Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάλλον μπερδεύτικα λίγο. αν δεν έχεις κανένα μπόϊλερ, τότε πώς έρχεται το ζεστό νερό ανάβοντας το καλοριφέρ!!!;

δυστυχώς στον υπολογιστή που είμαι τώρα δεν μπορώ να δω pdf. γενικά να ξέρεις ότι οι ηλιακοί στην Ελλάδα πρέπει να "βλέπουν" νότο προκειμένου να έχουν απόδοση. +/- 10% είναι ΟΚ αλλά απόκλιση πέρα από αυτό έχει επίπτωση στην απόδοση.

σχετικά με την κλίση μην είσαι τόσο χαλαρός. σίγουρα το σημαντικό σε ένα ηλιακό είναι η απόδοση, αλλά είσαι σίγουρος ότι σε μια ωραία κεραμοσκεπή που έφτιαξες (και πλήρωσες) με κλίση της τάξης των 17-20 μοιρών θέλεις να τοποθετηθεί επάνω συλλέκτης με κλίση 40-50 μοίρες που θα μοιάζει σαν πλατφόρμα εκτόξευσης πυραύλων της ΝΑΣΑ;

σχετικά με τις βρύσες του ζεστού εκείνο που ρώτησα είναι αν όταν έχει η μία ζεστό νερό έχουν και όλες οι υπόλοιπες

πάντως σε μια πρώτη "ανάγνωση", θεωρώντας ότι όλα είναι ιδανικά (κλίση, προσανατολισμός, κλπ), με βάση το μεγάλο σπίτι (150τμ), την μεγάλη οικογένεια (σύντομα 5μελή;)), προσωπικά θα πρότεινα κάτι παραπάνω από 200άρι. ίσως και κεντρικό σύστημα (συλλέκτες στην σκεπή, μπόϊλερ στο λεβητοστάσιο). βέβαια με κεντρικό το όριο των 2000 ευρώ είναι πολύ εύκολο να ξεπερασθεί. όπως και να χει, να ξέρεις ότι αξίζει στην αρχή να κάνεις μία σωστή επιλογή (χωρητικότητα, τύπος, κλπ) προκειμένου να έχεις διάρκεια και όφελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λέτε: "κεντρικό σύστημα (συλλέκτες στην σκεπή, μπόϊλερ στο λεβητοστάσιο)". Αυτή η λύση που σαφώς είναι η πιο αισθητικά αποδεκτή, πόσο λέτε να μας στοιχίσει μαζί με τα περαστικά?

 

Το ζεστό νερό έρχετε από τον καυστήρα. Τωρα αν ο καυστήρας έχει κάπου μέσα και κάποιο μποιλερ δεν το ξέρω. Εγω απλός βλέπω στο λεβητοστάσιο το ντεπόζιτο πετρελαίου και τον καυστήρα. Τιποτα άλλο.

 

Όπως σας είπα είμαι άσχετος με το αντικείμενο.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αγοράσω εναν ηλιακό θερμοσίφωνα 160 λίτρων και βρήκα εναν κόμπακτ της εταιρείας ast ο οποίος καταρχήν είναι πολύ καλαίσθητος για ηλιακός και έχει και κάποια πλεονεκτήματα λόγω της συγκεκριμένης κατασκευής .Το περίεργο είναι ότι βρήκα ολόιδιο της εταιρείας iliofar.Τα σιτε των εταιρειών είναι a-s-t.gr kai iliafar.gr.

Σαν κόστος είναι πολύ λογικό (πήρα τιμή μόνο από ast)

ποια είναι η γνώμη σας .

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τι τιμες ξεκινανε οι ηλ. θερμοσιφωνες?? ενας μετριας ποιοτητας πχ ποσο κοστιζει?? Δεν εχω ασχοληθει με το θεμα....κατι λεμε για το καλοκαιρι να βαλουμε εναν γιατι τωρα να καιμε καθε 3 και λιγο το ρευμα με τον θερμοσιφωνα δν λει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκομαι σε αναζητηση ηλιακου και μου εδωσαν μια προσφορα για τον titanium της Ηλιοφαν με 1400ε ( με εγκατασταση και μεταφορα) και γραπτη εγγυηση εφ ορου ζωης! Ειναι 175 λιτρα 3πλης ενέργειας με επιλεκτικο συλλέκτη με επιστρωση τιτανιου και θερμοδοχειο με ανοδιομενο αλουμινιο. Μηπως τον εχει κανεις; Ειναι καλος; Καμμια καλυτερη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gastas από ότι ξέρω αυτού του είδους οι "συσκευές" δεν έχουν μονο πλεονεκτήματα σε σχέση με τους κανονικούς ηλιακούς...ίσα ίσα.. Δε θα πρότεινα την αγορά τους εφόσον άλλωστε δεν είναι και φτηνοί.

 

JimxxZe ένας ηλιακός απλός ξεκινά από 550-540 ευρώ στα 120 λίτρα. Στη Ελλάδα συμφέρει για την ηλιοφάνεια που έχουμε...και τις συνεχώς αυξανόμενες τιμές ΔΕΗ. Να το βάλεις στο πρόγραμμα..

 

legend7 δε θα αγόραζα ποτέ ηλιακό που δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής. Τους λόγους τους έχω εξηγήσει στο παρελθόν εδώ μέσα αρκετές φορές. Τα αστεράκια θα είναι πιο πολλά και απ του ουρανού...Σκεφτείτε ...υπάρχει άλλο προϊόν που έρχεται σε επαφή με την βρώμικη ατμόσφαιρα και το γεμάτο άλατα νερό κάθε μέρα και να αντέχει για πάντα; Η τιμή έτσι κι αλλιως δεν ειναι καλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kid καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση .

η άλλη εταιρεία είναι η iliofar (από λάθος έγραψα iliafar).

θα μπορούσες να μου αναφέρεις πιο αναλυτικά τα μειονεκτήματα της συγκεκριμένης λύσης;Γιατί τον είδα στην climatherm και πραγματικά μου άρεσε.

το κόστος είναι ελάχιστα κάτω από χιλιάρικο με 10 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνοντας και εγω για εναν καλο ηλιακο βρηκα στο site της ILIOSAK αυτη την προσφορα που αφορα double glass με ΤΙΝΟx Blue επιλλεκτικους στα 180 λιτρα.τιμη χωρις εγκατασταση και μεταφορικα στα 940 ευρω.τι λετε αξιζει;

http://www.iliosak.gr/proionta?page=shop.browse&category_id=3

αυτο που δεν ξερω ειναι η εγγυση που διδεται ,αν γνωριζει κανεις ας πει.thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνοντας και εγω για εναν καλο ηλιακο βρηκα στο site της ILIOSAK αυτη την προσφορα που αφορα double glass με ΤΙΝΟx Blue επιλλεκτικους στα 180 λιτρα.τιμη χωρις εγκατασταση και μεταφορικα στα 940 ευρω.τι λετε αξιζει;

http://www.iliosak.gr/proionta?page=shop.browse&category_id=3

αυτο που δεν ξερω ειναι η εγγυση που διδεται ,αν γνωριζει κανεις ας πει.thanks

 

Τον έχω 2 χρόνια 6 άτομα οικογένεια κανένα παράπονο, Το χειμώνα με κρύα και λίγο ήλιο κρατά ζεστό νερό για μέρες.Τώρα αν είναι προσφορά δεν ξέρω γιατί ίδια προσφορά ήταν και όταν τον αγόρασα εγώ.όσο για εγγυηση που δίδεται δεν θυμάμε πόσα χρόνια (ψάχνο να βρώ το απόκομα) πάρτους ένα τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

Επειδή και εγώ απο εκεί αγοράζω...ξέρω ότι είναι 10 χρόνια στο συλλέκτη το συγκεκριμένο και ή 7 ή 8 στο συγκεκριμένο boiler..για σίγουρα ρώτα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

Επειδή και εγώ απο εκεί αγοράζω...ξέρω ότι είναι 10 χρόνια στο συλλέκτη το συγκεκριμένο και ή 7 ή 8 στο συγκεκριμένο boiler..για σίγουρα ρώτα τους!

 

Τους ρώτησα και μου απάντησαν 10 χρόνια για τον συλλέκτη TiNOX blue και 8 χρόνια για το boiler double glass.Επίσης ρώτησα για το service και το κόστος αυτού.Μου απάντησαν οτι ειναι κάθε 2-3 χρόνια(εξαρτάται απο την σκληρότητα του νερού καθε περιοχής) και περιλαμβάνει αλλαγή ανοδίου μαγνησίου ,έλεγχο βαλβίδων νερού και κυκλώματος, έλεγχο σύσφιξης ρακόρ και φλάντζας αντίστασης, έλεγχο και συμπλήρωση αντιψυκτικού θερμικού υγρού. Κόστος 50 ευρώ + ΦΠΑ.Πιστεύω οτι είναι πολύ καλά και οτι ο ηλιακός αυτός με τα χαραχτηριστικά αυτά δεν θα με απογοητεύσει.Φίλε papg ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου.Η εμπειρία σου με βοηθάει πολύ για την τελική επιλογή μου.Φίλε kid μιάς που έχεις και τεχνική γνώση επί του συγκεκριμένου,συμφωνείς οτι είναι μια καλή και απροβλημάτιστη αγορά.Οι καιροί είναι ιδιαίτερα δύσκολοι και δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους σε μια τόσο σημαντική αγορά.Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδιά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Έχω ένα δίλημμα και ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε. Είμαι μεταξύ Romina και Nobel για ηλιακό, τι προτείνετε να διαλέξω;;;;;

Nobel εγγύηση είπαν 5 χρόνια.. είναι λίγα;

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

Έχω ένα δίλημμα και ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε. Είμαι μεταξύ Romina και Nobel για ηλιακό, τι προτείνετε να διαλέξω;;;;;

Nobel εγγύηση είπαν 5 χρόνια.. είναι λίγα;

 

Ευχαριστώ...

 

Για Nobel είχα ρωτήσει και εγώ και μου είπαν 5 χρόνια με υποχρεωτική συντήρηση ανά έτος με κόστος 100 ευρώ.Το θεώρησα πολύ βαρύ να πληρώσω μέσα σε 5 χρόνια 500 ευρώ μόνο για συντήρηση και με εγγύηση μόνο 5 έτη.Για τον Romina δεν έχω άποψη.Αν θές κοίταξε το πιο πάνω post μου που αφορά ηλιακό της ILIOSAK.Βρήκα την τιμή του ηλιακού και την εγγύηση -συντήρηση αυτού απόλυτα λογικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Πέρασα αρκετές ώρες διαβάζοντας αυτό το thread και αρκετές επίσης σε μαγαζιά και εκθέσεις.

Κλίνω προς sonne, λόγω χαλκού.

Γιατί να προτιμήσω κάτι που ομολογουμένως έχει ζωή 10-15 χρόνια λόγω διάβρωσης και με δαπανηρή συντήρηση τη στιγμή που μπορώ να έχω εγγυημένα 50 χρόνια ζωής με αμελητέο κόστος (μόνο αλλαγή αντιψυκτικού και μόνος μου).

Όσο για το μειονέκτημα του "πρασινίσματος", πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εκτός του ότι δεν πίνω από τη βρύση, ολόκληρο το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ αποτελείται από χάλκινες σωλήνες γεμάτες με νερό. Άλλωστε, το πράσινο στρώμα που δημιουργείται δε μεγαλώνει, αλλά είναι επιφανειακό και δημιουργεί ένα στρώμα αυτοπροστασίας (παθητικοποίηση).

Στο κάτω κάτω είναι πιστοποιημένο ότι το νερό του είναι πόσιμο.

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι η απόδοση του όλου συστήματος. Δηλαδή οι συλλέκτες του δε μου φάνηκαν (στο άπειρο μάτι μου) τόσο ποιοτικοί όσο άλλων.

Γι' αυτό θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο ηλιακό, για την απόδοσή του.

Για τους λοιπούς που επιθυμούν να βοηθήσουν, τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι εδώ: http://www.sonne.gr/xalkinoi.html

κάθε βοήθεια- σύσταση ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Πέρασα αρκετές ώρες διαβάζοντας αυτό το thread και αρκετές επίσης σε μαγαζιά και εκθέσεις.

Κλίνω προς sonne, λόγω χαλκού.

Γιατί να προτιμήσω κάτι που ομολογουμένως έχει ζωή 10-15 χρόνια λόγω διάβρωσης και με δαπανηρή συντήρηση τη στιγμή που μπορώ να έχω εγγυημένα 50 χρόνια ζωής με αμελητέο κόστος (μόνο αλλαγή αντιψυκτικού και μόνος μου).

Όσο για το μειονέκτημα του "πρασινίσματος", πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εκτός του ότι δεν πίνω από τη βρύση, ολόκληρο το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ αποτελείται από χάλκινες σωλήνες γεμάτες με νερό. Άλλωστε, το πράσινο στρώμα που δημιουργείται δε μεγαλώνει, αλλά είναι επιφανειακό και δημιουργεί ένα στρώμα αυτοπροστασίας (παθητικοποίηση).

Στο κάτω κάτω είναι πιστοποιημένο ότι το νερό του είναι πόσιμο.

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι η απόδοση του όλου συστήματος. Δηλαδή οι συλλέκτες του δε μου φάνηκαν (στο άπειρο μάτι μου) τόσο ποιοτικοί όσο άλλων.

Γι' αυτό θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο ηλιακό, για την απόδοσή του.

Για τους λοιπούς που επιθυμούν να βοηθήσουν, τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι εδώ: http://www.sonne.gr/xalkinoi.html

κάθε βοήθεια- σύσταση ευπρόσδεκτη.

γεια σας και πάλι

αν και δεν έχω αρκετό καιρό πια, όταν μπορώ διαβάζω αυτό το forum γιατί πιστεύω ότι όλοι μπορούμε να μάθουμε κάτι από τις εμπειρίες, σκέψεις ή τις γνώσεις των άλλων

σχετικά με αυτά που έγραψε ο φίλος naive θέλω να πω ότι προσωπικά είμαι συνήθως λίγο "κουμπωμένος" σε δηλώσεις του στυλ "εγγυημένα 50 χρόνια ζωής". Αφού τα ηλιακά ξεκίνησαν γύρω στα τέλη της δεκαετίας του 70 (γύρω στο 1980 μαζικά) και απο τότε έχουν περάσει 30-35 χρόνια πως βγαίνει αυτή η σιγουριά; Ηλιακός που να δουλεύει τόσα χρόνια δεν υπάρχει. άρα μιλάμε για "κατ' εκτίμηση" διάρκεια ζωής. αυτό από μόνο του δεν είναι βέβαια κακό. αλλά σίγουρα υπάρχει γραπτώς (τα γραπτά μένουν;)) ότι το ηλιακό θα είναι ΟΚ για 50 χρόνια και ότι στο διάστημα αυτό έχουμε την πλήρη κάλυψη της εταιρίας; ότι να και να πάθει φτιάχνεται χωρίς χρέωση ή.....!

απ' όσο θυμάμαι από το σχολείο ο χαλκός ανήκει στα "μαλακά" μέταλα. μήπως λοιπόν ενώ το χάλκινο ηλιακό δεν θα τρυπήσει (λόγω ηλεκτρόλυσης) τελικά δεν θα αντέξει τις καταπονήσεις και θα "ανοίξει"; βέβαια στο σπιτι εχουμε νερό από χάλκινους σωλήνες αλλά το η πίεση εκεί είναι γύρω στα 2-3 bar. 5 δεν φτάνει ποτέ. ενώ στο ηλιακό η πίεση φτάνει και 10bar το καλοκαίρι. και κάτι που μου ενισχύει λίγο αυτή την άποψη είναι ότι βλέπω όλους τους χάλκινους ηλιακούς να έχουν επάνω δοχείο διαστολής (δοχείο πλήρωσης το λένε;)) για να παίρνει μέρος από τις καταπονήσεις. άξιον απορίας ότι στις φωτογραφίες του link που έστειλες δεν φαίνεται πουθενά. δεν μπαίνει πια αυτό ή είναι για να μην μπαίνουν σε εμάς ιδέες;

αυτές είναι κάποιες σκέψεις για προβληματισμό ή για απάντηση από κάποιο σχετικό με το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...