Προς το περιεχόμενο

Ευφυές Τεχνητό Νευρωνικό Δίκτυο


qtgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως εμμεσως λεει και ο παραπανω γνωστης των νευρωνικων δικτυων ,ουσιαστικα δεν λες τιποτα.Ασε που αποδιδεις αγγλικους ορουσ με ελληνικες λεξεις και μας μπερδευεις ακομα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Διαβάστε καλύτερα αυτά που λέω και ταυτόχρονα να βλέπετε των κώδικα...

Το Ε.Τ.Ν.Δ δέν έχει και πολύ σχέση με τα ήδη υπάρχοντα και στο documentation δείνω εμφανή παραδείγματα...

Κουράγιο να το τελιώσω όμως...μόνο τότε θα νοιώσετε την διαφορά...:mrgreen:

 

dop θα ετοιμάσω τα data sets... ;-)

 

EXSARXEIA_CITY δεν υπονοεί κάτι ο dop...αυτή είναι δική σου κουβέντα...

 

Μην κάνουμε τα post ανω κάτω πάλι....

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιε γνωριμε, qtgeo.

 

Πριν συνεχισεις και χωρις να πω τιποτα ακομα εχε στο μυαλο σου οτι καποιοι σε "ξερουμε" on-line καιρο τωρα και εχουμε δει τι postaρεις κατα καιρους σε διαφορα forum . . . Μην αρχισουμε τα quote . . .

 

PS: Just a reminder , φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι έχω δώσει δικαίωμα.....

Τώρα εάν έχετε πρόβλημα μαζί μου επειδή κάπιοι απλά κρύβετε τις γνώσεις και δεν τις μοιράζεται επειδή είστε "κομπλεξικοί..." και εγώ σας χαλάω την πιάτσα αυτό είναι άλλο ευαγγέλιο...

 

Τα πηγαδάκια σας αλλού.

Εδώ είναι χώρος που ο καθένας εκφράζει και δίνει τις γνώσεις του όπως αυτός πρέπει...

 

Αυτοί που δεν γουστάρουν, δημοκρατία έχουμε..., ας μας αφήσουν!

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@EXSARXEIA_CITY: δε λέω αυτό. Λέω απλώς ότι παρόμοιες φράσεις βλέπουμε σε εμπορικά προϊόντα και όχι σε νεότευκτες και ριζοσπαστικές λύσεις.

 

Λέω απλώς ότι θέλω να δω την τομή που έχει γίνει και πόσο καλά αποδίδει. Είμαι αρκετά προσεκτικός σε όσα λέω, μια και όντως μπορεί να έχει κάνει κάτι που πραγματικά αξίζει και θέτει νέα στάνταρτς, όπως και εύκολα να ανακάλυψε τον τροχό από την αρχή.

 

Δεν ξέρω ποιος είναι ο qtgeo ή τι έχει κάνει παλαιότερα και δεν με νοιάζει. Αν έχει κάνει κάτι καλό, θέλω να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι έχω δώσει δικαίωμα.....

Τώρα εάν έχετε πρόβλημα μαζί μου επειδή κάπιοι απλά κρύβετε τις γνώσεις και δεν τις μοιράζεται επειδή είστε "κομπλεξικοί..." και εγώ σας χαλάω την πιάτσα αυτό είναι άλλο ευαγγέλιο...

 

Τα πηγαδάκια σας αλλού.

Εδώ είναι χώρος που ο καθένας εκφράζει και δίνει τις γνώσεις του όπως αυτός πρέπει...

 

Αυτοί που δεν γουστάρουν' date=' δημοκρατία έχουμε..., ας μας αφήσουν!

 

Ευχαριστώ.[/quote']

 

Δεν νομιζω να εξεφρασα οτι εχω προσωπικο προβλημα μαζι σου.

Και εγω εδω ειμαι να δωσω τη δικη μου γνωση/αποψη και οποιος θελει την ακουει.

Οι συζητησεις δεν ειναι πηγαδακια.

 

PS. Oποιος εχει η τη μυγα . . .

o μονος λογος που ποσταρα ειναι οτι παλαιοτερα (οχι πολυ παλια...) ηταν μονο φρου φρου κ αρωματα . . . Ελπιζω να δουμε κ πραξεις και να βγω ψευτης.

 

Over and Out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη τις βλεπεις...

 

2Κ+ γραμμές κώδικα C++ και ένα documentation (κουράγιο έρχετε είπαμε...) που θα σου εξηγήσει τι στο καλό κάνω, πώς το κάνω και γιατί το κάνω!

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαι. Lets stay ontopic.

Gtgeo περιμένουμε να δούμε τη δουλειά σου μόλις είσαι έτοιμος, χωρίς άλλες "παρεμβολές" όμως.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia ,thelo na rotiso kai ego kati. Mporeite na mou peite pou mporo na vro perissoteres plirofories giauti tin texnologia? Oxi gia to sexdiasmo alla gia tin efarmogi auton ton montelon. Perissotero thelo na ta xrisimopiiso gia sigrisi me deterministika montela? An einai asxeto me to topic parakalo na svistei!

Thanks !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές προτάσεις για την υλοποίηση:

 

α) Βάλε ένα makefile

β) Αποφάσισε τι θες: C ή C++. Αν θες το 2ο, είδα πολλές scanf() και printf() - ελπίζω να μην έχει ξεφύγει και malloc()/free(). Καλύτερα να γίνουν cin, cout.

γ) Κάνεις include .cpp αρχεία. Γιατί; Σε πειράζει να είναι ξέχωρα και να αναλαμβάνει μετά ο linker;

δ) Βλέπω πολλές global μεταβλητές και δεν μου αρέσει. Επιπλέον, επανακαθορίζεις τα TRUE/FALSE - αυτά τα έχει η C++

ε) Όταν θες να κάνεις στην C++ include C-stuff, τα λες #include <cstdio> και όχι #include <stdio.h>

στ) Η στοίχηση του κώδικα τον κάνει δυσανάγνωστο.

 

Γενικά η υλοποίηση είναι αρκετά πρόχειρη και της λείπει μια στοιχειώδης οργάνωση. Αν θες να συνεχίσει και να βγει κάτι καλό, πρέπει να διόρθωσεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw tsampa diafhmisi vlepw kai tsampa kosmo na asxoleite... an yphrxe mia stoixeiwdis noimosini pisteyw tha egrafes kalytera pragmata kai kyriws tha prosexes ton tropo poy ekfrazesai...

moy thimizeis ligo ton lasko apo ta paidia tis nyxtas...

anyway... gia ta neyrwnika soy diktya den asxolithika mia poy eida kai alla paidakia na soy lene oti den kaneis kati prototypo.... kai symfwnw kai egw mazi toys , mia poy exw asxolithei ligaki me to SNNS ....

 

ayta kai apo enan atalanto programmatisti... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dop να τα πάρουμε με την σειρά...

 

α) θα γίνει κάποια στιγμή.

 

β) C++ χρησιμοποιώ. Αν γνώριζες λίγο καλή C++ θα ήξερες ότι η cin,cout είναι πολύ πιο αργές λόγο φορμαρίσματος.

malloc()? free? C++ είπαμε...δεν παίζει να μην είδες τις δυναμικές δομές με τελεστές new και delete...

 

γ) Κάντο εσύ αφού νομίζει ότι είναι έτσι απλό και ευχαρίστως να το προσαρμώσω...χειρότερο compilation....μυαλό έχεις, σκέψου το!

 

δ) Χρειάζονται και δέν υπάρχει ούτε μία global που να είναι παρπανήσια...και εδώ εάν θεωρείς ότι το κάνεις καλύτερο...φτιάξτο!

 

ε) Να σου θυμίσω ότι δεν κάνω χρήση των πιο αργών συνρατήσεων cin,cout.

 

στ) "Η στοίχηση του κώδικα τον κάνει δυσανάγνωστο." Μεγάλε έχεισ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Ενώ οι scanf()/printf είναι καλύτερες ε; Επειδή ΔΕΝ ξέρεις τι ξέρω, μην αρπάζεσαι και κοίτα στο http://www.parashift.com/c++-faq-lite/input-output.html (ίσως το πιο γνωστό C++ faq). Αν έχεις έννοιες για την ταχύτητα, γύρνα το σε C.

 

γ) Your project, not mine. Η λογική (και η καλή πρακτική) λέει: δήλωση στο .hpp, υλοποίηση στο .cpp και #include το .hpp. Χιλιάδες χιλιάδων γραμμών κώδικα έτσι είναι γραμμένες. Προσωπικά την τελευταία φορά που έκανα include ένα .c αρχείο ήταν στο 2ο μάθημα της C.

 

δ) Σίγουρα μπορείς να φτιάξεις μια κλάση που να περιγράφει ένα ΤΝΔ και να βάλεις τις global εκεί μέσα.

 

ε) Τι σχέση έχουν τα #include <cstdio> και #include <stdio.h> με τα cin,cout; Απλώς ο πρώτος τρόπος είναι ο σωστός και θεμιτός πλέον με την ISO C++ (ο 2ος είναι obsolete).

 

στ) Όχι δεν έχω, εσύ έχεις υπερβολικά πολλά κενά. Ελπίζω στα 2K+ LOC (lines of code) να μη μετράς και τα κενά.

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ τελευταίας στιγμής: για να μην παρεξηγηθώ από τους C fans (που τυγχάνει να ανήκω στο club τους) το πρώτο σχόλιο να θεωρηθεί ύπο το context ότι το πρόγραμμα είναι C++. Φυσικά και χρησιμοποιώ τις printf()/fprintf() (και ποτέ την scanf()), αλλά πάντα σε καθαρή C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Είναι πιο αργές οι cin,cout και ας είναι safe...εξάλλου δεν κάνουν κάτι τρομερό, ποίος ο λόγος να μην χρησιμοποιήσω τις αντίστοιχες C...

Δέν έχω κάνα τρελό φορμάρισμα!

Δέν πρόκεται να το έγραφα ποτέ σε C ένα τέτοιο project βέβαια.

Αφού όπως λες ξέρεις, με την μία μπορούν να σου έρθουν στο μυαλό 10 καλοί λόγοι που ψηφίζω C++ αντι C.

 

2) Ο κώδικας έχει διακυρήξεις σε .h αρχείο και υλοποίηση σε .cpp...

Αλλά δεν πρόκεται να κάνω αυτό που υπονοείς γιατί μου παράγει παραπανήσιο κώδικα τσάμπα.

Εξάλλου έχει νόημα να κρέμονται όλα απο ένα βασικό αρχείο.

Δέν υπάρχει λάθος σε αυτό και το ξέρεις...είναι όλα θέμα στύλ γραφής κώδικα.

 

3) Δέν με συμφέρει, προτιμώ τις καθολικές μεταβλητές....πάλι θέμα στύλ είναι και όπως σου είπα κάνω οικονομία κώδικα...

 

4) Τα κενά είναι θέμα στύλ γραφής...δικό σου θέμα πάλι η γραφή σου!

 

Το να μου τη λές για υποκειμενικά πράγματα δεν σε κάνει επιστήμονα ξέρεις...

αν θές συνεργάσου σε κάτι επικοδομητικό και βρές μου κάτι που πραγματικά να το έχω ανάγκη.....

Τα λέμε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου την λέω για υποκειμενικά πράματα: σου λέω αυτό που σίγουρα σου έχουν πει στο αντίστοιχο μάθημα στην σχολή σου ή το διάβασες σε κάποιο ΣΟΒΑΡΟ βιβλίο.

 

1) The C++ way είναι οι cin/cout .- Έτσι είναι. Δεν το λέω εγώ, ο Stroustrup το λέει.

 

2) Αυτό που λέω ΔΕΝ παράγει επιπλέον κώδικα. Παράγει ακριβώς τον ίδιο. Και το χρησιμοποιούμε για καλύτερη δόμηση, πιο εύκολη πιθανή δημιουργία βιβλιοθηκών, πιο καλό abstraction και άλλα πολλά. Είναι η συνήθης πρακτική. Ειδάλλως γράψε τα όλα σε ένα αρχείο να τελειώνεις. Δεν είναι στυλ γραφής κώδικα να κατακρεουργείς τα include έτσι.

 

3) Πολλές καθολικές μεταβλητές είναι λάθος σχεδιασμού/υλοποίησης/σκέψης. Ρώτα και άλλους προγραμματιστές. Οικονομία κώδικα να κάνεις εκεί που πρέπει όχι σε αυτά που δεν πρέπει.

 

4) Ναι, ΟΚ, αλλά τα υπερβολικά πολλά κενά ΔΕΝ έχουν νόημα.

 

Όλα όσα σου λέω τα έχεις ανάγκη, μια και δεν τα ξέρεις ή τα αγνοείς. Αν θέλεις να συνεργαστούν περισσότεροι από 1-2 στο project σου και να έχεις εποικοδομητικό έργο, πρέπει να ακολουθείς κάποιες συμβάσεις.

 

Και με την αντιμετώπισή σου απομακρύνεις κόσμο.

 

Τέλος, το αν είμαι επιστήμονας είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και μάλλον είναι off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...