Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oπως ειπα, το εχω ηδη βαλει απεριοριστο. Επειδη ομως μου δινει μονο 50 upload, το ερωτημα ειναι αν μπορει αυτο να ανεβει.

Αν τόσο σου δίνει upload όταν το έχεις στο απεριόριστο τότε αυτό είναι το όριο σου. Η ονομαστική ταχύτητα είναι καλή αλλά μόνο "ονομαστικά". Επίσης, σε ρώτησε πριν ο parsifal που είδες ότι έχεις 660Kbps upload. Το μέτρησες στο speedtest ή το αναφέρει ο πάροχος σου;

 

Η download ταχυτητα της γραμμης μου ειναι 7-17mbps, αλλα εσυ θεωρεις οτι ενα upload στο mΤοrrent στα 50-80kbps θα μου μπλοκαρει γενικα το σερφαρισμα?...

Το upload του μTorrent μπλοκαρει περισσοτερο το γενικο  σερφαρισμα απ οτι το download? (τo download φτανει ως τα 1,5mbps)

Και 1Tb να έχεις download, αν μπλοκάρει τελείως το upload σου τότε δεν θα μπορείς να ανοίξεις ούτε το google. Το http downloading δεν είναι υποχρεωτικό να μπλοκαριστεί γιατί από την στιγμή που θα ξεκινήσει να κατεβαίνει κάτι δεν χρειάζεται να γίνεται περαιτέρω διαπραγμάτευση με τον server. Το σερφάρισμα όμως επειδή είναι αλληλένδετο με το uploading (πρέπει να γίνεται συνεχείς διαπραγμάτευση με τον σέρβερ της σελίδας) θα μπλοκάρει. Το έχω δει να συμβαίνει με το ut και μόλις μείωσα λίγο το uploaf speed τότε όλα ήταν εντάξει. Αυτό βέβαια στην 1.3 έκδοση του ut. Τώρα, αν στις τελευταίες εκδόσεις το διορθώσανε δεν ξέρω αλλά εγώ επειδή δεν ασχολούμαι με private servers καθόλου δεν το βάζω πάνω από το 50% της γραμμής μου.

Δοκίμασε το εσύ αν θέλεις, βάλτο δηλαδή το απεριόριστο και άστο μερικές μέρες να δουλεύει έτσι και πες μας την άποψη σου.

Οι γνώμη και οι παρατηρήσεις σου θα είναι ευπρόσδεκτες. Αν θα το κάνεις όμως δώσε και μια αναλυτική περιγραφή του setup σου, ιδίως το router και πες μας αν συνδέεσαι ασύρματα ή με καλώδιο, ποιος είναι ο internet provider σου μαζί με την ονομαστική ταχύτητα σου. Αν θέλεις κάνε ένα test στο http://www.speedtest.net και πόσταρε το result (πάτα στο Share this result και μετά στο tab Forum και κάνε copy το url).

Π.Χ. εγώ έχω 4άρα γραμμή της cyte με 512 upload και έκανα το τεστ με τον server της grnet στην Αθήνα. Επίσης αυτήν την στιγμή συνδέομαι ασύρματα από σταθερό με wireless usb της level one σε απόσταση 20-30 μέτρα και έναν όροφο μακριά από το router.

2677437564.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τόσο σου δίνει upload όταν το έχεις στο απεριόριστο τότε αυτό είναι το όριο σου. Η ονομαστική ταχύτητα είναι καλή αλλά μόνο "ονομαστικά". Επίσης, σε ρώτησε πριν ο parsifal που είδες ότι έχεις 660Kbps upload. Το μέτρησες στο speedtest ή το αναφέρει ο πάροχος σου;

 

 

Πως ξερεις ποια ειναι η ονομαστικη μου ταχυτητα αφου δεν την ανεφερα?

Το ερωτημα του parsifal ειχε απαντηθει, τα 660 αναφερονται στη σελιδα του router. Το νουμερο αυτο δεν ειναi σταθερο, αυτη τη στιγμη πχ. μου λεει 605.

Οι oνομαστικες ταχυτητες του παροχου σε dοwnload/upload ειναι 24mbps/1mbps.

 

 

Και 1Tb να έχεις download, αν μπλοκάρει τελείως το upload σου τότε δεν θα μπορείς να ανοίξεις ούτε το google. Το http downloading δεν είναι υποχρεωτικό να μπλοκαριστεί γιατί από την στιγμή που θα ξεκινήσει να κατεβαίνει κάτι δεν χρειάζεται να γίνεται περαιτέρω διαπραγμάτευση με τον server. Το σερφάρισμα όμως επειδή είναι αλληλένδετο με το uploading (πρέπει να γίνεται συνεχείς διαπραγμάτευση με τον σέρβερ της σελίδας) θα μπλοκάρει. Το έχω δει να συμβαίνει με το ut και μόλις μείωσα λίγο το uploaf speed τότε όλα ήταν εντάξει. Αυτό βέβαια στην 1.3 έκδοση του ut. Τώρα, αν στις τελευταίες εκδόσεις το διορθώσανε δεν ξέρω αλλά εγώ επειδή δεν ασχολούμαι με private servers καθόλου δεν το βάζω πάνω από το 50% της γραμμής μου.

Δοκίμασε το εσύ αν θέλεις, βάλτο δηλαδή το απεριόριστο και άστο μερικές μέρες να δουλεύει έτσι και πες μας την άποψη σου.

 

Mα στο απεριοριστο το εχω, τι λεμε τοση ωρα. Δε με ικανοποιει ομως η upload ταχυτητα του.

Ωστε καποιες φορες που ο browser σερνεται, υπευθυνο λες ειναι το απεριοριστο uplοad του μTorrent?

Παντως δεν εχω προσεξει σουρσιμο μακρας διαρκειας.

Η εκδοση που χρησιμοποιω ειναι παμπαλαια(1.8.5)

 

 

 

Οι γνώμη και οι παρατηρήσεις σου θα είναι ευπρόσδεκτες. Αν θα το κάνεις όμως δώσε και μια αναλυτική περιγραφή του setup σου, ιδίως το router και πες μας αν συνδέεσαι ασύρματα ή με καλώδιο, ποιος είναι ο internet provider σου μαζί με την ονομαστική ταχύτητα σου. Αν θέλεις κάνε ένα test στο http://www.speedtest.net και πόσταρε το result (πάτα στο Share this result και μετά στο tab Forum και κάνε copy το url).

Π.Χ. εγώ έχω 4άρα γραμμή της cyte με 512 upload και έκανα το τεστ με τον server της grnet στην Αθήνα. Επίσης αυτήν την στιγμή συνδέομαι ασύρματα από σταθερό με wireless usb της level one σε απόσταση 20-30 μέτρα και έναν όροφο μακριά από το router.

2677437564.png

 

 

Παροχος ειναι η wind και το αθλιο router της gennet oxygen. H συνδεση με το pc που τρεχει το μTorrent ειναι ασυρματη(αποσταση 3 μετρα) ενω το browsing γινεται σε pc που συνδεεται με καλωδιο.

Να και image απο το speedtest.net,

το router αυτη τη στιγμη αναφερει download 7,3mbps, παρολ αυτα το test εδωσε 2mbps λιγοτερα.

2679023099.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα εγώ ποια είναι η ονομαστική ταχύτητα. Αναφέρθηκα γενικά στο γεγονός ότι η ονομαστική ταχύτητα δεν είναι απόλυτη (όση και αν είναι αυτή). Το νούμερο που σου δινει το router είναι αυτό στο οποίο κλειδώνει την παρούσα στιγμή.

 

Αν δεν σε ικανοποιεί η ταχύτητα σου υπεύθυνη είναι η wind και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να την αυξήσεις από μόνο σου. Επικοινώνησε μαζί τους και τρίξτους τα δόντια.

 

Το speedtest σου δίνει 430 Kbps upload. Μήπως είχες ανοιχτό το ut;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελειψα να αναφερω οτι ενα ακομα pc συνδεεται ασυρματως στο router, ενα λαπτοπ του οποιου ο χρηστης κανει μονο σερφαρισμα και που και που online streaming ταινιων. Με σβηστο αυτο ξαναεκανα το speedtest, χωρις ομως αξιολογη μεταβολη

 

2680777513.png

 

Να και τα νουμερα απ τη σελιδα του router, μετα και το τελευταιο firmware

 

router_image.png
 

Aν και αναφερεται download 7.3mbps (πριν 10μερες ηταν στα 17mbps), το speedtest δινει μολις 5.7mbps.

 

Mηπως ξερεις τι ειναι το quick_data και το L2TP/IPSec που ειναι στο off?

 

Ωστε το κολλημα που εχω καποιες φορες(συνηθως ανοιγω δεκαδες παραθυρα) οφειλεται λες στο οτι εχω ορισει απεριοριστο το upload στο μΤοrrent? Στα πόσα να το βαλω?

 

Αν και η μεγαλη αποκλιση ειναι στο download (5.7 εναντι 24), περισσοτερο εντυπωση σου κανει η αποκλιση στο upload (0,43 εναντι 1) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πρώτον το speedtest δείχνει σε όλους χαμηλότερο από το συγχρονισμό του router γιατί χάνεται λίγη ταχύτητα λόγω των overheads...

 

δεύτερον, σύνδεσε το router στην κεντρική/πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού με ΚΟΝΤΟ τηλεφωνικό καλώδιο απευθείας χωρίς κάποιο splitter/filter ενδιάμεσα και αποσύνδεσε από τις υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού ότι συσκευή έχεις (πχ τηλέφωνο,fax,συναγερμό κτλπ) για να δεις πόσο συγχρονίζεις...

 

 

πόσο downstream line attenuation έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το router ειναι συνδεδεμενο απευθειας σε τηλεφωνικη πριζα(pstn) χωρις αλλη συσκευη, με καλωδιο 2 μετρα.

Τι εννοεις "κεντρικη/πρωτη τηλεφωνικη πριζα"? Υπαρχουν πρωτευουσα και δευτερευουσες τηλεφωνικες πριζες? Εχω 3 τηλ. πριζες στο σπιτι μου, μια σε καθε δωματιο.

Υπαρχει ενα σταθερο τηλεφωνο συνδεδεμενο στην αλλη πριζα, το αποσυνδεσα οπως μου ζητησες και ξαναετρεξα το speedtest.net. Χωρις αλλαγη.

Τι ειναι τα overheads?

Θυμισε μου, πως βλεπουμε το downstream line attenuation?

Aν καταλαβα καλα, θεωρεις οτι εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι η κεντρική είναι η πρώτη πρώτη πρίζα που "συναντάει" η γραμμή όταν έρχεται από έξω...

 

χονδρικά για τα overheads http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/packet+overhead

 

το downstream line attenuation το βλέπεις στα settings του router, κάπου πρέπει να έχει σελίδα για line stats...

 

 

από την στιγμή που λες ότι πριν 10 μέρες έπαιζες στα 17mbps και πλέον έχεις χάσει 10mbps, λογικά έχεις πρόβλημα και κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να δηλώσεις βλάβη στην HOL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να κατεβασω ενα τορρεντ απο public tracker και μετα απο ζορια προσπαθωντας να κατεβει, το σβηνω και το ξαναβαζω στη λιστα. Στο 75% κολλάει και μου λεει "Σφάλμα:Δεν ειναι δυνατη η εκτελεση της αιτησης εξαιτιας ενος σφαλματος στη συσκευη Ι/Ο (check)"

 

Δεν εχω ιδεα τι ειναι..δε το εχω ξανασυνατησει. Κάποια βοήθεια πλιιιιιιιιιζ

 ΥΓ εχω την εκδοση 3.3 και ο δισκος σε καμια περιπτωση δεν εχει γεμισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή. Δεν είναι λογικό να κλειδώνει τόσο χαμηλά στα καλά καθούμενα. Πολλές φορές είναι θέμα "θορύβου" στην τηλεφωνική γραμμή και ο μόνος υπεύθυνος να την καθαρίσει είναι ο ΟΤΕ. Ψάξε κάπου στις λεπτομέρειες του router που να έχει δύο νούμερα σε db (noise margin, S/N μάλλον), ένα για up και ένα για down. Αυτό πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ψηλά και πάνω από τα 15db. Αν είναι πιο κάτω έχεις ή πρόβλημα στο router ή θόρυβο στη γραμμή.

 

Δες στο λινκ περισσότερα (http://www.sdtv.gr/smf/index.php?topic=4312.0)

 

Σε γενικές γραμμές:

Για το S/N
 6dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού
 7dB-10dB μέτριο αλλά δεν αφήνει πολύ χώρο για διακυμάνσεις
 11dB-20dB καλό χωρίς προβλήματα συγχρονισμού
 20dB-28dB εξαιρετικό
 29dB και πάνω = αστέρι

Για την Attenuation
 20dB και κάτω = αστέρι
 20dB-30dB εξαιρετικό
 30dB-40dB πολύ καλό
 40dB-50dB καλό
 50dB-60dB φτωχό με πιθανά προβλήματα σύνδεσης
 60dB και πάνω = σίγουρα προβλήματα σύνδεσης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι η κεντρική είναι η πρώτη πρώτη πρίζα που "συναντάει" η γραμμή όταν έρχεται από έξω...

 

χονδρικά για τα overheads http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/packet+overhead

 

το downstream line attenuation το βλέπεις στα settings του router, κάπου πρέπει να έχει σελίδα για line stats...

 

 

από την στιγμή που λες ότι πριν 10 μέρες έπαιζες στα 17mbps και πλέον έχεις χάσει 10mbps, λογικά έχεις πρόβλημα και κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να δηλώσεις βλάβη στην HOL...

 

Πως ξερω ποια απο τις τηλεφωνικες πριζες μου ειναι η κεντρικη?

Ποια η διαφορα στη ταχυτητα μεταξυ κεντρικης και δευτερευουσων?

 

Οπως ειπα η ταχυτητα παιζει μεταξυ 7-17mbps. Βασικα ειμαι ικανοποιημενος, αν σκεφτεις οτι το πρωτο καιρο ημουν στανταρ χαμηλα. Εδω ομως και δυο χρονια ανεβηκε στα 17 ενω ειδα και τη ταχυτητα στο μΤοrrent να πιανει τα 1,4MB/sec.

 

Εχουμε ξεφυγει απο το θεμα μoυ(πόσο upload στο μTorrent?) αλλα το Line Attenuation που μου ζητησες ειναι αυτη τη στιγμη:

Local 23,5  Remote 9,0

 

 

Ψάξε κάπου στις λεπτομέρειες του router που να έχει δύο νούμερα σε db (noise margin, S/N μάλλον), ένα για up και ένα για down. Αυτό πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ψηλά και πάνω από τα 15db.

 

Αν εννοεις το "Signal to Noise Ratio" ειναι:

Local 24,65  Remote 9.5

 

 

Προσπαθω να κατεβασω ενα τορρεντ απο public tracker και μετα απο ζορια προσπαθωντας να κατεβει, το σβηνω και το ξαναβαζω στη λιστα. Στο 75% κολλάει και μου λεει "Σφάλμα:Δεν ειναι δυνατη η εκτελεση της αιτησης εξαιτιας ενος σφαλματος στη συσκευη Ι/Ο (check)"

 

Δεν εχω ιδεα τι ειναι..δε το εχω ξανασυνατησει. Κάποια βοήθεια πλιιιιιιιιιζ

 ΥΓ εχω την εκδοση 3.3 και ο δισκος σε καμια περιπτωση δεν εχει γεμισει...

 

Μαλλον εχει προβλημα το συγκεκριμενο τορρεντ.

Δοκιμασε να το κατεβασεις απο αλλον τρακερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχει προβλημα το συγκεκριμενο τορρεντ.

Δοκιμασε να το κατεβασεις απο αλλον τρακερ.

Ναι τελικά είχε πρόβλημα γιατί συγκεκριμένα 3 επεισόδια δε μου τα κατέβαζε ενώ είχε ολοκληρώσει 100% όλα τα υπόλοιπα!

Ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή φαντάζομαι. Μετά δεν έστρωσε;

 

ναι εστρωσε. εχει προβλημα η γραμμη. ηρθε παλι τεχνικος της cyta και παλι δηλωθηκε βλαβη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...