Προς το περιεχόμενο

Ευφυές Τεχνητό Νευρωνικό Δίκτυο


qtgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές φορές είναι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Ο νοών νοείτω ;)

 

 

Υ.Γ.1 Πραγματικά με έχει κουράσει αφάνταστα η στάση του qtgeo. Παιδιά αφιέρωσαν πολύτιμο χρόνο (time is money nowadays) και το ευχαριστώ είναι απαξιωτικά σχόλια. Παλληκάρι μου κάνε ό,τι θες, σου εύχομαι ολόψυχα τρελλή επιτυχία, αλλά να έχεις υπόψιν σου ότι τέτοια στάση ειλικρινά δεν την εκτιμούν οι εργοδότες (και να σκεφτείς ότι δεν στο λέω μόνο εγώ ότι έχεις πρόβλημα συμπεριφοράς). Το παρόν thread πλέον δεν θα το παρακολουθώ και δεν ασχολούμαι άλλο με την πάρτη σου. Άντε γεια - Over and out!!!

 

Υ.Γ.2 OEO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βρε και τούμπες να κάνεις πολύ που με νοιάζει.

 

Έλα και ρώτα τους εργοδότες μου στις:

 

1) ForthΝet

 

2) IBM

 

3) Ε.ΘΕ.Λ

 

Εάν τους ικανοποίησα.

 

Μεγαλώστε βγείτε στην κοινωνία δουλεψτε και μετά τα λόγια.

Τα πισινά σας έχουν πάρει αέρα...μην πώ τιποτα άλλο...

 

Άντε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα και ρώτα τους εργοδότες μου στις:

 

1) ForthΝet

 

2) IBM

 

3) Ε.ΘΕ.Λ

 

Εάν τους ικανοποίησα.

 

 

Άσε με να μαντέψω : έκανες καλούς καφέδες και έβγαζες γρήγορα φωτοτυπίες.

I rest my case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θες έτσι; Παίζει και το παρακάτω - δεν το έκανα εξ αρχής μπας και σου φανεί το πρώτο πιο διαισθητικό:

>
   for (i=0;i<Inputs;i++)
   {
       fscanf(FileToOpen,"%f\n",&Val);
       InSocket.SetST(int(Val));
       fscanf(FileToOpen,"%f\n",&Val);
       InSocket.SetPT(1,int(Val));
       fscanf(FileToOpen,"%f\n",&Val);
       InSocket.SetPS(2,int(Val));
       fscanf(FileToOpen,"%f\n",&Val);
       if (InSocket.GetPT(3)==0)
       {
          InSocket.SetPV(3, Val, 0.0);
       }
       else
       {
          InSocket.SetPV(3, Val, Val+1);
       }
       Tmp = Val;
       fscanf(FileToOpen,"%f\n",&Val);
       InSocket.SetPV(i,Tmp,Val);
  }

 

Ο κώδικας είναι πιο γρήγορος - έκανα κάτι που λέγεται loop unrolling ( το έχεις διδαχθεί ποτέ; ) και σου γλύτωσα όλες τις if - και τη for.

 

Ναι όντως, το μέγεθος το ανέβασα κατά πολύ: παίζει να είναι το τραγικό +8-16bytes (ανάλογα τι θα αποφασίσει ο compiler).

 

Είμαι ηρεμότατος και (μάλλον) μορφωμένος. Δεν έχω εξηγήσει για το σύμπαν, αλλά C/C++ ξέρω σίγουρα καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dop δεν με έχεις πιάσει μου φένεται...

ΔΕΝ διαγωνίζομαι με κανένα στην C/C++ και βλέπω ότι γνωρίζεις

Το θέμα είναι ότι με σταυρώνετε ώς Χριστόν...

 

Και γιατί...γιατί σας την δίνει που κάποιος που προσπαθεί να κάνει κάτι πρωτοποριακό.

 

Ναι αυτός ο κώδικας δουλεύει τέλεια...αλλά όπως και να έχει δεν δίνεις κάτι διαφορετικό σε ταχύτητα σε αυτό το σημείο.

Η συνάρτηση αυτή εξάλου καλείται πολύ σύντομα για ένα μόνο λόγο και δεν κάνει κάτι το τρομακτικά βαρή - δεν δουλεύει έτσι κι αλλιώς μέσα στο μεγάλο loop της εκμάθησης.

 

Το loop unrolling πρώτη φορά το ακούω σαν έννοια!

 

Τώρα σίγουρα πρέπει να νοιώθεις τουλάχιστον υπεράνρθωπος που μου έδειξες ένα τόσο σημαντικό bug ή κόλημα ε?

Τι να σου πώ μπράβο, αφού ανατρίχιασα τώρα.

Άσε που αν δεν μου την έλεγες δεν θα έφτιαχνα ποτέ το τόσο σημαντικό σφάλμα που το προγραμμά μου το κάνει πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλη την συζήτηση κατάλαβες μόνον αυτά που ήθελες να καταλάβεις. Η υπομονή έχει τα όριά της.

 

Συνέχισε όπως θέλεις, με όποιον τρόπο θέλεις, εφόσον θεωρείς ότι είσαι ο απόλυτος προγραμματιστής και "ότι έκανες το είδες, και είδες ότι ήταν καλό" (ελπίζω να καταλαβαίνεις από που είναι).

 

Δεν σου έδειξα bug, σου έδειξα τρόπο για καλύτερη επίλυση. Δεν θες, μην τον ακούς, ελπίζω όμως αν κάποτε διαβάσει κανείς αυτό το thread να αποφύγει να κάνει ότι κάνεις και εσύ.

 

Είχα τον κώδικα και αυτόν έκρινα. Δεν μου άρεσε και σχολίασα ότι δεν μου άρεσε. Σου δείχνουμε ένα δρόμο και εσύ θέλεις να πας από τα πουρνάρια. Go ahead. I rest my case, too...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, συγχωρέστε με αν βγω λίγο εκτός θέματος, μια και δεν έχω τις γνώσεις για να παρακολουθήσω πλήρως τη συζήτηση, αλλά βλέπω -δυστυχώς- ότι ενώ ο qtgeo έχει καταπιαστεί με ένα αξιοθαύμαστο project, εσείς όχι μόνο "του τη λέτε" για πράγματα που δεν είναι ιδιαίτερα πιεστικά (π.χ. για τη στοίχηση του κώδικα - τέτοια παρατήρηση μπορεί να κάνει κάποιος χωρίς να ξέρει από προγραμματισμό) και γενικά είστε πολύ επιθετικοί απέναντί του, χωρίς προφανή λόγο. Δεν περιμένω απάντηση σε αυτό το post, γιατί τυχαία είδα το thread και δεν είμαι σίγουρος αν θα το ξαναδώ. Είναι, όμως, κρίμα αντί να εμψυχώνετε κάποιον (και μάλιστα συμπατριώτη σας) που κάνει κάτι δύσκολο, να προσπαθείτε να τον υποβιβάσετε με κακίες. Αυτά από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά...

 

Ένα μόνο πράγμα θα σου πώ.

Σε 10 χρονάκια κοίτα που θα είμαι εγώ, που πήγαινα απο τα πουρνάρια, και κοίτα εσένα, που βαδίζεις απο την λεωφόρο.

Σιγά τα τροχοφόρα...

 

Σε κάναμε και master of everything...μεγάλε διδάσκαλε!

 

Τι να κάνουμε δεν γενηθήκαμε όλοι σαν εσένα που θα γίνεις προθυπουργός...

 

Άντε καλό βράδυ τώρα και τα σοφισματά σου σε κάνα παιδί δημοτικού και άμα δεν σου αρέσει τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι είμαι ο master of everything; Τυχαίνει να ξέρω καλή C και λιγότερο καλή C++. Και έχω διαβάσει αρκετά πάνω σε αυτήν - ακόμα και κομμάτια από τα standards. Τι σχέση έχει το πρωθυπουργιλίκι και τα υπόλοιπα, αδυνατώ να καταλάβω.

 

Το συνηθίζεις να χλευάζεις έτσι τον κόσμο; Δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση, σύμφωνα με την αυθεντία σου, να έχω δίκιο, ε;

 

Με αυτή την νοοτροπία δε θα είσαι πουθενά δυστυχώς και είναι λυπηρό. Αυτά μας τα είπαν και άλλοι (που λέει και το γνωμικό).

 

@ANEMOS-V: αυτό προϋποθέτει και διάθεση για συνεργασία. Εδώ είμαστε ακόμα στην φάση "το παιχνίδι μου είναι το καλύτερο γιατί μου το πήρε η νονά μου". Και φυσικά με τέτοια άτομα δεν θέλω να έχω καμία - μα καμία - συνεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω μα τι λές φυσικά και έχεις δίκιο.

Μόνο που στο μέλλον θα δούμε ποιος είχε πιο πολύ δίκιο...

 

Την νοοτροπία άστην εκεί που είναι.

Δέν σε έχω ακούσει ποτέ για κανένα μεγαλεπύβολο project.

Εγώ ίσα ίσα, που πέρναγα απο τα πουρνάρια, αν θές έλα να με βρείς και να δείς σε ποιόν απευθύνεσαι, και πόσα πράγματα θα σου δείξω.

 

Μετά όμως δεν θα αρχίσεις τα μα και μού που λένε όλο οι άλλοι έτσι?

 

Έχεις επίπεδο εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kala RE! eiste sovaroi? Ka8este kai tsakoneste?Diavazodas to thread kai tis apadiseis ores ores pistevo pos kapoioi pou kanan paratiriseis pano ston kodika tou gtgeo den tis kanane gia kanena allo logo para mono gia na tou tin poun kai na to peksoun kapoioi. toulaxiston teteia ediposi mou do8ike emena se kapoia simeia.Isos fisika na kano la8os. Episis einai kapoioi alloi pou petagodai sta kala ka8oumena lene 2 logia gia na upovivasoun ton allon kai nomizoun oti 8eoroudai eksupnoi... tespa.. kai apo tis 2 plevres vlepo mia epi8etikotita. relax ppl. min vgalete ta maxairia :P

gtgeo: euxomai kali sunexeia sto project sou

PS: madsc: to proto post sou se auto to thread itan progmatika eleos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως βλέπω έναν άνθρωπο, ο οποίος υποτίθεται ότι δημοσίευσε το opensource project του για να δεχτεί feedback για τον κώδικά του. Αντί όμως να ακούσει τις υποδείξεις:

  • Δεν έχει απαντήσει ουσιαστικά σε καμία ερώτηση επί της ουσίας του προγράμματός του.
  • Απορρίπτει όλες τις υποδείξεις των χρηστών με ένα «εγώ έτσι γουστάρω, δικό μου είναι το project». Αν έτσι γουστάρεις, τότε γιατί δημοσιεύεις τον κώδικα και λες «δοκιμάστε τον»; Περιμένεις επευφημίες από παντού; Με τί αξιώσεις;
  • Χρησιμοποιεί απαράδεκτα επιχειρήματα που υποδηλώνουν σαφέστατη έλλειψη γνώσεων. Αν π.χ. σε κόφτει τόσο πολύ ο optimized κώδικας, θα έπρεπε να ξέρεις ότι οι compilers μπορούν να παράγουν πολύ πιο optimized κώδικα με ένα switch/case statement (jump table λέγεται...), απ' ότι με μια αλυσίδα if/then/else.
  • Μειώνει συστηματικά αυτούς που στην τελική προσπαθούν να τον βοηθήσουν ανιδιοτελώς να κάνει το project του καλύτερο.

 

Δεν είναι κακό να παραδέχεσαι ότι κάνεις λάθος. Αντί λοιπόν να ρωτάς που θα είναι οι άλλοι σε 10 χρόνια, αναρωτήσου που θα είσαι εσύ αν βγεις εκεί έξω με τέτοια συμπεριφορά.

 

My 2 (ευρώ-)cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...