Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σκεφτόμαστε να βάλουμε ηλιακό θερμοσίφωνα για οικογένεια 3 ατόμων είμαστε στον 2ο όροφο 3όροφης οικοδομής

ο ηλιακός θα μπει σε κεραμίδια,

 

είδα σε κατάστημα προσφορά ή "προσφορά" ηλιακό θερμοσίφωνα της sky land 120ltr στα 690Ε + 150Ε για την εγκατάσταση

τι λέτε αξίζει ;

 

Eπίσης είδα :

Tην EXPRESS SOLAR μου φαίνεται να έχει καλές τιμές κι αυτή

Και την bauer που λέει αποστολή σε όλη την Ελλάδα...

Kαι την a.s.t. που υπάρχει αντιπρόσωπος στην πόλη μου.

 

(επειδή υπάρχει γνωστός που μπορεί να περάσει τον ηλιακό σε καλύτερη τιμή τι προτείνετε ; )

φίλε μου ο ένα σου λέει "Συγκεκριμένα, ο σχεδιασμός και η ποιότητα των υλικών κάθε ηλιακού θερμοσίφωνα Expressolar είναι τέτοια που να προσφέρουν προστασία από υπεριώδεις ακτίνες και υγρασία, ενώ εγγυώνται σταθερή λειτουργία ακόμη και σε θερμοκρασίες πάρα πολύ χαμηλές". παρά τη χρήση της λέξης "συγκεκριμένα" εγώ δεν διαβάζω εδώ τίποτα συγκεκριμένο παρά μόνο γενικότητες και θεωρίες.

ο άλλος στο στέλνει σε όλη την ελλάδα!!! σιγά το δύσκολο. αντί να παραδώσεις σε ένα σπίτι παραδίδεις σε μεταφορική. τι γίνεται όμως αν παρουσιάσει πρόβλημα; ποιος θα ρθει να στο δει; ή θα σου πούνε στείλτο να το τσεκάρουμε; και ποιος θα φεσωθεί το κόστος των νέων μεταφορικών;

ο τρίτος σου λέει αρκετά όμορφα πράγματα αλλά στην σελίδα http://www.sky-land.gr/about.htm φαίνεται να λησμονεί την διεύθυνση του εργοστασίου. έχει μόνο την διεύθυνση των γραφείων και του service. γιατί άραγε;

παιδιά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός για να προβληματισθεί για τα παραπάνω. κοινός νους χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά βάλαμε Ηλιοακμή, boiler 160lt duro smalt, επιλεκτικό συλλέκτη μπλε τιτανίου ενιαίο φύλλο 2.6m2 (τα πραγματικά είναι γύρω στα 2.3), κλειστού συστήματος, διπλής ενέργειας, 950 ευρώ + 200 τα έξοδα εγκατάστασης στην κεραμοσκεπή και τα υλικά δωρεάν. Τελική τιμή 1150 ευρώ.

 

2 βδομάδες το έχουμε τώρα και το νερό είναι ζεματιστό, ποτέ ο ηλεκτρικός δεν έφερε τόσο ζεστό νερό, για να κάνουμε μπάνιο το έχουμε σχεδόν στο τέρμα κρύο! Το φθινόπορο και το χειμώνα βέβαια θα είναι το μεγάλο τεστ.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά, πρόκειται να βάλω ηλιακό και είμαι μεταξύ των "Θερμυκ" και "ηλιοακμή". Για "ηλιοακμή" βρήκα στο φόρουμ κάποιες πληροφορίες για την glass εκδοχή. Δεν βγαίνει σε inox? Έχει κανείς εμπειρία από την inox εκδοχή σε ηλιοακμή? Επίσης δεν είδα κάποια αναφορά για τους "θερμυκ", γνωρίζει κανείς κάτι για τη συγκεκριμένη εταιρεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα ήρθε ο μηχανικός - μηχανολόγος της ΗΛΙΟΑΚΜΗΣ και πήρε δείγμα νερού για να το πάει για ανάλυση.

 

από ότι είπε υπάρχει μια μικρή μυρωδιά αλλά δεν είναι λέει επιλήψιμη σαν πλαστικό ή χλώριο ο οποίος ήπιε κιόλας νερό από τον ηλιακό. θα περιμένω την απάντηση τους και θα ενημερώσω.

 

Ήπιε κιόλας, ε ;

 

Πάρτον να του πεις μετά ότι έχει γίνει λάθος στη σύνδεση του δικτύου και περνάει ακάθαρτο στο δίκτυο του ζεστού :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά η ηλιοακμή όντως δεν βάζει σμάλτο στα καζάνια της?

έχετε παρατηρήσει κι άλλοι αυτήν την περίεργη μυρωδιά που αναφέρει ο φίλος gtse13?

ξέρετε εταιρίες που να βάζουν όντως σμάλτο και σε πάχος εντός του εύρους 150-500 μικρο? γιατί καμία πλην της ηλιοακμής (80-120) δεν αναφέρει πάχος του σμάλτου που με βάζει σε υποψίες ότι θα είναι ακόμα μικρότερα...

κρίμα πάντως γιατί εκεί που με βάση αυτά που διάβασα εδώ, τις προδιαγραφές και τις πιστοποιήσεις euro solarkeymark είχα καταλήξει σε ηλιοακμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά η ηλιοακμή όντως δεν βάζει σμάλτο στα καζάνια της?

έχετε παρατηρήσει κι άλλοι αυτήν την περίεργη μυρωδιά που αναφέρει ο φίλος gtse13?

ξέρετε εταιρίες που να βάζουν όντως σμάλτο και σε πάχος εντός του εύρους 150-500 μικρο? γιατί καμία πλην της ηλιοακμής (80-120) δεν αναφέρει πάχος του σμάλτου που με βάζει σε υποψίες ότι θα είναι ακόμα μικρότερα...

κρίμα πάντως γιατί εκεί που με βάση αυτά που διάβασα εδώ, τις προδιαγραφές και τις πιστοποιήσεις euro solarkeymark είχα καταλήξει σε ηλιοακμή..

Πάντως στο σάιτ τους ισχυρίζονται ότι:

 

http://www.helioakmi.com/el/products/thermosyphon-solar-water-heaters.html

 

5. ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥ ΔΟΧΕΙΟΥ ΣΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΝΕΡΑ

Ηλιακοί θερμοσίφωνες GLASS - Η εσωτερική προστασία του δοχείου επιτυγχάνεται με DURO SMALT ELASTIC. Αυτή η πρωτοποριακή μέθοδος προστασίας θεωρείται η πιο ενδεδειγμένη για τις αντοχές της σε πολύ σκληρά νερά και οι ελαστικές της ιδιότητες, της επιτρέπουν να ακολουθεί τις συστολές-διαστολές της δεξαμενής αποφεύγοντας έτσι τον κίνδυνο ρωγμών που δημιουργούνται στις περισσότερες δεξαμενές με διαφορετική προστασία επισμάλτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας παιδιά, να πούμε καλό χειμώνα?

Πως περάσαμε στης διακοπές?

Ελπίζω καλά.

Δεν πιστεύω να ξεραθήκανε τα λουλούδια στο μπαλκόνι?

Και του χρόνου υγεία να έχουμε να ξανά πάμε διακοπές.

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΗΛΙΟΑΚΜΗ χρησιμοποιεί σμάλτο απλα ψαχνω να βρω να κάνω και εγω αναλυση νερου να ειμαι σιγουρος εάν ξέρει κανεις κοντα στο κεντρο της αθηνας ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε φίλε μου το καπάκι της αντίστασης και θα δεις το μέσα καπάκι του καζανιού

Ότι είναι πράσινο πάρε ένα κατσαβίδι και ξύσε λίγο το πράσινο χρώμα θα δεις ότι κάτω από το πράσινο είναι γαλβάνιζε.

Αν ήταν εμαγιέ θα ήταν κατάμαυρο από το φούρνο.

 

 

 

έκανε κανείς το τεστ που περιγράφει ο D.PAT παραπάνω?

 

gtse13 είχαμε καμιά εξέλιξη με το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΗΛΙΟΑΚΜΗ χρησιμοποιεί σμάλτο απλα ψαχνω να βρω να κάνω και εγω αναλυση νερου να ειμαι σιγουρος εάν ξέρει κανεις κοντα στο κεντρο της αθηνας ας μου πει.

 

Τσόχα 5 - Αμπελόκηποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδια ,για οικογενεια 4 ατομα τι ηλιακος χρειαζεται σε lt ? κ ποσο ειναι οι τιμες περιπου διοτι ειναι στην ταρατσα 5οροφο . Απο τις καλυτερες μαρκες ποιες ειναι κ υποστηριξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν εταιρίες που το περνούν δύο χέρια σμάλτο. εμένα πάντως είναι πεντακάθαρο το νερό και δεν μυρίζει καθόλου.

 

Η σημερινή τεχνολογία έχει καταργήσει τα δυο χέρια σμάλτο.

Αυτό που εφαρμόζεται είναι η τεχνολογία DIRECT.

Το χρώμα που έχει το μπόιλερ με αυτή την τεχνολογία είναι βαθύ μπλέ προς το μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια ,για οικογενεια 4 ατομα τι ηλιακος χρειαζεται σε lt ? κ ποσο ειναι οι τιμες περιπου διοτι ειναι στην ταρατσα 5οροφο . Απο τις καλυτερες μαρκες ποιες ειναι κ υποστηριξη?

 

 

για 4 ατομα κανουν τα 160 λιτρα. στην δικη σου περιπτωση ομως θα σου προτεινω ενα 200αρι και αυτο με επιλλεκτικο συλλεκτη 4 m2. οι τιμες για εναν τετοιο καλο ηλιακο ειναι απο 1100-1300. υπαρχουν καλες μαρκες. κανε μια ερευνα αγορας πρωτα.

 

Η σημερινή τεχνολογία έχει καταργήσει τα δυο χέρια σμάλτο.

Αυτό που εφαρμόζεται είναι η τεχνολογία DIRECT.

Το χρώμα που έχει το μπόιλερ με αυτή την τεχνολογία είναι βαθύ μπλέ προς το μαύρο.

 

δεν το γνωριζω αυτο που λες και απο ποτε ισχυει αυτη η νεα τεχνολογια οπως επισης κ ποιες εταιριες την χρησιμοποιουν. εγω μενω σε αυτο που ειπα γτ το γνωριζω καλα κ απο οτι ξερω πολυ καλες κ αξιοπιστες εταιριες το περνουν δυο χερια σμαλτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...