Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε yiannakas

 

Πρώτα απόλα ζητώ συγγνώμη που δεν μπόρεσα να απαντήσω νωρίτερα

Και δεύτερον όσο δεν παρατηρείτε διαρροή στον ηλιακό δεν αντικαθιστούμε τίποτα.

Λυπών, ο ηλιακό σου είναι ΘΗΑ από ότι μου έγραψες, μια πονεμένη ιστορία.

Πρώτον είναι ανοιχτό κύκλωμα

Δεύτερον είναι κάθετο το καζάνι.

Τρίτον η συλλέκτες είναι σιδερένια σωλήνα γαλβάνιζε.

Πάμε λυπών να κάνουμε κάποιες ενέργειες για να πάρει μπροστά.

Αν καλέσεις τεχνικό να κάνει τα ακόλουθα.

Στο κάτω μέρος τον συλλεκτών υπάρχουν κάτι τάπες δεξιά και αριστερά 1¨.

Ξεβιδώνουμε την μια από της δυο να αρχίζει το κύκλωμα να αδειάζει αφού πρώτα κλίσουμε το διακόπτη της παροχής.

το πάνω μέρος τον συλλεκτών στην μέση συνδέουν με ένα ταφ όπως και στο κάτω.

Στο πάνω ταφ είναι βιδωμένη μια σωλήνα ¾ η άλλη άκρη της είναι βιδωμένη στο καζάνι ψηλά .

Θα ξεβιδώσεις λυπών το ρακόρ που είναι στην σωλήνα ψηλά κοντά στο καζάνι άμεσος πριν την γωνία.

Στην γωνία λυπών και στο κομμάτι το σωληνάκι που μπαίνει στο καζάνι παρατηρείται πολλές φορές μετά από χρόνια να φρακάρει από άλατα και σκουριά.

Καθαριστώ για να έχει ελεύθερη ροή το κύκλωμα ξανά σύνδεσε όλα όπως ήταν πριν και άνοιξε την παροχή.

ΠΡΟΣΟΧΗ η σωλήνα ¾ πρέπει να ξεβιδωθεί με προσοχή γιατί είναι καμένη από την θερμοκρασία και θα σου μήνη στο χέρι.

Για ότι δίποτε άλλο γράψε μου φιλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργιος στην αναζήτηση ηλιακού, για αυτό κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως!

 

Δε ξέρω αν έχει κανείς εμπειρία από την εταιρία ΗΛΙΟΦΑΝ.

Βρήκα με εργοστασιακή εγγύηση 175λίτρα, με καζάνι από τιτάνιο (δε ξέρω πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό).

 

Σε γενικές γραμμές τα χαρακτηριστικά του είναι τα ακόλουθα:

· Έχει υπερεπιλεκτικό συλλέκτη είπε (και το προμόταρε ως το λόγο που και ο 200άρης έχει μόνο 1 συλλέκτη και όχι 2 όπως οι συνηθισμένοι).

· Το καζάνι είναι από τιτάνιο (και όχι ανοξείδωτος όπως οι συνιθισμένοι – δική τους πατέντα μου ανέφερε)

· Γραπτή Εγγύηση εφ’ όρου ζωής σε καζάνι, βάση και συλλέκτη εργοστασιακή όπως ανέφερα (την οποία όμως δεν έχω δει)

· Συλλέκτης από φύλλα χαλκού και επίστροση τιτανίου

· Τριπλής ενέργειας

· Συντήρηση κάθε 2 χρόνια γύρω στα 50€

 

Τη θεωρείτε καλή επιλογή με γύρω στα 1300€ τοποθετημένο;

Έχετε κάτι πιο καλό-αξιόπιστο να προτείνετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργιος στην αναζήτηση ηλιακού, για αυτό κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως!

 

Δε ξέρω αν έχει κανείς εμπειρία από την εταιρία ΗΛΙΟΦΑΝ.

Βρήκα με εργοστασιακή εγγύηση 175λίτρα, με καζάνι από τιτάνιο (δε ξέρω πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό).

 

Σε γενικές γραμμές τα χαρακτηριστικά του είναι τα ακόλουθα:

· Έχει υπερεπιλεκτικό συλλέκτη είπε (και το προμόταρε ως το λόγο που και ο 200άρης έχει μόνο 1 συλλέκτη και όχι 2 όπως οι συνηθισμένοι).

· Το καζάνι είναι από τιτάνιο (και όχι ανοξείδωτος όπως οι συνιθισμένοι – δική τους πατέντα μου ανέφερε)

· Γραπτή Εγγύηση εφ’ όρου ζωής σε καζάνι, βάση και συλλέκτη εργοστασιακή όπως ανέφερα (την οποία όμως δεν έχω δει)

· Συλλέκτης από φύλλα χαλκού και επίστροση τιτανίου

· Τριπλής ενέργειας

· Συντήρηση κάθε 2 χρόνια γύρω στα 50€

 

Τη θεωρείτε καλή επιλογή με γύρω στα 1300€ τοποθετημένο;

Έχετε κάτι πιο καλό-αξιόπιστο να προτείνετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλώς ήρθες

τα ερωτήματα που θέτεις έχουν ήδη απαντηθεί αρκετές φορές στις πολλές σελίδες του φόρουμ. για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια εγώ πολύ απλά σου υπογράμμισα τα στοιχεία εκείνα που θέλουν προσοχή αφού τάζουν λίγο "λαγούς με πετραχήλια"

καλά χριστούγεννα και καλές γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργιος στην αναζήτηση ηλιακού, για αυτό κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως!

 

Δε ξέρω αν έχει κανείς εμπειρία από την εταιρία ΗΛΙΟΦΑΝ.

Βρήκα με εργοστασιακή εγγύηση 175λίτρα, με καζάνι από τιτάνιο (δε ξέρω πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό).

 

Σε γενικές γραμμές τα χαρακτηριστικά του είναι τα ακόλουθα:

· Έχει υπερεπιλεκτικό συλλέκτη είπε (και το προμόταρε ως το λόγο που και ο 200άρης έχει μόνο 1 συλλέκτη και όχι 2 όπως οι συνηθισμένοι).

· Το καζάνι είναι από τιτάνιο (και όχι ανοξείδωτος όπως οι συνιθισμένοι – δική τους πατέντα μου ανέφερε)

· Γραπτή Εγγύηση εφ’ όρου ζωής σε καζάνι, βάση και συλλέκτη εργοστασιακή όπως ανέφερα (την οποία όμως δεν έχω δει)

· Συλλέκτης από φύλλα χαλκού και επίστροση τιτανίου

· Τριπλής ενέργειας

· Συντήρηση κάθε 2 χρόνια γύρω στα 50€

 

Τη θεωρείτε καλή επιλογή με γύρω στα 1300€ τοποθετημένο;

Έχετε κάτι πιο καλό-αξιόπιστο να προτείνετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Χρόνια Πολλά!

Φίλε, ο harris σου υπογράμμισε τα πιο σημαντικά. Πρόσεξε τα αρκετά και δες σε όλο το φορουμ γιατί δεν πρέπει να εμπιστευτείς αυτά που λένε. Επίσης, να συμπληρώσω ότι υπάρχουν εταιρείες που μέσα στην εγγύηση/υπηρεσίες περιλαμβάνουν δωρεάν την συντήρηση (ε όχι να πληρώνεις και 50 ευρώ..ελεος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, χρόνια πολλά με υγεία κι ευτυχία.

Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα. Θα ήθελα τα φώτα σας... Διαβάζοντας τα όσα έχουν γραφτεί στο φόρουμ, βλέπω πως ένα από τα καλύτερα ονόματα στο χώρο είναι αυτό της ΗΛΙΟΑΚΜH. Μένω σε ένα δυόροφο με την αδελφή μου έχουμε ατομικές μονάδες θέρμανσης και ενδιαφερόμαστε και οι δύο για αγορά ηλιακών. Πιστεύω , από όσα διάβασα, πως μια καλή επιλογή θα ήταν ηλιακοί160 lt, τριπλής ενέργειας με επιλεκτικούς συλλέκτες. Εκτός από την εταιρία που ανέφερα, υπάρχουν κάποιοι με εφάμιλλα προϊόντα ποιοτικά (γιατί είναι μια από τις καλύτερες που δραστηριοποιούνται στο χώρο).

Ακόμη με ενδιαφέρον διάβασα τα όσα έχει γράψει ο φίλος aithilenio για την περίπτωση που ο ηλιακός ειναι τριπλής ενέργειας καισυνδέσουμε το μπόιλερ με τον καυστήρα. Για να αποφύγουμε τη σπατάλη πετρελαίου και να έχουμε και τις καλύτερες αποδόσεις αν κάνουμε αυτά που παραθέτεις σε προηγούμενη σελίδα θα λύσουμε το πρόβλημα;

 

Αντιγράφω :

Βέβαια το καλύτερο στη περίπτωση του μπόϊλερ είναι το νερό από το λέβητα πριν μπει στο μπόϊλερ να περνά από μια ηλεκτροβάνα η οποία ελεγχόμενη από δύο υδροστάτες να παραμένει κλειστή όταν το νερό χρήσης θα έχει θερμοκρασία πάνω από 60 οC, ή το νερό από το λέβητα θα έχει θερμοκρασία κάτω από 50 οC. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεται και η υπερθέρμανση του μπόϊλερ που ευνοεί τις ηλεκτροδιάβρωση, και το νερό δεν κρυώνει από το κυκλοφορητή.

Πηγή http://www.fantakis.gr

Αν δηλαδή πω στον υδαυλικό μου να βάλει αυτό το σύστημα που περιγράφεις, έχω πετύχει αυτό που προαναφέρατε ότι χρειάζεται κατάλληλος αυτοματισμός για να μην πάμε από τα 20 ευρώ στα 120;

Συνοψίζοντας θα ήθελα να μου αναφέρετε ποιες κατα τη γνώμη σας ειναι οι καλύτερες εταιρίες (συνδυασμός τιμής και ποιότητας)και αν με το σύστημα των ηλεκτροβάνων - υδροστατών θα δώσω λύση κι αν οχι τι θα προτείνατε εσεις σαν πιο ειδικοίστο θέμα;

Σημείωση: Μένω στη βόρεια Ελλάδα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου η ισχύουσα νομοθεσία όσον αφορά την εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα? Μένω σε πολυκατοικία και με το πρόσχημα του κανονισμού, δεν μου επιτρέπουν την εγκατάσταση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: γιατί προτείνετε με τόση ευκολία το θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας;

Εμείς μένουμε σε μονοκατοικία κι έχουμε θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας... Αναγκαζόμαστε να κλείνουμε τη θέρμανση το βράδυ γιατί διαφορετικά τις κρύες νύχτες του χειμώνα ο λέβητας δουλεύει πυρετωδώς στέλνοντας νερό επάνω στο συλλέκτη... Ένα χειμώνα που αφήναμε το λέβητα ανοιχτό πληρώσαμε τα μαλλιά της κεφαλής μας...

Τώρα, κλείνοντας τη θέρμανση το βράδυ, αν και ανάβουμε τα σώματα ως τις 12 το βράδυ, το πρωί ξυπνάμε για τη δουλειά και το νερό είναι παγωμένο... Δηλαδή το σκέφτεσαι για να ρίξεις νερό στα μούτρα σου... Με δυο λόγια, το έχουμε μετανιώσει ποη βάλαμε τριπλής ενέργειας...

Οι γείτονές μας, σε πανομοιότυπο κτίριο με μας, έχουν θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας κι έχουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα καθώς δεν αναγκάζονται να σβήνουν το λέβητα το βράδυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια σε ολους

Αφου διαβασα πολλες σελιδες πριν αγορασω τον ηλιακο μου τον περασμενο Μαρτιο επανερχομαι γιατι νιωθω την υποχρεωση να μοιραστω τις εντυπωσεις μου με την κοινοτητα.

Εχω τριμελη οικογενεια μενω στη βορεια Ελλαδα και αγορασα μια σχετικα οικονομικη επιλογη (λιγο κατω απο 1000 ευρω) 150 λιτρων

Πριν την αγορα ειχα αμφιβολιες για την αποδοση με κρυο καιρο και μικρη ηλιοφανεια ενος φθηνου ηλιακου, τα αποτελεσματα δειχνουν το αντιθετο:

Ηλιολουστη χειμερινη μερα οσο κρυο και αν εχει το νερο αρκει για να κανουμε και οι 3 μπανιο!

Φθινοπωρο και Ανοιξη εστω και με 2 ωρες ηλιοφανεια το νερο καλυπτει τις αναγκες μας.

Για το Καλοκαιρι φυσικα δεν συζηταμε το ζεστο νερο δεν τελειωνει ποτε.

Στα παραπανω πρεπει να σημειωσω οτι το σπιτι ειναι μονοκατοικια και ελαχιστα μετρα σωληνωσεων καλυπτουν την αποσταση με τον ηλιακο, επισης δεν υπαρχει κατι που να τον σκιαζει.

Μια ιδιαιτεροτητα που εχει ο ηλιακος που αγορασα ειναι οτι διαθετει ΕΝΔΕΙΞΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ μεσα στο σπιτι. Μια εξοδος απο τον ηλιακο με καλωδιο συνδεθηκε σε ενα μικρο κυκλωμα με led-ακια και δειχνει με ιδιαιτερη ακριβεια τη θερμοκρασια του νερου, ετσι χωρις να τρεξει νερο για να δοκιμασω μπορω να γνωριζω αν αξιζει να αναψω λιγο την αντισταση για φτασει το νερο σε ικανοποιητικη θερμοκρασια.

Δεν αναφερω τη μαρκα του ηλιακου γιατι δεν θελω να κανω διαφημιση, αν ομως καποιος ενδιαφερεται μπορει να επικοινωνησει με προσωπικο μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω έναν cALORIA 6 Ετων διπλής ενέργειας κλειστού κυκλώματος.

 

Η Caloria πριν 5 χρόνια σταματησε να παράγει ηλιακούς ...

 

Ο δικός μου έχει πρόβλημα, δεν ζεστένει το νερό ακθόλου αποδοτικά. Σε μια μέρα με 15 βαθμούς με μέτρια ηλιοφάνεια δεν ζεσταίνει καθόλου. όταν ηταν ολοκαίνουριος ακόμα και συνεφφιασμένες μέρες με πιο κρύο καιρό ζέσταινε το νερό.

 

Εφερα τεχνικό και βρήκε ότι έχει διαρροή, τον γέμισε με υγρό και αντιψυκτικό, λειτούργησε ένα διάστημα αλλά εντός 2 μηνών σταδιακά επανήλθε το πρόβλημα. Ο τεχνικός ισχυρίζεται ότι το πρόβλημα δεν διορθώνεται καθώς δεν υπάρχει τρόπος να βρεθεί το πρόβλημα.

 

Ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: γιατί προτείνετε με τόση ευκολία το θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας;

Εμείς μένουμε σε μονοκατοικία κι έχουμε θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας... Αναγκαζόμαστε να κλείνουμε τη θέρμανση το βράδυ γιατί διαφορετικά τις κρύες νύχτες του χειμώνα ο λέβητας δουλεύει πυρετωδώς στέλνοντας νερό επάνω στο συλλέκτη... Ένα χειμώνα που αφήναμε το λέβητα ανοιχτό πληρώσαμε τα μαλλιά της κεφαλής μας...

Τώρα, κλείνοντας τη θέρμανση το βράδυ, αν και ανάβουμε τα σώματα ως τις 12 το βράδυ, το πρωί ξυπνάμε για τη δουλειά και το νερό είναι παγωμένο... Δηλαδή το σκέφτεσαι για να ρίξεις νερό στα μούτρα σου... Με δυο λόγια, το έχουμε μετανιώσει ποη βάλαμε τριπλής ενέργειας...

Οι γείτονές μας, σε πανομοιότυπο κτίριο με μας, έχουν θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας κι έχουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα καθώς δεν αναγκάζονται να σβήνουν το λέβητα το βράδυ...

Κάτι δεν πάει καλά με αυτήν την περίπτωση:

1ον: Το σύστημα του καλοριφέρ έχει θερμοστάτη ο οποίος βρίσκεται μέσα στο σπίτι και όχι στο θερμοσίφωνα. Οπότε δουλεύει με βάση τη θερμοκρασία του σπιτιού και απλώς στέλνει νερό και στο θερμοσίφωνα. Άρα το πόσο δουλεύει δεν έχει να κάνει με το θερμοσίφωνα, αλλά με τη θερμοκρασία του σπιτιού.

2ον: Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό το νερό να κρυώνει εντελώς μέσα σε μερικές ώρες τη νύχτα.

Οπότε για να βγει άκρη, τσέκαρε τα εξής:

'Οταν μέρα έχει ζεστάνει από τον ήλιο και δεν ανάψετε το καλοριφέρ, κρυώνει και πάλι μέχρι το πρωί;

Αν δεν έχει ήλιο καθόλου τη μέρα και ανάψετε το καλοριφέρ, τότε ζεσταίνει το νερό; Μήπως παρατηρείς ότι έχει ζεστό νερό μόνο κατά τη διάρκεια λειτουργίας του καλοριφέρ και μετά το νερό κρυώνει μόνο του;

Στον καυστήρα σου, έχει έναν ρυθμιστικό διακόπτη που λέει στους πόσους βαθμούς ανοίγει ο κυκλοφορητής. Μπορείς να τσεκάρεις στους πόσους βαθμούς είναι ρυθμισμένος;

Αν ο ηλιακός είναι σωστά συνδεδεμένος με το καλοριφέρ, υποψιάζομαι το εξής:

Ή ο κυκλοφορητής σου σταματάει να κυκλοφορεί το νερό όταν αυτό πέσει πολύ χαμηλά σε θερμοκρασία, ή το σύστημα είναι ρυθμισμένο να κάνει αποθέρμανση μέσω του ηλιακού. Έτσι, το νερό όταν είναι ζεστό πηγαίνει στο θερμοσίφωνα και τον ζεσταίνει, αλλά όταν κλείνει ο καυστήρας συνεχίζει να στέλνει νερό στον ηλιακό το οποίο καθώς κρυώνει παίρνει πίσω τη θερμότητα που είχε δώσει γιατί είναι πιο κρύο. Έτσι, όταν κλείνει το καλοριφέρ σου κρυώνει και το νερό του θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως σχεδον ολες οι εταιρειες προσφερουν πολυ λιγοτερα απο αυτα που γραφουν τα φυλλαδια.

Οσον αφορα τον χαλκο επειδη ειναι πολυ μαλακο μεταλλο τρυπαει και πιο ευκολα.

Καλυτερα να πας σε καποια λυση απο το εξωτερικο και να το πληρωσεις λιγο παραπανω αλλα να κρατησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...