Προς το περιεχόμενο

Δυνατοτητα να μπεις σε ΤΕΙ απο ΙΕΚ????


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δεν εμφανίζεται η σελίδα που δίνεις λινκ @zouve@. Πάντως το "παραμύθι" από ιεκ σε τει το ακούω από το 2002 όπου μπήκα στο 1ο μου ιεκ που τελείωσα. στην 2η ειδικότητα που πήρα πάλι σε ιεκ πάλι τα ίδια μας έλεγαν... Προσωπικά δεν βλέπω πλέον κάποιο όφελος να παω σε τει. δεν μου προσφέρει κάτι περισσότερο απ τις γνώσεις που έχω αποκτήσει από τα ιεκ και από την εξωτερική εργασία. μιλάω πάντα για το επαγγελμα μου καθαρά και μόνο. περισσότερο θα μου επιβραδύνει την πρόοδο παρά θα με βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα πολλες ανακριβειες σημερα.

οι οποιες δημιουργουν λαθος εντυπωσεις σε οσους δεν γνωριζουν.

χαχα

Τραγικοποιητε τα πράγματα και μιλατε για τα ΤΕΙ λες και ειναι το χαρβαρντ και θα χαλασουν απο τα παιδια που μπενουν απο τα τεε και απο τα ΙΕΚ.

εσκεμενα παραβλεπετε αυτο που ξερουν όλοι οτι η προταση δεν λεει "οποιος εχει πτυχιο ΙΕΚ θα μπενει στα ΤΕΙ".

Μιλαμε για εξετάσεις μετά απο εξετασεις (μιας κι αυτος που θα δώσει κατατακτηριες θα πρέπει να εχει παρει πιστοποίηση).

Η οποια δίδεται μεσω πανελαδικου συστηματος. κι οχι απο τον local καθηγητη.

Βεβαια οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν πρεπει να πιστοποιηθουν.

τωρα οσων αφορα τα ΤΕΕ.

Μονο ανεβασαν το επιπεδο του Χαρβαρντ σας.

ναι δεν γραψαν ιστορια στις πανελληνιες. αλλα δεν πέρασαν και σε φιλολογικες σχολες.

Περασαν σε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ.

Ναι life is a bitch οταν εσεις μαθαινατε ιστορια και κειμενα αυτοι στα "κατωτερα" τεε (αλλη ανακριβεια μιας και θεωρουνται ισοβαθμα) μαθαιναν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ και περναν ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ. και στην ειδικοτητα που βιωναν επι τρια Έτη περνούν μεσω πανελληνίων στο χαρβαρντ (ξεχασα στα ΤΕΙ, φταιει η ομοιοτητα λολ).

 

Βλεπω την ιστορια να επαναλαμβάνεται οταν επρόκειτο να ανωτατοποιηθουν τα ΤΕΙ.

μονο που τώρα οι καρχαρίες που θιγονται είναι οι φοιτητες των ΤΕΙ ενω τοτε ηταν οι των ΑΕΙ.

Ειδατε πως γυριζει ο τροχός;

Προσωπικα δεν με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ τα ΤΕΙ τα ΤΕΕ ή τα ΙΕΚ παρα μόνο τα συμφέρωντα μου.

Οσοι λένε οτι ενδιαφέρονται για τα ΤΕΙ ειναι υποκριτες.

Ολοι για το συμφερων μας ενδιαφερόμαστε.

Προσωπικα θα εκμεταλευθω το χαος να παω μπροστα.

δεν ξερω για τους αλλους.

δεν με ενδιαφέρει αν θα αποκτησει εναν καλο εργάτη η εργοδοσια αλλα το τι θα γίνει με την δικη μου τσεπη.

kisses

 

φίλε τα είπες τέλεια!!!!:-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εμφανίζεται η σελίδα που δίνεις λινκ @zouve@. Πάντως το "παραμύθι" από ιεκ σε τει το ακούω από το 2002 όπου μπήκα στο 1ο μου ιεκ που τελείωσα. στην 2η ειδικότητα που πήρα πάλι σε ιεκ πάλι τα ίδια μας έλεγαν... Προσωπικά δεν βλέπω πλέον κάποιο όφελος να παω σε τει. δεν μου προσφέρει κάτι περισσότερο απ τις γνώσεις που έχω αποκτήσει από τα ιεκ και από την εξωτερική εργασία. μιλάω πάντα για το επαγγελμα μου καθαρά και μόνο. περισσότερο θα μου επιβραδύνει την πρόοδο παρά θα με βοηθήσει.

 

πρέπει να γίνεις μέλος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Θα θελα μονο να προσθέσω κάτι εδω και γιαυτο το επαναφέρω σαν θέμα...

.

Εδωσα παννεληνιες με το συστημα των Δεσμων...4 μαθηματα....Οι παλιοι ξέρουν τι μαθηματα ηταν αυτά και οτι έπρεπε να αντιμετωπισεις Παπαγάλους...

Εγραψα και στα 4 μαθηματα στις εξετάσεις 14, 3....

Δε μπηκα πουθενά....

Πηγα σε ΙΕΚ....Το τελειωσα με 17....και την πιστοποιηση...

.

Πλεον εδω και μερικά χρονια μπαίνουν στα Ελληνικά Πανεπιστημια, άνθρωποι που έδωσαν 6 μαθηματα και έγραψαν για 8!!!!

 

Αυτοι οι άνθρωποι ειναι κατα τη γνωμη σας καλύτερο-ι απο κάποιον που έγραψε 14 και βάλε στις ΔΕΣΜΕΣ και έβγαλε σε ένα ΙΕΚ στις εξετάσεις πιστοποίησης, 17(στο υπουργειο κατευθειαν με προφορικο και γραπτο βαθμο παρακαλώ)- και ικανοτεροι να μπουν σε ενα ΤΕΙ η σε ενα ΑΕΙ, τοτε εγω πάω πάσο...

.

Ωφειλε το κράτος να δωσει μια 2η ευκαιρία στους αριστουχους των ΙΕΚ...Ωφειλε να μας αφηνει έστω να δινουμε παννεληνιες με το παλαιό συστημα...με έναν άλλο τροπο....

.

Οι μισοι που μπαίνουν πλέον στα ΑΕΚ δεν έχουν ανοιξει βιβλίο....Σας πειραξε αν έμπαινε και το 1% των ΙΕΚ???

.

Παντως για οσους ενδιαφέρονται υπάρχει ελπιδα

http://www.madata.gr/index.php?news=11586

Φυσικά το λινκ αναφέρεραι απ οτι κατάλαβα σε νέους αποφοιτους και όχι παλαιους οπως εγω, αλλα δεν έχει να κάνει....Ουσιαστικά το κράτος δινει τη δυνατοτητα σε όσους δε πέρασαν ουτε και γράφοντας ενα 8αρι, να μπουν σε Τει..χαχαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ 15.ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΚΟΜΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ.ΤΟ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΣΩ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΤΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ?ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΗΣ % ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΤΕΙ Η΄ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΑ ΑΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΜΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΙΕΚ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ ΙΣΟΤΙΜΟ ΜΕ ΤΩΝ ΤΕΙ.ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ?ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ MASTER,BACHELOR Η΄ ΑΛΛΙΩΣ?ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΤΙΜΟ ΜΕ ΤΩΝ ΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ.ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΤΕΙ.ΑΥΤΑ ΤΑ 2.ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΓΚΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεέ μου!τι ρατσισμός ειναι αυτός...διάβασα μέχρι την σελίδα 4-5 και έπαθα την πλάκα μου,μετά αναρωτιόμαστε γιατί δεν πάει μπροστά η χώρα μας,με τέτοιου είδους συμπεριφορά και ιδεολογίες δεν πα να έχεις και διδακτορικό το επίπεδο σου ειναι πιο χαμηλό απο απόφοιτους γυμνασίου.Άχριστοι άνθρωποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο και να χτυπιεστε στα ΤΕΙ δεν θα μπείτε :)

 

ο τύπος από πάνω μίλησε :devil:

 

και να μην ακούω από δεσμίτες παράπονα. Εσείς δώσατε 4 μαθήματα παλούκια. Αλλά ξέρεις κάτι ?Ήταν δύσκολα για όλους και οι παπαγάλοι πάντα υπάρχουν. Εγώ προσωπικά έδωσα 14 μαθήματα (ήμουν ο πρώτος με το νέο σύστημα) και πίστεψε με δεν νομίζω να ήθελες να ήσουν στην θέση μου. Επίσης με 8 μπορεί να μπαίνει κάποιος σε πανεπιστήμιο αλλά όλοι γνωρίζουν ότι οι καλές σχολές με μέλλον είναι μόνο Αθήνα και Θεσαλλονίκη με ελάχιστες εξαιρέσεις και οι βαθμοί τους είναι απο 16+ είτε μιλάμε για ΑΕΙ είτε για ΤΕΙ. Τώρα τα ΙΕΚ είναι δευτεροβάθμια εκπαίδευση και όσοι πήγατε αυτό το ξέρατε οπότε μην φωνάζετε για αυτό. Αν έχετε τα @@ ξαναδώστε πανελλήνιες και μπείτε στην τριτοβάθμια όπως μπαίνει όλος ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τύπος από πάνω μίλησε :devil:

 

και να μην ακούω από δεσμίτες παράπονα. Εσείς δώσατε 4 μαθήματα παλούκια. Αλλά ξέρεις κάτι ?Ήταν δύσκολα για όλους και οι παπαγάλοι πάντα υπάρχουν. Εγώ προσωπικά έδωσα 14 μαθήματα (ήμουν ο πρώτος με το νέο σύστημα) και πίστεψε με δεν νομίζω να ήθελες να ήσουν στην θέση μου. Επίσης με 8 μπορεί να μπαίνει κάποιος σε πανεπιστήμιο αλλά όλοι γνωρίζουν ότι οι καλές σχολές με μέλλον είναι μόνο Αθήνα και Θεσαλλονίκη με ελάχιστες εξαιρέσεις και οι βαθμοί τους είναι απο 16+ είτε μιλάμε για ΑΕΙ είτε για ΤΕΙ. Τώρα τα ΙΕΚ είναι δευτεροβάθμια εκπαίδευση και όσοι πήγατε αυτό το ξέρατε οπότε μην φωνάζετε για αυτό. Αν έχετε τα @@ ξαναδώστε πανελλήνιες και μπείτε στην τριτοβάθμια όπως μπαίνει όλος ο κόσμος.

 

Εσυ αν κατάλαβα καλά είσαι του 82. Είσαι δηλαδή από τους πρώτους που επωφελήθηκαν από τον νόμο Αρσένη, που έβαζε κόσμο στα ΑΕΙ και με απολυτήριο κάτω από τη βάση και έκανε τα πάντα για να πείσει ότι το καινούργιο σύστημα είναι επιτυχημένο. Δεν το γράφω αυτό προσωπικά για σένα, αλλά εγώ όταν έδινα δεύτερη χρονιά με τις δέσμες για να περάσω ΤΕΦΑΑ, κόπηκα λόγω ποσοστού κι ας ήμουν 1.000 μόρια πάνω από τη βάση (ανέβηκαν οι βάσεις 1200 μόρια!!!) και γνωστός μου παχύσαρκος (δεν είμαι ρατσιστής, αλλά με αυτά που βλέπεις, άντε να μην γίνεις) της ηλικίας σου πέρασε, έχοντας τραγικές επιδόσεις στα αγωνίσματα και βαθμολογία απολυτηρίου 11. Βγάλε συμπέρασμα.

Κι εγώ ΙΕΚ έβγαλα και ήξερα εξ' αρχής που μπήκα, αλλά αν υπήρχαν ιδιωτικά Πανεπιστήμια, όπως σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση δεν θα είχες τα ΙΕΚ ως επιλογή.

Τέλος, εγώ για να ξαναδώσω πανελλήνιες, πρέπει να ξαναπάω Λύκειο. Πώς το βλέπεις, στα 27 να ξαναγυρνάμε στα θρανία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...