Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Είμαι σε φάση έρευνας αγοράς στην επαρχία.

Βλέπω με προσοχή αυτόν εδώ: www.a-s-t.gr

Υποστηρίζει ότι ενσωματώνει πολλές καινοτομίες

http://www.a-s-t.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=62&lang=el

 

Βρήκα σε παλαιότερες καταχωρήσεις κάποια επιφυλακτικά σχόλια, αλλά τίποτα άλλο.

Έχει κάποιος άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους.

Πρώτη φορά γράφω εδώ αν και έχω διαβάσει το θέμα αρκετά εδώ και καιρό. Μπορώ να πω μιας και τελείως άσχετη μπερδεύτηκα περισσότερο.

Τώρα όμως που εξ ανάγκης τρύπησε ο παλιός ηλεκτρικό θερμοσίφωνας και θα αναγκαστώ να βάλω ηλιακό άμεσα, θ αήθελα να σας ρωτήσω αν έχει κανείς ακουστά ηλιακούς ΓΕΛΚΟ γιατί τυχαίνει κάποιος γνωστός να μου τους πρότεινε, καθώς και την εταιρεία ΔΟΥΝΑΒΗΣ -από όπου αγόρασαν στο πατρικό μου πριν 25-30 χρόνια και ακόμα δουλεύει ρολόι -και φυσικά ο μπαμπάς προσκυνά....

 

του Μαλτέζου είναι όντως φαρμακείο, εγώ χρειάζομαι ένα 120άρι και αν είναι δυνατόν επιγραμματικά θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος ξεμπερδεμένος να μου πει τι πρέπει να προσέξω.

 

συγγνώμη που ρωτάω πράγματα που έχουν ειπωθεί σε τόσες σελίδες, έχω διαβάσει το μεγαλύτερο μέρος αλλά κάπου το μυαλό μου παρέδωσε. σίγουρα θα είναι διπλής ενεργείας, είναι παλιά πολυκατοικία, είμαι στο 4ο και ο ηλιακός θα μπει στην ταράτσα πάνω από τον 5ο.

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις και μια πρόταση.

Πιες είναι αυτές η εταιρίες που περνάνε διπλό σμάλτο?

Πιο είναι αυτό το καινούργιο υλικό και ποίος το χρησιμοποιεί?

Γιατί μπερδεύεστε με το πια μάρκα να επιλέξετε ? και δεν κάνετε την παρακάτω κατά την γνώμη μου έξυπνη κίνηση.

Ξεχωρίζουμε 3-4 μάρκες που μας ενδιαφέρουν.

Τους παίρνουμε τηλ,

Τους λέμε λιπών ότι έχουμε έναν Ηλιακό δοκό τους .

Τον οποίο αγοράσαμε από έναν υδραυλικό πριν από 4,5 χρόνια.

Προσοχή τον αγοράσαμε από υδραυλικό όχι από αυτούς απευθείας.

Έχετε και την εγγύηση.

Τώρα τρύπησε το καζάνι σέρβις δεν έγινε ποτέ , τη κάνουμε?

Όποιος λιπών σας καλύψει πιο ανώδυνα αυτόν θα διαλέξετε.

Και ας είναι η πιο άγνωστη μάρκα.

Αυτά έκανε ο Δούναβης και έκλεισε εδώ και αρκετά χρόνια

4Τμ σε 160 λ και επιλεκτικό σε λίγα χρόνια θα ψάχνει για καζάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθώς και την εταιρεία ΔΟΥΝΑΒΗΣ -από όπου αγόρασαν στο πατρικό μου πριν 25-30 χρόνια και ακόμα δουλεύει ρολόι -και φυσικά ο μπαμπάς προσκυνά....

καλημέρα

ίσως να δυσαρεστήσω τον μπαμπά σου αλλά, απ' όσο ξέρω, ο δούναβης έχει κλείσει εδώ και καιρό

 

του ....... είναι όντως φαρμακείο,

καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι ο λόγος που έβαλα τελείες αντί για όνομα δεν έχει σαν σκοπό να κρύψει το όνομα (μαλτέζος έγραφε και μπορεί κανείς να το δει και παραπάνω). απλά θέλω να τονίσω σαν καταναλωτής τη γνώμη μου ότι δεν έχει σημασία ποιος είναι ή πόσο έχει. για τον κάθε ένα από εμάς σημασία έχει τι παίρνω με αυτά τα χρήματα και αν αξίζουν για αυτό που παίρνω.

π.χ. η Χ μάρκα σπαγέτι έχει 0,50 ευρώ. η Ψ έχει 1,5 ευρώ. αν η διαφορά τους βρίσκεται στην φίρμα και στην γκλαμουριά (είναι ιταλικά και τα φτιάχνουν κάτι καλόγεροι σε ένα ορεινό ιταλικό μοναστήρι) τότε σίγουρα είναι πεταμένα λεφτά. τουλάχιστον για τους περισσότερους από εμάς στην παρούσα φάση. αν όμως η διαφορά τους βρίσκεται στο ότι δεν λασπώνουν και είναι τόσο νόστιμα που τα παιδιά μου θα τα φάνε και δεν θα τα τρώει ο σκύλος, ε τότε νομίζω ότι ίσως αξίζει.

εν ολίγοις. ψάξτε. τιμή αλλά και τι σημαίνει η τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά επειδή ρώτησα στη συγκεκριμένη εταιρεια και επειδή αυτό που με ενδιαφέρει φτάνει τα 1300 ευρώ με τοποθέτηση κλπ είναι λίγο βαρύ για μενα, δεν έχω δυνατότητα να ξεπεράσω τα 1000.

 

σχετικά με το Δούναβη έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά μετά βρήκα στο Ιντερνετ αυτό: http://www.vres.gr/company.php?company_id=715204 και διάφορα άλλα παρόμοια και εννοείται θα πάρω τηλέφωνο να δω αν ισχύει, είπα μήπως κανείς γνωρίζει κάτι...

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4Τμ σε 160 λ και επιλεκτικό σε λίγα χρόνια θα ψάχνει για καζάνι.

μάλλον μου ακούγεται σωστό

εν ελλάδι έχουμε μια έμφυτη τάση για πατέντες και βελτιώσεις. πήραμε ένα αυτοκίνητο που βγάζει 60 άλογα; για να δούμε πως θα το κάνουμε να βγάζει 160!!! βέβαια δεν σκεφτόμαστε και άλλες παραμέτρους. δηλαδή:

τα φρένα του είναι σχεδιασμένα να το σταματούν με 160 άλογα;

η ανάρτηση;

ακόμα και το βάρος του είναι τέτοιο που να το κρατάει στο δρόμο με τόση ιπποδύναμη;

στο θέμα μας τώρα. σίγουρα ένας 160άρης με 4 τετραγωνικά επιλεκτικού συλλέκτη θα ήταν γ....τος. τον χειμώνα. θα σκότωνε. γενάρη μήνα ίσως να ξεφλούδιζε το δέρμα σου από το καυτό νερό.

όταν όμως τον χειμώνα σου δίνει καλοκαιρινή απόδοση, μπορεί κανείς να φανταστεί τι θα κάνει το καλοκαίρι; θα σκοτώνει και πάλι. αλλά δυστυχώς τον...εαυτό του. μεγάλες καταπονήσεις. εκτός πια αν κάποιος είναι διατεθειμένος να προσθαφαιρεί συλλέκτες ανά εποχή. ε, τότε πάω πάσο. 4-5 τετραγωνικά το χειμώνα, 3-4 την άνοιξη και το φθινόπωρο και 2-3 το καλοκαίρι

 

ναι δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά επειδή ρώτησα στη συγκεκριμένη εταιρεια και επειδή αυτό που με ενδιαφέρει φτάνει τα 1300 ευρώ με τοποθέτηση κλπ είναι λίγο βαρύ για μενα, δεν έχω δυνατότητα να ξεπεράσω τα 1000.

 

σχετικά με το Δούναβη έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά μετά βρήκα στο Ιντερνετ αυτό: http://www.vres.gr/company.php?company_id=715204'>http://www.vres.gr/company.php?company_id=715204 και διάφορα άλλα παρόμοια και εννοείται θα πάρω τηλέφωνο να δω αν ισχύει, είπα μήπως κανείς γνωρίζει κάτι...

 

ευχαριστώ

γενικά μιλώντας και χωρίς να θέλω να υπεραμυνθώ της συγκεκριμένης εταιρίας, υπάρχει ένα απόφθεγμα από τους παλιούς που έλεγε "το ακριβό δεν είναι πάντα καλό. το καλό όμως είναι συνήθως ακριβό". υπάρχουν και άλλα με κρέατα και σκυλιά!! αλλά δεν είναι σκοπός να τα παραθέσουμε όλα τώρα.

προσωπικά έχω μια πετριά από μικρός (από τον πατέρα μου) κυρίως σε εργαλεία, μια που είμαι λίγο μαστροχαλαστής, να παίρνω το καλύτερο (δυστυχώς πολλές φορές σημαίνει και το ακριβότερο) που μπορώ.

στην περίπτωση που το ψυγείο σου είναι firstline και η τηλεόραση σου bluesky (δεν έχω τίποτα με τις παραπάνω μάρκες καθώς δεν είχα ποτέ, αλλά απλά το αναφέρω σαν οικονομικά προϊόντα) τότε θα έλεγα να προχωρήσεις απορρίπτοντας τα ακριβά. αν όμως στην τηλεόραση κοίταξες sony samsung lg κλπ τι στιγμή που υπήρχαν οικονομικότερες λύσεις (bosch, pitsos κλπ για ψυγείο) τότε δε νομίζεις ότι αξίζει να το κοιτάξεις και στον ηλιακό. τι στιγμή μάλιστα που από τον ηλιακό περιμένεις να πάρεις χρήματα πίσω (μείωση λογαριασμού ΔΕΗ).

και τελικά απέρριψε τον ακριβό ηλιακό (ή ότι άλλο ακριβό μπορεί να κοιτάξεις σε όλους τους τομείς) γιατί απλά δεν αξίζει τα λεφτά του για αυτό που προσφέρει και όχι για το αν υπήρχαν άλλα φθηνότερα (ΠΑΝΤΑ υπάρχουν)

 

σχετικά με το Δούναβη έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά μετά βρήκα στο Ιντερνετ αυτό: http://www.vres.gr/company.php?company_id=715204 και διάφορα άλλα παρόμοια και εννοείται θα πάρω τηλέφωνο να δω αν ισχύει, είπα μήπως κανείς γνωρίζει κάτι...

πρόσεξέ το λίγο. δεν ξέρω κάτι για τον Δούναβη. απλά επειδή αρκετά συχνά πηγαίνω (από πιτσιρικάς) σε εκθέσεις σπιτιού (εντάξει και αυτοκινήτου!!!) έβλεπα κάποιες γνωστές εταιρίες να "εξαφανίζονται" (να κλείνουν) και μετά από λίγο έβλεπα ξανά το λογότυπό τους με κάποιες αλλαγές. πχ "MITSOStherm by giorgos". Αυτό το "by" (ή όλες αυτές οι αλλαγές) σίγουρα δηλώνουν κάποια αλλαγή στην εταιρία και/ίσως στο προϊόν. τώρα προς το καλύτερο ή στο χειρότερο απομένει σε εμάς να το βρούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είμαι σε φάση έρευνας αγοράς στην επαρχία.

Βλέπω με προσοχή αυτόν εδώ: www.a-s-t.gr

Υποστηρίζει ότι ενσωματώνει πολλές καινοτομίες

http://www.a-s-t.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=62&lang=el

 

Βρήκα σε παλαιότερες καταχωρήσεις κάποια επιφυλακτικά σχόλια, αλλά τίποτα άλλο.

Έχει κάποιος άποψη;

 

υπάρχει κάποιο σχόλιο για αυτούς τους ηλιακούς? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή επιμένεις (και μια και δεν κάνω κάτι άλλο αυτή τη στιγμή) μπήκα στο site (δεν τους γνωρίζω από πρώτο χέρι) και θα σου πω αυτά που βλέπω, σαν απλός παρατηρητής (που πιάνει και κάνα κατσαβίδι στο σπίτι καμιά φορά)

τελείως διαφορετική σχεδίαση: μπορεί να είναι μπροστά από τον καιρό του. γιατί όμως δεν τον ακολούθησε(ή έστω αντέγραψε κανείς;;;)

τελείως διαφορετική σχεδίαση 2: αφού νόμοι της φυσικής υπαγορεύουν την τοποθέτηση του καζανιού πάνω από τους συλλέκτες (δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς που δεν θέλει να κρύψει το καζάνι κάτω από τους συλλέκτες) πως αυτός του παρέκαμψε;

"άθραυστο κρύσταλλο": μέγα ψέμα καθώς δεν υπάρχει στην αγορά (τουλάχιστον όχι σε τιμές που θα μπορούσε μα μπει σε ένα ηλιακό)

Άθραυστο Κρύσταλλο (SECURITY GLASS): φάσκει και αντιφάσκει. άλλο το ένα και άλλο το άλλο. google "securit glass" για περαιτέρω

Υψηλή Αισθητική: εννοείται βασική προτεραιότητα μου όταν ψάχνω για ηλιακό !!! (συγνώμη για το σαρκασμό αλλά μου βγήκε)

Δεν χρειάζεται συμπλήρωση ή αντικατάσταση αντιψυκτικού: δηλαδή δεν το χάνει από πουθενά. δηλαδή ακόμα και το καλοκαίρι όταν είμαστε διακοπές και το νερό μέσα βράζει, δεν εκτονώνει από κάποια βαλβίδα ασφαλείας; και αν δεν εκτονώνει πως δεν σκάει; μήπως δεν έχει αρκετή απόδοση; μήπως έχει και απόδοση και βαλβίδα και εκτόνωση αλλά αυτό το "δεν χρειάζεται συμπλήρωση" εννοούν σε κανονικές συνθήκες; και αν ναι γιατί δεν μου το λένε αλλά με αφήνουν να πιστεύω ότι δεν τον ακουμπάω ποτέ;

προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης (και για να μην νομισθεί ότι είμαι....ειδήμονας) τα σχόλιά μου έχουν να κάνουν με αυτά που απλά είδα στο site. στο σπίτι έχω άλλο ηλιακό (άγνωστο θα έλεγα) και μάλιστα από κει ορμώμενος (μια που άλλα γράφει το καζάνι μου στο μεγάλο αυτοκόλητο και άλλα στο μικρό) πονηρεύομαι και προσπαθώ να "διαβάσω πίσω από τις λέξεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν μπορώ να πω ότι με χαλάει και ο μη διαιρούμενος

με χαλάνε αυτά που θεωρώ λάθος (αν όχι ψέματα) στο διαφημιστικό

και κυρίως αυτή την εποχή, αν και μου αρέσει η πρωτοπορία, προτιμώ να "βαδίσω" εκ του ασφαλούς σε δοκιμασμένες λύσεις και όχι να μάθουν κάποιοι "στου κασίδη το κεφάλι". ειδικά όταν αυτός ο "κασίδης" πρέπει να είμαι εγώ:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όντως αυτό το by πάντα προβληματίζει, αλλά θα το ψάξω σίγουρα... ενδιαφέροντα τα παραδείγματα που λες, μου αρέσουν.. γι'αυτό έχω τηλεόραση Πανασόνικ!!! (που κατόπιν τρίμηνης έρευνας αγόρασα θεωρώντας την αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν και σε συνάρτηση value for money -και δεν ήταν φθηνή...) ούτε Σονυ ούτε Σάμσουνγκ ούτε LG.... :rolleyes: άρα πρέπει να βρω την αντιστοιχία στους θερμοσίφωνες.. χα χα χα... έλα όμως που ο χρόνος πιέζει γιατί no hot water στο σπίτι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τηλεόραση Πανασόνικ!!! (που κατόπιν τρίμηνης έρευνας αγόρασα

και φαντάζομαι ότι η τηλεόραση δεν έκανε και 1000 ευρώ. άσε που το χειρότερο που θα μπορούσες να πάθεις αν δεν σου βγαινε καλή θα ήταν να έβλεπες τους τροϊκανούς σε πιο παλ χρώματα!!!

κάνε τώρα την αντιστοιχία (κόστος/χρόνος) και υπολόγισε τι έρευνα πρέπει να κάνεις για τον ηλιακό!!! γιατί εκεί, αν σου βγει καλός σημαίνει μεγάλη οικονομία στο ρεύμα όλο το χρόνο (το ηλιόλουστο τουλάχιστον μέρος του χρόνου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είμαι σε φάση έρευνας αγοράς στην επαρχία.

Βλέπω με προσοχή αυτόν εδώ: www.a-s-t.gr

Υποστηρίζει ότι ενσωματώνει πολλές καινοτομίες

http://www.a-s-t.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=62&lang=el

 

Βρήκα σε παλαιότερες καταχωρήσεις κάποια επιφυλακτικά σχόλια, αλλά τίποτα άλλο.

Έχει κάποιος άποψη;

 

 

γεια σου. επειδη μου αρεσει να ασχολουμε με διαφορες πηγες ενεργειας πιστευω πως ξερω αρκετα πραγματα πανω στην ηλιακη ενεργεια. θα σου ελεγα να αποφυγεις αυτη την μαρκα ηλιακου. σε ποια πολη μενεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτούς τι γνώμη έχετε; Τους είχα πετύχει τυχαία όταν έψαχνα ηλιακό. Πάντως δεν ήταν φτηνοί.

 

http://www.ikoenergia.gr/

δεν ξέρω αν εγώ κάνω κάτι λάθος αλλά δεν είδα πουθενά στο site κάποια συγκεκριμένα τεχνικά στοιχεία. μόνο φωτογραφίες από εγκαταστάσεις δεν μου αρκούν. έχει κάποιο link που παρέβλεψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...