Προς το περιεχόμενο

Όποιος έχει site, μπορεί...


dioptra999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και το δικό μου, για την ακρίβεια μιας παρέας 3 ατόμων... Απευθύνεται κυρίως στους Θεσσαλονικιούς και είναι στα πρώτα βήματα αλλά ευελπιστούμε να γίνει ευρύτερα γνωστό...

 

http://nboffers.tk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δημιουργήσει ένα blog στο blogspot.com αλλά έχω μια απορία.Όταν έχω ένα μεγάλο κείμενο δεν θέλω να το εμφανίζει ολόκληρο στην πρώτη σελίδα γιατί μου την γεμίζει σχεδόν όλη.Εγώ θέλω να βάλω μόνο ένα μικρό κομμάτι του κειμένου και το υπόλοιπο θα φαίνεται μόνο αν πατήσεις στο «περισσότερα».

Δηλαδή ότι κάνει το troktiko.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Έχω δημιουργήσει ένα blog στο blogspot.com αλλά έχω μια απορία.Όταν έχω ένα μεγάλο κείμενο δεν θέλω να το εμφανίζει ολόκληρο στην πρώτη σελίδα γιατί μου την γεμίζει σχεδόν όλη.Εγώ θέλω να βάλω μόνο ένα μικρό κομμάτι του κειμένου και το υπόλοιπο θα φαίνεται μόνο αν πατήσεις στο «περισσότερα».

Δηλαδή ότι κάνει το troktiko.

 

Επειδή το έχω πρόχειρο γιατί προχθές το έψαξα κι εγώ και το έκανα στο δικό μου blog, αυτό που ζητάς λέγεται jump break.

 

Για να το εισάγεις πατάς στον editor του Blogger το κουμπί που φαίνεται στην πρώτη εικόνα που επισυνάπτω.

 

Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς Windows Live Writer ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που δεν έχει κουμπί για jump break, πηγαίνεις στην html του post σου και αμέσως μετά το σημείο στο οποίο θες να κόβεται το άρθρο βάζεις

><!-- more -->

Από εκεί και πέρα, το κείμενο που θα εμφανίζεται στην αρχική σελίδα και θα σε παραπέμπει στο πλήρες άρθρο (π.χ. "διαβάστε περισσότερα") μπορείς να το αλλάξεις από το layout / page elements / edit στο "Αναρτήσεις ιστολογίου" (βλ. δεύτερη εικόνα που επισυνάπτω).

post-20957-12906307502_thumb.jpg

post-20957-12906307502_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω πρόχειρο γιατί προχθές το έψαξα κι εγώ και το έκανα στο δικό μου blog, αυτό που ζητάς λέγεται jump break.

 

Για να το εισάγεις πατάς στον editor του Blogger το κουμπί που φαίνεται στην πρώτη εικόνα που επισυνάπτω.

 

Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς Windows Live Writer ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που δεν έχει κουμπί για jump break, πηγαίνεις στην html του post σου και αμέσως μετά το σημείο στο οποίο θες να κόβεται το άρθρο βάζεις

><!-- more -->

Από εκεί και πέρα, το κείμενο που θα εμφανίζεται στην αρχική σελίδα και θα σε παραπέμπει στο πλήρες άρθρο (π.χ. "διαβάστε περισσότερα") μπορείς να το αλλάξεις από το layout / page elements / edit στο "Αναρτήσεις ιστολογίου" (βλ. δεύτερη εικόνα που επισυνάπτω).

Ευχαριστώ φίλε,ακριβώς αυτό έψαχνα.

 

---------- Προσθήκη στις 23:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:49 ----------

 

Και κάτι ακόμη, για να το βγάζει στις αναζητήσεις του google μπορώ να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ευχαριστώ φίλε,ακριβώς αυτό έψαχνα.

 

---------- Προσθήκη στις 23:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:49 ----------

 

Και κάτι ακόμη, για να το βγάζει στις αναζητήσεις του google μπορώ να κάνω κάτι;

 

Μεγάλο θέμα ανοίγεις :P

 

Αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις από την πλευρά σου είναι να πας στο Settings / Basic και να ελέγξεις αν είναι το "Let search engines find your blog?" τσεκαρισμένο. Εννοείται προφανώς ότι πρέπει να είναι στο "Yes".

 

Από εκεί και πέρα, κάποιος μαγικός τρόπος για να εμφανίζεσαι στις πρώτες θέσεις των αποτελεσμάτων του Google δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι από όσο γνωρίζω.

 

Καλό είναι το blog σου να είναι ελαφρύ, να έχει ποιοτικό περιεχόμενο ώστε να γίνεις link αν είναι δυνατό από άλλους, ενώ ρόλο από όσο ξέρω παίζει και το πόσο ενεργός είσαι ως προς το να σχολιάζεις μηνύματα σε άλλα blogs. Αν το κάνεις, γενικά αυξάνεις τις πιθανότητες να πάρεις χτυπήματα και στο δικό σου.

 

Φυσικά υπάρχει και η λύση του Adwords, με το οποίο μπορείς να εμφανίζεσαι στα αποτελέσματα του Google ως προβεβλημένη καταχώρηση, αλλά αυτό κοστίζει (όχι πολλά πάντως) και δεν ξέρω αν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις.

 

Γενικά πιστεύω πως σε περίπτωση που το blog σου είναι καινούριο, εκεί που θα πρέπει να ρίξεις όλο το βάρος είναι στο να έχεις μια ελαφριά και εύχρηστη σελίδα (εγώ τουλάχιστον είδα μεγάλη διαφορά στο δικό μου από τότε που την απάλλαξα από τα περιττά widgets) και φυσικά στο να γράφεις προσεγμένα κείμενα (χωρίς ορθογραφικά και συντακτικά, με συνοχή κλπ). Α, επίσης, να bloggάρεις συχνά, γιατί όσο καλό κι αν είναι το περιεχόμενό σου, δύσκολα θα ξαναμπεί ο άλλος αν δει ότι το ανανεώνεις μια φορά το μήνα.

 

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες συμβουλές - αυτές όμως μου ήρθαν τώρα πρόχειρα. :-D

Επεξ/σία από gsarig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η προσπάθειά μου.Είμαι στην αρχή ακόμη καθώς θέλω να βελτιώσω την εμφάνισή του και σίγουρα θα αρχίσω να γράφω καθημερινά ότι κυκλοφορεί σχετικά με την formula 1.

http://f1ingreece.blogspot.com/

 

Ακούω τις απόψεις σας.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η προσπάθειά μου.Είμαι στην αρχή ακόμη καθώς θέλω να βελτιώσω την εμφάνισή του και σίγουρα θα αρχίσω να γράφω καθημερινά ότι κυκλοφορεί σχετικά με την formula 1.

http://f1ingreece.blogspot.com/

 

Ακούω τις απόψεις σας.:-)

 

Τελικά του άλλαξα αρκετά την εμφάνιση,ελπίζω προς το καλύτερο, και τα θέματα ανανεώνονται καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Τελικά του άλλαξα αρκετά την εμφάνιση,ελπίζω προς το καλύτερο, και τα θέματα ανανεώνονται καθημερινά.

 

Ωραίο το template σου...

 

κι εγώ ο βλάκας έφαγα μια μέρα για να αλλάξω με το χέρι το δικό μου, γιατί την τελευταία φορά που είχα κοιτάξει (πολλούς μήνες πριν) τα templates του blogger ήταν όλα χάλια (αλλά μάλλον δεν είχα ψάξει αρκετά καλά από ότι φαίνεται)

 

 

αυτό τον μετρητή με τους επισκέπτες θα πρότεινα να τον βγάλεις (όχι αυτό που δείχνει τους online χρήστες - το άλλο). Δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο template και είναι και λίγο ξεπερασμένη πρακτική. Αν θες στατιστικά επισκεψιμότητας βάλε Google Analytics, που είναι δωρεάν και υπερπλήρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το template σου...

 

κι εγώ ο βλάκας έφαγα μια μέρα για να αλλάξω με το χέρι το δικό μου, γιατί την τελευταία φορά που είχα κοιτάξει (πολλούς μήνες πριν) τα templates του blogger ήταν όλα χάλια (αλλά μάλλον δεν είχα ψάξει αρκετά καλά από ότι φαίνεται)

 

 

αυτό τον μετρητή με τους επισκέπτες θα πρότεινα να τον βγάλεις (όχι αυτό που δείχνει τους online χρήστες - το άλλο). Δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο template και είναι και λίγο ξεπερασμένη πρακτική. Αν θες στατιστικά επισκεψιμότητας βάλε Google Analytics, που είναι δωρεάν και υπερπλήρη.

Όντως τα tempates του blogger αν δεν τα πειράξεις δεν είναι ωραία.

 

Τον μετρητή σήμερα σκεφτόμουνα να τον βγάλω γιατί και σε μένα δεν κολλάει καλά στο μάτι,μάλλον θα τον βγάλω αύριο που θα ασχοληθώ πάλι.

Επίσης σκεφτόμουνα να βάλω ένα chat.Ίσως τα ΣΚ που έχει formula είχε ενδιαφέρον το live chatting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω ένα logo που θα εμφανίζεται στο πάνω μέρος του blog μου αλλά δεν το κατέχω όσον αφορά τον σχεδιασμό.

Σε αυτή τη σελίδα έχει διάφορα λογότυπα με κάποια από αυτά να είναι γνωστά.Άραγε μπορώ να κατεβάσω ένα από αυτά και να το βάλλω στο blog;

Με μια γρήγορη ματιά μου άρεσε αυτό και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα κι εγώ ένα blog με διάφορα ενδιαφέροντα (κατά τη γνώμη μου) νέα που διαβάζω σε διάφορα site... Ρίξτε μια ματιά ;-)

 

gr-underground.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...