Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

admin.iekep για ολους ισχυει αυτο.και για οσους εχουν δικη τους γραμμη,και για οσους εχουν νοικιασμενη απο τον οτε?

 

auto mou eipa apo ton OTE tis perioxis mou pou exo prosvash sto texniko tmhma.

 

anavathmiseis stis grammes tha ginoun se olous.

 

anavathmiseis stis syndeseis tha ginoun episis (anepisima legetai oti tha einai poio ftines apo ta paketa ta etoima akoma kai h megalh (2048))

 

auta an exo kati neotero tha po.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πολυ καλο το ποστ φιλε' date='και σε ευχαριστω.

 

γνωριζετε κατι πιο αξιοπιστο download site,εκτος rapidshare,για να δοκιμασω την ταχυτητα του download μου?[/quote']

 

to kalytero test file mou einai na mpeis ftp.ntua.gr (auto einai gia mena to kalytero)

 

les gia to provlima pou exeis ego ti na po pou exo grammh kai syndromi 512/128 static ip to router kleidonei se 512/128 kai symperiferetai san na exo 1024/256 ante vres akri oute apo ton ote to eksigoun oxi oti me xalaei alloste molis ginei 1024/256 episimos kai einai ftinh i 2048 tha pao ekei katetheian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα τρελαθώ.

 

Είχε πάρει ο πατέρας μου την προσφορά της Φορθνετ της 1ης Ιουνίου για 12 μήνες 384/128 για το σπίτι στην Αθήνα.

 

Η σύνδεση έκανε 1 μήνα και κάτι μέρες να ενεργοποιηθεί. Αρχικά ήρθε η γραμμή (συγχρόνιζε το ρούτερ) και μετα απο μερικές μέρες ενεργοποιήθηκε και το account.

 

Μόλις ήρθε η γραμμή μπήκα με το account της Πάτρας και κουφάθηκα με τις ταχύτητες! 58άρια στο νερό σε torrent κ.λ.π.

 

"Τι γίνεται?" λέω και κοιτάζω τα Line Specs στο config του router... Και τί βλέπω:

 

Downstream: 1024kbps

Upstrem: 512kbps

 

o_O

 

Έκανα και το speedtest της forthnet και μου βγάζει με το δικό μου 512 account ταχύτητες down/up 500κάτι kbps!

 

Τί παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα τρελαθώ.

 

Είχε πάρει ο πατέρας μου την προσφορά της Φορθνετ της 1ης Ιουνίου για 12 μήνες 384/128 για το σπίτι στην Αθήνα.

 

Η σύνδεση έκανε 1 μήνα και κάτι μέρες να ενεργοποιηθεί. Αρχικά ήρθε η γραμμή (συγχρόνιζε το ρούτερ) και μετα απο μερικές μέρες ενεργοποιήθηκε και το account.

 

Μόλις ήρθε η γραμμή μπήκα με το account της Πάτρας και κουφάθηκα με τις ταχύτητες! 58άρια στο νερό σε torrent κ.λ.π.

 

"Τι γίνεται?" λέω και κοιτάζω τα Line Specs στο config του router... Και τί βλέπω:

 

Downstream: 1024kbps

Upstrem: 512kbps

 

o_O

 

Έκανα και το speedtest της forthnet και μου βγάζει με το δικό μου 512 account ταχύτητες down/up 500κάτι kbps!

 

Τί παίζει;

 

mporei na pezei auto pou exo dei mia dio fores.telios xeklidoti grammi.ekeinos eixe 384/128 alla otan ekane to test ebgaze 440 download 440 upload.b.download tha ebgaze parapano epidi i grammi klidone sta 1024 alla ton kovei to account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

les gia to provlima pou exeis ego ti na po pou exo grammh kai syndromi 512/128 static ip to router kleidonei se 512/128 kai symperiferetai san na exo 1024/256 ante vres akri oute apo ton ote to eksigoun oxi oti me xalaei alloste molis ginei 1024/256 episimos kai einai ftinh i 2048 tha pao ekei katetheian.

 

Χμμ...Άν σε πω κ@λ@φαρδο θα φταίω???:mrgreen: :mrgreen:

Μη λες τίποτα,άστο να συνεχίσει έτσι.....

Και μακάρι από φθινόπωρο να γίνει αυτό που λες για την πλήρως δωρεάν αναβάθμιση σε όλες τις ADSL....Για μένα με τη φτωχούλα 384 θα είναι θείο δώρο.....

Και επίσης ευχαριστούμε για τη συνεχή ενημέρωση,είσαι ωραίος....

 

 

ΥΓ:Ελπίζω αυτή τη φορά να μη βγήκα πολύ offtopic......:oops: :oops: :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

768 kbps download speed μεταφραζονται σε 96kb/s download

192 kbps upload speed μεταφραζονται σε 24kb/s upload

 

1024 kbps download speed - 128kb/s download

256 kbps upload speed - 32kb/s upload

 

2048 kbps download speed - 256kb/s download

 

elpizo na katalaves tora ti paizei

 

allo to connection speed kai allo to download speed

εμενα το download-upload speed με 384/128 ητανε 38.4 και 12.8.

με 1024/256 ειναι 104 download και 26 upload.

 

γιατι δεν μου βγαζει τα kb/s αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το download-upload speed με 384/128 ητανε 38.4 και 12.8.

με 1024/256 ειναι 104 download και 26 upload.

 

γιατι δεν μου βγαζει τα kb/s αυτα?

 

Άν εννοείς γιατί δεν πιάνεις τις maximum ταχύτητες της γραμμής σου' date='τότε η απάντηση είναι το ότι πάντα υπάρχουν απώλειες στην κάθε γραμμή ανάλογα με το πόσο φορτωμένο είναι το dslam της περιοχής....Έτσι αν πχ έχεις μια 512/128 που αντιστοιχεί σε 64 KB/sec download speed και 16 ΚΒ/sec upload speed αυτά τα νούμερα ουσιαστικά ποτέ δεν θα τα πιάσεις(εκτός αν παίξει αυτό που λέει ο poulinos παραπάνω για ξεκλείδωτη γραμμή).

 

 

προς BOUGAS edit ώρα 3:00 : Ναι εγώ στην θέση σου θα ήμουνα,είναι αρκετά ικανοποιητικά τα νούμερα...Εγώ με 384/128 πιάνω download γύρω στα 42 maximum με θεωρητικά ανώτερο το 48,οπότε πιστεύω είμαι καλά...Πάντως Bougas αν θέλεις κάτι άλλο στείλε μου pm γιατί δεν μπορώ να απαντάω....

 

[b']Edit[/b]:BOUGAS τα νούμερα που σου έβγαλε το test για τη γραμμή σου είναι υπερβολικά...Έπρεπε να έχεις το πολύ 128 KB/sec download speed.Πάντως εμένα το ίδιο test που έκανα πριν λίγο,χωρίς βέβαια να χρησιμοποιώ τη γραμμή,μου έδωσε φυσιολογική μέτρηση.

 

Your current bandwidth reading is:

 

324.70kbps

 

which means you can download at 40.59 KB/sec. from our servers.

 

Edit:admin.iekep:πολύ καλές και χρήσιμες οι πληροφορίες σου σχετικά με το protocol stack,ευχαριστώ πολύ.

 

 

Offtopic:Άντε να δούμε πότε θα μπορώ να μιλάω σαν άνθρωπος εδώ μέσα και όχι σαν κατάδικος......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an thelete mia kalh metrhsh taxythtas akribeias edo.

 

http://www.abeltronica.com/velocimetro/pt/?idioma=uk&newlang=uk

 

ego me 512 exo...

 

download 463,84 kbps diladi 57,98 kbps

 

upload 129,60 kbps diladi 16,2 kbps APSOGA

 

bre mpas kai mou to ekane o skasmenos hdh 1024; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν εννοείς γιατί δεν πιάνεις τις maximum ταχύτητες της γραμμής σου,τότε η απάντηση είναι το ότι πάντα υπάρχουν απώλειες στην κάθε γραμμή ανάλογα με το πόσο φορτωμένο είναι το dslam της περιοχής....Έτσι αν πχ έχεις μια 512/128 που αντιστοιχεί σε 64 KB/sec download speed και 16 ΚΒ/sec upload speed αυτά τα νούμερα ουσιαστικά ποτέ δεν θα τα πιάσεις(εκτός αν παίξει αυτό που λέει ο poulinos παραπάνω για ξεκλείδωτη γραμμή).

αυτο θα πει εξυπηρετηση!ευχαριστω φιλε νοντα 11-8-80!

με το 106(αυτη τη στιγμη στο rapidshare),και το 26 upload,πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος δηλαδη ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το download-upload speed με 384/128 ητανε 38.4 και 12.8.

με 1024/256 ειναι 104 download και 26 upload.

 

γιατι δεν μου βγαζει τα kb/s αυτα?

auta einai ta THEORITIKA maximum.meta pezei fortomeno dslam ,margin,attenuation ine kai kapoia paketa pou den pianontai sto download.diladi mia adsl to maximum tha pexei konta sto 94 tis 100 peripou.an tora ise se xeklidoti grammi i se exoun energopoiisei kata lathos se allo paketo auto einai alli istoria.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το download-upload speed με 384/128 ητανε 38.4 και 12.8.

με 1024/256 ειναι 104 download και 26 upload.

 

γιατι δεν μου βγαζει τα kb/s αυτα?

 

autes einai oi MAX times ara mporei na ta piaseis mporei gia diaforous logous na eisai pio kato apo autes tis times.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επισυναπτόμενο σχήμα φαίνεται το protocol stack για τις τρεις πιο συχνές περιπτώσεις που μας ενδιαφέρουν στις συνδέσεις ADSL.

 

1) PPPoA

2) PPPoE

3) RFC1483 Bridged

 

adsloverheadsbh1.th.jpg

 

δηλ. στο σχήμα αυτό φαίνονται πόσα πρωτόκολλα στοιβάζονται κάτω από το IP (layer 3 protocol) στην επικοινωνία μας μέχρι το BBRAS OTE (ή όποιου άλλου carrier).

 

Eιναι ολοφάνερο ότι το PPPoA και το RFC1483 Bridged και μόνο από την έκταση της στίβας (και την πολυπλοκότητα) φαίνονται να έχουν μικρότερο overhead (επιβάρυνση) από το PPPoE.

 

Πάντως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι η όλη IP επικοινωνία, για κάθε μία από τις 3 περιπτώσεις, έχει τα εξής ωφέλιμα bandwidth κατά μέσο όρο (%) :

 

1) PPPoA ολική επιβάρυνση 18,1 % ωφέλιμο 81,9 %

2) PPPoE ολική επιβάρυνση 20,6 % ωφέλιμο 79,4 %

3) RFC1483 Bridged ολική επιβάρυνση 18,6 % ωφέλιμο 81,4 %

 

οι παραπάνω υπολογισμοί έγιναν με στατική επεξεργασία στο μέγεθος του IP πακέτου.

 

Παρατηρώντας τα όλα αυτά βλέπουμε ότι :

 

α) Σε μια σύνδεση 384/128 με PPPoA έχω :

1) τελικό ωφέλιμο download bandwidth 314,5 kbps δηλ. θα βλέπω στις οθόνες ενός traffic monitor 314,5 / 8 = 39,32 kbytes/sec

2) τελικό ωφέλιμο upload bandwidth 104,85 kbps δηλ. θα βλέπω στις οθόνες ενός traffic monitor 104,85 / 8 = 13,11 kbytes/sec

 

β) Σε μια σύνδεση 384/128 με PPPoE έχω :

1) τελικό ωφέλιμο download bandwidth 304,9 kbps δηλ. θα βλέπω στις οθόνες ενός traffic monitor 304,9 / 8 = 38,1 kbytes/sec

2) τελικό ωφέλιμο upload bandwidth 101,6 kbps δηλ. θα βλέπω στις οθόνες ενός traffic monitor 101,6 / 8 =12,7 kbytes/sec

 

Κλείνοντας κοιτάξτε ότι :

 

γ) Σε μια σύνδεση 256/128 στον ISP (384/128 στο OTE) με PPPoΑ είτε με PPPoE έχω :1) τελικό ωφέλιμο download bandwidth 256 kbps δηλ. θα βλέπω στις οθόνες ενός traffic monitor 256 / 8 = 32 kbytes/sec και στα δύο γιατί το overhead της επικοινωνίας δεν καταλογίζεται μιας και ο κόφτης είναι στο IP στο ISP μας.

2) τελικό ωφέλιμο upload bandwidth 104,85 kbps στο PPPoA και 101,6 kbps στο PPPoE δηλ. θα βλέπω στις οθόνες ενός traffic monitor 13,11 και 12,7 kbytes/sec αντίστοιχα.

 

Mε αφορμή την πρόσφατη .. τρέλλα για αναβαθμίσεις προς τα πάνω λόγω πτώσης τιμών έφτιαξα ένα πίνακα που δείχνει ανάλογα με την ISP συνδρομή που έχεις και τη γραμμή ΑDSL OTE που διαθέτεις τι πρέπει να περιμένεις maximum στο download σε kbps και kBytes/sec.

 

Προσοχή σύμφωνα με τα παραπάνω, έχει φτιαχτεί η πρώτη στήλη (Στατιστικό max) που σημαίνει με πολλές κατηγορίες πακέτων πάνω στη γραμμή (και όχι μόνο με ένα ftp) ενώ η δεύτερη είναι το θεωρητικό (απόλυτο) max.

 

Mε κίτρινο χρώμα δείχνω τις περιπτώσεις που παίρνεις από το συνδυασμό το max της ΙSP συνδρομής!

 

 

adsl1nt2.th.jpg

 

Αυτά !!

 

Tέλος αν κάποιος θέλει να δει τι εκμεταλεύεται από αυτά που πληρώνει, ο παρακάτω πίνακας δείχνει το λόγο του θεωρητικού max προς το bandwidth της γραμμής ADSL (ΑΡΥΣ).

 

pricesqp4.gif

 

Bλέπετε λοιπόν ότι με πράσινα κουτάκια είναι τα μεγαλύτερα ποσοστά αξιοποίησης (90,56%)και ουσιαστικά αντιστοιχούν σε ιδιο νούμερο συνδρομή ISP και γραμμή ΑDSL.

 

Aπό τους άλλους συνδυασμούς αυτοί που δείχνουν ότι αξίζουν είναι στα πορτοκαλί κουτάκια και ιδιαίτερα το 384 ISP / 512 γραμμή ΑDSL με 75% !

 

Τα κίτρινα και τα μπλέ εχουν χαμηλή αξιοποίηση της επένδυσής σας (από 50% και κάτω)

Αυτά ελπιζω να σας ελυσα τις αποριες σας.

 

πηγη : ADSLGR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...