Προς το περιεχόμενο

Όποιος έχει site, μπορεί...


dioptra999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νέο blog για νομοθεσίες, κώδικες και για δωρεάν νομική βοήθεια

 

http://o-dikigoros.blogspot.com/

 

Εφόσον είστε και εσείς νομικοί μπορούμε να συνεργαστούμε.. Αν θέλετε στείλτε pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Νέο blog για νομοθεσίες, κώδικες και για δωρεάν νομική βοήθεια

 

http://o-dikigoros.blogspot.com/

 

Εφόσον είστε και εσείς νομικοί μπορούμε να συνεργαστούμε.. Αν θέλετε στείλτε pm

 

Δυστυχώς δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να αναρτήσω σχόλιο.

 

Το σχόλιό μου είναι το εξής:

 

 

 

Καλή αρχή στο blog!

Δυστυχώς όμως η πρώτη-πρώτη ανάρτηση που διάβασα έχει ήδη ανακρίβειες. Με μια πρόχειρη ανάγνωση διέκρινα ήδη δύο "χοντρά λάθη" (δεν ξέρω εάν έχει κι άλλα):

 

1. "Το ένταλμα σύλληψης είναι έγγραφο το οποίο εκδίδεται από τον ανακριτή και επιδίδεται από την αστυνομία στον ύποπτο."

Το παραπάνω δεν είναι απολύτως ακριβές. Το ένταλμα σύλληψης εκδίδεται κατ'αρχήν από τον ανακριτή (με τη σύμφωνη γνώμη του Εισαγγελέα). Σε περίπτωση όμως αυτόφωρου αδικήματος, εκδίδεται και μόνον από τον Εισαγγελέα χωρίς τη σύμπραξη Ανακριτή (άρθρο 275 παρ. 3 ΚΠΔ) .

 

2. "Η έρευνα σε ιδιωτικό χώρο, όπως σπίτι, γραφείο κλπ, μπορεί να γίνει μόνο με «ένταλμα έρευνας» που πρέπει να το ζητήσετε πριν ανοίξετε την πόρτα"

Παντελώς λανθασμένο. Στην Ελλάδα δεν υφίσταται ένταλμα ερεύνης παρά μόνο στο μυαλό ευφάνταστων σεναριογράφων. Αντιθέτως, τα αστυνομικά όργανα που διενεργούν τον έλεγχο πρέπει να συνοδεύονται από δικαστικό λειτουργό (συνήθως Ειρηνοδίκη ή Εισαγγελέα) (άρθρα 253, 255, 256 ΚΠΔ).

 

Καλό είναι να προσέχουμε πριν "ανεβάσουμε" κάτι στο διαδίκτυο. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να αναρτήσω σχόλιο.

 

Το σχόλιό μου είναι το εξής:

 

 

 

 

 

+1!

Eκτος αυτού,για να 'ναι blog και να διαβάζεται καλύτερα,θα'θελε καλύτερο layering,έτσι είναι σαν να διαβάζω ΑΚ σε ηλεκτρονική μορφή.

 

(Υ.Γ:Αν θυμάμαι καλά Undercover22,είσαι φοιτητής ακόμα σωστά;Μήπως είναι λίγο νωρίς για ένα τέτοιο blog?Φιλικά πάντα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου το blog

ειναι αυτο www.max-catcher.blogspot.com

 

ελπιζω να σας αρεσει και αμα χρειαζετε τπτ καινουριο πειτετο

 

πως έβαλες τόσα post σε τόσο λίγη ώρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα insomniacs.. εχω την εξης απορια... σε ενα blog στο οποιω παραθετω links για αλλες ιστοσελιδες, πως μπορω να το ρυθμισω οταν καποιος επιλεξει ενα απο τα link, να μην τον πηγαινει αμεσως εκει αλλα να του ανοιγει νεο παραθυρο αφηνοντας και την σελιδα του blog ανοιχτη...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
καλησπερα insomniacs.. εχω την εξης απορια... σε ενα blog στο οποιω παραθετω links για αλλες ιστοσελιδες, πως μπορω να το ρυθμισω οταν καποιος επιλεξει ενα απο τα link, να μην τον πηγαινει αμεσως εκει αλλα να του ανοιγει νεο παραθυρο αφηνοντας και την σελιδα του blog ανοιχτη...???

 

Μπορείς να το κάνεις χειροκίνητα, βάζοντας στην html του link σου το target="_blank" παράδειγμα:

><a href="[url]http://link.com[/url]" target="_blank">ο τίτλος του link</a>

Επίσης, σύμφωνα με αυτό το link, μπορείς να βάλεις αμέσως μετά το <head> στο template σου τον κώδικα <base target='_blank' />

 

Πρόσεξε όμως, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ανοίγουν ΌΛΑ τα links σου σε νέο παράθυρο, από ότι καταλαβαίνω (δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη). Π.χ. αν κάνεις link σε ένα άλλο κείμενο του blog σου, θα ανοίξει κι αυτό σε νέο παράθυρο.

 

Κάποιον τρόπο που να κάνει να ανοίγουν σε νέο παράθυρο μόνο τα εξωτερικά links και όχι τα εσωτερικά, δεν έχω βρει ακόμα στον blogger.

 

(ξέχασα να αναφέρω πως μιλάω μόνο για το blogger - σε άλλη πλατφόρμα ίσως να υπάρχει κάτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά γειά σας ! Αν έχετε διάθεση και λίγο χρόνο ρίξτε μια ματιά. Συνταγές, παρουσιάσεις pps, φωτογραφίες από το νησί μου τη Σύμη και γενικά λίγο απ' όλα.

 

http://matina1205.blogspot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...