Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θελω να κανω κοτοπουλο κοκκινιστο..

 

Πειτε συνταγη για την σαλτσα...

Εδω για το Κοκκινιστο κοτοπουλο αλλα φιλε μου ειναι αργα τωρ και το εκανα και το ψιλοεφαγα..

 

Μην φανταστεις ολο ενα στηθος μονο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες πως γιατί ενδιαφέρομαι πολύ!!!!

Λοιπόν, για κοκκινιστό κοτόπουλο με κριθαράκι έχω υπερ-γαμάτη συνταγή που είναι υπερ-απλή αλλά θα την γράψω για να γουστάρω.

 

1. Κόβουμε το κοτόπουλο σε κομμάτια και το αλατίζουμε.

2. Κατσαρολάκι στη φωτιά.

3. Αφού ζεσταθεί ρίχνουμε λίγο ελαιόλαδο.

4. Τσιγαρίζουμε το κοτόπουλο, λίγο, μόνο να πάρει απ' έξω, δηλαδή εγώ το βάζω μόνο να ασπρίσει.

5. Ρίχνουμε τριμμένη ντομάτα, δε χρειάζεται να σκεπάσουμε το κοτόπουλο με αυτό.

6. Ρίχνουμε νερό για να σκεπάσουμε το κοτόπουλο και λίγο παραπάνω. Ρίχνουμε πιπέρι και λίγη ρίγανη.

7. Μόλις πάρει βράση, το χαμηλώνουμε ώστε να σιγοβράζει πολύ ελαφρά.

8. Μετά από καμιά ώρα, βάζουμε το κριθάρι, η αναλογία είναι στα μίσκο: 1 μέρος κριθάρι, 3 με 3,5 μέρη νερό, μετρώντας και αυτό που έβαλες μαζί με τη ντομάτα.

9. Δυναμώνεις λίγο τη φωτιά για να βράσει.

10. Μετά από 15 λεπτά βρασίματος, βγάζεις τη κατσαρόλα από τη φωτιά και το αφήνεις στην άκρη για 10 λεπτά. Αν είναι ακόμα υγρό, θα ρουφήξει τα ζουμιά του, αλλά και να μη τα ρουφήξει, πάλι είναι απίθανο. Με την εμπειρία θα βρείτε τη σωστή αναλογία νερού και κριθαριού.

 

Το κριθάρι το τρώω τελείως μαλακό, καθόλου al dente και αυτή η συνταγή μου έχει κρατήσει συντροφιά πολλές μοναχικές νύχτες στο Αμέρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο και αν φαινεται ευκολο για καποιους αλλά θα ήθελα να γνωρίζω πως μπορεί κανείς να φτιάξει :

 

 

 

1) To τέλειο τοστ. Ναι αυτο με τυρι ζαμπόν που το σερβίρουν νόστιμο και τραγανό. Εξαρτάται απο την καλή τοστιέρα ? Βάζουν και αλλα υλικα μέσα? π.χ. βουτυρο?

 

 

2) Τυροκροκέτες! Ξέρει κανεις να προτείνει α) Καλη κατεψυγμένη μάρκα? β) Τρόπο για να τη φτιάξεις μονος σου.

 

 

 

Αυτά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To τέλειο τοστ. Ναι αυτο με τυρι ζαμπόν που το σερβίρουν νόστιμο και τραγανό. Εξαρτάται απο την καλή τοστιέρα ? Βάζουν και αλλα υλικα μέσα? π.χ. βουτυρο?

Νομίζω πως γίνεται τραγανό το τοστ όταν το ψωμί που βάζεις είναι λίγο ξερό... Τώρα για γέμιση, βάζεις ό,τι θες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για κοκκινιστό κοτόπουλο με κριθαράκι έχω υπερ-γαμάτη συνταγή που είναι υπερ-απλή αλλά θα την γράψω για να γουστάρω.

 

1. Κόβουμε το κοτόπουλο σε κομμάτια και το αλατίζουμε.

2. Κατσαρολάκι στη φωτιά.

3. Αφού ζεσταθεί ρίχνουμε λίγο ελαιόλαδο.

4. Τσιγαρίζουμε το κοτόπουλο, λίγο, μόνο να πάρει απ' έξω, δηλαδή εγώ το βάζω μόνο να ασπρίσει.

5. Ρίχνουμε τριμμένη ντομάτα, δε χρειάζεται να σκεπάσουμε το κοτόπουλο με αυτό.

6. Ρίχνουμε νερό για να σκεπάσουμε το κοτόπουλο και λίγο παραπάνω. Ρίχνουμε πιπέρι και λίγη ρίγανη.

7. Μόλις πάρει βράση, το χαμηλώνουμε ώστε να σιγοβράζει πολύ ελαφρά.

8. Μετά από καμιά ώρα, βάζουμε το κριθάρι, η αναλογία είναι στα μίσκο: 1 μέρος κριθάρι, 3 με 3,5 μέρη νερό, μετρώντας και αυτό που έβαλες μαζί με τη ντομάτα.

9. Δυναμώνεις λίγο τη φωτιά για να βράσει.

10. Μετά από 15 λεπτά βρασίματος, βγάζεις τη κατσαρόλα από τη φωτιά και το αφήνεις στην άκρη για 10 λεπτά. Αν είναι ακόμα υγρό, θα ρουφήξει τα ζουμιά του, αλλά και να μη τα ρουφήξει, πάλι είναι απίθανο. Με την εμπειρία θα βρείτε τη σωστή αναλογία νερού και κριθαριού.

 

Το κριθάρι το τρώω τελείως μαλακό, καθόλου al dente και αυτή η συνταγή μου έχει κρατήσει συντροφιά πολλές μοναχικές νύχτες στο Αμέρικα.

 

Πολύ εύκολο και πρέπει να είναι πεντανόστιμο. Να σου πω, αν παραλείψω το κριθαράκι και αφήσω το κοτόπουλο να σιγοβράσει μια ωρίτσα με την σάλτσα και το συνοδεύσω με ρύζι γίνεται? Ή είναι άλλη διαδικασία αυτό που λέω εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To τέλειο τοστ. Ναι αυτο με τυρι ζαμπόν που το σερβίρουν νόστιμο και τραγανό. Εξαρτάται απο την καλή τοστιέρα ? Βάζουν και αλλα υλικα μέσα? π.χ. βουτυρο?

 

Δοκιμασε αυτό ειναι πολυ νοστιμο

http://www.youtube.com/watch?v=BlTCkNkfmRY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εύκολο και πρέπει να είναι πεντανόστιμο. Να σου πω, αν παραλείψω το κριθαράκι και αφήσω το κοτόπουλο να σιγοβράσει μια ωρίτσα με την σάλτσα και το συνοδεύσω με ρύζι γίνεται? Ή είναι άλλη διαδικασία αυτό που λέω εγώ?

Η δική μου γνώμη είναι πως ενώ και το ρύζι είναι νόστιμο, αυτή η συνταγή γίνεται καύλα μόνο με κριθάρι, επίσης, όταν βάλεις ρύζι, μπορείς να το βράσεις πάλι μέσα στη σάλτσα του κοτόπουλου αλλά με διαφορετικές αναλογίες νερού/ριζιού.

 

Δοκίμασε και τα δυο και βλέπεις πιο θες πιο πολύ.

 

οσο και αν φαινεται ευκολο για καποιους αλλά θα ήθελα να γνωρίζω πως μπορεί κανείς να φτιάξει :

 

1) To τέλειο τοστ. Ναι αυτο με τυρι ζαμπόν που το σερβίρουν νόστιμο και τραγανό. Εξαρτάται απο την καλή τοστιέρα ? Βάζουν και αλλα υλικα μέσα? π.χ. βουτυρο?

 

2) Τυροκροκέτες! Ξέρει κανεις να προτείνει α) Καλη κατεψυγμένη μάρκα? β) Τρόπο για να τη φτιάξεις μονος σου.

 

Αυτά! :)

2. Δε ξέρω ακόμα, έχω κάτι στο μυαλό μου αλλά απαιτεί πειραματισμό.

 

1. Όσο στο Αμέρικα, έκανα ένα τοστ με την εξής διαδικασία.

 

Αγόραζα ψιλοκομμένη κοιλιά χοιρινού, κάτι σαν παντσέτα φαντάσου αλλά με πάχος 1 με 1.5 χιλιοστά. Την τηγάνιζα στο δικό της λίπος, δηλαδή την έβαζα στο τηγάνι χωρίς λάδι, έβαζα αλάτι και μια καυτερή σάλτσα (όχι ταμπάσκο που έχει ξύδι)

 

Το έβαζα ανάμεσα σε δυο λεπτές φέτες ψωμιού με προζύμι (εκεί το έβρισκα σαν San Francisco Sourdough) που τις ζέσταινα μέχρι να γίνουν ημιτραγανιστές στο αμερικάνικου τύπου toaster

 

Έβαζα δικιά μου μαγιονέζα και έβαζα και ρόκα. Δεν έβαζα τυρί επειδή μου φαίνονταν τόσο τέλειο που νόμιζα πως θα το χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους λατρεις τη σπιτικης πιτσας βρηκα αυτο το μετρητη που σας λεει, αναλογα με τι μεγεθος και ποσα ζυμαρια (ποσες πιτσες ουσιαστικα) θελετε να βγαλετε, τι ποσοτητες υλικων να χρησιμοποιησετε.

εχει τα υλικα της βασικης συνταγης (σκληρο αλευρι, νερο, μαγια, λαδι, αλατι, ζαχαρη)

http://www.pizzamaking.com/dough_calculator.html

πραγματικα ειναι πολυ χρησιμο γιατι ειναι ακριβες οσο δεν παει!δοκιμασμενο απο μενα και πραγματικα αν εχετε καλη ζυγαρια να μετρησει σωστα τις ποσοτητες, το ζυμαρι που τελικα θα βγει θα παει ακριβως εκει που πρεπει στο ταψι και με το καταλληλο παχος και υφη που ειχατε επιλεξει στο μετρητη οτι θα θελετε να εχει.

 

καποιες παρατηρησεις στα διαφορα πεδια για να μην ψαχνεστε αν και σας λεει συνιστωμενες ποσοτητες

-Thickness factor. βαζετε 0.10 για λεπτο ζυμαρι 0.11-0.115 για κανονικο και 0.13-0.135 για αφρατο παχυ

-Στην επιθυμητη υγρασια βαλτε 58 % αν θελετε το ζυμαρι σας να ειναι ακριβως ενα βημα πριν ξεκινησει να κολλαει στα χερια ή 56% αν θελετε λιγο πιο στεγνο. (αν εχετε σκοπο να το καταψυξετε αφου φουσκωσει καντε το λιγο πιο στεγνο)

-Στο πεδιο της μαγιας βαλτε 0,5%

-Στο πεδιο αλατιου βαλτε 0.5% για πιο αναλατο ζυμαρι και 1-1.3 % για κανονικα αλατισμενο

-Στο πεδιο του λαδιου 1%

-Στο πεδιο της ζαχαρης 1%

Μην εισαγετε τπτ στο πεδιο bowl residue

Τα αποτελεσματα στα λεει ακριβως απο κατω και ανανεωνονται οσο εισαγετε το τι επιθυμητε. Τα αποτελεσματα αναφερονται αμιγως σε σκληρο αλευρι ψωμιου και οχι τα αλευρια για ολες τις χρησεις, μαλακα αλευρια και τα σκληρα αλευρια ''γνωστης μαρκας'' που απο πισω στα ψιλα γραμματα γραφουν ''αλευρι απο μαλακο σιταρι''....

Οταν αγοραζετε σκληρο αλευρι να επιβεβαιωνετε οτι στα πλαγια οτι ειναι απο σκληρο σιταρι ή ''κατηγοριας μ''

Αν δοκιμασετε τις αναλογιες με μαλακο αλευρι θα βγει οτι να ναι...το ζυμαρι θα βγει ειτε υδαρες σα χυλος για κρεπα είτε σκληρο γιατι το μαλακο αλευρι εχει αλλη απαιτηση σε νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω βαλει ρε συ ξανα εδω και σχολιασες κιολας απο κατω.

 

 

 

 

 

 

Λοιπον οποιος εχει ορεξη για να φαει κατι πραγματικα τελειο στο θεμα τοστ και εχει ορεξη για λιγο παιχνιδι υπαρχει αυτος ο τροπος:

 

http://www.youtube.com/watch?v=DM2x3tVBxWo

 

 

το φυλλο που βαζει απεξω δεν ειναι τοσο σημαντικο μιας και στο βιβλιου του δεν το εχει στην συνταγη. Επισης οσο πιο καλα υλικα βαλετε, τοσο πιο νοστιμο θα ειναι. Τρουφες και χαμον οχι δεν θα εβαζα μαλλον ποτε, αλλα λιγο αργο μαγειρεμενο κρεμμυδι, λιγο καλο τυρι (πχ καποιο καλο gouda, κασερι) και μερικες φετες απο το πιο καλο ζαμπον (το φουαντρε δεν ειναι κακο, κανονικη ιταλικη μορταδελα λεπτοκομενη κλπ)

 

 

Α και βαλτε καθαρο σφουγγαρι, και να μην εχει τιποτα να κρεμεται απεξω στο πρωτο ψησιμο. Η μεμβρανη οταν ειναι καλη (πχ μπαινει στα μικροκυματα) αντεχει στους 200c περιπου.

 

Αν δεν εχετε τετοια τοστιερα, τιποτα δεν ειναι νοστιμο απο αυτο που εβαλε ο bnvdarklord πιο πανω. Δεν βαζω το τυρι απο πανω. Α και αν εχετε ΠΟΛΥ τυρι μεσα (4-5 χοντρε φετες), εγω ζεσταινω το τηγανι, βαζω το βουτυρο το ψωμι, και απο πανω το τυρι σε καθε φετα ψωμιου και το βαζω για μερικα λεπτα στον φουρνο ανοιχτο και μετα το κλεινω.

 

Επισης μην αγοραζετε "τυρι/ζαμπον για τοστ"/χοιρινο για τηγανια/μοσχαρι για κατσαρολα.

Για το τυρι μαθετε τα ειδη, δοκιμαστε, παρτε 2-3 φετες απο διαφορα και τεσταρετε ποιο σας αρεσει και μετα να το παιρνετε με το ονομα του

Για τα αλλαντικα το ιδιο, παριζες κλπ δεν θα παιρνα αλλα καντε το ιδιο

 

Για το κρεας μαγειρεματος, εκει βαζουν οτι θελουν. Στηθος ποδια πλατες και δεν σημαζευεται. Οχι οτι ειναι 2ας διαλογης, αλλα δεν εχουν ολα την ιδια γευση, τον ιδιο χρονο μαγειρεματος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπωπω το τοστ εγινε εκλεκτο φαγητο σε αυτη τη συνταγη toufas!

αλλα τα υλικα που βαζει ειναι λιγο πανακριβα και πραγματικα δε θα ηθελα να καθαρισω αυτη τη κατσαρολα που ελιωσε το τυρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...