Προς το περιεχόμενο

Δυνατοτητα να μπεις σε ΤΕΙ απο ΙΕΚ????


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτήκατε ποτέ πόσοι βγάλαν πχ 18 στις πανελλήνιες κ περάσαν σε άσχετες σχολές?πχ πληροφορική?

Σε πληροφορώ οτι άλλοι που βγάλλαν 6 κ 7 στις πανελλήνιες και είναι αστέρια στον τομέα της πληροφορικής (αλλα δεν κάθησαν να διαβάσουν ιστορία και βιολογία) στερούνται απο το δικαίωμα αυτό.

Εγώ που είμαι σε ΤΕΙ πληροφορικής βλέπω πολλά άσχετα άτομα, που απλά βγάλαν 15 κ 16 κ πέρασαν, κι όμως, θαταν καλύτερο γι'αυτούς να περάσουν σε κάποια άλλη σχολή.Ακόμα κ σε τει ζωικής παραγωγής να περνούσαν, μπορεί να τους ενδιέφερε το αντικείμενο...Περνάνε λοιπόν στην πληροφορική, δεν διαβάζουν, δυσκολεύονται κ γλύφουν καθηγητές...αποτέλεσμα?->πτώση επιπέδου, περνάει κ η κουτσή μαρία κ γεμίζουμε πτυχιούχους που δεν ξέρουν να κουνήσουν ένα mouse...

 

Το θέμα είναι οτι το σύστημα των πανελλήνιων είναι σκ@τ@, απο εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε κ αυτό πρέπει να αλλάξει....κατα τη γνώμη μου καλώς υπάρχει η ευκαιρία στους ιεκτζίδες να μπούν σε τει...σκόμα κ έτσι, όταν αυτοί είναι 25, ελιναι δύσκολο να περάσουν τα μαθήματα, πόσο μάλλον κ τα μαθηματικά στα οποία θα έχουν σίγουρα κενά...Αυτό όμως δε πρέπει να είναι κανόνας για να στερείται κάποιος απο το δικαίωμα της μόρφωσης....Αυτό το σκ@τοσύστημα μας έχει γεμίσει κόμπλεξ....έλεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ?

 

Πρώτον, μην γράφεις με κεφαλαία. Αφενός δείχνει ότι φωνάζεις και είναι αγένεια και αφετέρου μας βγάζεις τα μάτια.

Δεύτερον για την πρώτη ερώτηση σου, αν ψάξεις λίγο τις 3 τελευταίες σελίδες, θα βρείς απαντήσεις στο ερωτημά σου.

Τρίτον, για τα υπόλοιπα, δεν γνωρίζω/δεν απαντώ. :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, εγώ για να ξαναδώσω πανελλήνιες, πρέπει να ξαναπάω Λύκειο. Πώς το βλέπεις, στα 27 να ξαναγυρνάμε στα θρανία?

 

3 φορές πανελλήνιες δεν σου έφταναν? Θες και άλλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αφηστε το θεμα αφου δεν τραβαει.Ποιο ΤΕΙ ποιο ΙΕΚ ποιο ΑΕΙ συνηθως δεν ειμαι μηδενιστης αλλα ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.Τωρα ο καθενας μπορει να πει τι λες ρε η δικη μου η σχολη ειναι διεθνως αναγνωρισμενη και αλλα but its all greek to me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 φορές πανελλήνιες δεν σου έφταναν? Θες και άλλες?

 

Δεν χρειάζεται φιλαράκο μου. Βγάζω τόσα, όσα θα έβγαζες εσύ αν σου αναγνώριζαν το πτυχίο, επί 2. Ξέρεις, δεν κάνουν τα πτυχία τον άνθρωπο.

Και για ανταμοιβή της αλαζονείας σου, υπάρχει ο ΟΑΕΔ. Για ξανασκέψου το, 400 ευρά το μήνα δίνει, σε ανθρώπους που αποτελούν την γενιά των 700 ?.

Νομίζω σε ενδιαφέρει αυτή η προοπτική, αν κρίνω από το επίπεδο της παιδείας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται φιλαράκο μου. Βγάζω τόσα, όσα θα έβγαζες εσύ αν σου αναγνώριζαν το πτυχίο, επί 2. Ξέρεις, δεν κάνουν τα πτυχία τον άνθρωπο.

Και για ανταμοιβή της αλαζονείας σου, υπάρχει ο ΟΑΕΔ. Για ξανασκέψου το, 400 ευρά το μήνα δίνει, σε ανθρώπους που αποτελούν την γενιά των 700 ?.

Νομίζω σε ενδιαφέρει αυτή η προοπτική, αν κρίνω από το επίπεδο της παιδείας σου.

 

όταν εσύ έβγαζες το ΙΕΚ μεγάλε εγώ έπαιρνα το master μου από το πανεπιστήμιο. Πίστεψε με όχι μόνο το πτυχίο μου αναγνωρίζουν αλλά και το master. Γενικά η απάντηση σου είναι πολύ ανώριμη. Σε ρώτησα αν 3 φορές πανελλήνιες δεν σου έφταναν και απαντάς του στυλ στα @@ μου εγώ έχω porshe. Τα πτυχία μπορεί να μην κάνουν τον άνθρωπο αυτό είναι το μόνο σίγουρο αλλά τουλάχιστον στην δικιά μου δουλειά προσθέτουν ένα κύρος. Όπως δεν είναι το ίδιο κάποιος που έχει proficiency με αυτόν που έχει lower έτσι δεν είναι ίδιο κάποιος να έχει πτυχίο (τριτοβάθμιας) με κάποιον που δεν έχει. Σε βλέπουν αλλιώς. Στην τελική τα δικά μου πτυχία τα πήρα γιατί γούσταρα και είχα ψώνιο και όχι γιατί έπρεπε. Έστρωσα κόλο στις πανελλήνιες όμως και είχα 14 μαθήματα να δώσω που τα 10 δεν τα γούσταρα και για αυτό μπορεί να ψοφήσει ο αρσένης ο ευθυμίου και η γιαννάκου με την σειρά της ( ο θεός ήταν δίκαιος με τη γιαννάκου (κάφρικο αυτό). Κάποιοι δεν έχουν την ωριμότητα στα 18 να σκεφτούν το μέλλον τους και να το κάνουν αυτό και μετά όταν καταλαβαίνουν σε τι χώρα ζούμε βαράνε το κεφάλι τους. Ας πρόσεχαν. Το σύστημα μπορεί να είναι πολύ κακό αλλά είναι ίδιο για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Erwdios καταρχήν δεν είπε κάτι κακό ο Spooker. Απλά σου συνέστησε να μην ξαναδώσεις πανελλήνιες(ο γραπτός λόγος καμιά φορά παρεξηγείται).Ακούστηκε σαν ειρωνία αυτό που είπε αλλά πιστεύω ότι δεν ήταν.

 

Δεύτερον, εσύ από τη μία λες ότι βγάζεις πολλά χρήματα τα οποία δεν βγάζει ο spooker.

Ο spooker από την άλλη ισχυρίζεται ότι έχει γνώσεις, μόρφωση, master κτλ πράγματα που δεν έχεις εσύ με ένα ΙΕΚ που έβγαλες.

 

Τι πιστεύεις ότι έχει μεγαλύτερη αξία σαυτή τη ζωή, το πορτοφόλι ή η μόρφωση?

 

Για μένα το δέυτερο!

 

 

 

Ξέρεις, δεν κάνουν τα πτυχία τον άνθρωπο.

Και τον κάνει μήπως το χρήμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν εσύ έβγαζες το ΙΕΚ μεγάλε εγώ έπαιρνα το master μου από το πανεπιστήμιο. Πίστεψε με όχι μόνο το πτυχίο μου αναγνωρίζουν αλλά και το master. Γενικά η απάντηση σου είναι πολύ ανώριμη. Σε ρώτησα αν 3 φορές πανελλήνιες δεν σου έφταναν και απαντάς του στυλ στα @@ μου εγώ έχω porshe. Τα πτυχία μπορεί να μην κάνουν τον άνθρωπο αυτό είναι το μόνο σίγουρο αλλά τουλάχιστον στην δικιά μου δουλειά προσθέτουν ένα κύρος. Όπως δεν είναι το ίδιο κάποιος που έχει proficiency με αυτόν που έχει lower έτσι δεν είναι ίδιο κάποιος να έχει πτυχίο (τριτοβάθμιας) με κάποιον που δεν έχει. Σε βλέπουν αλλιώς. Στην τελική τα δικά μου πτυχία τα πήρα γιατί γούσταρα και είχα ψώνιο και όχι γιατί έπρεπε. Έστρωσα κόλο στις πανελλήνιες όμως και είχα 14 μαθήματα να δώσω που τα 10 δεν τα γούσταρα και για αυτό μπορεί να ψοφήσει ο αρσένης ο ευθυμίου και η γιαννάκου με την σειρά της ( ο θεός ήταν δίκαιος με τη γιαννάκου (κάφρικο αυτό). Κάποιοι δεν έχουν την ωριμότητα στα 18 να σκεφτούν το μέλλον τους και να το κάνουν αυτό και μετά όταν καταλαβαίνουν σε τι χώρα ζούμε βαράνε το κεφάλι τους. Ας πρόσεχαν. Το σύστημα μπορεί να είναι πολύ κακό αλλά είναι ίδιο για όλους.

 

Δεν είναι το ίδιο για όλους το σύστημα μεγάλε. Οι δέσμες ήταν δέσμες και το δικό σου, ένα σύστημα, στο οποίο ο Αρσένης έβαλε τα δυνατά του για να αποδείξει ότι ήταν το σωστό και αν είχες και κανένα conne με τους καθηγητές, όλο και κάτι θα τσιμπούσες παραπάνω. Στις δέσμες αυτό γιοκ.

Καλά έκανες και τα πήρες τα πτυχία και μαγκιά σου, για όποιο λόγο κι αν τα πήρες.

Το κύρος το προσδίδει στον άνθρωπο η προσωπικότητα του και όχι τα πτυχία του.

Από την άλλη όμως, είναι εντελώς ανώριμο και κοντόφθαλμο εκ μέρους σου να γράφεις, ότι επειδή εσύ μπήκες στο πανεπιστήμιο με τις Χ συνθήκες, τότε δεν πρέπει να δημιουργηθούν και άλλοι τρόποι εισαγωγής.

Για να δούμε, θα ήθελες να δώσεις με τις δέσμες, για να καταλάβεις ότι το σύστημα δεν είναι το ίδιο και μάλιστα να μειώνονται τα ποσοστά των εισακτέων της ηλικίας σου, για χάρη των μικρότερων εισακτέων?

Επίσης, δεν μας είπες την άποψη σου για τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Φαντάζομαι ότι για να εναντιώνεσαι έτσι στην εισαγωγή από ΙΕΚ, η άποψη σου για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια πρέπει να είναι εξίσου δογματική.

 

Erwdios καταρχήν δεν είπε κάτι κακό ο Spooker. Απλά σου συνέστησε να μην ξαναδώσεις πανελλήνιες(ο γραπτός λόγος καμιά φορά παρεξηγείται).Ακούστηκε σαν ειρωνία αυτό που είπε αλλά πιστεύω ότι δεν ήταν.

 

Η σωστή χρήση του γραπτού λόγου δεν επιτρέπει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης του πραγματικού νοήματος. Ήταν ειρωνία και φαίνεται και από τα προηγούμενα post του.

Να επισημάνω δε, ότι δεν έχω τίποτα προσωπικό με τον άνθρωπο, αλλά με τις απόψεις του.

 

Δεύτερον, εσύ από τη μία λες ότι βγάζεις πολλά χρήματα τα οποία δεν βγάζει ο spooker.

Ο spooker από την άλλη ισχυρίζεται ότι έχει γνώσεις, μόρφωση, master κτλ πράγματα που δεν έχεις εσύ με ένα ΙΕΚ που έβγαλες.

 

Τι πιστεύεις ότι έχει μεγαλύτερη αξία σαυτή τη ζωή, το πορτοφόλι ή η μόρφωση?

 

 

Η παιδεία!

 

 

 

Η μόρφωση δεν σημαίνει αυτομάτως και παιδεία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά συμφωνώ με την παιδεία, αλλά αφού δεν γνωρίζεστε δεν μπορεί να ξέρει ο καθένας την παιδεία του άλλου. Επίσης δεν υπάρχει αποδεικτικό στοιχείο παιδείας, είναι πολύ σχετική έννοια για κάθε άνθρωπο.

Οπότε με αυτά τα δεδομένα εγώ ναι θεωρώ ότι η μόρφωση είναι πιο σημαντική από τα χρήματα!

Φιλικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο για όλους το σύστημα μεγάλε. Οι δέσμες ήταν δέσμες και το δικό σου, ένα σύστημα, στο οποίο ο Αρσένης έβαλε τα δυνατά του για να αποδείξει ότι ήταν το σωστό και αν είχες και κανένα conne με τους καθηγητές, όλο και κάτι θα τσιμπούσες παραπάνω.

 

ναι μόνο που ξεχνάς το +-3. Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις αν είχες πχ στα μαθηματικά 17 και πήγαινες πανελλήνιες και εγραφες 7 το 17 αυτομάτως γινόταν 10 και έβγαινε μέσος όρος του 7 με το 10. Τώρα εσύ συγκρίνεις τις δέσμες με τα 14 μαθήματα που έδωσα εγώ. Τι θα γίνει αμα βγω και εγώ και φωνάξω γιατί εγώ έδωσα 14 και τώρα δίνουν πόσα? 6?8? ιδέα δεν έχω. Να είσαι σίγουρος πως εγώ βάραγα το κεφάλι μου που δεν πρόλαβα τις δέσμες γιατί ήμουν καλός στα μαθήματα της πρώτης δέσμης και βρέθηκα να χάνω βαθμούς από θρησκευτικά και ιστορίες και λοιπές παπαγαλολογίες.

 

ιδιωτικά πανεπιστήμια=πονεμένη υπόθεση. Όποιο και να πάρεις από αυτά που υπάρχουν το επίπεδο είναι για τα μπάζα. Όλα κάτι κολλέγια είναι που συνεργάζονται με το εξωτερικό κτλ κτλ. Επειδή ξέρω τι πουστολαός είμαστε και τι κομπίνες παίζονται δεν γουστάρω να πάει ο κάθε αρχίδας και να πάρει πτυχίο ισάξιο με το δικό μου. Όχι εδώ δεν είναι αγγλία. Αν ήταν δεν το συζητούσα καν. Αν υπήρχε το καθεστώς και η οργάνωση που έχουν στην αγγλία στα πανεπιστήμια η Ελλάδα δεν θα ήταν η Ελλάδα του πρωινού καφέ. Αλλά ευτυχώς για κάποιους που διαφοροποιούνται από τη μάζα το 80% του ελληνικού λαού είναι ηλίθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μόνο που ξεχνάς το +-3. Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις αν είχες πχ στα μαθηματικά 17 και πήγαινες πανελλήνιες και εγραφες 7 το 17 αυτομάτως γινόταν 10 και έβγαινε μέσος όρος του 7 με το 10. Τώρα εσύ συγκρίνεις τις δέσμες με τα 14 μαθήματα που έδωσα εγώ. Τι θα γίνει αμα βγω και εγώ και φωνάξω γιατί εγώ έδωσα 14 και τώρα δίνουν πόσα? 6?8? ιδέα δεν έχω. Να είσαι σίγουρος πως εγώ βάραγα το κεφάλι μου που δεν πρόλαβα τις δέσμες γιατί ήμουν καλός στα μαθήματα της πρώτης δέσμης και βρέθηκα να χάνω βαθμούς από θρησκευτικά και ιστορίες και λοιπές παπαγαλολογίες.

 

ιδιωτικά πανεπιστήμια=πονεμένη υπόθεση. Όποιο και να πάρεις από αυτά που υπάρχουν το επίπεδο είναι για τα μπάζα. Όλα κάτι κολλέγια είναι που συνεργάζονται με το εξωτερικό κτλ κτλ. Επειδή ξέρω τι πουστολαός είμαστε και τι κομπίνες παίζονται δεν γουστάρω να πάει ο κάθε αρχίδας και να πάρει πτυχίο ισάξιο με το δικό μου. Όχι εδώ δεν είναι αγγλία. Αν ήταν δεν το συζητούσα καν. Αν υπήρχε το καθεστώς και η οργάνωση που έχουν στην αγγλία στα πανεπιστήμια η Ελλάδα δεν θα ήταν η Ελλάδα του πρωινού καφέ. Αλλά ευτυχώς για κάποιους που διαφοροποιούνται από τη μάζα το 80% του ελληνικού λαού είναι ηλίθιο.

 

Κι εγώ μαζί σου σε αυτά που λες. Αν όμως, όντως κάποιος αξίζει να εξελιχθεί και να ανελιχθεί σε υψηλότερες θέσεις, δεν έχει να φοβάται από κάποιον ο οποίος έχει ίδιο πτυχίο με το δικό του, από ιδιωτικό πανεπιστήμιο.

Δεν αναφέρομαι φυσικά σε θέσεις δημοσίου, όπου το αξικρατικότερο κριτήριο είναι η ψήφος σου στις παρελθούσες εκλογές, αλλά πάντα στον ιδιωτικό τομέα και σε σοβαρές επιχειρήσεις, αν κρίνω και από αυτή στην οποία εργάζεσαι (πτυχίο και master, μόνο σοβαρές εταιρείες τα αναγνωρίζουν, εκτός αν είσαι στο δημόσιο).

Επίσης, δεν μιλάμε για κολλέγια. Λέμε να έρθει το Harvard π.χ. αύριο, μεθαύριο και να σου πεί ότι ανοίγω παράρτημα στην Ελλάδα, αυτοδιοικούμενο από δικούς μου ανθρώπους και τα γραπτά θα στέλνονται για βαθμολόγηση στη βάση του ιδρύματος.

Πιστεύεις ότι υπάρχει έτσω μία πιθανότητα, να παίξει το Harvard την φήμη του, για μερικά κωλοευρώ?

 

Όσο για τις δέσμες, αν έχανες βαθμούς από παπαγαλολογίες, να ευχαριστάς τον Θεό που δεν έδωσες με αυτό το σύστημα, καθότι μόνο οι παπαγάλοι πέτυχαν στις δέσμες.

Και πάλι όμως, ξεχνάς δύο πράγματα:

Πρώτον, είχες μεγαλύτερες πιθανότητες εισαγωγής, λόγω ποσοστού και για τους λόγους που προανέφερα.

Δεύτερον, ακόμη και καρασκράπας να ήσουν , έμπαινες σε ένα κωλοΤΕΙ και είχες δικαιώματα φοιτητή.

Όσο για το +-3, ε αν δεν μπορούσες να πιάσεις έναν βαθμό της προκοπής στα γραπτά, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Αυτό ήταν η μόνη σωστή παράμετρος που μπορούσα να δω σε αυτό το σύστημα, καθώς έτσι αποδεικνυόταν, πόσο έγλειψες ή δεν έγλειψες στα μαθηματά σου. Καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε τώρα τι να λέμε ίδια πτυχία δεν υπάρχουν. Στο εξωτερικό υπάρχουν rankings των πανεπιστημίων στο κάθε επιστημονικό τομέα. Το πτύχιο του imperial ας πούμε δεν είναι το ίδιο με το πτυχίο του liverpool στην μηχανολογία (τυχαίο παράδειγμα χωρίς να γνωρίζω οπότε ελπίζω να μην θίξω κανέναν). Εδώ στην Ελλάδα rankings δεν πρόκειται να δεις ποτέ :P για τους γνωστούς λόγους. Τώρα άμα έρθει το harvard στην Ελλάδα ε ας το αναγνωρίσουν τι να πω.Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα όταν ακούς στην tv για ιδιωτικά πανεπιστήμια το 99% των περιπτώσεων αναφέρονται στα κολλέγια που λειτουργούν αυτή τη στιγμή και πιέζουν να αναγνωριστούν σαν πανεπιστήμια. Ε όχι αυτό δεν το δέχομαι. Δεν είναι το ίδιο με αυτό που λες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε τώρα τι να λέμε ίδια πτυχία δεν υπάρχουν. Στο εξωτερικό υπάρχουν rankings των πανεπιστημίων στο κάθε επιστημονικό τομέα. Το πτύχιο του imperial ας πούμε δεν είναι το ίδιο με το πτυχίο του liverpool στην μηχανολογία (τυχαίο παράδειγμα χωρίς να γνωρίζω οπότε ελπίζω να μην θίξω κανέναν). Εδώ στην Ελλάδα rankings δεν πρόκειται να δεις ποτέ :P για τους γνωστούς λόγους. Τώρα άμα έρθει το harvard στην Ελλάδα ε ας το αναγνωρίσουν τι να πω.Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα όταν ακούς στην tv για ιδιωτικά πανεπιστήμια το 99% των περιπτώσεων αναφέρονται στα κολλέγια που λειτουργούν αυτή τη στιγμή και πιέζουν να αναγνωριστούν σαν πανεπιστήμια. Ε όχι αυτό δεν το δέχομαι. Δεν είναι το ίδιο με αυτό που λες εσύ.

 

Φυσικά και δεν προτείνω να αναγνωριστεί το κάθε κοτέτσι της Ουαλλίας σαν κολλέγιο.

Είναι πολύ συγκεκριμένα τα πράγματα και το κάθε κολλεγιάκι ας παίξει με τα αμερικανάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...