Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

;) ;)

 

 

Πολλές φορές πρέπει να παραδεχτούμε ότι θέλουμε να ακούμε η να διαβάζουμε ότι μας βολεύει. σαν καταναλωτές. άκου καμία φορά και τον μπάρμπα Μήτσο κάτι ξέρη παραπάνω παλιά (καραβάνα)

Αν λέμε τα πράγματα με το όνομα τους δεν σημαίνει κατηγώργια το οποίο και δεν κάνω ΠΟΤΕ.

 

Να σου κάνω μια ερώτηση ?

Θα έπρεπε να είναι εξολόκληρου απο σμαλτο? Το σμαλτο δεν είναι επικάλυψη όπως για παράδειγμα στις κουζίνες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να σου κάνω μια ερώτηση ?

Θα έπρεπε να είναι εξολόκληρου απο σμαλτο? Το σμαλτο δεν είναι επικάλυψη όπως για παράδειγμα στις κουζίνες ?

 

 

κανένας δεν ξέρει? πάντως με πήραν από την Ηλιοακμή σήμερα θα έρθουν για αλλαγή στο μπόιλερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένας δεν ξέρει? πάντως με πήραν από την Ηλιοακμή σήμερα θα έρθουν για αλλαγή στο μπόιλερ

gtse,

το βάψιμο είναι εσωτερικά του καζανιού (boiler) και αυτό θα το δεις αν βγάλουνε την αντίσταση.

Οπως λέει ο D.Pat αν το δείς σκουρόχρωμο προς μαύρο (αν θυμάμαι καλά) είναι επισμάλτωση, Αν όμως είναι βαμμένο ηλεκτροστατικά τότε είναι πράσινο η άλλο χρώμα.Αν δεν το φέρουνε κομπλέ και χρησιμοποήσουνε την ίδια αντίσταση θα δείς προσεκτικά και τα δύο καζάνια εσωτερικά.

Σε περίπτωση που το παλιό καζάνι πάνε να το πάρουνε με την αντίσταση, ζήτησέ τους να δείς το εσωτερικό απο περιέργεια και μόνο για να καταλάβεις γιατί μυρίζει. Θεωρώ ότι αρχικά δεν πρέπει να τους πείς κάτι σχετικά με το glass η την ηλεκτροστατική βαφή και αν είναι γαλβανιζέ η λαμαρίνα του καζανιού.

Περιμένουμε να μας πείς τι διαπίστωσες γιατί κι εγώ τον ίδιο ηλιακό έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtse,

το βάψιμο είναι εσωτερικά του καζανιού (boiler) και αυτό θα το δεις αν βγάλουνε την αντίσταση.

Οπως λέει ο D.Pat αν το δείς σκουρόχρωμο προς μαύρο (αν θυμάμαι καλά) είναι επισμάλτωση, Αν όμως είναι βαμμένο ηλεκτροστατικά τότε είναι πράσινο η άλλο χρώμα.Αν δεν το φέρουνε κομπλέ και χρησιμοποήσουνε την ίδια αντίσταση θα δείς προσεκτικά και τα δύο καζάνια εσωτερικά.

Σε περίπτωση που το παλιό καζάνι πάνε να το πάρουνε με την αντίσταση, ζήτησέ τους να δείς το εσωτερικό απο περιέργεια και μόνο για να καταλάβεις γιατί μυρίζει. Θεωρώ ότι αρχικά δεν πρέπει να τους πείς κάτι σχετικά με το glass η την ηλεκτροστατική βαφή και αν είναι γαλβανιζέ η λαμαρίνα του καζανιού.

Περιμένουμε να μας πείς τι διαπίστωσες γιατί κι εγώ τον ίδιο ηλιακό έχω.

σε εσένα δεν μυρίζει απολύτως τίποτα? ούτε όταν ήταν καινούριος? καμία απολύτως μυρωδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εσένα δεν μυρίζει απολύτως τίποτα? ούτε όταν ήταν καινούριος? καμία απολύτως μυρωδιά?

gtse13,

καμία μυρωδιά πολύ καλή απόδοση και πριν 10 μέρες έχω σκεπάσει τους συλλέκτες με χαρτόνι και έχω αφήσει μόνο 40 πόντους οριζόντια (απο την κάτω μεριά του ενός). Κάνουμε άνετα 5-6 μπάνια καθημερινώς και έχει ακόμα ζεστό νερό.Πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο δεν καταπονώ το καζάνι.'Έχει κάποια μυρωδιά σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtse13,

καμία μυρωδιά πολύ καλή απόδοση και πριν 10 μέρες έχω σκεπάσει τους συλλέκτες με χαρτόνι και έχω αφήσει μόνο 40 πόντους οριζόντια (απο την κάτω μεριά του ενός). Κάνουμε άνετα 5-6 μπάνια καθημερινώς και έχει ακόμα ζεστό νερό.Πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο δεν καταπονώ το καζάνι.'Έχει κάποια μυρωδιά σήμερα?

τι να σου πω και χτες που αλλάχτηκε μου μύριζε ή πλέον είναι η ιδέα μου

πάντως το νερό βράζει από απόδοση ζεστού νερού δεν εχω θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω και χτες που αλλάχτηκε μου μύριζε ή πλέον είναι η ιδέα μου

πάντως το νερό βράζει από απόδοση ζεστού νερού δεν εχω θέμα

Αυτή η μυρωδιά έχει περάσει στο σωλήνα του ζεστού, οπότε πρέπει να περάσει νερό ώστε, κατά κάποιον τρόπο, να καθαρίσει.Ως προς τον δικό μου μετά από την συννεφιά που είχε χθες και λίγο σήμερα το ζεστό λιγόστεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα ήρθε ο μηχανικός - μηχανολόγος της ΗΛΙΟΑΚΜΗΣ και πήρε δείγμα νερού για να το πάει για ανάλυση.

 

από ότι είπε υπάρχει μια μικρή μυρωδιά αλλά δεν είναι λέει επιλήψιμη σαν πλαστικό ή χλώριο ο οποίος ήπιε κιόλας νερό από τον ηλιακό. θα περιμένω την απάντηση τους και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα ήρθε ο μηχανικός - μηχανολόγος της ΗΛΙΟΑΚΜΗΣ και πήρε δείγμα νερού για να το πάει για ανάλυση.

 

από ότι είπε υπάρχει μια μικρή μυρωδιά αλλά δεν είναι λέει επιλήψιμη σαν πλαστικό ή χλώριο ο οποίος ήπιε κιόλας νερό από τον ηλιακό. θα περιμένω την απάντηση τους και θα ενημερώσω.

Γιατί δεν πήρε δείγμα από τον παλιό και πήρε μόνο από τον καινούργιο? Μου φαίνονται μισές δουλειές...

 

Κανονικά έπρεπε να πάρει και από τους δύο και ιδίως από αυτόν που είχες το πρόβλημα και τον αντικαταστήσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτο τον αντικατέστησαν δυο μέρες πριν αλλά η μυρωδιά συνεχίζει το πρώτο μποιλερ το έχουν αυτοί και από όσο είπαν πρώτη φορά το συναντούν αυτό και ιδίως λένε ότι το νερό απο τον ηλιακο τους πινετε τι να πω θα περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σκεφτόμαστε να βάλουμε ηλιακό θερμοσίφωνα για οικογένεια 3 ατόμων είμαστε στον 2ο όροφο 3όροφης οικοδομής

ο ηλιακός θα μπει σε κεραμίδια,

 

είδα σε κατάστημα προσφορά ή "προσφορά" ηλιακό θερμοσίφωνα της sky land 120ltr στα 690Ε + 150Ε για την εγκατάσταση

τι λέτε αξίζει ;

 

Eπίσης είδα :

Tην EXPRESS SOLAR μου φαίνεται να έχει καλές τιμές κι αυτή

Και την bauer που λέει αποστολή σε όλη την Ελλάδα...

Kαι την a.s.t. που υπάρχει αντιπρόσωπος στην πόλη μου.

 

(επειδή υπάρχει γνωστός που μπορεί να περάσει τον ηλιακό σε καλύτερη τιμή τι προτείνετε ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...