Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι συνδέσεις βρίσκονται μόνο από την πάνω τους μεριά.

Είναι 4...σε συγκοινωνία με το μπόιλερ...

Μάλιστα δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ των 2 συλλεκτών παρά μόνο διαμέσω του μπόιλερ...

Παρακάτω παραθέτω μια εικόνα-γράφημα που σου υποδεικνύω τις 4 εισόδους-εξόδους του μπόιλερ με τους συλλέκτες...

[ATTACH]37603[/ATTACH]

 

 

Όσο για το καλοκαίρι...ναι, το πρόβλημα παραμένει αλλά σε μικρότερη έκταση σε ότι αφορά στη θερμοκρασία του νερού.

Εννοώ ότι έχει τις περισσότερες ημέρες καυτό νερό αλλά αν τον συγκρίνω με έναν άλλο ηλιακό θα έλεγα ότι έχει μειωμένη απόδοση...

 

 

Χαρακτηριστικά του...

Είναι ο SOL 180L από αυτό το σύνδεσμο...

 

http://www.stibetherm.gr/greek/products/solar_systems_1.html

 

Αγαπητοί συνφορουμίτες,

Σε αυτόν λοιπόν τον ηλιακό μπορούμε να αλλάξουμε τον μποιλερ?

Ρωτάω γιατί ένας μάστορας που ήλθε έφυγε τρέχοντας :-)

Τον μπέρδευαν αυτές οι 4 γραμμές. Κάτι έλεγε για Τ κλπ...

Η εταιρεία αυτή έχει κλείσει έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι συνδέσεις βρίσκονται μόνο από την πάνω τους μεριά.

Είναι 4...σε συγκοινωνία με το μπόιλερ...

Μάλιστα δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ των 2 συλλεκτών παρά μόνο διαμέσω του μπόιλερ...

Παρακάτω παραθέτω μια εικόνα-γράφημα που σου υποδεικνύω τις 4 εισόδους-εξόδους του μπόιλερ με τους συλλέκτες...

[ATTACH]37603[/ATTACH]

 

 

Όσο για το καλοκαίρι...ναι, το πρόβλημα παραμένει αλλά σε μικρότερη έκταση σε ότι αφορά στη θερμοκρασία του νερού.

Εννοώ ότι έχει τις περισσότερες ημέρες καυτό νερό αλλά αν τον συγκρίνω με έναν άλλο ηλιακό θα έλεγα ότι έχει μειωμένη απόδοση...

 

 

Χαρακτηριστικά του...

Είναι ο SOL 180L από αυτό το σύνδεσμο...

 

http://www.stibetherm.gr/greek/products/solar_systems_1.html

 

Ο STIBEL THERM αν είναι αυτός που λές με τις συνδέσεις πάνω δεν έχει σωλήνα πλαστική στην σύνδεση του boiler με τους συλλέκτες αλλά λάστιχο αέρος που βρίσκεις συνήθως στα κομπρεσέρ αέρος. Αυτό έχει ενίσχυση με νήματα και όταν είναι καινούργιο είναι μαλακό και ευλίγιστο. Έχει περιορισμένη διάρκεια ζωής όμως αφού σκληραίνει από την έκθεση του στον ήλιο , γινετε άκαμπτο και μετά από μερικά χρόνια κάνει ρωγμές και σπάει με αποτέλεσμα να έχει διαρροές που πολλές φορές δεν είναι εύκολο να αντιληφθής. Δες στον ηλιακό σου τα συγκεκριμένα κομμάτια εν είναι σκληρά και υγρά. ψάξε σε μαγαζί με υδραυλικά να βρεις την ίδια διάσταση και άλλαξε τα. Συνήθως τα πίανουν με μεταλικά σφικτηράκια όπότε σφίξε τα καλά.¨ελεγξε και την βαλβίδα που συμπληρώνεις τα υγρά αν είναι εντάξη (φύσα την να δεις αν χάνει και βάλε κανάβι όταν την βιδώνεις) και αφού όπως λες δεν χάνει από τους συλλέκτες μάλλον δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο STIBEL THERM αν είναι αυτός που λές με τις συνδέσεις πάνω δεν έχει σωλήνα πλαστική στην σύνδεση του boiler με τους συλλέκτες αλλά λάστιχο αέρος που βρίσκεις συνήθως στα κομπρεσέρ αέρος. Αυτό έχει ενίσχυση με νήματα και όταν είναι καινούργιο είναι μαλακό και ευλίγιστο. Έχει περιορισμένη διάρκεια ζωής όμως αφού σκληραίνει από την έκθεση του στον ήλιο , γινετε άκαμπτο και μετά από μερικά χρόνια κάνει ρωγμές και σπάει με αποτέλεσμα να έχει διαρροές που πολλές φορές δεν είναι εύκολο να αντιληφθής. Δες στον ηλιακό σου τα συγκεκριμένα κομμάτια εν είναι σκληρά και υγρά. ψάξε σε μαγαζί με υδραυλικά να βρεις την ίδια διάσταση και άλλαξε τα. Συνήθως τα πίανουν με μεταλικά σφικτηράκια όπότε σφίξε τα καλά.¨ελεγξε και την βαλβίδα που συμπληρώνεις τα υγρά αν είναι εντάξη (φύσα την να δεις αν χάνει και βάλε κανάβι όταν την βιδώνεις) και αφού όπως λες δεν χάνει από τους συλλέκτες μάλλον δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα.

 

Είναι από τα άμεσα σχέδιά μου αυτό...να αλλάξω ότι λάστιχο, βάνα, βαλβίδα, σφιγκτήρας υπάρχει πάνω στον ηλιακό μπας και βρω τι φταίει...

Πάντως τα λάστιχα που αναφέρεις είναι μεν σκληρά από τον ήλιο αλλά όχι υγρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά ψάχνομαι εδώ και πολύ καιρο για ηλιακό (τον δευτερο στο κτήριο οπου ο παλιος ειναι 20ετιας SIEMENS 170l)

Επειδή εχω διαβάσει τα παντα εδω μεσα σχεδον 2 φορές αλλα δεν εχω δει πουθενα να αναφερουν για τους λεγόμενους compact εχει κανεις υποψην τιπαιζει?

Εμενα παντως μου εχουν κολληση στο μυαλο και τρωγομαι για την αγορα τους!

Για ριξτε μια ματια εδώ http://www.iliofar.com/products/item/%CE%B9nox.html

και εδώ http://www.a-s-t.gr/compact110.html

παντως απο πιστοποιησεις Δημοκριτο κλπ ειναι οκ.

http://www.advancedclima.gr/displayITM2.asp?ITMID=1712&LANG=GR

να τιμουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dachtus

Αν μέχρι τώρα δεν έλισσες το πρόβλημα σου αγνοείσαι τους μαστόρους που ήρθαν και

Έφυγαν τρέχοντας ξέχνα ότι έκανες μέχρι τώρα, και κάνε της παρακάτω ενέργειες με την σειρά

Που σου της γράφο.

Γιατί ο ηλιακός σου είναι σχετικά καινούργιος.

(1) πρέπει να εντοπίσουμε την διαρροή αν υπάρχει στο κύκλωμα.

(2) Θα ξε συνδέσεις την παροχή από τον ηλιακό (κρύο) και θα την συνδέσεις στο ένα σωληνάκι που συμπληρώνεις το υγρό, το άλλο να είναι ταπωμένο.

(3) Ανοίγουμε την παροχή για να δημιουργηθεί κάποια πίεση στο κύκλωμα σε 2 λεπτά θα σου δήξη που υπάρχει διαρροή.

99% είναι στα κολάρα η συλλέκτες αν και σάντουιτς (λαμαρίνα) κρατάνε ακόμα.

Όσον αφορά την απόδοση θα βγάλεις και τα 4 κολάρα θα Πάρις πάλη την σωλήνα της παροχής και θα την κράτησης σε ένα από τα σωληνάκια τον συλλεκτών, και λέω θα κράτησης διότι δεν μπορείς να βιδώσεις, σπείρωμα ¾.. θα άνοιξης το νερό και θα δις τη θα βγάλει από μέσα από το διπλανό σωληνάκι.

Αυτό θα το επαναλάβεις σε όλα τα σωληνάκια μέχρι να βγάζει καθαρό νερό.

Εφόσον τελειώσεις με αυτές της ενέργειες, θα συνδέσεις πάλη τα κολάρα,

Θα συμπληρώσεις 2 λίτρα αντιψυκτικό -50C και τι υπόλοιπο νερό .

Άντε καλά μπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dachtus

Αν μέχρι τώρα δεν έλισσες το πρόβλημα σου αγνοείσαι τους μαστόρους που ήρθαν και

Έφυγαν τρέχοντας ξέχνα ότι έκανες μέχρι τώρα, και κάνε της παρακάτω ενέργειες με την σειρά

Που σου της γράφο.

Γιατί ο ηλιακός σου είναι σχετικά καινούργιος.

(1) πρέπει να εντοπίσουμε την διαρροή αν υπάρχει στο κύκλωμα.

(2) Θα ξε συνδέσεις την παροχή από τον ηλιακό (κρύο) και θα την συνδέσεις στο ένα σωληνάκι που συμπληρώνεις το υγρό, το άλλο να είναι ταπωμένο.

(3) Ανοίγουμε την παροχή για να δημιουργηθεί κάποια πίεση στο κύκλωμα σε 2 λεπτά θα σου δήξη που υπάρχει διαρροή.

99% είναι στα κολάρα η συλλέκτες αν και σάντουιτς (λαμαρίνα) κρατάνε ακόμα.

Όσον αφορά την απόδοση θα βγάλεις και τα 4 κολάρα θα Πάρις πάλη την σωλήνα της παροχής και θα την κράτησης σε ένα από τα σωληνάκια τον συλλεκτών, και λέω θα κράτησης διότι δεν μπορείς να βιδώσεις, σπείρωμα ¾.. θα άνοιξης το νερό και θα δις τη θα βγάλει από μέσα από το διπλανό σωληνάκι.

Αυτό θα το επαναλάβεις σε όλα τα σωληνάκια μέχρι να βγάζει καθαρό νερό.

Εφόσον τελειώσεις με αυτές της ενέργειες, θα συνδέσεις πάλη τα κολάρα,

Θα συμπληρώσεις 2 λίτρα αντιψυκτικό -50C και τι υπόλοιπο νερό .

Άντε καλά μπάνια.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου!

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι εάν και κατά πόσο, βάζοντας νερό της βρύσης για να τσεκάρω όλα αυτά που μου προτείνεις, θα προκαλέσω φθορά με τα άλατα που θα συσσωρευθούν μέσα στο σάντουιτς και το μπόιλερ...

Γιατί από ότι κατάλαβα, μου προτείνεις να γεμίσω με τρεχούμενο νερό από την παροχή το μπόιλερ και τους συλλέκτες για να δω από που και εάν, υπάρχει διαρροή, έτσι δεν είναι;

Το νερό της βρύσης πώς θα το απομακρύνω μετά από τους συλλέκτες για να βάλω απιονισμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dachtus

 

Μετά από τον έλεγχο για τυχόν διαρροή, θα αφαίρεσης τα λάστιχα που συνδέει καζάνι με συλλέκτες.

Θα καθαρίσεις τους συλλέκτες με την παροχή του νερού βάζοντας στο κάθε σωληνάκι τον συλλεκτών, κάνοντας αυτό θα ξεχειλίζει από το άλλο μέχρι να βγάλει καθαρό νερό.

Όσον αφορά το απιονισμένο ηρέμισε, δεν βάζει κανένας και δεν υπάρχει λόγος.

Το νερό που θα μήνη στους συλλέκτες θα το αφήσεις όπως έχι.

Και αυτό για τη αν Βάλης το αντιψυκτικό πρώτα θα καθίσει κάτω στους συλλέκτες και ο ηλιακός δεν θα πάρει ποτέ μπροστά.

Τώρα καλά θα ήταν να έβαζες προπυλενογλικόλη διότι τα αντιψυκτικά έχουν σαν βάση την εθελενογλικόλη άκρος τοξική.

Δυστυχώς ώμος πολύ κατασκευαστές βάζουν εθελενογλικόλη διότι είναι πιο φθηνή

Και πιο ελαφριά, και δουλεύει πιο εύκολα το κύκλωμα.

Απίθανη βέβαια περίπτωση να περάσει στο καταναλώσιμο αλά αυτή που ελέγχονται από κάποιους φορείς δεν το ρισκάρουν.

Για οτιδήποτε άλλο γράψε μου, γράψε μου ακόμα να μου Πης τη έκανες.

φιλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Θέλω να βάλω ηλιακό θερμοσίφωνα 3πλής ενέργειας, τα προβλήματα – ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Ποιος τύπος είναι ο καλύτερος? Glass – inox – χαλκού – τιτανίου??? Μου λένε ότι οι του χαλκού δεν παθαίνουν ηλεκτρόλυση, αλλά πιάνουν μούχλα και στα inox – τιτανίου θέλουν συντήρηση πιο συχνά και υπάρχει θέμα με τις ενώσεις τους.

2) Να τον βάλω σε κεραμοσκεπή ή σε ένα ταρατσάκι? Σκέπτομαι ότι στην κεραμοσκεπή θα τον βλέπει ο ήλιος όλη την ημέρα, θα υπάρχει δυσκολία πρόσβασης για τα service και θα έχω μεγάλες απώλειες λόγο σωληνώσεων που θα περάσω εξωτερικά, επειδή δεν υπήρχε πρόβλεψη. Από την άλλη αν το βάλω στο ταρατσάκι θα έχει ήλιο μέχρι της 14:00 περίπου (μου είπαν ότι με 2 ώρες καλό ήλιο θα είμαι καλυμμένος) και θα έχω καλή πρόσβαση για ότι και αν συμβεί.

3) Στο σπίτι (μονοκατοικία) έχουμε διπλής ενέργειας boiler αυτό να το αχρηστεύσω ή να το συνδέσω όπως μου είπαν κάποιοι??? Απλά αυτό με την βάνα (εκτός αν υπάρχει και άλλος τρόπος) μου φαίνεται λίγο κουλό, καλό θα ήταν να υπάρχει τρόπος αυτόματος ή να γινόντουσαν σαν συγκοινωνούντα δοχεία. Και καλά τον χειμώνα θα είναι εντελώς off ο ηλιακός, αφού θα δουλεύει το καλοριφέρ???

4) Είχα σκεφτεί να βάλω boiler τριπλής ενέργειας αλλά μου είπαν ότι είναι πιο ακριβό και γενικώς οι αυτοματισμοί που έχει είναι ευαίσθητοι.

 

Παρακαλώ για τα φώτα σας. Ελπίζω να μην σας κούρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Dachtus

 

Μετά από τον έλεγχο για τυχόν διαρροή, θα αφαίρεσης τα λάστιχα που συνδέει καζάνι με συλλέκτες.

Θα καθαρίσεις τους συλλέκτες με την παροχή του νερού βάζοντας στο κάθε σωληνάκι τον συλλεκτών, κάνοντας αυτό θα ξεχειλίζει από το άλλο μέχρι να βγάλει καθαρό νερό.

Όσον αφορά το απιονισμένο ηρέμισε, δεν βάζει κανένας και δεν υπάρχει λόγος.

Το νερό που θα μήνη στους συλλέκτες θα το αφήσεις όπως έχι.

Και αυτό για τη αν Βάλης το αντιψυκτικό πρώτα θα καθίσει κάτω στους συλλέκτες και ο ηλιακός δεν θα πάρει ποτέ μπροστά.

Τώρα καλά θα ήταν να έβαζες προπυλενογλικόλη διότι τα αντιψυκτικά έχουν σαν βάση την εθελενογλικόλη άκρος τοξική.

Δυστυχώς ώμος πολύ κατασκευαστές βάζουν εθελενογλικόλη διότι είναι πιο φθηνή

Και πιο ελαφριά, και δουλεύει πιο εύκολα το κύκλωμα.

Απίθανη βέβαια περίπτωση να περάσει στο καταναλώσιμο αλά αυτή που ελέγχονται από κάποιους φορείς δεν το ρισκάρουν.

Για οτιδήποτε άλλο γράψε μου, γράψε μου ακόμα να μου Πης τη έκανες.

φιλάκια

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την υποστήριξη καθώς και για τις συμβουλές σου...

Μόλις βρω ευκαιρία -καιρού επιτρέποντος, πλέον- θα προχωρήσω στη διαδικασία που μου πρότεινες...

Σαφώς και θα ενημερώσω!

Να είσαι καλά και πάλι!!!

Σε χαιρετώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε sculper

Όλη η τύποι τον ηλιακών είναι καλή , εξαρτάτε πόσα μπορείς να δόσης.

Τα χάλκινα πράγματι μόνο συμπλήρωμα χρειάζονται.

Τα υπόλοιπα χρειάζονται κάθε 2 χρόνια και ράβδο μαγνησίου.

Καζάνι από τιτάνιο δεν υπαρχή πουθενά στον κόσμο , κάποιος κάνη κόπια εισαγωγή από κίνα , και υποστηρίζει ότι είναι από τιτάνιο ,και τα διανέμει σε διάφορους εμπόρους.

Κανένας δεν άνοιξε καζάνι για να το ελέγξει.

Πιθανόν να είναι με κάποια επάλειψη τιτανίου . όπως τα επισμαλτομένα Glass.

Τώρα τη προσμίξεις έχει και τη πρόσφυση δεν ξέρουμε.

Η τοποθέτηση σαφώς θα γίνει στη κεραμοσκεπή , διότι αν καταναλώσεις το νερό στης 2-3 η ώρα μέχρι το απόγευμα να προλάβει να ξανά ζεσταθεί , βέβαια ανάλογα με την εποχή .

Τον ηλιακό τον χρειαζόμαστε περισσότερο τον χειμώνα,

Άρα και το χειμώνα το νερό του ηλιακού πρέπει να τραβάμε όταν είναι ζεστό.

Αφενός να μην επιβαρύνουμε το καλοριφέρ και το πιο σημαντικό δίνουμε περισσότερη ζωή στο Καζάνι του ηλιακού.

Ο ηλιακός να είναι τριπλής ενεργείας, είτε σε περίπτωση που κρατήσεις και το boiler είτε το καταργήσεις.

Σε περίπτωση που το κρατήσεις όταν τρυπήσει δεν θα αγοράσεις καινούργιο, απλά θα συνδέσεις τον ηλιακό με το καλοριφέρ.

Συμβουλή μου μην μπεις στην διαδικασία να Βάλης συλλέκτες επάνω και boiler κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι

έχω ένα 18χρονών ηλιακό, που ποτέ δεν του είχα κάνει συντήρηση, μόλις μία φορά πριν ένα χρόνο. Έχει ζεστό νερό, μικρή ποσότητα, μόνο σε ισχυρή ηλιοφάνεια.

Πρέπει να αγοράσω καινούριο ή να αντικαταστήσω μέρη του? Ένας υδραυλικός γνωρίζει τι να κάνει ή πρέπει να φωνάξω κάποιον ειδικό σε ηλιακούς?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας. οπως θα καταλαβετε ειμαι εντελως ασχετος με ηλιακους.. περιμενωντας το κρυο ειπα να βαλω αντιπυκτικο για να ειναι οκ. στο μποιλερ απο πανω ειχε 2 στομια και μαλλον το εριξα στην βαλβιδα εξαερωσης..ο πατερας μου ειπε οτι μαλλον εκανα π%$#&$ρια...τελικα τι ισχυει?? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι

έχω ένα 18χρονών ηλιακό, που ποτέ δεν του είχα κάνει συντήρηση, μόλις μία φορά πριν ένα χρόνο. Έχει ζεστό νερό, μικρή ποσότητα, μόνο σε ισχυρή ηλιοφάνεια.

Πρέπει να αγοράσω καινούριο ή να αντικαταστήσω μέρη του? Ένας υδραυλικός γνωρίζει τι να κάνει ή πρέπει να φωνάξω κάποιον ειδικό σε ηλιακούς?

 

ευχαριστώ

 

 

Κανονικά φίλε πρέπει να το κάνεις συντήρηση τουλαχιστον μια φορά τα 2 χρόνια. Πρέπει να βάζεις αντιψυκτικό. Δώσε μερικά στοιχεία τί είδους ηλιακό έχεις. Μπορεί να μην είναι τόσο σημαντικό το πρόβλημα σου. Επίσης, αν δούμε ότι δεν έχεις σημαντικό πρόβλημα (που μπορεί να το λύσεις εσύ ο ίδιος) τότε δεν θα χρειαστεί να πάρεις και κανέναν τηλέφωνο. Μην πληρώσεις άσκοπα. Αλλά γενικά να παίρνεις τηλέφωνο είτε σε θερμουδραυλικό είτε στην εταιρεία που το αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...