Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To χαλουμι δεν αξιζει να παει για σαγανακι με τετοιο τροπο. Καλυτερα στην σχαρα ή στο τηγανι που εχουμε απλα βαλει λιγο λαδι.

Με αυτον τον τροπο που εβαλες τραγανιαρη κανεις την μοτσαρελα (οχι την φρεσκια ομως, θελει λιγο πιο ξερη) το κασερι και γενικα τυρια που λιωνουν ευκολα. To χαλουμι αντεχει σαν διαολος την ζεστη για αυτο ειναι γαματο στην σχαρα πχ

 

 

Τραγανεους το παιδι εβαζε 1μιση πακετο μακαρονια στην πιατελα που σου εδειξα, τα ετρωγε υπερβολικα γρηγορα! Δεν περημενε να κρυωσουν, και για να μην καει καθοταν μπροστα απο ανεμιστηρα... ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ

 

Καλά το χαλούμι το ξεσκίζω, όποτε πεινάω βάζω μερικές φέτες στην ψηστιέρα και φρυγανίζω λίγο ψωμί και μασαμπουκώνω, έπεσα κατα τύχη στο βίντεο και μου φάνηκε ενδιαφέρον....

 

 

1.5 πακέτο??????? Ντάξει το αγαπημένο μου φαΐ τα μακαρόνια με κιμά αλλα δεν μπορώ να φάω 1.5 με την μια. Σε μια μέρα τρώω 1.5 πακέτο όμως, αλλα μου τα πρήζει η μάνα μου όταν σαβουριάζω τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άστα ειδικά τώρα τελευταία που έχω παχύνει ήμουν Οκτώμβρη 79 κιλά και μετά τα Χριστούγεννα έφτασα τα 90 :P

 

Τώρα είμαι σε καθοδική πορεία..... 88 και συνεχίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Τούφ, η φώτο που έβαλες με τα μακαρόνια, δεν ήταν μόνο ένα είδος μακαρονιού. Είχε και κοντό μακαρόνι και μακρύ μακαρόνι. Δηλαδή ο τύπος έβαλε 1 πακέτο από κοντό και μισό από ολόκληρο; Τι θεός είναι αυτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οτι μισα πακετα ειχε τα βαζε. Η δε σαλτσα ειχε σαν μοναδα μετρησης το "κατσαρολι"

Τρωει σαν διαολος, ανετα πιο πολυ απο εμενα στα παλια μου, αλλα ειναι normal οπως βλεπετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια συνταγη για φαβα θελω

 

εχει ο μαμαλακης μια στα αρχεια του αλλα δεν θυμαμαι να σου πω σε ποιο μερος πηγε για να τη βρεις πιο ευκολα... και μια αλλη εχει η εκπομπη σεφ στον αερα απο το καναλι του σκαι

http://www.chefonair.gr/index.php/recipes/orektika/soupes/681-soypa-favas.html αυτη ειναι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρό τιπ για το αλεύρωμα των καλαμαρακίων, που αναφέρθηκαν πιο πάνω, για να μην παιδευόμαστε με τις ώρες να τα αλευρώνουμε ένα-ένα: σε μια μικρή σακούλα βάζουμε αλεύρι, ρίχνουμε μέσα και όσα καλαμαράκια υπολογίζουμε ότι θέλουμε για μια τηγανιά (όχι παραπάνω, αν δεν χωρέσουν και μείνουν στην σακούλα θα λασπώσουν), κλείνουμε την σακούλα, ταρακουνάμε καλά να πάει το αλεύρι παντού, έτοιμοι. Τινάζουμε καλά κάθε κομμάτι πριν το βάλουμε στο τηγάνι, να φύγει όσο αλεύρι περισσεύει.

 

Το αυτό και με μικρά ψαράκια όπως γαύρο, αθερίνα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγω θεμα μπεσαμελ μιας και ειναι η αγαπημενη μου σως (ειδικα αμα εχει και κανα τυρι μεσα, δεν εχει αλλο ονομα αν εχει τυρι μεσα;). εκανα προχθες μπεσαμελ με κορν φλαουρ κι οχι κανονικο αλευρι και μου φανηκε οτι βγηκε 10 φορες καλυτερη. μηπως ειναι ιδεα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α: φυσικα και εχει αλλο ονομα οταν εχει μεσα τυρι, λεγεται μορνε.

β: το κορν φλαουρ δεν χρειαζετε το τσιγαρισμα που θελει η μπεσαμελ. To καλο του ειναι πως δεν αλλαζει την γευση. Εχει την διπλασια πηκτικη ικανοτητα απο το αλευρι και πηζει περιπου στους 70+.

 

http://www.youtube.com/watch?v=kxcIQOAaB24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα τέτοιο σκεύος 4c2d6ec577.jpg το πρόβλημά μου είναι οτι όταν ψένω μπιφτέκια τα οποία έχω λαδώσει ελαφρά, μου τα κάνει και έχουν μια σκληρή κρούστα απέξω σαν να είναι καμμένα και δεν έχουν ψηθεί καλά. Τι μλκία κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται, στην κουζίνα μου δεν πάει τίποτα χαμένο. Απλά με ενοχλεί αυτή η κρούστα μου φαίνεται λάθος. Αύριο έχω βγάλει να κάνω πάλι, θα βάλω και φωτό να δείξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...