Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας κι από μένα.

Σε μερικές μέρες θα αγοράσω και εγώ έναν ηλιακό θερμοσίφωνα. Ένας φίλος μου ο οποίος είναι πολιτικός μηχανικός μου έχει προτείνει να βάλω Caldo γιατί τέτοιους τοποθετούν στα σπίτια που χτίζουν. Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι Ελληνικοί και κυρίως θα ήθελα την γνώμη σας για το αν είναι καλοί. Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η γνώμη του kid.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά γεια σας κι από μένα.

"μου έχει προτείνει να βάλω Caldo γιατί τέτοιους τοποθετούν στα σπίτια που χτίζουν"

Ευχαριστώ.

χωρίς καμιά διάθεση προσβολής δικής σου ή του φίλου σου, να σου πω ότι γενικά (πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις, που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα) αυτά που "βάζουν" οι κατασκευαστικές εταιρίες (γενικά και όχι μόνο σε ηλιακά) έχουν να κάνουν με συμφωνίες. σίγουρα ψάχνουν να βρουν προϊόντα που δεν θα τους εκθέσουν αλλά τα οποία όμως θα έχουν "πίσω" τους και κάποια καλή (οικονομική) προσφορά για τους ίδιους. πως αλλιώς να εξηγηθεί το γεγονός ότι σε όσες ταράτσες βλέπεις 10-15 ηλιακά ίδιας μάρκας, είναι συνήθως κάποια "άγνωστη" στον πολύ κόσμο, ενώ οι "επώνυμες" αγοράζονται κομμάτι κομμάτι.

σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να πω κάτι για τους caldo τους οποίους ανέφερες (και για τους οποίους δεν έχω γνώμη) άλλά πάντα αναφέρομαι σε γενική προσέγγιση στηριγμένη εν μέρει σε εμπειρία που απέκτησα όταν εργαζόμουν παλαιότερα σε εταιρία με προϊόντα σχετικά με οικοδομή (όχι ηλιακούς) κι έτσι είχα επαφή με κατασκευαστές σχεδόν καθημερινά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haris_216 κανένα πρόβλημα, συζήτηση κάνουμε. Χαναρώτησα τον φίλο μου και τελικά μου είπε ότι οι ίδιοι δεν τοποθετούν ηλιακούς στα σπίτια που κατασκευάζουν. Caldo έχει τοποθετήσει σε άλλα σπίτια ένας υδραυλικός με τον οποίο συνεργάζεται και του έχει πει ότι είναι καλοί. Περιμένω να ακούσω την γνώμη σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haris_216 κανένα πρόβλημα, συζήτηση κάνουμε. Χαναρώτησα τον φίλο μου και τελικά μου είπε ότι οι ίδιοι δεν τοποθετούν ηλιακούς στα σπίτια που κατασκευάζουν. Caldo έχει τοποθετήσει σε άλλα σπίτια ένας υδραυλικός με τον οποίο συνεργάζεται και του έχει πει ότι είναι καλοί. Περιμένω να ακούσω την γνώμη σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους και παλι..

 

Καποιος που εχει ηλιακο megasun εχει προσεξει τι κλιση περιπου εχει??

γιατι εμενα οπως τον βλεπω εχει περιπου 30 μοιρες γωνια...? Ειναι λογικο? η θα πρεπει να κανω και αλλη τρυπα στο ενα σιδερο για να μεγαλωσω τη γωνια κλισης??

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και παλι..

 

Καποιος που εχει ηλιακο megasun εχει προσεξει τι κλιση περιπου εχει??

γιατι εμενα οπως τον βλεπω εχει περιπου 30 μοιρες γωνια...? Ειναι λογικο? η θα πρεπει να κανω και αλλη τρυπα στο ενα σιδερο για να μεγαλωσω τη γωνια κλισης??

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνομαι εδώ και πολύ καιρο για ηλιακό (τον δευτερο στο κτήριο οπου ο παλιος ειναι 20ετιας SIEMENS 170l)

Επειδή εχω διαβάσει τα παντα εδω μεσα σχεδον 2 φορές αλλα δεν εχω δει πουθενα να αναφερουν για τους λεγόμενους compact εχει κανεις υποψην τιπαιζει?

Εμενα παντως μου εχουν κολληση στο μυαλο και τρωγομαι για την αγορα τους!

Για ριξτε μια ματια εδώ http://www.iliofar.com/products/item/%CE%B9nox.html

και εδώ http://www.a-s-t.gr/compact110.html

παντως απο πιστοποιησεις Δημοκριτο κλπ ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον ακουγεται ο compact.μπορει να μαθει κανεις και τι τιμουλες παιζει για 110λιτρα?φυσικα να μαθουμε και αν αξιζει τα λεφτα του και σε τι πλεονεκτει-μειονεκτει εναντι των ηλιακων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και παλι..

 

Καποιος που εχει ηλιακο megasun εχει προσεξει τι κλιση περιπου εχει??

γιατι εμενα οπως τον βλεπω εχει περιπου 30 μοιρες γωνια...? Ειναι λογικο? η θα πρεπει να κανω και αλλη τρυπα στο ενα σιδερο για να μεγαλωσω τη γωνια κλισης??

 

Ευχαριστω

άσχετα από μάρκα ένα ηλιακό στην Ελλάδα πρέπει να έχει κλίση γύρω στις 45-50 μοίρες έτσι ώστε να έχει την μέγιστη απόδοση (για τον χειμώνα μιλάω). το ζητούμενο είναι ανά πάσα στιγμή οι συλλέκτες να βρίσκονται κάθετα στις ακτίνες του ήλιου. επειδή όμως αυτός (ο ήλιος:-)) κάνει τα παιχνιδάκια του και αλλάζει ύψος στον όριζοντα (πιο χαμηλά το χειμώνα, σχεδόν κάθετα το καλοκαίρι) και επειδή ένα σύστημα αυτόματης μεταβολής της γωνίας κατά το δοκούν είναι εφικτό αλλά και δαπανηρό, η σωστή κατά τη γνώμη μου προσέγιση είναι να τοποθετηθεί με την κλίση του χειμώνα (45-50) έτσι ώστε να έχουμε το μέγιστο αποτέλεσμα τότε που το χρειαζόμαστε περισσότερο. οι "απώλειες" του καλοκαιριού στην πράξη αντισταθμίζονται από την μεγάλη ένταση της ενέργειας που υπάρχει τότε

καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετα από μάρκα ένα ηλιακό στην Ελλάδα πρέπει να έχει κλίση γύρω στις 45-50 μοίρες έτσι ώστε να έχει την μέγιστη απόδοση (για τον χειμώνα μιλάω). το ζητούμενο είναι ανά πάσα στιγμή οι συλλέκτες να βρίσκονται κάθετα στις ακτίνες του ήλιου. επειδή όμως αυτός (ο ήλιος:-)) κάνει τα παιχνιδάκια του και αλλάζει ύψος στον όριζοντα (πιο χαμηλά το χειμώνα, σχεδόν κάθετα το καλοκαίρι) και επειδή ένα σύστημα αυτόματης μεταβολής της γωνίας κατά το δοκούν είναι εφικτό αλλά και δαπανηρό, η σωστή κατά τη γνώμη μου προσέγιση είναι να τοποθετηθεί με την κλίση του χειμώνα (45-50) έτσι ώστε να έχουμε το μέγιστο αποτέλεσμα τότε που το χρειαζόμαστε περισσότερο. οι "απώλειες" του καλοκαιριού στην πράξη αντισταθμίζονται από την μεγάλη ένταση της ενέργειας που υπάρχει τότε

καλημέρα

 

 

Καλησπέρα και παλι

Το ξέρω ότι πρέπει να είναι στις 45 μοιρες για αυτό μου φάνηκε περίεργο.

Εγω όμως πηρα τηλέφωνο στην ηλιοακμη και μου είπαν ότι αυτή είναι η σωστή κλίση του(30-35 μοίρες) ..

Να τον βάλω εκει η να το σηκώσω ??? καμία ιδεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και παλι

Εγω όμως πηρα τηλέφωνο στην ηλιοακμη και μου είπαν ότι αυτή είναι η σωστή κλίση του(30-35 μοίρες) ..

θα δεχόμουν αυτή την κλίση που προτείνουν μόνο αφού μου τεκμηρίωναν το γιατί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση!

 

εχουμε εδω και πολλα χρονια εναν stiebel eltron compact-c με 160 λιτρα καζανι...

σε καποια φαση το καζανι εχσσε νερο και τον απενεργοποιησαμε...πανε καμια 10αρια χρονια!

 

οι συλλεκτες ειδα οτι ειναι σε καλη οπτικη κατασταση, λεει να αλλαξουμε το καζανι και προφανως και τους σωληνες που εχουν χαλασει με τη παροδο των ετων?

επισης, φανταζομαι οτι οποιο καζανι και να αγορασω δεν θα υπαρχει θεμα συμβατοτητας η κατι τετοιο?

 

με βαλε σε σκεψεις η επικειμενη ανοδος της τιμης του ηλεκτρικου, αν μπορουσαμε δηλαδη να γλυτωσουμε λιγο τη καταναλωση του ηλεκτρικου θερμοσιφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και παλι..

 

Καποιος που εχει ηλιακο megasun εχει προσεξει τι κλιση περιπου εχει??

γιατι εμενα οπως τον βλεπω εχει περιπου 30 μοιρες γωνια...? Ειναι λογικο? η θα πρεπει να κανω και αλλη τρυπα στο ενα σιδερο για να μεγαλωσω τη γωνια κλισης??

 

Ευχαριστω

 

Είναι όντως ασυνήθιστα λίγες οι 30 μοίρες. Όμως παρατηρείς πρόβλημα με την απόδοση; Αν όχι, γιατί να τον πειράξεις; Ίσως να υπάρχει κάποιος άλλος σχεδιαστικός λόγος που έχουν αυτή την κλίση (όπως πχ η καλύτερη κυκλοφορία του υγρού), οπότε επεμβαίνοντας μπορεί να τον κάνεις χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως ασυνήθιστα λίγες οι 30 μοίρες. Όμως παρατηρείς πρόβλημα με την απόδοση; Αν όχι, γιατί να τον πειράξεις; Ίσως να υπάρχει κάποιος άλλος σχεδιαστικός λόγος που έχουν αυτή την κλίση (όπως πχ η καλύτερη κυκλοφορία του υγρού), οπότε επεμβαίνοντας μπορεί να τον κάνεις χειρότερα.

 

Δεν τον εχω τοποθετήσει ακόμα..από εβδομάδα θα μπει..

Απλά να είμαι σίγουρος για να μην ξαναβγάζω το μπόιλερ πάλι για να μεγαλώσει η κλίση...

Για αυτο ήθελα αν εχει κάποιος ηλιακό της Ηλιοακμής να έβλεπε περίπου τη κλίση έχει.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...