Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι, από υποστήριξη συσκευών πώς πάει το arch (πχ. usb sticks, dvd-rw κλπ);

 

Η υποστήριξη συσκευών είναι πρακτικά η ίδια σε όλες τις σύγχρονες διανομές. Το Arch έχει πάντα το τελευταίο GNOME / KDE, τα οποία σε συνδυασμό με το HAL, το D-BUS και το udev αναγνωρίζουν αυτόματα τις συσκευές και τις προσαρτούν χωρίς να απαιτούνται καν root permissions από το χρήστη. Κοινώς, δε χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχω απενεργοποιήσει την Eth0 από το rc.conf αφού δεν έχω και μου έβγαζε fail στην εκκίνηση. Μήπως είναι αυτό;

 

># NETWORKING
# -----------------------------------------------------------------------
#
HOSTNAME="myhost"
#
# Interfaces to start at boot-up (in this order)
# Declare each interface then list in INTERFACES
#   - prefix an entry in INTERFACES with a ! to disable it
#   - no hyphens in your interface names - Bash doesn't like it
#
# Note: to use DHCP, set your interface to be "dhcp" (eth0="dhcp")
#
lo="lo 127.0.0.1"
#eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255"
#INTERFACES=(lo eth0)
#
# Routes to start at boot-up (in this order)
# Declare each route then list in ROUTES
#   - prefix an entry in ROUTES with a ! to disable it
#
#gateway="default gw 192.168.0.1"
#ROUTES=(!gateway)
#
# Enable these network profiles at boot-up.  These are only useful
# if you happen to need multiple network configurations (ie, laptop users)
#   - set to 'menu' to present a menu during boot-up (dialog package required)
#   - prefix an entry with a ! to disable it
#
# Network profiles are found in /etc/network-profiles
#
#NET_PROFILES=(main)

 

Ναι, αυτό είναι. Βασικά δεν απενεργοποίησες την eth0, απενεργοποίησες όλο το networking. Σ'το λέει εξάλλου ακριβώς από πάνω:

>
#   - prefix an entry in INTERFACES with a ! to disable it

Κάνε uncomment τη γραμμή INTERFACES= και βάλε:

>
INTERFACES=(lo !eth0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως (μπορεί και να μην) έχω πει, είναι καλύτερα να βάλεις τον kdm στο DAEMONS μέσα στο /etc/rc.conf από το να πειράξεις το inittab. Για δοκίμασε να κάνεις αυτό και να κάνεις comment out τη γραμμή αυτή από το inittab και μετά reboot και login.

Λοιπον, εβαλα το kdm σαν daemon οπως ειπες. (βασικα το ειχα διαβασει απο την αρχη αλλα προτιμησα το inittab)

Δυδτυχως δεν πετυχε. Εχω να παρατηρησω τα εξεις: Αν κανω logout με πεταει μετα σε console login. Επισης η επιλογη Console Login στο welcome screen του kde λειτουργει κανονικα. (δεν κανει δηλαδη αυτο που ειχε παρουσιαστει στον firewalker 2-3 σελιδες πριν)

ΑΛΛΑ παρατηρω οτι o kdm δεν τερματιζεται. Ειτε εχω κανει console login οποτε κ με πεταει στο prompt του χρηστη που εκανε login κ ετρεξε το kdm (root), ειτε εχω μπει απο την αρχη (boot) στο kde οποτε με πεταει στο login prompt. Αυτο το καταλαβα αφου δινοντας /etc/rc.d kdm start βγαζει [FAIL]. Ενω αν δωσω πρωτα stop βγαζει [DONE] και μετα με start μπαινει κανονικα και παλι στο kde.

 

υγ. Δεν εχω καταφερει ποτε να κανω τη γλωσσα να αλλαζει με alt+shift. Για δωστε καμια συμβουλη μπας κ πιασει. Το xorg.conf το δοκιμασα, στο control center δοκιμασα στο xkb κ στο keyboard shortcuts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όμως είναι να χρησιμοποιείς πλέον το mkinitcpio, αφού αφενός κάνει καλύτερη διαχείριση των modules (ελέω udev), αφετέρου το mkinitrd θα καταργηθεί στο Arch από τον 2.6.18 και μετά.

 

Διάβασα σχετικά για το mkinitcpio εδώ http://wiki.archlinux.org/index.php/Mkinitcpio και εδώ http://wiki.archlinux.org/index.php/Configuring_mkinitcpio.

 

Από ότι κατάλαβα (χονδρικά) κάνει compile έναν καινούργιο kernel με τα modules που θέλει και τον ονομάζει fallback και στην συνέχεια αλλάζει το conf του boot loader για να φορτώσει τον νέο πυρήνα. Αν το κάνω τι κερδίζω; Θα δω μεγάλες διαφορές; Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να "χαλάσω" το σύστημα όπως είναι τώρα; Στο σύστημά μου υπάρχει το Mkinitcpio χωρίς να το έχω περάσει εγώ. υπάρχει πιθανότητα να είναι ενεργοποιημένο;

 

Για Kernels >= 2.6.18 θα χρειάζεται να κάνουμε κάτι στην εγκατάσταση; Εγώ στην τωρινή εγκατάσταση δεν χρειάστηκε να "πειράξω" καθόλου το mkinitrd.

 

Αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να διαβάσω σχετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σχετικά για το mkinitcpio εδώ http://wiki.archlinux.org/index.php/Mkinitcpio και εδώ http://wiki.archlinux.org/index.php/Configuring_mkinitcpio.

 

Από ότι κατάλαβα (χονδρικά) κάνει compile έναν καινούργιο kernel με τα modules που θέλει και τον ονομάζει fallback και στην συνέχεια αλλάζει το conf του boot loader για να φορτώσει τον νέο πυρήνα. Αν το κάνω τι κερδίζω; Θα δω μεγάλες διαφορές; Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να "χαλάσω" το σύστημα όπως είναι τώρα; Στο σύστημά μου υπάρχει το Mkinitcpio χωρίς να το έχω περάσει εγώ. υπάρχει πιθανότητα να είναι ενεργοποιημένο;

 

Για Kernels >= 2.6.18 θα χρειάζεται να κάνουμε κάτι στην εγκατάσταση; Εγώ στην τωρινή εγκατάσταση δεν χρειάστηκε να "πειράξω" καθόλου το mkinitrd.

 

Αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να διαβάσω σχετικά...

 

[Thanks για την αλλαγη γλωσσας!]

 

Απ'οτι καταλαβα απο τα link που δινεις το mkinitcpio ειναι εγκατεστημενο κ στον βασικο βαθμο παραμετροποιημενο. Υπαρχουν δηλαδη στο συστημα τα

/boot/kernel26.img και /boot/kernel26-fallback.img Απλα δεν χρησιμοποιουνται απο το συστημα αφου ο grub/lilo οπως μπαινει στην αρχικη εγκατασταση κανει χρηση του initrd26.img.

 

Οποτε αν δεν κανω λαθος χρειαζεται απλα να γινουν οι τυχον extra ρυθμισεις στο /etc/mkinitcpio.conf και στον boot loader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σχετικά για το mkinitcpio εδώ http://wiki.archlinux.org/index.php/Mkinitcpio και εδώ http://wiki.archlinux.org/index.php/Configuring_mkinitcpio.

 

Από ότι κατάλαβα (χονδρικά) κάνει compile έναν καινούργιο kernel με τα modules που θέλει και τον ονομάζει fallback και στην συνέχεια αλλάζει το conf του boot loader για να φορτώσει τον νέο πυρήνα. Αν το κάνω τι κερδίζω; Θα δω μεγάλες διαφορές; Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να "χαλάσω" το σύστημα όπως είναι τώρα; Στο σύστημά μου υπάρχει το Mkinitcpio χωρίς να το έχω περάσει εγώ. υπάρχει πιθανότητα να είναι ενεργοποιημένο;

Όχι' date=' δε φτιάχνει νέο πυρήνα. Φτιάχνει ένα initramfs (το kernel26.img - παρά το όνομά του - είναι initramfs και όχι πυρήνας). Το initramfs είναι σαν το initrd, μόνο που φορτώνει πιο νωρίς στη διαδικασία εκκίνησης. Επιπλέον το mkinitcpio χρησιμοποιεί την klibc και το udev, που δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας ενός πιο ευέλικτου μηχανισμού από το initrd. Οι διαφορές τους τελικά έγκεινται σε τεχνικές λεπτομέρειες. Απλά έχε στο μυαλό σου ότι το initramfs (=initcpio) είναι ο διάδοχος του initrd.

Για Kernels >= 2.6.18 θα χρειάζεται να κάνουμε κάτι στην εγκατάσταση; Εγώ στην τωρινή εγκατάσταση δεν χρειάστηκε να "πειράξω" καθόλου το mkinitrd.

 

Αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να διαβάσω σχετικά...

Όχι, κανονικά δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα παραπάνω, από το να αλλάξεις τον GRUB και να του πεις ότι

>
initrd=/boot/kernel26.img

Καλό θα είναι όμως να ρίξεις μια ματιά στο /etc/mkinitcpio.conf και να δεις τι ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις για να ελαφρύνεις λίγο το initcpio και να γλιτώσεις χρόνο στην εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Στον φάκελο boot του / μου υπάρχουν τα αρχεία που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα. Το menu.lst του grub είναι το εξής

 

>
# (0) Arch Linux

title Arch Linux
root (hd1,1)
kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/hdb2
initrd /boot/initrd26.img

 

Το mkinitcpio.conf είναι το εξής

 

>
# vim:set ft=sh
# MODULES
# The following modules are loaded before any boot hooks are
# run.  Advanced users may wish to specify all system modules
# in this array.  For instance:
#     MODULES="piix ide_disk reiserfs"
MODULES=""

# BINARIES
# This setting includes, into the CPIO image, and additional
# binaries a given user may wish.  This is run first, so may
# be used to override the actual binaries used in a given hook.
# (Existing files are NOT overwritten is already added)
# BINARIES are dependancy parsed, so you may safely ignore libraries
BINARIES=""

# FILES
# This setting is similar to BINARIES above, however, files are added
# as-is and are not parsed in anyway.  This is useful for config files.
# Some users may wish to include modprobe.conf for custom module options,
# like so:
#    FILES="/etc/modprobe.conf"
FILES=""

# HOOKS
# This is the most important setting in this file.  The HOOKS control the
# modules and scripts added to the image, and what happens at boot time.
# Order is important, and it is recommended that you do not change the
# order in which HOOKS are added.  Run 'mkinitcpio -H <hook name>' for
# help on a given hook.
# 'base' is _required_ unless you know precisely what you are doing.
# 'udev' is _required_ in order to automatically load modules
# 'modload' may be used in place of 'udev', but is not recommended
# 'filesystems' is _required_ unless you specify your fs modules in MODULES
# Examples:
#    This setup specifies all modules in the MODULES setting above.
#    No raid, lvm, or encrypted root is needed.
#    HOOKS="base"
#
#    This setup will autodetect all modules for your system and should
#    work as a sane default
#    HOOKS="base udev autodetect ide scsi sata filesystems"
#
#    This setup will generate a 'full' image which supports most systems.
#    No autodetection is done.
#    HOOKS="base udev ide scsi sata usb filesystems"
#
#    This setup assembles an ide raid array with an encrypted root FS.
#    Note: See 'mkinitcpio -H raid' for more information on raid devices.
#    HOOKS="base udev ide filesystems raid encrypt"
#
#    This setup loads an LVM volume group on a usb device.
#    HOOKS="base udev usb filesystems lvm"
HOOKS="base udev autodetect ide scsi sata filesystems"

 

Από ότι βλέπω μόνο στο HOOKS έχει “δηλώσεις”. Μπορώ να βγάλω τα scsi και sata αφού δεν έχω τέτοιες συσκευές;

 

Εγώ αρκεί στο menu.lst του grub να κάνω το παρακάτω;

 

>
# (0) Arch Linux

title Arch Linux
root (hd1,1)
kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/hdb2
initrd /boot/initrd26.img

title Arch Linux Fallback
root (hd1,1)
kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/hdb2
initrd /boot/kernel26-fallback.img

post-9592-129062936349_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω μόνο στο HOOKS έχει “δηλώσεις”. Μπορώ να βγάλω τα scsi και sata αφού δεν έχω τέτοιες συσκευές;

Ναι, βγαλ'τα και θα μειωθεί και το μέγεθος του initramfs.

Εγώ αρκεί στο menu.lst του grub να κάνω το παρακάτω;

 

>
# (0) Arch Linux

title Arch Linux
root (hd1,1)
kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/hdb2
initrd /boot/initrd26.img

title Arch Linux Fallback
root (hd1,1)
kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/hdb2
initrd /boot/kernel26-fallback.img

Όχι, πρέπει να βάλεις

>
initrd /boot/kernel26.img

Το kernel26-fallback.img είναι ένα initramfs που έχει μέσα όλα τα modules του αντίστοιχου πυρήνα, ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και να μπουτάρεις σε περίπτωση που κάτι πάει στραβα (π.χ. αλλάξεις hardware).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Το έκανα αλλά δεν είδα μεγάλες διαφορές. Αν κάποιος αλλάξει το mkinitcpio.conf αλλά δε δώσει mkinitcpio -g /boot/kernel26.img τότε οι αλλαγές είναι σαν να μην έχουν γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος αλλάξει το mkinitcpio.conf αλλά δε δώσει mkinitcpio -g /boot/kernel26.img τότε οι αλλαγές είναι σαν να μην έχουν γίνει;

Ακριβώς. Το mkinitcpio.conf καθορίζει τις παραμέτρους για τη δημιουργία του initramfs image. Αν δεν τρέξεις το mkinitcpio για να φτιάξεις νέο image, τότε προφανώς θα μείνεις με το παλιό που έχει φτιαχτεί με τις παλιές παραμέτρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Το mkinitcpio.conf καθορίζει τις παραμέτρους για τη δημιουργία του initramfs image. Αν δεν τρέξεις το mkinitcpio για να φτιάξεις νέο image, τότε προφανώς θα μείνεις με το παλιό που έχει φτιαχτεί με τις παλιές παραμέτρους.

 

Να ρωτησω ... το αρχικο kernel26.img που δημιουργειται με την εγκατασταση του arch (οπως αυτο του mkinitcpio.conf που παρεθεσε ο firewalker) δεν θα πρεπει να τρεχει λιγοτερα modules απο το initrd26.img?

 

υγ. Με το θεμα του logout απο το kde που εγραψα στην προηγουμενη σελιδα εχει κανεις καμια ιδεα? Εκανα κ μια ερωτηση στο forum του Arch αλλα δεν πηρα καποια ιδιαιτερη βοηθεια!

 

παραθετω και το παρακατω απο το /var/log/daemon.log που γραφτηκε μολις εκανα logout και με πηγε σε console login.

 

>Sep  9 14:40:40 Pumbu kdm: :0[4283]: IO Error in XOpenDisplay 
Sep  9 14:40:40 Pumbu kdm[2849]: Display :0 cannot be opened 
Sep  9 14:40:40 Pumbu kdm[2849]: Unable to fire up local display :0; disabling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...