέχρι το μεσημέρι , έχεις καυτό νερό.

 

πόσα άτομα μπορούν να κάνουν μπάνιο μόνο με τον ηλιακό (χωρίς βοήθειες με ρεύματα κτλ).

η ερώτηση απευθύνεται και σε όλους. εννοώ τις τελευταίες 1-2 μέρες που έχει αρκετή ηλιοφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσα άτομα μπορούν να κάνουν μπάνιο μόνο με τον ηλιακό (χωρίς βοήθειες με ρεύματα κτλ).

η ερώτηση απευθύνεται και σε όλους. εννοώ τις τελευταίες 1-2 μέρες που έχει αρκετή ηλιοφάνεια.

 

Και αυτή η ερώτηση σου είναι σχετική. Τι ηλιακός είναι , πόσα λίτρα (σε ένα 120αρι το νερό αρεώνετε πιο γρήγορα από ότι σε ένα 200αρι), τι συλλέκτες έχεις , πόσο ζεστό ή χλιαρό νερό έχει μείνει από την προηγούμενη κλπ. Γενικά πάντως αν ο ηλιακός λειτουργεί σωστά (έχει τα υγρά του , δεν σκιάζετε από εμπόδια, δεν είναι απίστευτα βρώμικοι οι συλλέκτες του από σκόνη , λάσπη κλπ) τις δύο τελευταίες μέρες που έχει αρκετή ηλιοφάνεια μπορούν να κάνουν μπάνιο άνετα όλα τα άτομα που αντιστοιχούν στα λίτρα του κάθε ηλιακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτή η ερώτηση σου είναι σχετική. Τι ηλιακός είναι , πόσα λίτρα (σε ένα 120αρι το νερό αρεώνετε πιο γρήγορα από ότι σε ένα 200αρι), τι συλλέκτες έχεις , πόσο ζεστό ή χλιαρό νερό έχει μείνει από την προηγούμενη κλπ.

 

160άρης με επιλεκτικά panel και με ελάχιστο χλιαρό απ' την προηγούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

160άρης με επιλεκτικά panel και με ελάχιστο χλιαρό απ' την προηγούμενη.

Επιλεκτικα;

Συνήθως στα 160 λίτρα χρειάζεται ένας συλλέκτης.

Κάτι δεν πάει καλά στην περίπτωσή του πάντως από θέμα λειτουργίας. Πόσο χρονών είναι ο θερμοσίφωνας;

Σε μια παρόμοια περίπτωση πάντως στο σπίτι μου στο χωριό που είχε ηλιακό, είχε τρυπήσει ο συλλέκτης και έχανε σιγά- σιγά τα υγρά, οπότε ζέσταινε όταν του συμπλήρωνες αλλά μετά από 2-3 μέρες εξασθενούσε. Αλλάξαμε συλλέκτη και συνεχίζει να λειτουργεί μετά από 18 χρόνια (!) και με μόνη συντήρηση αντιπαγωτικό όποτε θυμόμασταν. Είναι ένας CALDO, που ιδέα δεν έχω για το υλικό του βαρελιού του, το ποιο πιθανό όμως είναι να είναι εμαγιέ (glass) γιατί από το λίγο που θυμάμαι δεν ήταν από τους ακριβούς.

Είναι όπως σου κάτσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...