Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις πέτυχα για κολο πατάτες. Βγήκανε πολύ γαμάτες!!! αλλα άφαγα πολύ ώρα να τις κάνω

Πια συνταγή ακολούθησες; Τις έβρασες σε νερό και ξύδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξύδι δεν μπορώ να βάλω με τίποτα έχω μεγάλο πρόβλημα. Τα υπόλοιπα τα έκανα όπως μου είχες πει. Καθόμουν με το πιστολάκι να στεγνώνω τις πατάτες, το σκέφτομαι και γελάω σα βλάκας, αλλα είχε αποτέλεσμα τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξύδι δεν μπορώ να βάλω με τίποτα έχω μεγάλο πρόβλημα. Τα υπόλοιπα τα έκανα όπως μου είχες πει. Καθόμουν με το πιστολάκι να στεγνώνω τις πατάτες, το σκέφτομαι και γελάω σα βλάκας, αλλα είχε αποτέλεσμα τελικά!

Τρως κέτσαπ με τις πατάτες; Ή μαγιονέζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μερέντα". Να τρώνε τα παιδάκια, μικρά και μεγάλα, με το ψωμί τους, το πτι-μπερ τους, το τσουρέκι τους, με το κουτάλι ή το δάχτυλο. Χωρίς συντηρητικά και λοιπές αηδίες.

 

1 πακέτο βιτάμ (εγώ που είμαι λίγο κάφρος έβαλα μισό βιτάμ-μισό αγελαδινό.

5 βαρβάτες κουταλιές σούπας κακάο

1 μικρό κουτί ζαχαρούχο γάλα Βλάχας (και Σαρακατσάνας πιστεύω καλό θα είναι :mrgreen: )

3 κουταλιές σούπας μέλι

φουντούκια πολύ καλά τριμένα, να γίνουν σκόνη (προαιρετικά)

 

Αφήνουμε τα βουτύρατα σε θερμοκρασία δωματίου να μαλακώσουν.

Κοσκινίζουμε το κακάο (με το σουρωτήρι για το τσάι)

τα χτυπάμε με το μίξερ να γίνουν ένα

προσθέτουμε το ζαχαρούχο, συνεχίζουμε να χτυπάμε

προσθέτουμε μέλι

αν θέμε φουντούκια, βάζουμε και τα φουντούκια

δοκιμάζουμε και προσθέτουμε κακάο ή μέλι ανάλογα τα βίτσια μας.

Βάζουμε στο ψυγείο. Πήζει λίγο, και είναι έτοιμη.

 

 

P1040297.jpg

 

P1040298.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις αντι για κακαο να βαλεις μαυρη σοκολατα με αναλογιες

 

250γρ μαργαρινη

150γρ μαυρη σοκολατα

1 μεγαλο κουτι ζαχαρουχο γαλα

και φουντουκια σε σκονη. η διαδικασια ειναι ακριβως η ιδια με την δικια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις μαύρη σοκολάτα, γίνεται πιο σκούρη, έχει πιο βαριά σοκολατένια γεύση (λογικό :mrgreen: ), αλλά πήζει πολύ στο ψυγείο... Πρέπει να την αφήσεις να ζεσταθεί λίγο για να την αλείψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις μαύρη σοκολάτα, γίνεται πιο σκούρη, έχει πιο βαριά σοκολατένια γεύση (λογικό :mrgreen: ), αλλά πήζει πολύ στο ψυγείο... Πρέπει να την αφήσεις να ζεσταθεί λίγο για να την αλείψεις...

 

ναι γι αυτο το ειπα γτ μου φαινεται λιγο χλωμη για τα γουστα μου. μπορεις να την ζεσταινεις στα μικροκυμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μερέντα είναι σκέτη καύλα αλλά μου φαίνεται δύσκολο να την πετύχει κάποιος σπίτι του.

 

Πάντως αντί για μαργαρίνη ή βούτυρο, θα έβαζα βούτυρο κακάο. Μετά θα έβαζα όπως είπε η Εύα σοκολάτα, αλλά έχεις δίκιο, θα παγώσει στο ψυγείο.

 

Μήπως η μαργαρίνη το βοηθήσει να μη παγώσει πολύ; Δε ξέρω, είμαι μπερδεμένος, όμως δε θα δοκιμάσω να κάνω μερέντα, θα την παίρνω πάντα έτοιμη απ' έξω. Εκτός αν κάποιος βρεθεί και εγγυηθεί πως είναι η αυθεντική γεύση.

 

Αχ τι γαμάτη που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μάγκες θα κάνω κατι επικά BLT sandwichaκια σήμερα αφου βρήκα ζόρικο bacon.

 

η μαγιονέζα πόσο κρατάει είπαμε στο ψυγείο

 

θα τη κάνω με το εργαλείο για τις σούπες, να λίωσω το σκόρδο μέσα με λάδι και αυγό ή αφου κάνω την μαγιονέζα να το χώσω μέσα και να συνεχίσω με το εργαλείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sintagespareas.gr/sintages/magioneza-xoris-aygo.html

 

Eδω μια μαγιονεζα χωρις αβγο. Απλα επειδη δεν εχει συντηριτικα κραταει κανενα διη,ερο στο ψυγειο. Ε, κανε και εσυ μικρη ποσοτητα και μετα οποτε χρειαστεις ξαναφτιαξε..ενα ανακατεμα θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως επειδη θες την πραγματικη συνταγη, κανε αυτην που εχει τις θετικες ψηφους και ειναι δοκιμασμενη..επισης το αβγο καλυτερα να μην μπει γιατι το ωμο αβγο θεωρειται επικινδυνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως επειδη θες την πραγματικη συνταγη, κανε αυτην που εχει τις θετικες ψηφους και ειναι δοκιμασμενη..επισης το αβγο καλυτερα να μην μπει γιατι το ωμο αβγο θεωρειται επικινδυνο..

Mayonnaise, is a food spread. It is a stable emulsion of oil, egg yolk and either vinegar or lemon juice.

Ε ναι βγαλε το αυγο και βαλε γαλα αφου θες την πραγματικη συνταγη.

Οτι του φανει του λωλοστεφανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...