Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

CZx3J.gif

 

ελα, μπορεις να φτιαξεις κι εσυ. ειναι ευκολα, βεβαια τα ζυμαρια εχουν παντα ενα βαθμο δυσκολιας απο μονα τους αν δεν εχεις πειρα να τα χειριστεις (οπως εγω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τηγανιτες απο καλαμποκι

 

p1030546xj.jpg

 

συνταγη για δυο ατομα

 

1 αυγο

310γρ καλαμποκι σε κονσερβα

50γρ κρεμμυδι ψιλοκομενο

80γρ αλευρι που φουσκωνει μονο του (η κανονικο που του προσθετουμε λιγη σοδα)

80ml ημιαποβουτυρωμενο/αποβουτυρωμενο γαλα

65γρ τυρι τυπου φιλαδελφια

ελαιολαδο σε σπρει κατα προτιμηση

αλατι, ασπρο πιπερι

 

-σε ενα μπολ χτυπαμε το αυγο με το αλατι, το πιπερι και το γαλα

-ψιλοκοβουμε το κρεμμυδι και το προσθετουμε στο αυγο

-ριχνουμε και το καλαμποκι και ανακατευουμε

-προσθετουμε σιγα σιγα το αλευρι και ανακατευουμε λιγο λιγο. το μειγμα πρεπει να βγει σχετικα σφιχτο (οχι ομως και σαν ζυμαρι) οποτε αν χρειαστει προσθετουμε 1-2 κουταλακια αλευρι

-βαζουμε λιγο ελαιολαδο σε αντικολλητικο τηγανι σε χαμηλη προς μετρια φωτια. μολις ζεσταθει ριχνουμε μεσα το μειγμα χρησιμοποιοντας ενα κουταλι σουπας ωστε να δημιουργηθουν οι τηγανιτες. πρεπει να εχουν παχος γυρω στο ενα εκατοστο. τις ψηνουμε 2-3 λεπτα απο την καθε μερια μεχρι να γινουν χρυσες οπως στην φωτογραφια.

-σερβιρουμε το τυρι απο πανω και λιγο ανηθο η μαιντανο για διακοσμηση

 

σημειωση: δεν εχει τυρι φιλαδελφια αλλα μονο ανοστο μασκαρπονε. για να το κανω πιο ενδιαφερον πηρα μια ποσοτητα μασκαρπονε και την ανακατεψα με λιγο αλατι και ελαιολαδο και chives (σχοινοπρασο) αποξηραμενο, οταν το σερβιρισα εριξα και λιγο σχοινοπρασο απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τηγανιτες απο καλαμποκι

 

p1030546xj.jpg

 

συνταγη για δυο ατομα

 

1 αυγο

310γρ καλαμποκι σε κονσερβα

50γρ κρεμμυδι ψιλοκομενο

80γρ αλευρι που φουσκωνει μονο του (η κανονικο που του προσθετουμε λιγη σοδα)

80ml ημιαποβουτυρωμενο/αποβουτυρωμενο γαλα

65γρ τυρι τυπου φιλαδελφια

ελαιολαδο σε σπρει κατα προτιμηση

αλατι, ασπρο πιπερι

 

-σε ενα μπολ χτυπαμε το αυγο με το αλατι, το πιπερι και το γαλα

-ψιλοκοβουμε το κρεμμυδι και το προσθετουμε στο αυγο

-ριχνουμε και το καλαμποκι και ανακατευουμε

-προσθετουμε σιγα σιγα το αλευρι και ανακατευουμε λιγο λιγο. το μειγμα πρεπει να βγει σχετικα σφιχτο (οχι ομως και σαν ζυμαρι) οποτε αν χρειαστει προσθετουμε 1-2 κουταλακια αλευρι

-βαζουμε λιγο ελαιολαδο σε αντικολλητικο τηγανι σε χαμηλη προς μετρια φωτια. μολις ζεσταθει ριχνουμε μεσα το μειγμα χρησιμοποιοντας ενα κουταλι σουπας ωστε να δημιουργηθουν οι τηγανιτες. πρεπει να εχουν παχος γυρω στο ενα εκατοστο. τις ψηνουμε 2-3 λεπτα απο την καθε μερια μεχρι να γινουν χρυσες οπως στην φωτογραφια.

-σερβιρουμε το τυρι απο πανω και λιγο ανηθο η μαιντανο για διακοσμηση

 

σημειωση: δεν εχει τυρι φιλαδελφια αλλα μονο ανοστο μασκαρπονε. για να το κανω πιο ενδιαφερον πηρα μια ποσοτητα μασκαρπονε και την ανακατεψα με λιγο αλατι και ελαιολαδο και chives (σχοινοπρασο) αποξηραμενο, οταν το σερβιρισα εριξα και λιγο σχοινοπρασο απο πανω.

 

 

και έχω μία πείνα τώρα.....γαμώτη ωραίο φαίνεται αλλά μόνο μακαρόνια έχω σπίτι !!! Μου λείπει η μανούλα μου αυτή μου έφτιαχνε τηγανίτες :wub:

 

ωραία συνταγή θα την έχω υπόψην μου :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει καρφωθεί να φάω μηλόπιτα τελευταίες μέρες.

 

Παίζει καμια συνταγή ΕΥΚΟΛΗ με ΦΤΗΝΑ υλικά που να μπορώ να βρώ εύκολα και κατα προτίμηση στα ελληνικά γιατί βαριέμαι να διαβάζω συνταγές στα αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι έχεις πήξει λέει στο διάβασμα, αριθμοί και φόρμουλες παντού, και ξαφνικά προσγειώνεται μπροστά σου αυτό:

 

 

photo1kkz.jpg

 

photo2qaz.jpg

 

 

Να το εξαφανίζεις και μετά να πηγαίνεις στην κουζίνα για τη συνέχεια:

 

 

photo3bi.jpg

 

 

Slygeo, αφιερωμένο. Το μέλι το σκέφτηκα, αλλά με Haagen Dazs cookies σε τέλεια θερμοκρασία (ούτε πάγος, ούτε νερό), και λιωμένη Nutella πάνω σε ζεστούς λουκουμάδες, πραγματικά δεν είχα την υπομονή να το φέρω :P Next time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slygeo, αφιερωμένο. Το μέλι το σκέφτηκα, αλλά με Haagen Dazs cookies σε τέλεια θερμοκρασία (ούτε πάγος, ούτε νερό), και λιωμένη Nutella πάνω σε ζεστούς λουκουμάδες, πραγματικά δεν είχα την υπομονή να το φέρω :P Next time.

 

Μπράβο ρε αρχηγέ. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,ξερετε κανενα site με συνταγες που να τα λεει αναλυτικα και ελληνικα αλλα απλα φαγητα,για να αρχισει να φτιαχνει κανα φαγητο της προκοπης ενας φοιτητης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέτο κοτόπουλο με κρούστα παρμεζάνας

 

imag0554k.jpg

 

imag0544m.jpg

 

imag0545r.jpg

 

imag0550o.jpg

 

imag0551x.jpg

 

imag0553lqn.jpg

 

Υλικά

Φιλέτο κοτόπουλο το κάθε στήθος κομμένο στα δύο για να γίνει πιο λεπτό.

Αλάτι

Πιπέρι

Παρμεζάνα

Φρέσκο δεντρολίβανο (προαιρετικό)

 

Πατάτες τηγανητές για συνοδευτικό (αν έχετε πιτσιρίκια)

 

Εκτέλεση

 

Αλατίζουμε και πιπερώνουμε τις φέτες από το φιλέτο.

Βάζουμε στη φωτιά ένα αντικολλητικό τηγάνι.

Αφού κάψει λίγο, βάζουμε μία μία τις φέτες από το κοτόπουλο και περιμένουμε και ξεροψηθούν.

Μην ανησυχείτε δεν θα καεί.

Μόλις πάρει χρώμα και φαίνεται ότι έχει γίνει το γυρίζουμε από την άλλη.

 

Δεν θέλουμε να το ψήσουμε αργά, πρέπει να το θωρακίσουμε για να μην χάσει τα ζουμιά του και γίνει σαν σόλα.

 

Προσθέτουμε το φρέσκο δεντρολίβανο και περιμένουμε ελάχιστα να βγάλει τα αρώματά του και το αφαιρούμε πάλι.

Αφού πάρει το χρώμα της παραπάνω φωτογραφίας γυρνάμε αμέσως τούμπα τα φιλέτα και πασπαλίζουμε με παρμεζάνα.

Όταν η παρμεζάνα ξεκινήσει να λιώνει τουμπάρουμε πάλι τα φιλέτα και πασπαλίζουμε πάλι την πλευρά που έχει μείνει.

Τέλος, τούμπα ακόμα μία φορά να κάνει κρούστα συμπληρωθεί η κρούστα.

 

Εύκολη, γρήγορη και υπέροχη συνταγή.

 

Σερβίρουμε με πατάτες τηγανιτές αν έχουμε πιτσιρίκια ή αν δεν κάνουμε δίαιτα :P

 

Πηγή: http://forum.kakapaidia.gr/showthread.php?t=4166

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...