Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εβαλα και χυμο ανανα για να το κανω πιο μαλακο πιο γρηγορα μαζι με διαφορα αλλα μπαχαρικα (κολιανδρο ξερο, μουσταρδα, σκονη κρεμμυδι και 2-3 ακομα που ηταν στο τελος τους). Το κρεας μολις ηταν ετοιμο το εσπασα με 2 πιρουνια, και το ζουμι μειωθηκε μεχρι να γινει σαν καραμελα γαλακτος.

Μπηκε το κρεας σε τηγανι για να παρει χρωμα, μετα μεσα σε tortilla, μαζι με ψιλοκομμενο κοκκινο κρεμμυδι, ντοματα, κολιανδρο, την σαλτσα-καραμελα και λιγο γιαουρτι.

Γαμησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τούφα είχα δει κάπου στο thread έκραζες όσους πάνε και ζητάνε «τυρί για τοστ». Ποιο είναι το τυρί που μπαίνει στο τοστ; Εγώ γκούντα βάζω συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιο τυρι λιωνει καλα. Το να ζητας gouda(κασερι, cheddar, edam κλπ) ειναι σωστο. Το να αφηνεις στην κριση του καθε υπαλληλου τι θελει να ξεφορτωθει δεν ειναι.

 

Οπως και ποτε δεν παιρνουμε τηγανιά. Το να παρω 1 κιλο κομματια κρεας απο ολοκληρο το γουρουνι που δεν εχουν τον ιδιο χρονο βρασμου ειναι οτι χειροτερο για εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι εκεινο το πορτοκαλί δε μαρεσει το χρωμα του .

2 φετες ψωμι 2 φετες κασερι γκουντα. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ , και γαμας και τη τοστιερα λαικ ε μπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες γλιστράει; Γι αυτό πολλές φορές το πάνω ψωμάκι μου φεύγει απ'το τοστ; :mad:

 

Ένταμ πήρα τώρα, είχε προσφορά το MAKRO τη συσκευασία τόνου. Σε κάνα μήνα που θα τελειώσει η πακετάρα θα δω και το έμενταλ τι λέει.

 

Στη γεύση πάντως δε καταλαβαίνω διαφορά μεταξύ τους. Μόνο μια φορά που είχα χώσει γραβιέρα απ'τ' Ανώγεια είχε κάτι το ξεχωριστό. :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πορτοκαλί είναι το τσένταρ.

Χάλντολ, γενικά, λιωμένο δεν "κολλάει" τόσο πάνω σε ότι το λιώνεις. Σαν υδράργυρος στο πάτωμα είναι.

Έμενταλ και ένταμ ναι, καθώς και ένα άλλο κίτρινο που μου διαφεύγει. Τσένταρ γαμάει, αλλά έντονο, άλλη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Highlander, μια παρατηρηση μονο. Αυτο το "θωρακιζουμε για να μην φυγουν τα ζουμια" ειναι μυθος!

Ρε συ Toufas, αρκετά χρόνια πριν άκουγα να "θωρακίσουμε" και έλεγα τι μαλακίες είναι αυτές.

Όμως, ειδικά τα τελευταία 1-2 χρόνια, όταν κάτι το σκίζω (δηλαδή το ξεροψήνω σε δυνατή φωτιά και από τις 2 πλευρές) και μετά το ψήνω αργά και το γυρνάω πολλές φορές, γίνεται πιο μαλακό από τον τρόπο που το έκανα παλαιότερα.

 

Πιο παλιά λοιπόν, σε τηγάνια/σχάρες, τα άφηνα σε χαμηλή φωτιά και γίνονταν σχεδόν πάντα σόλα.

 

Μπορεί να μην είναι "θωράκισμα" αυτό που κάνω εγώ να ονομάζεται κάπως αλλιώς, αλλά μου βγαίνει μακράν καλύτερο από ότι πιο παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Toufas, αρκετά χρόνια πριν άκουγα να "θωρακίσουμε" και έλεγα τι μαλακίες είναι αυτές.

Όμως, ειδικά τα τελευταία 1-2 χρόνια, όταν κάτι το σκίζω (δηλαδή το ξεροψήνω σε δυνατή φωτιά και από τις 2 πλευρές) και μετά το ψήνω αργά και το γυρνάω πολλές φορές, γίνεται πιο μαλακό από τον τρόπο που το έκανα παλαιότερα.

 

Πιο παλιά λοιπόν, σε τηγάνια/σχάρες, τα άφηνα σε χαμηλή φωτιά και γίνονταν σχεδόν πάντα σόλα.

 

Μπορεί να μην είναι "θωράκισμα" αυτό που κάνω εγώ να ονομάζεται κάπως αλλιώς, αλλά μου βγαίνει μακράν καλύτερο από ότι πιο παλιά.

Αν το κάνεις sous vide θα σου βγει καλύτερο.

 

Μην αρχίσετε να βαράτε, απλά είπα κάτι που ισχύει αντικειμενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Toufas, αρκετά χρόνια πριν άκουγα να "θωρακίσουμε" και έλεγα τι μαλακίες είναι αυτές.

Όμως, ειδικά τα τελευταία 1-2 χρόνια, όταν κάτι το σκίζω (δηλαδή το ξεροψήνω σε δυνατή φωτιά και από τις 2 πλευρές) και μετά το ψήνω αργά και το γυρνάω πολλές φορές, γίνεται πιο μαλακό από τον τρόπο που το έκανα παλαιότερα.

 

Πιο παλιά λοιπόν, σε τηγάνια/σχάρες, τα άφηνα σε χαμηλή φωτιά και γίνονταν σχεδόν πάντα σόλα.

 

Μπορεί να μην είναι "θωράκισμα" αυτό που κάνω εγώ να ονομάζεται κάπως αλλιώς, αλλά μου βγαίνει μακράν καλύτερο από ότι πιο παλιά.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=sA34OoZBQOE#t=189s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια λιγη βοηθεια.φτιαχνω τουρτα σοκολατα και αγορασα αυτο το γλασο

betty-crocker-chocolate-fudge-frosting-brand-betty-crocker-450g.-3518-p.jpg

αλλα το δοκιμασα και ως αμερικανια ειναι αλμυρό λιγο παραπάνω απ'οσο θα επρεπε.υπαρχει τροπος να το διορθωσω?να βαλω ζαχαρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...