Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι η κρούστα μετράει πάρα πολύ παιδιά. Πατάτα με πατάτα διαφέρει, μία φορά είχα φτιάξει πατάτες που έιχαν πολύ νερό!!!!Μπλιαχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το λοιπόν, τα πράγματα δεν πήγαν ακριβώς βάση σχεδίου το σ/κ

λόγω λιωσίματος με civ4 την παρασκευή, δεν πρόλαβα να πάω supermarket σάββατο για να πάρω όλα τα υλικά.

έτσι περιοριστήκαμε σε μπριζόλες με μια παραλαγή μαριναρίσματος όπως αυτή δώθηκε παραπάνω. (μου τελείωσε το βαλσάμικο κ οι μπύρες κι έτσι έβαλα ένα μίγμα για ψητά αλλά επειδή είχε ήδη σκόρδο κι έβαλα κι εγώ, έγινε λίγο μπόμπα!) μέτριο ως αποτέλεσμα. θα οργανωθώ πάντως για το άλλο σ/κ με σούβλακους κτλ.

για πατάτες δοκίμασα μια άλλη συνταγή με μουστάρδα, την επόμενη αυτή του χρήστη papabiri

 

πάντως τα σέβη μου σε όσους προτείνουν συνταγές. για εμένα που μου αρέσει να δοκιμάζω γεύσεις είναι παράδεισος. να στε καλά παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκό Σταφύλι

 

Ας σημειώσω την συνταγή για το γλυκό σταφύλι, που είναι και της εποχής και απευθύνεται σε αυτούς που λατρεύουν τα γλυκά του κουταλιού!

 

Υλικά

- 1,5 κιλό σταφίδα (χωρίς τα κοτσάνια)

- 1 κιλό ζάχαρη

- 1 κούπα τσαγιού νερό

- 1 βανίλια

- 1 κουταλάκι χυμό λεμόνι

 

Ετοιμασία: Πλένουμε τα σταφύλια πάρα πολύ καλά και βγάζουμε τα κοτσάνια. Ζυγίζουμε να είναι 1,5 κιλό καθαρό. Τα βάζουμε στην κατσαρόλα, ρίχνουμε τη ζάχαρη και το νερό (δεν βάζουμε παραπάνω γιατί βγάζουν νερό και τα σταφύλια). Βράζουμε σε δυνατή αρχικά φωτιά και ξαφρίζουμε. Χαμηλώνουμε την φωτιά και αφήνουμε να δέσει το σιρόπι. Ρίχνουμε την βανίλια και το λεμόνι (αυτό για να μην ζαχαρώσει το γλυκό) και ανακατεύουμε. Όταν κρυώσει το γλυκό θα φανεί αν έδεσε το σιρόπι όπως εμείς θέλουμε. Σε διαφορετική περίπτωση το ξαναβάζουμε σε δυνατή φωτιά να πάρει μερικές βράσεις και το βγάζουμε όταν δούμε ότι το σιρόπι έδεσε όσο εμείς θέλουμε!

 

Καλή επιτυχία! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να υπήρχε ένα thread με γλυκά, ένα άλλο με φαγητά και ένα άλλο με εστιατόρια!!!

 

Ε καλά μην το παρακάνουμε κιόλας......Και έτσι καλά είμαστε.....:roll: :roll:

 

 

ΥΣ:maria μαμάτη συνταγή......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

objection...

no offence, αλλα η συνταγη για τις πατατες ειναι λιγο off.

αν θελετε καλες πατατες καντε το εξης.

αρκετο λαδι, να κολιμπανε οι πατατες, εν αναγκη μια κατσαρολα βοηθαει.

χαμηλη φωτια, ριχνουμε τις πατατες, οταν θα μαλακωσουνε, τις βγαζουμε.

ανοιγουμε full την εστια, και περιμενουμε να ζεσταθει το λαδι. οταν ειναι ζεστο, τις ριχνουμε μεσα και περνουνε χρωμα.

 

τι κανει αυτο: οταν βαλουμε τις πατατες την πρωτη φορα, ουσιαστικα τις βραζουμε. ειναι μαλακες. την δευτερη φορα, φτιαχνουμε την κρουστα.

crispy outside, soft and fluffy inside.

 

ps: luci, γιαουρτι με κοκκινο πιπερι ειναι τρομερο dressing, το γιαουρτι κοβει το καψιμο απο το πιπερι. γενικα το στραγγιστο γιαουρτι κανει τρομερες σαλτσες.

ps2: θα εγραφα απειρες συνταγες εδω...αλλα τα greeklish μου ειναι καλιτερα απο τα ελληνικα μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε τες ελληνικά και σιγά όπως είναι θα σου λέμε τα λάθη και θα τα διορθώνεις ;)

 

Σωστά.Στα ορθογραφικά λάθη θα κολλήσουμε;:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα!! Ε αφού τα έχεις πρέπει να μας καλέσεις να δοκιμάσουμε το γλυκό!!

 

Συμφωνώ,συμφωνώ....Ετοιμάζω και εγώ κάποιες συνταγές.....:twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nontas, περιορίσου σε παρακαλώ από δω και πέρα σε μηνύματα-συνταγές

ή τέλοσπάντων λίγο πιο ουσιαστικά σχόλια και άσε τα μηνύματα-παπαρολογίες...

μόνο σ'αυτή τη σελίδα έχεις 4 από τα 13 μηνύματα χωρίς κανένα νόημα... έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nontas, περιορίσου σε παρακαλώ από δω και πέρα σε μηνύματα-συνταγές

ή τέλοσπάντων λίγο πιο ουσιαστικά σχόλια και άσε τα μηνύματα-παπαρολογίες...

μόνο σ'αυτή τη σελίδα έχεις 4 από τα 13 μηνύματα χωρίς κανένα νόημα... έλεος

 

Διακρίνω μια επιθετικότητα χωρίς λόγο........Και άλλοι κάνουν άσχετα σχόλια,τα δικά μου σε πείραξαν;;;Ρε κουλάρετε λίγο....Και στην τελική δεν ήταν άσχετο.Είπα ότι ετοιμάζω να ποστάρω συνταγές....Τί πιο σχετικό;;;;;:-?

 

ΥΣ:και το "παπαρολογίες" ήταν βαρύ,χαλάρωσε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...