Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά, τώρα που έκανα ένα review στο προηγούμενο Post με τις οδηγίες για τον chrome, είδα ότι κατά λάθος παρέλειψα το ότι θα βρεις στον user data φάκελο ένα αρχείο "local state" χωρίς κατάληξη. Αυτό θα πρέπει να ανοίξεις με το σημειωματάριο. Δώσε για εκτέλεση την παρακάτω εντολή και θα ανοίξει αυτόματα:

notepad.exe %LOCALAPPDATA%\Google\Chrome\User Data\Local State
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίεργο αυτό με τον chrome. Για κάνε μια αναζήτηση στο local state για javascript. Θα πρέπει να βρεις ένα "javascript":true ή false.

Πάτα μετά την υποδιαστολή και πρόσθεσε το παρακάτω:

"magnet":false,

θα πρέπει να είναι κάπως έτσι...

μπλαμπλαμπλα,"javascript":false,"magnet":false,μπλαμπλαμπλα

Το καθένα χωρίζεται με υποδιαστολή.

Σώσε και δες τι γίνεται. Μια άλλη περίπτωση είναι να κάνεις επαναφορά στον chrome (ρυθμίσεις->Εμφάνιση σύνθετων ρυθμίσεων->Επαναφορά ρυθμίσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παραξενο...

 

(απο) χθες το μtorrent (2.2.1) ανεβαζει cpu στο 30%+

 

δεν θυμαμαι να το εκανε προηγουμενως,

χωρις να εχω πειραξει καποια ρυθμιση, πφφφ....

 

 

edit: οκ, βρεθηκε, ειχα ξεχασει ανοικτο το windows firewall,

το εκανα disable, σουταρα και το zonealarm που δεν χρησιμοποιουσα ουτως η αλλως κι εστρωσε

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια, πρωτη φορα μπαινω στο τοπικ.. Εχω μεγιστη ταχυτητα τορρεντ 1,1mbps με adsl speed γυρω στα 10 mbps χρονια τωρα παιζω εκει, οτι παροχο και να βαλω, τωρα εχω οτε αν εχει σχεση... Βελτιωνεται αυτο καθολου ή ειμαι μια χαρα? Φοβαμαι να τα πειραξω μην τυχων χασω και αυτο που εχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα σου εξαρτάται πρωτίστως από την απόσταση σου από το dslam του οτε, από την ποιότητα των καλωδιώσεων στο σπίτι σου, από τις αποστάσεις και από την ποιότητα του router.

Το πρώτο όμως είναι η απόσταση από το κέντρο διαμοιρασμού όπου φτάνουν οι οπτικές ίνες του οτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα σου εξαρτάται πρωτίστως από την απόσταση σου από το dslam του οτε, από την ποιότητα των καλωδιώσεων στο σπίτι σου, από τις αποστάσεις και από την ποιότητα του router.

Το πρώτο όμως είναι η απόσταση από το κέντρο διαμοιρασμού όπου φτάνουν οι οπτικές ίνες του οτέ.

vdsl δν μπορω να εχω και το ξερω γιατι απεχω πανω απο 700 μετρα αλλα οχι πανω απο1,5 χλμ... Επισης απο οσο ξερω στην γειτονια μου κλειδωνω στα 14 mbps συμφωνα με ειδικο... Οποτε μπορω να κανω κατι πανω απο 1,1mbps torrent?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να δεις αν μπορείς να βελτιώσεις τα καλώδια στο σπίτι σου ή αν σε παίρνει να τραβήξεις καθαρή γραμμή από έξω. Για πολυκατοικίες άστο.

Μετά μπορείς να ζητήσεις από τον οτε να σε συνδέσει σε router με λιγότερους συνδρομητές σε περίπτωση που αυτό στο οποίο σε έχουν είναι φουλ και όλοι ξεζουμίζουν τις γραμμές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση με τορρεντ αυτό που ρωτάς. 

Kαι με τι εχει σχεση, τρολλαρεις?

Ναι, να δεις αν μπορείς να βελτιώσεις τα καλώδια στο σπίτι σου ή αν σε παίρνει να τραβήξεις καθαρή γραμμή από έξω. Για πολυκατοικίες άστο.

Μετά μπορείς να ζητήσεις από τον οτε να σε συνδέσει σε router με λιγότερους συνδρομητές σε περίπτωση που αυτό στο οποίο σε έχουν είναι φουλ και όλοι ξεζουμίζουν τις γραμμές τους.

Μεσα απο το προγραμμα παιζουν καποιες ρυθμισεις που ανεβαζουν την ταχυτητα, εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι με τι εχει σχεση, τρολλαρεις?

Μεσα απο το προγραμμα παιζουν καποιες ρυθμισεις που ανεβαζουν την ταχυτητα, εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο?

Εγώ τρολάρω ή εσύ. Κάνεις μια ερώτηση σε ένα θέμα με το οποίο δεν έχει καμία σχέση. Κάνεις και τον έξυπνο από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι με τι εχει σχεση, τρολλαρεις?

Μεσα απο το προγραμμα παιζουν καποιες ρυθμισεις που ανεβαζουν την ταχυτητα, εχει δοκιμασει κανεις κατι τετοιο?

 

Αν η γραμμή σου «σηκώνει» μέχρι 1.1Mbps, δε γίνεται να πάρεις κάτι παραπάνω στο torrent.

 

Είναι θέμα γραμμής, όχι του κάθε torrent.

 

Πρέπει να βρεις τρόπο να αυξήσεις την ταχύτητα της γραμμής αν θες κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τρολάρω ή εσύ. Κάνεις μια ερώτηση σε ένα θέμα με το οποίο δεν έχει καμία σχέση. Κάνεις και τον έξυπνο από πάνω.

Αν εχει σχεση ή οχι δεν θα το κρινεις εσυ... Μια χαρα συζητηση κανω με αλλα μελη που καταλαβαν τι ρωταω, γιατι το θεμα δεν ειναι μονοδιαστατο...

Αν η γραμμή σου «σηκώνει» μέχρι 1.1Mbps, δε γίνεται να πάρεις κάτι παραπάνω στο torrent.

 

Είναι θέμα γραμμής, όχι του κάθε torrent.

 

Πρέπει να βρεις τρόπο να αυξήσεις την ταχύτητα της γραμμής αν θες κάτι παραπάνω.

Οκ, απλως περα απο τα δεδομενα της γραμμης, για να μην φανει οτι βγηκα εκτος τοπικ για καποιους,  ρωτησα περισσοτερο για καποιες ρυθμισεις που περνας στο utorrent με τις ip κτλ... Aλλα προφανως δεν ςχουν αμεση συσχετιση. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να δοκιμάσεις τη γραμμή σου κατεβάζοντας ένα (ή περισσότερα) αρχείο από servers που παραδοσιακά τερματίζουν τις γραμμές που έχουμε, π.χ. drivers κάρτας γραφικών, όπως από nVidia και AMD.

 

Ό,τι δεις εκεί, το πολύ κάτι τέτοιο να δεις και στο μTorrent. Παραπάνω δε γίνεται.

 

Αν δεις μια ταχύτητα που δεν την πλησιάζεις καν στο μTorrent, τότε το συζητάμε για το τι μπορείς να κάνεις για να κατεβάζεις full speed και στο μTorrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...