Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι όντως αυτό το by πάντα προβληματίζει, αλλά θα το ψάξω σίγουρα... ενδιαφέροντα τα παραδείγματα που λες, μου αρέσουν.. γι'αυτό έχω τηλεόραση Πανασόνικ!!! (που κατόπιν τρίμηνης έρευνας αγόρασα θεωρώντας την αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν και σε συνάρτηση value for money -και δεν ήταν φθηνή...) ούτε Σονυ ούτε Σάμσουνγκ ούτε LG.... :rolleyes: άρα πρέπει να βρω την αντιστοιχία στους θερμοσίφωνες.. χα χα χα... έλα όμως που ο χρόνος πιέζει γιατί no hot water στο σπίτι!!!

 

 

οι ελληνικες εταιριες που κατασευαζουν ηλιακους θερμοσιφωνες ειναι εδω: www.ebhe.gr ολες οι αλλες ειτε κανουν εισαγωγη ειτε προμηθευονται απο τις εταιριες αυτες με δικο τους ονομα.

για τα 120 λιτρα διπλης ενεργειας που θελεις μια καλη τιμη ειναι 700-750.

τωρα για μαρκες οπως δούναβης, βολγας, πηνειος και αλλα ποταμια αφησε τα στην ακρη! ειναι κατι σαν τα παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και γιατί να μην είναι όμως;

θα ήθελες να ασφαλίσει αυτοκίνητο σε μια εταιρία που δεν είναι μέλος του συλλόγου; ή να σου κάνει φυσικοθεραπεία κάποιος που επίσης δεν είναι στο σύλλογο; (δεν συζητάω καν για εγχείρηση γιατί είναι παράνομο).

σαν καταναλωτής προβληματίζομαι όταν σε ένα σύλλογο σχετικό με ένα αντικείμενο κάποιοι είναι και κάποιοι όχι. δεν λέω ότι αυτοί που είναι μέσα είναι καλοί και οι άλλοι κακοί. μπορεί να συμβαίνει και το ακριβώς αντίθετο. πάντως μου είναι δύσκολο να δεχθώ ότι και στους δύο χώρους (μέσα και έξω) είναι και αξιόλογοι και μη. οι καλοί που θα ήταν μέσα θα έβγαιναν (αν εντόπιζαν λαμογιές) ή οι καλοί που είναι όξω θα έμπαιναν αν έβλεπαν κάτι καλό. γιατί δύο εταιρίες με κοινό αντίκείμενο (ηλιακούς θερμοσίφωνες) και κοινούς στόχους (πώληση) έχουν διαφορετική θέση ως προς κάποιο συλλογικό όργανο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ πολύ!!

 

(Η Πανασόνικ έκανε λίγο πάνω από 1000 όταν πρωτοβγήκε αλλά όντως την πήρα όταν έπεσε λίγο... :mrgreen:

οκ τότε. δεν χρειάζεται να ψάξεις παραπάνω απ' ότι για την tv. έχεις ένα τρίμηνο μπροστά σου να ψάξεις για ηλιακό:)

καλή επιτυχία και επιλογή εύχομαι. και καλή υπομονή σε γείτονες και συναδέλφους, αν σου πάρει τόσο καιρό να καταλήξεις. τι μυρίζει τι μυρίζει!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες καλέ μου άνθρωπε... :lol: εδώ σε μια βδομάδα θα χει λήξει το θέμα θα βάλω το τούρμπο...

 

και θα πρότεινα (αν κάποιος μπορεί να το κάνει βέβαια γιατί καταλαβαίνω σε ένα φόρουμ ποικίλης ύλης που όλοι βοηθάνε εκ του περισσεύματος της καρδίας δεν είναι εύκολο) ένα τύπου λεξικό όρων στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος, θα ήταν πολύ χρήσιμο για μας τους άσχετους που δεν κατέχουμε τι είναι το ένα και τι κάνει το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ΕΒΗΕ αναφέρθηκα παλιότερα, και είναι πολλές εταιρίες μεγάλες και ΣΟΒΑΡΕΣ

Που δεν είναι μέλη, και γιατί άλλωστε να είναι.

 

 

μπορεις να μου πεις καποιες απο τις μεγαλες και ΣΟΒΑΡΕΣ εταιριες που γνωριζεις? που δεν ειναι στην εβηε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SKY LAND μήπως θέλετε και άλλα?

Δηλαδή μόνο τόσους λίγους κατασκευαστές έχει η Ελλάδα

Από τα μέλη του ΕΒΗΕ ξέρεται πόση δεν κάνουν κατασκευή?

Ξέρεται ακόμα πόσα από τα μέλη έχουν μια τρύπα ?

Και φέρονται σαν κατασκευαστές .

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη λες οτι η sky-land ειναι μεγαλη και σοβαρη εταιρια? θα σου ελεγα να το ψαξεις ξανα. στην εβηε ανηκουν εταιριες οι οποιες κατασκευαζουν ειτε ολοκληρο ηλιακο ειτε μποιλερ και προμηθευονται συλλεκτες ειτε συλλεκτες και προμηθευονται μποιλερ. εχουν παντως ενα εργοστασιο και οχι ΑΠΟΘΗΚΕΣ. ειχε γινει και θεμα αυτο που λεω στην εβηε. προσεξε, οι κατασκευαστες δεν ειναι πολλοι (δεν ξερω ποσους θα ηθελες να εχει η ελλαδα), αυτοι που ειναι πολλοι ειναι εμποροι-προμηθευτες που απλα βαζουν την δικη τους φιρμα σε ηλιακο που κατασκευαζουν αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου. επειδη μου αρεσει να ασχολουμε με διαφορες πηγες ενεργειας πιστευω πως ξερω αρκετα πραγματα πανω στην ηλιακη ενεργεια. θα σου ελεγα να αποφυγεις αυτη την μαρκα ηλιακου. σε ποια πολη μενεις?

 

Πάτρα.

 

Ευχαριστώ haris_216 για τα σχόλια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο haris_216 εχει κανει μια καλη καταγραφη. μεγαλη πολη ειναι η πατρα σιγουρα θα εχει και αρκετα καταστηματα με διαφορες μαρκες. θα σου ελεγα να μπεις εδω: www.ebhe.gr οπως αναφερω και πιο πανω. δες τις εταιριες, κρατα μαρκες και κανε την ερευνα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο haris_216 εχει κανει μια καλη καταγραφη. μεγαλη πολη ειναι η πατρα σιγουρα θα εχει και αρκετα καταστηματα με διαφορες μαρκες. θα σου ελεγα να μπεις εδω: www.ebhe.gr οπως αναφερω και πιο πανω. δες τις εταιριες, κρατα μαρκες και κανε την ερευνα σου.

 

Το έψαξα, οι γνωστοί μεγάλοι χρεώνουν όσο θέλουν για μια επιπλέον βάση, οι δε τοπικοί κατασκευαστές δεν έχουν καν ιστοσελίδα...

Ήλθαν δύο στο σπίτι, δεν είχαν καν ένα χαρτί με προδιαγραφές... τι πουλάνε δηλαδή ...

Οι AST μου φάνηκαν επαναστατικοί B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δέστε τη εξαγωγές έχει ο Skyland και τη έχουν η άλλες εταιρίες

Μήπως η willco κατασκευάζει

 

 

δεν χρειαζεται να δω κατι αλλα και να ηθελα απο που να τα δω? απο τον ιστοτοπο τους? ξερω καποια πραγματα κι αυτα λεω. αν εσυ πιστευεις οτι η συγκεκριμενη εταιρια ειναι αξιοπιστη παρε ενα τετοιο ηλιακο στο σπιτι σου.

η wilco ειναι στην εβηε

 

Το έψαξα, οι γνωστοί μεγάλοι χρεώνουν όσο θέλουν για μια επιπλέον βάση, οι δε τοπικοί κατασκευαστές δεν έχουν καν ιστοσελίδα...

Ήλθαν δύο στο σπίτι, δεν είχαν καν ένα χαρτί με προδιαγραφές... τι πουλάνε δηλαδή ...

Οι AST μου φάνηκαν επαναστατικοί B)

 

δεν υπαρχουν τοπικοι κατασκευαστες μην μπερδευεσαι. γνωριζεις σιγουρα πως οτι πληρωνεις περνεις. αυτο ειναι νομος. τα μαγαζια πουλανε οσο θελουν. μπορει να βρεις τον ιδιο ηλιακο σε αλλο καταστημα με πιο χαμηλη τιμη. θα σου ελεγα να το ψαξεις περισσοτερο.

σου ειπα την γνωμη μου για την AST. το φαινεται με το ειναι απεχει πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τους περισσότερους κατασκευαστές τους ξέρω από το ξεκίνημα τους και έχω με τους περισσότερους πολύ καλές σχέσης γι αυτό επιμένω.

Ο wilco δεν κατασκευάζει ηλιακά και ώμος είναι στον ΕΒΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...