Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερωτηση!

 

εχουμε εδω και πολλα χρονια εναν stiebel eltron compact-c με 160 λιτρα καζανι...

σε καποια φαση το καζανι εχσσε νερο και τον απενεργοποιησαμε...πανε καμια 10αρια χρονια!

 

οι συλλεκτες ειδα οτι ειναι σε καλη οπτικη κατασταση, λεει να αλλαξουμε το καζανι και προφανως και τους σωληνες που εχουν χαλασει με τη παροδο των ετων?

επισης, φανταζομαι οτι οποιο καζανι και να αγορασω δεν θα υπαρχει θεμα συμβατοτητας η κατι τετοιο?

 

με βαλε σε σκεψεις η επικειμενη ανοδος της τιμης του ηλεκτρικου, αν μπορουσαμε δηλαδη να γλυτωσουμε λιγο τη καταναλωση του ηλεκτρικου θερμοσιφωνα

 

Δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο να το κάνεις αυτό. Σκέψου ότι ένας συλλέκτης σε αχρηστία για 10 χρόνια και υποθέτω ηλικίας άλλων 10 τουλάχιστον μέχρι να τρυπήσει το βαρέλι, τι πιθανότητες έχει να λειτουργεί σωστά, για πόσο ακόμα και με σχεδιασμό προ 20ετίας τι απόδοση θα έχει.

Επίσης, πιθανώς να μη σου δώσουν και εγγύηση για το βαρέλι αν χρησιμοποιήσεις τους δικούς σου συλλέκτες.

Άλλωστε δε γλιτώνεις και πολλά, ο συλλέκτης κοστίζει περίπου το 1/3 του θερμοσίφωνα, πάρε ένα ολοκληρωμένο σύστημα να ξεμπερδεύεις.

 

Κατά τα άλλα, καλή η σκέψη να βάλεις ηλιακό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χμ...εχεις δικιο λιγο που χαζεψα τις τιμες σε αυτο το θεμα...γιατι ενα καζανι παει κοντα στα 350ε αποσο καταλαβα

 

η αληθεια ειναι οτι τις σκεψεις αναβιωσης του ηλιακου πυροδοτησαν οι επικειμενες αυξησεις στο ρευμα...ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας καιει τοσο πολυ ρευμα? ακουσα οτι ειναι συσκευη με μεγαλη καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...εχεις δικιο λιγο που χαζεψα τις τιμες σε αυτο το θεμα...γιατι ενα καζανι παει κοντα στα 350ε αποσο καταλαβα

 

η αληθεια ειναι οτι τις σκεψεις αναβιωσης του ηλιακου πυροδοτησαν οι επικειμενες αυξησεις στο ρευμα...ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας καιει τοσο πολυ ρευμα? ακουσα οτι ειναι συσκευη με μεγαλη καταναλωση

ο θερμοσίφωνάς σου έχει μέσα μια αντίσταση 4kW. δηλαδή 4000 watt. αν κάνεις μια απλή διαίρεση με το 100 θα σου βγάλει αποτέλεσμα 40. δηλαδή η κατανάλωση του θερμοσίφωνα ισοδυναμεί με...40! 100άρες (μεγάλες) λάμπες. έτσι όση ώρα έχεις αναμμένο τον θερμοσίφωνα είναι σα να έχεις ανάψει μέσα στο σπίτι 40 λάμπες. αυτό νομίζω σου δίνει μια τάξη μεγέθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα

Μια συμβουλή δεν πετάμε τους συλλέκτες από κανέναν ηλιακό με την προϋπόθεση αυτή να είναι

Χάλκινη δεν παθαίνουν τίποτα όσα χρόνια και αν περάσουν.

Και αν παρατηρηθεί κάποτε κάποια διαρροή επισκευάζετε

Επομένως αλλάζουμε το Κοζάνη και έχουμε καινούργιο ηλιακό.

Και για το Κοζάνη συνηθίζουμε να φωνάζουμε υδραυλικούς όταν παρατηρείτε κάποια διαρροή.

Κακός .

Μπορεί αυτή η διαρροή να οφείλετε στην φλάντζα της αντίστασης .

Συχνό φαινόμενο στους επιλεκτικούς συλλέκτες το καλοκαίρι.

Ο υδραυλικός η ακόμα και ορισμένες εταιρίες για να πουλήσουνε λένε τρύπησε το καζάνι και θέλει

αλλαγή.

Για τους stiebel eltron ο συλλέκτης είναι σάντουιτς δηλαδή όπως τα σώματα του καλοριφέρ,

Λαμαρίνα 0.8-1.00 mm.

Αν ο συλλέκτης αυτός είναι γύρο στα 15 χρόνια άλλαξε μόνο καζάνι αξίζει τον κόπο.

Αν είναι πάνω από 20 χρόνια μην το ρισκάρεις.

Στην αλλαγή του καζανιού πρέπει να προσέξεις να έχει μέση λήψη κυκλώματος για να μπορέσεις

όταν αλλάξεις συλλέκτες ΧΑΛΚΗΝΟΥΣ να μπορούν να συνδεθούνε εύκολα,

Η ερωτήσει σίγουρα θα είναι πως θα παντρέψουμε ένα κλασικό καζάνι με μέση λήψη κυκλώματος

Με τον συλλέκτη της stiebel eltron ?

Είναι πολλή απλό για κάποιων που ξέρη.

Επεξ/σία από D.PAT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά,

σας παρακαλώ θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε κάτι για τους solarpus.

θέλω να τοποθετήσω 2 ηλιακους των 200λτ στα κεραμίδια, σε σημείο πάνω απο τηνκρεβατοκάμαρα, εν΄δεχεται να έχω κάποιο πρόβλημα(βάρος ή ...)

τους συγκεκριμένους τους έχω βρει 2100 με τοποθέτηση.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,

σας παρακαλώ θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε κάτι για τους solarpus.

θέλω να τοποθετήσω 2 ηλιακους των 200λτ στα κεραμίδια, σε σημείο πάνω απο τηνκρεβατοκάμαρα, εν΄δεχεται να έχω κάποιο πρόβλημα(βάρος ή ...)

τους συγκεκριμένους τους έχω βρει 2100 με τοποθέτηση.

Ευχαριστώ.

δεν μπορώ να σου πω κάτι για τους συγκεκριμένους γιατί δεν τους γνωρίζω. σχετικά με το βάρος υπολόγιζε ότι ο καθένας ζυγίζει γύρω στα 300 κιλά γεμάτος (200 κιλά περίπου νερό + γύρω στα 100 κιλά ο ηλιακός)

τώρα αν θα έχεις πρόβλημα με το βάρος, μόνο αυτός που έχει κάνει την στέγη μπορεί να σου πει. και μην δεχτείς σχόλια του τύπου "ναι μωρέ αντέχει" από οποιονδήποτε. ειδικά οι πωλητές ηλιακών (με δεδομένο ότι θέλουν να πουλήσουν) θα σου πουν ότι σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα!!!. γι' αυτό ή μάθε από τον σκεπά (φοβερή λέξη) ή, αν κάποιος σου δηλώσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, πάρτο γραπτώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
@ aithilenio: Φίλε Γρηγόρη, για να μην κάνω quote όλο το post σου, θα ήθελα να επισημάνω1-2 πραγματάκια:

Ο θερμικός υπολογισμός που κάνεις στέκει, δηλαδή όντως για να δώσουμε 50 βαθμούς αύξηση σε 160 λίτρα νερού χρειαζόμαστε 8000 kcal, ή 1,14λίτρα πετρέλαιο, ή 1,14*0,6=0,68 €

Με την άλλη επιλογή, το ρεύμα, για να κάνουμε το ίδιο χρειαζόμαστε: 8000*1,16=9,28 KWH ή 9,28*0,135 (κόστος KWH) =1,25 €

Συνεπώς φαίνεται ότι το ρεύμα στοιχίζει σχεδόν διπλάσια, κάτι που είναι λογικό, αφού το ρεύμα και αυτό παράγεται κυρίως θερμοηλεκτρικά, δηλαδή καταναλώνοντας καύσιμη ύλη.

 

Φίλε Naive....

Στους παραπάνω υπολογισμούς έχεις κάνει ένα λάθος.

Το ίδιο λάθος είχα κάνει και εγώ και το διόρθωσα στα παραπάνω πόστ μου στην σελίδα 114.

Οφείλουμε νομίζω να το διορθώσουμε και οι δύο για να μην παραπλανάμε αυτούς που μας διαβάζουν.

 

Για να δώσουμε 8000 kcal δεν χρειαζόμαστε 1,14 λίτρα αλλά σχεδόν 1.4 λίτρα με 70% απόδωση.

 

Ως γνωστό το πετρέλαιο είναι ελαφρύτερο από το νερό.

Η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου είναι περίπου 10.000 θερμίδες ανα κιλό ενώ η θερμογόνος δύναμη ανά λίτρο είναι περίπου 8400 θερμίδες.

Επεξ/σία από aithilenio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε adiaforia καμμια εμπάθεια οπως την αντιλαμβάνεσαι. Δεν είπα εγω ότι είναι τρίτη εταιρία ηλιακών στην Ευρώπη..αυτοι το είπαν και είναι ΨΕΜΑ.

Για το πατεντάρισμα σου απαντησε ο naive..

φίλε Lefteris_A συμφωνώ με τα του ΕΒΗΕ. Τα έλεγα και εγω και άλλοι πριν καποιες σελίδες αλλα..

Συμφωνώ και οτι η γνώμη των γνωστών μας ίσως είναι η πιο ενδεδειγμένη οδός για να επιλέξουμε ενα προίον. Διαφωνώ όμως όταν λες ότι δεν έχει νοημα να αναζητάμε απο που προέρχεται ένα υλικό ή που κατασκευάζεται το προϊόν. Εγω προσωπικά αγοράζω κινέζικα και τουρκικα εξαρτηματα και υλικά για τη δουλειά μου . Δεν εχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Πρόβλημα έχω όταν αυτό προσπαθεί κάποιος να μου το πουλήσει ως ελληνικό ή αμερικάνικο ή γερμανικό κτλ...Ας το κατασκευάζουν όπου θέλουν..αλλά ας το ξέρουμε!!

Και για τα φασον συμφωνώ. Κανένα προβλημα. Αλλά ουτε αυτο πρέπει να το γνωρίζουμε;

Και τέλος..μια και εισαι πολλά χρόνια στην αγορα μπορείς να μας δώσεις τη γνώμη σου περι του μποιλερ τιτανίου; Μηπως ειναι μαρκετινγκ μονο τελικα; Και αν υπάρχει κάτι τέτοιο..γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο εργοστάσιο στην Ελλάδα που το παράγει; Θα με ενδιέφερε να έρθω σε επικοινωνία μαζί τους προκειμένου να ενημερωθώ.

 

φιλε kid με ενδιαφέρει η αποκτηση ηλιακου θερμοσιφωνα και μενα. Οποιος απο εσας μπορει να προτεινει κατι για την περιπτωση μου δεκτο.

Μενω στο Ηρακλειο Κρητης και πιστευω οτι η περιπτωση μου ειναι ιδιαιτερα απλη.

Θελω εναν 2πλης ενεργειας και θα τον βαλω στο δωμα του σπιτιου μου,αρα μικρες αναγκες σε σωληνωσεις απλα εχουμε πολυ σκληρο νερο.Αρα ανοξειδωτο?

Βοηθειστε γκουρου των τεχνικων

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε takisopapadakis συμβουλή μου είναι να μην Βάλης ανοξείδωτο καζάνι.

Ειδικά στο Ηράκλειο στα 4-5 χρόνια θα το αλλάξεις .

Δεν είναι τυχαίο ότι η κατασκευαστές στο Ηράκλειο κατασκευάζουν χάλκινα και

Γαλβανιζέ πλαστικοποιημένα.

Αν επιμένεις για ανοξείδωτο να ζητήσεις να βάλουν 2 ράβδους μαγνησίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο ότι η κατασκευαστές στο Ηράκλειο κατασκευάζουν χάλκινα και

Γαλβανιζέ πλαστικοποιημένα.

δεν έχω λόγους να διαφωνήσω ότι δεν είναι τυχαίο. αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το κάνουν γιατί αυτό "χρειάζεται" το Ηράκλειο. μπορεί αυτό να γίνεται για λόγους κόστους πρώτων υλών. ή/και ευκολίας κατασκευής χωρίς χρήση ειδικών/ακριβών μηχανημάτων.

μια βόλτα στο ηράκλειο και στο πέριξ αποκαλύπτει ότι ναι μεν οι ντόπιοι κατακσευαστές έχουν στραφεί εκεί που λέει ο φίλος D.PAT αλλά ταυτόχρονα βλέπουμε ότι ηλιακοί προερχόμενοι από αθηναϊκές εταιρίες είναι προσανατολισμένοι προς το ανοξείδωτο. και δεν πιστεύω ότι σε μια μικρή (σχετικά) κοινωνία θα ξόδευε κάποιος του κόσμου τα λεφτά για να βάλει ανοξείδωτο που θα το κρατούσε 4-5 χρόνια, αφού λογικά κάτι θα είχε ακούσει από ξάδερφο, γείτονα, μπατζανάκη.

για να μην πάρω και στο λαιμό μου τον φίλο που έκανε την σχετική ερώτηση, έχω να πω ότι δεν ξέρω τι πραγματικά χρειάζεται το ηράκλειο. απλά μια παρατήρηση σχετικά με αυτά που βλέπει κανείς στις ταράτσες έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,

σας παρακαλώ θα ήθελα να ρωτησω αν γνωρίζετε κάτι για τους solarpus.

θέλω να τοποθετήσω 2 ηλιακους των 200λτ στα κεραμίδια, σε σημείο πάνω απο τηνκρεβατοκάμαρα, εν΄δεχεται να έχω κάποιο πρόβλημα(βάρος ή ...)

τους συγκεκριμένους τους έχω βρει. 2100 με τοποθέτηση.

Ευχαριστώ.

. Φασον με κακη φημη το solarplus. Κλεινει και ανοιγει σε διαφορετικα μερη και εχει φεσωσει τη μιση αγορα. Δεν προτεινεται κατα τη γνωμη μου

 

---------- Προσθήκη στις 15:39 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:34 ----------

 

φιλε kid με ενδιαφέρει η αποκτηση ηλιακου θερμοσιφωνα και μενα. Οποιος απο εσας μπορει να προτεινει κατι για την περιπτωση μου δεκτο.

Μενω στο Ηρακλειο Κρητης και πιστευω οτι η περιπτωση μου ειναι ιδιαιτερα απλη.

Θελω εναν 2πλης ενεργειας και θα τον βαλω στο δωμα του σπιτιου μου,αρα μικρες αναγκες σε σωληνωσεις απλα εχουμε πολυ σκληρο νερο.Αρα ανοξειδωτο?

Βοηθειστε γκουρου των τεχνικων

:mrgreen:

 

Φιλε αν θελεις κατι οικονομικο βαλε glass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνφορουμίτες χαιρετώ :-)

Θα αντικαταστήσω τον παλιό ηλιακό με καινούργιο. Δεν έχω πάρει την απόφαση ακόμα για την εταιρεία.

Με απασχολεί το εξής θέμα: Στην ταράτσα πρόκειται να στρωθεί μόνωση η οποία θα ανεβάσει την επιφάνεια κατά 10-15 πόντους.

Υπάρχουν έτοιμες βάσεις πάνω στις οποίες θα τοποθετηθεί ο ηλιακός, έτσι ώστε να είναι πάνω από το επίπεδο της μόνωσης? Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη κατασκευή ?

Διάβασα και έψαξα αρκετές σελίδες του θέματος αλλά, δεν βρήκα κάτι σχετικό.:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνφορουμίτες χαιρετώ :-)

Θα αντικαταστήσω τον παλιό ηλιακό με καινούργιο. Δεν έχω πάρει την απόφαση ακόμα για την εταιρεία.

Με απασχολεί το εξής θέμα: Στην ταράτσα πρόκειται να στρωθεί μόνωση η οποία θα ανεβάσει την επιφάνεια κατά 10-15 πόντους.

Υπάρχουν έτοιμες βάσεις πάνω στις οποίες θα τοποθετηθεί ο ηλιακός, έτσι ώστε να είναι πάνω από το επίπεδο της μόνωσης? Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη κατασκευή ?

Διάβασα και έψαξα αρκετές σελίδες του θέματος αλλά, δεν βρήκα κάτι σχετικό.:confused:

καλημέρα

απ' όσο ξέρω βάσεις έτοιμες δεν υπάρχουν. στην πράξη δεν είναι και απαραίτητο να υπάρχουν αφού αυτό που χρειάζεται στην ουσία είναι μια απλή σιδηροκατασκευή με κάποια σιδηρογωνιά. κάτι σαν το σκελετό...τραπεζιού:-) θεωρώ ότι μια σιδηρογωνιά 40 Χ 40 ή 50 Χ 50 (με πάχος 4-5 mm) είναι αρκετή. τώρα το αν θα είναι γαλβανιζέ ή απλή, αυτό είναι θέμα επιλογής και...κόστους$$$

ένα ύψος 20-30cm νομίζω ότι είναι υπεραρκετό. αν πριν γίνει η μόνωση έχεις καταλήξει στο μοντέλο του ηλιακού τότε μπορείς, επικοινωνώντας με την αντίστοιχη εταιρία, να μάθεις τις ακριβείς αποστάσεις που έχουν τα πόδια του ηλιακού κι έτσι η κατασκευή να γίνει στις ίδιες διαστάσεις. αν όχι, κοιτώντας άλλα ηλιακά, φτιάχνεις ένα πλαίσιο με βλαση μέσο όρο και από κει και πέρα αυτός που θα βάλει τον ηλιακό κάνει τις ψιλοπροσαρμογές που θα χρειαστούν. προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ένα πλαίσιο διαστάσεων 100 cm X 150 cm θα σε καλύψει για γενική χρήση (με κάποιες προσαρμογές βέβαια)

 

---------- Προσθήκη στις 09:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:11 ----------

 

Μήπως γνωρίζετε τους ηλιακούς express solar http://www.expressolar.gr/ ;

προσωπικά δεν τους γνωρίζω

από τα λίγα πράγματα που έχω μάθει για τους ηλιακούς θεωρώ ότι αξίζει να διερευνηθούν 2 πράγματα από την ιστοσελίδα τους

1) εγγύηση. δίνουν 10ετή εγγύηση σε glass. είναι γραπτή? έχει ψιλά γράμματα? μήπως για να ισχύει χρειάζεται service του 100εύρου κάθε χρόνο?

2) 160L καλύπτει 4-5 άτομα!!! ναι σίγουρα τα καλύπτει. αν πάρουμε σαν σημείο αναφοράς τον...Ιούλιο. τον χειμώνα όμως, εκεί που χρειαζόμαστε το ζεστό νερό, ΔΕΝ τα καλύπτει. όχι μόνο ο συγκεκριμένος αλλά κανένας 160άρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...