Προς το περιεχόμενο

Ευφυές Τεχνητό Νευρωνικό Δίκτυο


qtgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα δεν βλέπω τον λόγο να κάνω εναλλαγή σε switch...

Όπως είπα ο καθένας διαμορφώνει το στυλ του οπως θέλει.

 

"Πριν μιλήσουμε, βουτάμε τη γλώσσα λίγο στο μυαλό. Δεν συνομιλείς με bots, με ανθρώπους συνομιλείς που και νοημοσύνη έχουν και πιθανώς να μην δέχονται άκριτα το τι ισχυρίζεσαι και προπαντώς τις άδικες προσβολές σου."

 

Ποιούς ανθρώπους? Το 90% εδω μέσα έχει μια στάνταρντ απάντηση για όλα...

Νουμοσύνη η στοίχηση του κώδικα? Χμ...

Άδικες προβολες? Κάποιος να μάθει στα παιδιά αυτά να το βουλώνουν όταν δεν έχουν τι να πούν και όχι να πετάνε αηδίες.

 

dop κάνε ενναλαγή στο project μου σε κάθε τι που νομίζεις και μετά έλα και μιλησέ μου για τον κώδικα...ναι κάποιοι ξέρουν πολύ καλά τι λένε.

ΕΣΥ όμως δυστηχώς τώρα ΟΧΙ.

 

Dionisos θα συνεχίζω να κρίνω με τον ίδιο τρόπο που ατοί με κρίνουν.

Δέν φταίω εγώ που ο μπαμπάκας τους, τους τα είχε όλα και που έχασε εκατομύρια για να μπούν σε μια ηλίθια σχολή για να κάνουν ότι κάνουν και να λένε τον κόσμο χαζό επιδή δεν πάει με τα δικά τους πρότυπα.

Εγώ μόνος ήμουν,είμαι και ξέρω τι σημαίνει ζωή εκεί έξω...

 

Στο θέμα μας!

Προσφέρω δύο νέα απλά μαθηματικάμοντέλα εκμάθησης που δουλεύουν αρκετά καλά, το πρώτο για Binary data και το δεύτερο για Real data.

Επίσης έχω κατασκευάσει νέα μαθηματικά μοντέλα που κάνουν αυτόματα optimize ένα δοθέν Feed Forward Α.Ν.Ν ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του, όπως τις εισόδους-εξόδους, πλήθος Νευρώνων,τι data θα ρέουν, τις συνδέσεις...και τελικά κατασκευάζω ένα νέο που είτε έχει πιο πολλούς είτε πιο λίγους Νευρώνες.

Έτσι πετυχαίνω κάποιες φορές πολύ καλά αποτελέσματα σε περιπτώσεις που χρήστης δέν διαλέξει κατάλληλο πλήθος.

Η δομησή τους στο επίπεδο θυμίζει, μετά τον optimizer, Τρίγωνο - Ανάποδο Τρίγωνο και Ορθογώνιο.

 

Το άν το A.N.N θα είναι First Order ή Second oder δέν έχει να κάνει με πρωσοπική υλοποίηση.

Είδη σχεδιάζω ένα designer όπου ο ερευνητής θα έχει την δυνατότητα να σχεδιάζει αυτός το δικό του Α.Ν.Ν και κατ'επιλογήν να το κάνει optimize ή όχι.

Να σου θυμίσω πως εμένα ο σκοπός μου δεν είναι ένα δοθέν Α.Ν.Ν αλλά να μπορώ να έχω άπειρες επιλογές, καλές και κακές και να μπορώ να τα συμαζεύω ώστε να κάνουν την δουλειά τους.

Οπότε να μπορούμε να φτάσουμε σε άλλα επίπεδα, όπως τον σχεδιασμό video games χωρίς την ανάγκη προγραμματισμού...δέν ξέρω εάν με πιάνεις...

Όχι paper δέν έχω δημοσιεύσει ακόμα,ένα documentaion δουλεύω. Αλλά ελπίζω να προλάβω το επόμενο νέο μεγάλο conference στον Canada...

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παιδιά το όλο θέμα είναι το εξής : σε όλα τα σοβαρά project που (υποτίθεται? ) ότι κάνουν κάτι πρωτοποριακό, το ΠΡΩΤΟ πράγμα (όπως πολύ σωστά αναφέρει ο dop) είναι να τα συγκρίνεις με κάτι υπάρχον που είναι εδραιωμένο. Με το να βγαίνεις να λες ότι το πρόγραμμα μου "μαμεί και δέρνει" χωρίς τέτοιες απτές αποδείξεις, απλά προϊδεάζεις τον άλλο πολύ αρνητικά για το τι τελικά μπορεί να κάνει ο κώδικάς σου. Αλήθεια qtgeo, προσπάθησες να περάσεις κάποιο paper πάνω στο project σου σε κάποιο σοβαρό συνέδριο (όπως το Usenix) για να δούμε δλδ τι γνώμη έχουν και άλλοι κατέχοντες την γνώση;

 

Βασικά qtgeo ακόμα περιμένω μία απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

denexo σου έχω απαντήσει εμμέσος πιστεύω με αυτά που έχω πει.

Το project μου δέν έχει καμία σχέση με τα ήδη υπάρχοντα, άλλο πράγμα προσπαθεί να πετύχει και δεν θα κάτσω να τα ξαναγράφω...

Για το paper επίσης είπα.

 

Τέλος τί σύγκιρση να κάνω με τί data sets εφόσον δέν βλέπω να υπάρχει κάτι πραγματικά εδραιωμένο όπως λές αλλά μια πληθώρα εξειδικευμένων.

Τώρα καταλαβαίνεις λοιπόν τι παλεύω να κάνω?

 

Τη γενίκευση πολλών τυχαίων σε ένα modular δικό μου...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

qtgeo, καθως διαβαζα τα δυο πρωτα post σου, τα οποια μου φανηκαν υπερφλιαρα και υπεραισιοδοξα, προσπαθουσα να καταλαβω αν κανεις πλακα ή αν μιλας σοβαρα. Ειδικα στο δευτερο post που λες πως συνεργαζεσαι με στρατιωτικους φορεις, οι οποιοι θα χρησιμοποιησουν ενα open-source προγραμμα, μπερδευτηκα ακομα παραπανω. Τωρα που νομιζω πως μιλας σοβαρα, θα ηθελα να τονισω οτι χωρις documentation κανεις δε θα κανει τον κοπο να αφιερωσει τον ελαχιστο χρονο. Λες οτι το αναπτυσσεις, ΟΚ θα περιμενω. Λες οτι εχεις αναπτυξει καινουρια μαθηματικα μοντελα κλπ κλπ. Χωρις δημοσιευσεις ειναι σαν να μην υπαρχουν για την ακαδημαικη κοινοτητα. Οι δημοσιευσεις απαιτουν και επαρκη στηριξη αποτελεσματων μεσω benchmarking πχ, εκτος των αλλων. Και αυτο ειναι κατι που πρεπει να γινει οπωσδηποτε.

 

Οσον αφορα για τα σχολια για τη μορφη του κωδικα:

Δεν ξερω τι κανεις και ποιος εισαι, αλλα αν θελεις να συνεργαστεις με αλλους σχεδιαστες-ερευνητες μαλλον θα πρεπει να γινεις πιο συνεργασιμος και φυσικα ο κωδικας σου θα πρεπει να διαβαζεται και απο αλλους (και να υπαρχει και documentation και και και).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οι δημοσιευσεις απαιτουν και επαρκη στηριξη αποτελεσματων μεσω benchmarking πχ, εκτος των αλλων. Και αυτο ειναι κατι που πρεπει να γινει οπωσδηποτε."

 

Ευχαριστώ για την υπενθήμιση αλλά δέν είναι η πρώτη φορά ξέρεις.

Έχω ήδη ένα ΙΕΕΕ paper published: http://www.inderscience.com/books/index.php?action=record&rec_id=135&chapNum=9&journalID=1002&year=2005

 

Όπως καταλαβαίνεις γνωρίζω την διαδικασία.

Πόσοι απο εκείνους έχουν κάνει publication στα 21 τους...

Τέλος πάντων, για να μήν κρίνουμε όπως γουστάρουμε.

 

"υπερφλιαρα και υπεραισιοδοξα"...

Απο πότε η περιγραφή είναι κακή...και θές και documentation?

Εσύ θα φρίξεις εκει μέσα.

Τέλος πάντων ετοιμάζεται...

 

Ναι συνεργάζομαι με ένα στατηγό αξιωματικό καθηγητή στην ερευνητική σχολή του Equador που έχει βαλθεί να κάνει διάφορα...

Επίσης υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον τον τελευταίο καιρό απο πολύ κόσμο ιδιαίερα στο gnu.savannah.org που έχω επίσης ανεβάσει τα sources.

Εκέινοι βέβαια δεν πετάνε ατάκες του στύλ τι στίχοιση έχει ο κωδικάς σου...

Eίναι σοβαροί άνθρωποι.

Είδες τον κώδικα πόσος ευανάγνωστος είναι?

Τι να σου πώ τώρα όπως νομίζεις...

Τα ψυχολογικά προβλήματα του καθένα όμως δέν έχω λόγο να τα ακούω.

Έλα στην θέση μου λίγο...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια. Οπως σου ειπα, δε σε ξερω και μονο απο αυτα που εχεις γραψει εδω μεσα μπορω να κρινω.

 

Τον κωδικα δεν τον ειδα γιατι δεν τον κατεβασα. Δεν τον κατεβασα για το λογο που ειπα παραπανω. Επειδη δεν υπαρχει,προς το παρον, ενα εγκυρο κειμενο, δηλαδη ενα κειμενο που να αποδεικνυει επιστημονικα, οτι αυτο που θα κατεβασω ειναι χρησιμο. Επισης αφου δεν υπαρχει manual, δεν ξερω πως θα το χρησιμοποιησω.

 

Μη σκεφτεις οτι τα λεω αυτα για να σε μεμψω. Ειναι οι ευλογες αποριες οποιουδηποτε θελει να δει τι εχεις κανει.

 

Τωρα οσον αφορα τον τροπο που προωθεις το προιον σου:

Δεν ξερω τι επαφες εχεις κανει και δεν ξερω τις μεθοδους σου. Παντως σιγουρα δεν ειναι καλη πρακτικη να βομβαρδιζεις το ακροατηριο με ισοπεδωτικα σχολια, οπως "αυτο που εχω ειναι καλυτερο απο ο,τιδηποτε υπαρχει", "θα σβηστουν ολα τα υπολοιπα απο τον χαρτη", "οι τεχνικες μου θα καθορισουν τη νεο state-of-the-art προσεγγιση" κλπ, ειδικα οταν δεν εχεις κατι απτο για να πεισεις. Κινδυνευεις να κλεισεις ολες τις πορτες μονομιας ετσι.

Ελπιζω να μην παρεις στραβα τα σχολια μου, τα κανω καλοπροαιρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς, μόνο που εγώ δεν είπα ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Είναι κάτι το τελείως διαφορετικό απο οτιδήποτε υπάρχει μέχρτι σήμερα άρα δεν συγκρίνεται.

Απλά ενδεχομένως να μας δώσει λύσεις που βολεύουν ώστε να αποδειχθεί καλύτερο για ότι νέο θα χρειαστέι.

Έτσι είπα ότι πιστεύω ότι θα δώσει νέες βλέψεις για το μέλλον,ένα πρωτοποριακό βήμα, και όλα αυτά επειδή είναι κάτι τελείως διαφορετικό από ότι έχει προταθεί σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα σε φιλοσοφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελίεώνουμε δέν ξύπνησα ένα πρωί και είπα ωραία τι θα κάνω σήμερα για να πάω να δουλέψω κόσμο.

Το project αυτό έφτασε σε αυτό το επίπεδο μετά από πολύ κόπο και περίπου 2 χρόνια έρευνας.

Μην λέμε λοιπόν ότι θέλουμε και όποιος θέλει, και μένει στην Αθήνα, ευχαρίστως να έρθει να με βρεί, να του λύσω και απορείες να τα πούμε και απο κοντά.

Όχι όμως να με σταυρώνεται για κάθε τι που κάνω ή λεω.

Για να τα λέω έχω λόγο και όπως είπα οι αποδίξεις πλησιάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οι δημοσιευσεις απαιτουν και επαρκη στηριξη αποτελεσματων μεσω benchmarking πχ' date=' εκτος των αλλων. Και αυτο ειναι κατι που πρεπει να γινει οπωσδηποτε."

 

Ευχαριστώ για την υπενθήμιση αλλά δέν είναι η πρώτη φορά ξέρεις.

Έχω ήδη ένα ΙΕΕΕ paper published: http://www.inderscience.com/books/index.php?action=record&rec_id=135&chapNum=9&journalID=1002&year=2005

 

Όπως καταλαβαίνεις γνωρίζω την διαδικασία.

Πόσοι απο εκείνους έχουν κάνει publication στα 21 τους...

Τέλος πάντων, για να μήν κρίνουμε όπως γουστάρουμε.

 

"υπερφλιαρα και υπεραισιοδοξα"...

Απο πότε η περιγραφή είναι κακή...και θές και documentation?

Εσύ θα φρίξεις εκει μέσα.

Τέλος πάντων ετοιμάζεται...

 

Ναι συνεργάζομαι με ένα στατηγό αξιωματικό καθηγητή στην ερευνητική σχολή του Equador που έχει βαλθεί να κάνει διάφορα...

Επίσης υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον τον τελευταίο καιρό απο πολύ κόσμο ιδιαίερα στο gnu.savannah.org που έχω επίσης ανεβάσει τα sources.

Εκέινοι βέβαια δεν πετάνε ατάκες του στύλ τι στίχοιση έχει ο κωδικάς σου...

Eίναι σοβαροί άνθρωποι.

Είδες τον κώδικα πόσος ευανάγνωστος είναι?

Τι να σου πώ τώρα όπως νομίζεις...

Τα ψυχολογικά προβλήματα του καθένα όμως δέν έχω λόγο να τα ακούω.

Έλα στην θέση μου λίγο...

 

Ευχαριστώ.[/quote']

 

Μπράβο σου! Με την διαφορά ότι δεν το έκανες μόνος σου αλλά με άλλους δυο συμφοιτητές σου από τα Τ.Ε.Ι. (άσκηση) εκτός και αν τους είχες και αυτούς «βοηθούς σου» υπό την φωτισμένη δεσποτεία σου!

 

Υ.Γ.

Να προσέχεις τις παρέες σου με στρατηγούς από το Ecuador.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Directx δέν θα μπορούσα ποτέ μόνος μου να κανω κάτι τοσο μεγάλο.

Το άλλο παιδί ήταν ηλερκτρονικός και ο τρίτος συγγραφέας επιτηρητής καθηγηγτής.

Διότι εάν δεν έχεις πάρει το πτυχίο σου ακόμα δεν δικαιούσαι να λάβεις μέρος.

Οπότε ο coresponding αuthour είναι καθηγητής αναγκαστικά.

 

Το prοject για το robot το δουλεύαμε λοιπόν 2 άτομα για περίπου 2.5 χρόνια.

Εάν αυτό δεν σου αρκεί τι να πω...

Και δεν λειτουργώ έτσι όπως λές, αλλά είμε ομότμο μέλος.

Εάν σε αυτό το project υπήρχε ιεραρχία με την φασιστική σου αντίληψη δέν νομίζω ότι θα κατάφερνα ποτέ τίποτα.

 

Για να καταλήξω δέν ήταν καθόλου άσκηση αλλά πρωσοπική έρευνα εμού και του φίλου μου.

Τα δικαιώματα ανήκουν σε εμάς τους 2 και όχι σε κανένα Τ.Ε.Ι.

 

Μαθε να ρώτάς πρίν βγάλεις συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει ολόκληρη την αλήθεια.....

Ρωτάς εάν έχεις απορείες....

 

Θα σας δώσω και ένα link για το publication για όποιον ενδιαφέρεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ την συζήτηση - δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στο αντικείμενο, αν και το σπουδάζω και εγώ σε ΤΕΙ (Λάρισα) - και παρόλο που δεν κατάλαβα και πολλά έχει μεγάλο ενδιαφέρον η δουλειά του qtgeo.

 

Directx ο qtgeo είπε απο την αρχή οτι μαζί με τους συμφοιτητές του ανέπτυξαν το πρόγραμμα αυτό και μετέπειτα άρχισε και η συνεργασία με τον στρατό, αυτό τουλάχιστον κατάλαβα.

 

Και δε μπορώ να καταλάβω, γιατί τον κρίνεται τοσο πολύ για κάτι που δεν έχει τελειώσει ακόμα; Απο μερικές σοβαρές ερωτήσεις (απο κάποιον moderator) κατάλαβα 2-3 πράγματα με τις μηδαμηνές μου γνώσεις στη C, αλλά εκεί που πραγματικά τα έπαιξα, ήταν όταν τον ρωτούσατε γιατι χρησιμοποίησε printf και scanf κτλ.

Νόμιζα πως θα έβλεπα περισσότερα μαθηματικά και λογικές συναρτήσεις, μπάς και πάρω καμιά ιδέα, αλλα εσείς ασχολιόσασταν με κάτι πολύ απλοϊκό!

 

Καταλαβένω πως η διαφορετική μορφή με την οποία γίνεται η εκτύπωση ή η καταχώρηση μιας μεταβλητής κερδίζει χρόνο (ακόμα και με την πρόσθεση μπορεί να γίνει αυτό πχ: k=k+x ==> κ+=x) αλλά αφού όπως λέει ο qtgeo αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στην όλη φιλοσοφία του κώδικα, γιατί να ασχοληθούμε;

 

qtgeo: παρόλο που θα φανώ άσχετος, μπορείς να μου εξηγήσεις τι κάνει το project σου, έστω και σε pm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Lomar το project με το robot ανέπτυξα με τον φίλο μου.

Το Ε.Τ.Ν.Δ είναι ένα καθαρά ολοδικό μου project και συνεργάζομαι με πολλούς πλέον.

Όταν το ξεκίνησα μόνος μου όλοι με κοροόιδευαν και με λέγανε τρελό.

Μετά αυτό άλλαξε και παέι πολύ καλύτερα... :-)

 

Ιδού το link για την δημοσίευση του robotic arm:

http://www.abaxb2b.com/qtgeo/RA.pdf

 

Έχω απορεία να δώ τί σχόλια θα κάνουν πάλι οι ειδήμονες του forum...

Γιατί βλέπετε είναι κάποιοι εδω μέσα πιο top και απο τις επιτροπές των συνεδρίων και να μου το θυμηθείται ότι ακόμα και αυτό που έχει δημοσιευτεί, κουταμάρα θα το βγάλουν.

 

Α ρε Έλληνα παλούκα και ξύλο που σου χρειάζεται για να μάθεις να σέβεσαι...

Παιδαρέλια λοιπόν έχουμε πολλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω γιατι ασχολέισαι με τα παιδαρελια οπως τα λες του insomnia (οι περισσοτεροι ειμαστε εργαζομενοι φορολογουμενοι πολιτες) afoύ χαίρεις τα ευσημα της επιστημονικης κοινοτητας Και δίκιο να έχεις έτσι όπως φέρεσαι και με το τοσο εξειδικευμενο αντικειμενο το δικιο σου στο ινσομνια δεν θα το βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...