Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εγω παντως οταν ηταν να ερθω παλι uk εβαλα την μανα μου να μου παρει τσιπουρο να εχω.

αυτο που μου πηρε (οχι απο μαγαζι, αλλα απο παραγωγο κρασιου) δεν εχει γλυκανισο μεσα 100%

 

γραπα = grappa που εχουνε και στην ιταλια.

το μονο 100% σιγουρο ειναι οτι ειναι αραβικης προελευσεως.

 

Δεν σημαίνει ότι δεν είναι τσίπουρο. Όπως σου είπα, και τα 2 είδη λέγονται(και είναι) τσίπουρο.

 

Στην τελική, grappa(ιταλική), γράπα(τσίπουρο χωρίς αρωματικά) και τσικουδιά(κρητική ρακή) έχουν την ίδια φιλοσοφία ως προς την παρασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την πέμπτη αλλάζει.

 

luci σε ποια πολη/χωρα εισαι εσυ? τι εχεις να πεις για την τοπικη κουζινα?

 

 

εδω στο middlesbrough, και γενικα στην περιοχη, εχουνε το parmesan http://en.wikipedia.org/wiki/Parmo

τα παντα ειναι απο πακιστανους/ινδους και ειναι halal ( http://en.wikipedia.org/wiki/Halal )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδώ στην Αθήνα έχουμε Grill Academy και Πίτα του Παππού.

Κάποτε είχαμε και Hambo και Wendy's, αλλά δεν άντεξαν τον ανταγωνισμό των αποικιακών ΜcDonalds και των Σαλονικιώτικων Goodys. Οπότε η τοπική μου κουζίνα είναι τα καταπληκτικά μου ριζότα και οτιδήποτε ήταν κάποτε θηλαστικό.

 

εντιτ, και όπως λέει ο πάμπλο, Αγία Παρασκευή, ναι!!! Σε ΤΟΣΟ τοπικό επίπεδο έχουμε το Ελληνοπρεπές ΟΚΤΟΜΠΕΡΦΕΣΤ και φυσικά τα μαγευτικά Applebees καθώς και 3 Starbucks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μην βαρας ολο για τσεχιες και γερμανιες λες και μπερδεύτηκα!

τα wendys πρεπει να μην υπαρχουν πουθενα ευρωπη, το πιο κοντινο που βρικα στις θεικες πατατες με τυρι και bacon ηταν στα hooters (τρελλο value for money οι φτερουγες btw)

η αγια παρασκευη δε, χαλασε απο τοτε που καναν τα BNB :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πέμπτη αλλάζει.

 

Ρε συ, το κοιτούσα 5 λεπτά και σκεφτόμουνα "τί είπε πάλι ο sicko?". Έπρεπε να κλείσω το τηλ. για να εστιάσω =Ρ

 

Για να σε ξεμπροστιάσω, πες μου αυτό.

Ούζο ή τσίπουρο?

Και ποιο label προτιμάς?

 

PS: Η συζήτηση για τσίπουρα, μπύρες και κρασιά είναι οριακά on topic, ως συνοδευτικό του φαγητού, σωστά?

Ορίστε λοιπόν, σε ακούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά τα παραπάνω για τη διαφορά μεταξύ τσικουδιάς και τσίπουρου.

 

Σχετικά με την ονομασία, στην Κρήτη θα ακούσετε και Ρακή, και τσικουδιά. ΠΟΤΕ όμως δε θα ακούσετε κάποιον να λέει "ένα ρακί". Αντιθέτως, λέγονται τα εξής:

 

"Κάτσε να πιούμε μια(ΣΚΕΤΟ)" (Δεν αναφέρεις όνομα, τα ευκόλως ενοούμενα παραλείπονται)

"Κάτσε να πιούμε μια τσικουδιά"

"Κάτσε να πιούμε μια ρακή"

ή, εναλλακτικά

"Κάτσε να πιούμε ένα ρακάκι" (υποκοριστικό, για να μαλακώσει λίγο :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, η καταγωγή μου είναι από τη Μυτιλήνη, αλλά τελευταία τραβιόμουν πολύ καιρό στη Λάρισα. Οπότε έχω δοκιμάσει και αγνό σπιτικό ούζο και αγνό σπιτικό Τυρναβίσιο τσίπουρο. Η ερώτηση λοιπόν είναι σαν να με ρωτάς αν προτιμάω το Vol. 4 ή το Master of reality.

 

Και σιχαίνομαι το ουίσκυ, το μόνο που μπορώ να ανεχτώ, είναι το γκλενφιντιχ το μαύρο. Εκτός αν ρώτησες ποιο λέημπελ ούζου, οπότε βαρβαγιάννη.

 

Ναι, για label ούζου ρώτησα. Η λέξη "μάρκα" στο αλκοόλ δεν μου κάθεται καλά. Το Βαρβαγιάννη είναι τίμιο μιας και μπορείς να το βρεις στο 95% τον ταβερνείων. Όπου τα πετύχεις, δοκίμασε Απαλαρίνα Χίου(μια ιδέα από μαστίχα), Στουπάκη Χίου(βιλλούδο) και Καρώνη(Ναύπλιο-ψαγμένο). Πλωμάρι with nothing. Just say no!

 

Αγνό + σπιτικό σπάνια πάνε μαζί. Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη σ'αυτόν που το έφτιαξε, ότι ξέρει δηλαδή τι κάνει, δεν πα' να' χει και τις πιο agnes προθέσεις...πειραματόζωο γίνεσαι.

Επίσης, οι παραγωγοί τσίπουρου είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να ακολουθούν στάνταρ διαδικασίες στην χμμ...κατασκευή του. Ενώ για το ούζο δεν υπάρχει περιορισμός. Βάζεις μέσα ό,τι γουστάρεις. Και απ' ότι έχω ακούσει, η Λέσβος δεν έχει και πολλά αμπέλια;)

 

Βαγγέλη αυτό ακριβώς λέω και 'γω. Η ρακή είναι θηλυκό. Καμιά σχέση με το ρακί των Τούρκων ή το αράκ που έπινε ο Indiana. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, η καταγωγή μου είναι από τη Μυτιλήνη, αλλά τελευταία τραβιόμουν πολύ καιρό στη Λάρισα. Οπότε έχω δοκιμάσει και αγνό σπιτικό ούζο και αγνό σπιτικό Τυρναβίσιο τσίπουρο. Η ερώτηση λοιπόν είναι σαν να με ρωτάς αν προτιμάω το Vol. 4 ή το Master of reality.

 

Και σιχαίνομαι το ουίσκυ, το μόνο που μπορώ να ανεχτώ, είναι το γκλενφιντιχ το μαύρο. Εκτός αν ρώτησες ποιο λέημπελ ούζου, οπότε βαρβαγιάννη.

 

και εγω απο μυτιλινη καταγωγη (εχουμε σπιτι κοντα στην αγορα απο οτι ξερω) και στο σπιτι μου αν μπαινει ουζο, μονο βαρβαγιαννη μπαινει.

 

και το ουισκι που μου λες ειναι αυτο που μου λενε οσοι σκοτσεζοι ξερω εδω, καλυτερο value for money δεν θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ρακοκάζανο είναι από τα μεγαλύτερα και πιο ωραία πράματα που θυμάμαι από πιτσιρικάς.

 

Γενικά, όλη η αλυσίδα "τρύγος,πατητήρι,μούστος στο βαρέλι, στράφυλα, και μετά ρακοκάζανο" είναι τρομερή. Δυστυχως έχω πολλά χρόνια να το ζήσω, αλλά τα μεθύσια στο χωριό ήταν το κάτι άλλο.

 

Ειδικά σε λίγο πιο παλιές εποχές, ΟΛΟ το χωριό μια παρέα, πόρτα-πόρτα στα σπίτια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνό + σπιτικό σπάνια πάνε μαζί. Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη σ'αυτόν που το έφτιαξε, ότι ξέρει δηλαδή τι κάνει, δεν πα' να' χει και τις πιο agnes προθέσεις...πειραματόζωο γίνεσαι.

 

Παππούς ρε, τι λέμε. Σιγά μην τρομπάρω τη μεθανόλη του καθένα.

Και στο Πλωμάρι έχουν αμπέλια, περισσότερα από ανθρώπους. Αν δεν απατώμαι μάλιστα το Βαρβαγιάννη είναι το μοναδικό αμιγώς απεσταγμένο εκεί.

 

Πάντως γενικά, από τους 40 βαθμούς και πάνω δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με παραδόσεις και αρωματάκια κτλ. Ίσα να πεις πως δεν πίνεις βότκα από πατάτα και ρακή από πασατέμπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συστατικά:

πατάτες σε κύβους, σχεδόν τηγανισμένες, ή ρύζι ή μακαρονάκι ή κριθαράκι ή πλιγούρι (βρασμένα)

πιπεριά κόκκινη γλυκιά ψιλοκομμένη

κρεμμύδι ξερό και φρέσκο ή ξερό σκόρδο (ψιλοκομμένα)

μαϊντανό ψιλοκομμένο

λουκάνικο κομμένο σε φέτες

σκληρό τυρί τριμμένο

αλάτι

πιπέρι, κόκκινο γλυκό πιπέρι και ξερό καυτερό κόκκινο

λίγο βούτυρο

μισό λεμόνι

 

 

Οδηγίες:

Τσιγαρίζετε το λουκάνικο με λίγο βούτυρο και αμέσως προσθέτετε τις πατάτες ή όποιο άλλο υλικό βάσης. Μόλις πάρουν λίγο χρώμα, προσθέτετε μαϊντανό, σκορδοκρέμμυδα, πιπεριές, αλατοπιπερώνετε και μόλις δείτε το μεζέ έτοιμο στύβετε ελάχιστο λεμόνι, ανακατεύετε και πασπαλίζετε με το τριμμένο τυρί

 

 

με ουζακι θα ηταν οτι πρεπει:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...