Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Καμια συνταγη για μουσακα και γεμιστα υπαρχει?ειμαι στο εξωτερικο και μου χουν λυψει.Αν ειναι και καπος αναλητικα ακομα καλυτερα.

ευχαριστω

EDIT

Κανεις ρε παιδια?Πειναωωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αρχικα πρεπει να σου πω οτι διαλεκσεσ τα δυο πιο δυσκολα φαγητα τησ εκκηνικησ κουζινας.Κια αυτο οχι μονο γιατι ειναι δυσκολα στην παρακευη τους βλ. γεμιστα (οχι τοσο ο μουσακας) αλλα ειναι χρονοβορα! Πρεπει να εχεις ποοοοολυ χρονο και διαθεση για να πετυχουν.Θα σου αναλυσω τη συνταγη για τον μουσακα για αρχη.

μεσαιου μεγεθους ταψι

χρειαζεσαι: 5-6 μεγαλεσ μελιτζανες οχι τισ λεπτες ,στενομακρες αλλα τις χοντρες

3-4 πατατες

700 γρ κιμα

ενα φακελο για την μπεσαμελ

τριμμενη φριγανια

λιγο τριμμενο τυρι

 

Πρωτα πρεπει να φτιαξεις τον κιμα. σε περιπτωση που δεν ξερεισ... τον αφηνεις να ξεπαγωσει ολο το βραδυ.

Επειτα τον βαζεισ στην κατσαρολα και το σωταρεις με ενα μεσαιο κρεμυδακι μεχρι να παρει χρωμα.Προστετεισ λιγο πιπερι και αλατι και μετα παιρνεισ το γνωστο σε ολους μας 1 πουμαρο ή ντοματα τριμενη και το προσθετουμε και αυτο. επισης βαζεις δυο ποτηρια νερο για να βρασει και να μην κολλησει.

Αν εχεις χυτρα ταχυτητος 10-15 λεπτα ειναι υπεραρκετα αλλιωσ μιση ωρα και κατι ψιλα.

Η ετοιμασια: πλενεις τις μελιτζανες και τισ κοβεις σε φετες κατα μηκος οχι πολυ λεπτες. το ιδιο και τις πατατες.

Τις τηγανιζεις οχι ομωσ να ψηθουν τελειως ισα να ροδοκοκινησουν.για 1-2 λεπτα το πολυ τις τοποθετεις σε χαρτι κουζινας για να τραβηξουν το περισσειο λαδι.

Παιρνεις το ταψι και αρχιζεις να κανεις στρωσεισ με τις τηγανισμενες πατατες μεχρι να καλυψεις ολο το ταψι.2η στρωση κανεις ακριβως το ιδιο για τις μελιτζανες. Τελοσ μολις τελειωσεις και με τις μελιτζανες βαζεις τον κιμα

Προσεχε να μην εχουν μεινει πολλα ζουμια στον κιμα γιατι στο τελος θα κολυμπαει ολο το φαγητο γιαυτο φροντησε να εχει 'πιει' το νερο του.

αφου τον απλωσεις πολυ καλα τοτε ετοιμαζεις την μπεσαμελ-οδηγειες πανω στο κουτι- ριχνεις λιγη τριμμενη φρυγανια για να μην καει απο πανω και λιγο τριμμενο τυρι για γευση-προερετικο- το τοποθετεις σε προθερμασμενο φουρνο

και το αφηνει για 45'-1 ωρα και οχι με καυτη θερμοκρασια.

 

καλη ορεξη! και good luck! για αποειες ξαναστειλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

"Νηστικό το αρκούδι δε χορεύει" και πόσο μάλλον να ιππεύει :mrgreen: :mrgreen:

Επομένως παραθέτω αυτή τη σελίδα (εδώ Ελλάδα είναι) για περισσότερες πληροφορίες και καλή σας όρεξη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια συνταγη με τα αγαπημενα μου υλικα θα ηθελα (γλυκοξινη σαλτσα, μανυταρια και κοτοπουλο ή καποιο αλλο κρεας) θα το προτημουσα στο τυγανη (και αν γινετε οχι πολυ περιπλοκο) ευχαριστω πολυ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Μια συνταγη με τα αγαπημενα μου υλικα θα ηθελα (γλυκοξινη σαλτσα, μανυταρια και κοτοπουλο ή καποιο αλλο κρεας) θα το προτημουσα στο τυγανη (και αν γινετε οχι πολυ περιπλοκο) ευχαριστω πολυ.......

ενα απλο stir fry

μικρα κομματια το κρεας που θες, βαζεις σε ενα μπολ, κορνφλαουρ, αλατι και νερο και περνασ το κρεας απο εκει μεσα. 2 κουταλιες καπιο ουδετερο λαδι (ΟΧΙ ελαιολαδο)

κοβεις τα λαχανικα που θες (εγω προτιμω κοκκινες πιπεριες-τις γλυκιες) μανιταρια (σιτακε ειναι τα καλιτερα, δεν ξερω αν θα βρεις ελλαδα) και μικρα πρασινα φασολακια, τα ζεματας σε καυτο νερο για 30", στραγκιζεις, βαζεις το κρεας σε ΠΟΛΥ λαδι, αν εχεις φριτεζα ακομα καλυτερα, αλλα θελουμε deep frying. Μολις το κρεας αλλαξει χρωμα (το κοτοπουλο θελει πιο πολυ, το μοσχαρι 1 λεπτο το πολυ και ειναι ετοιμο) βαζεις σε ενα τηγανι/ wok μια κουταλια λαδι, ριχνεις την πιπερια, και μετα απο λιγο το κρεας ανακατεβουμε συνεχεια και μετα ριχνουμε τα υπολοιπα. και μετα βαζουμε λιγο αλατι, λιγο κορνφλαουρ με νερο(μια κουταλια αρκει) και την σαλτσα που θες (εγω προτιμω oyster sauce μετα ομως θελει sesame oil και κινεζικο κρασι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συνταγη με τα αγαπημενα μου υλικα θα ηθελα (γλυκοξινη σαλτσα, μανυταρια και κοτοπουλο ή καποιο αλλο κρεας) θα το προτημουσα στο τυγανη (και αν γινετε οχι πολυ περιπλοκο) ευχαριστω πολυ.......

Πολύ απλή και νοστιμότατη:

σε ένα αντικολλητικό σωτάρεις χοντροκομμένα κρεμμύδια και πιπεριές με λίγο ελαιόλαδο και μόλις πάρουν χρώμα βάζεις το κοτόπουλο στήθος κομμένο μπουκιές να πάρει κι αυτό λίγο χρώμα.Τα σβήνεις με μπόλικο βαλσάμικο ξύδι και προσθέτεις τα μανιτάρια και αλάτι αφήνοντας τα όλα να βράσουν μέσα στο ξύδι ώσπου αυτό να λιγοστέψει και να "δέσει".Κάνεις ξεχωριστά και ένα ρυζάκι για συνοδευτικό και είσαι έτοιμος..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολή συνταγή με κοτόπουλο..

Παίρνουμε κοτοπούλο στήθος'φιλέτο, το βάζουμε στο τηγάνι για λιγη ώρα- χωρις τίποτα αρκει να είναι αντικολλήτικο (το τήγανι οχι το κοτόπουλο)..μολις πάρει λίγο χρώμα το κόβουμε στη μέση και το γεμίζουμε με μοτσαρελλα και πιπεριες και μετα στο φούρνο κανενα τεταρτο δεκαλεπτο μεχρι να ψηθει τελειως..μπορειτε να το συνοδεψετε με ρύζι ή κανενα λαχανικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

πως γινεται?

ο σχολιαστης ελεγε οτι παιρνουνε το λιπος απο το γαλα της κατσικας, και εμπενε απο πανο αλευρι για να πηξει.

επειδη σε ενα forum για μαγειρικη (egullet) εχουμε μπερδευτει γιατι το να βαζεις αλευρι σκετο σε κατι που ειναι ζεστο=σβόλιασμα.

εδειχνε σαν μπεσαμελ.

http://www.gourmet.gr/greek/greek-recipes/1/17/1505/%CE%A3%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B1.htm αυτο ειναι η βαση για καθε μπεσαμελ/πυξιμο υγρου ενω στο video ο κριτηκος ερηχνε το αλευρι απο πανω, και σε καποιο σημειο ξεκολαγε απο τα πλαγια αυτο το μειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσω συγγενείς και θα ξέρω αύριο-μεθαύριο max.

 

Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω αν υπάρχει thread για συνταγές, γιατί σκεφτόμουν να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα κάμποσο καιρό τώρα. Κατά προτίμηση custom-made ιδέες. Όχι να ρωτάμε τη γιαγιά μας ή να κάνουμε copy-paste από Βέφα. Ότι έχει να συνεισφέρει ο καθένας.

Θα μου πείς, γιατί δεν κάνεις ένα search. Και θα'χεις δίκιο.

 

Anyway, later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω αν υπάρχει thread για συνταγές, γιατί σκεφτόμουν να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα κάμποσο καιρό τώρα. Κατά προτίμηση custom-made ιδέες..

 

Αμα δεν υπαρχει πρεπει να ανοιξει αμεσως...

 

Toufas ειδες τον Bourdein που την ετρωγε και ζηλεψες ε? :lol:

 

Εβλεπα τωρα το επεισοδιο με το Seatle και το Oregon...

Εκτος του οτι χαρηκα που ειδα τον Παλιανουκ να τον πηγαινει να φαει psychedelic donuts, ζηλεψα πολυ αυτο που εκαναν με το "underground, kind of Fight Club for food"...

 

Αρχιστε λοιπον να βαζετε καμια συνταγη δικια σας να αρχισουμε να πειραματιζομαστε...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας απαντηθεί το θέμα του Toufa και ανοίγουμε μετά καινούριο.

Γιατί χρειάζεται και καινούριο τίτλο και 1-2 κανόνες/προυποθέσεις για να κυλήσει ομαλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν υπαρχει πρεπει να ανοιξει αμεσως...

 

Toufas ειδες τον Bourdein που την ετρωγε και ζηλεψες ε? :lol:

 

Εβλεπα τωρα το επεισοδιο με το Seatle και το Oregon...

Εκτος του οτι χαρηκα που ειδα τον Παλιανουκ να τον πηγαινει να φαει psychedelic donuts, ζηλεψα πολυ αυτο που εκαναν με το "underground, kind of Fight Club for food"...

 

Αρχιστε λοιπον να βαζετε καμια συνταγη δικια σας να αρχισουμε να πειραματιζομαστε...:-)

 

ρωτησανε στο egullet (τρομερο forum bourdain & heston ποσταρανε μεσα) και δεν ειχανε πιασει καλα το ονομα και τους το ειπα. προσπαθησα να βρω συνταγη, αλλα δεν βγενει σωστα.

 

 

 

οσο για το merge, ας γινει συνταγες σκετο, νταξ, δεν ξερω καμια γιαγια ελληνιδα να κανει παπια confit ας πουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...