Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 22,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1518

  • ilos

    1382

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, skiabox είπε

Υπάρχει κάπου ολόκληρη η συνέντευξη του Γιάννη στον Σκουντή;

Είμαστε σε αναμονή... Ως τότε...

 

 

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος έχει ξεφύγει εντελώς. Από σιγουράκι θα τους κάνει πάλι μπουρδ... φέτος.

Ούτε στην media day δε πάτησε. Τουλάχιστον ο Simmons και ο Wiggins είναι straight στην βλακεία που τους δέρνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Ο άλλος έχει ξεφύγει εντελώς. Από σιγουράκι θα τους κάνει πάλι μπουρδ... φέτος.

Ούτε στην media day δε πάτησε. Τουλάχιστον ο Simmons και ο Wiggins είναι straight στην βλακεία που τους δέρνει.

Θα κάνει το εμβόλιο αφού πρώτα κάποιος να του  αποδείξει ότι η γη δεν είναι επίπεδη 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Αναρωτιέμαι αν θα έχουν προβλέψει κάποιο όρο στο συμβόλαιό του για μια τέτοια περίπτωση...

Λογικά ναι, σίγουρα τους έχει ξανατυχει τρελός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαίνει δηλαδή ο MVP πρωταθλητής ΝΒΑ και μιλάει για τον "κύριο Νίκο" και το ότι αν δεν ήταν αυτός, δεν θα υπήρχαν μπασκέτες στην Ελλάδα. Πόσο respect.

Για την υπόλοιπη συνέντευξη το μόνο που έχω να πω ότι τόσες δεκαετίες που παρακολουθώ μπάσκετ, πρώτη φορά βλέπω τόσο προσγειωμένο παίκτη σε αυτό το επίπεδο (μοναδική εξαίρεση ο Τεντόγλου αλλά σε άλλου είδους άθλημα).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nzeppos είπε

[...]και μιλάει για τον "κύριο Νίκο" και το ότι αν δεν ήταν αυτός, δεν θα υπήρχαν μπασκέτες στην Ελλάδα.

Εν τω μεταξύ αν και ήμουν στα γεννοφάσκια μου τότε, έχω την εντύπωση ότι δεν περιμέναμε τον κυρ Νίκο για να έχουμε μπασκέτες.

Το πιο απλό, μόνο ταινίες τύπου Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα να δεις που βγήκε το 1982 που ο Nick ήταν στα ξεκινήματά του, βλέπεις «παντού» μπασκέτες.

Δεν το λέω υποτιμητικά για τον Γκάλη, απλά η συγκεκριμένη φράση ακούγεται εδώ και 40 χρόνια κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα υπήρχαν μπασκέτες και πιο πριν αφού το μπάσκετ δεν γεννήθηκε στην Ελλάδα το 1987.

Από τα λίγα που θυμάμαι είχε ήδη υπάρξει το χάλκινο μετάλλιο της Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ μετά το Β' ΠΠ (νομίζω στην Αίγυπτο), κάποιες επιτυχίες της ΧΑΝΘ, ο μεγάλος ευρωπαϊκός Πανελλήνιος της δεκαετίας του '50 λίγο πριν ξεκινήσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών, φυσικά το Κυπελλούχων της ΑΕΚ το '68, μερικές προκρίσεις συλλόγων σε εξάδες και οκτάδες κλπ.

Μπορεί δηλαδή κάποιος να έπαιζε μπάσκετ στις ταινίες ή στην πραγματικότητα, αλλά δεν ξέρω πόσοι τον έπαιρναν στα σοβαρά. Ειδικά αν μιλούσε για στόχους, νίκες και διακρίσεις.

Χωρίς να έχω πολλές αναμνήσεις από εκείνη την εποχή τέλη 70s - αρχές 80s, νομίζω για πολύ κόσμο ίσχυε αυτό που είχα γράψει κάποτε ως αστείο:

ancient_greek_basketball.png

Όλες αυτές οι σκόρπιες επιτυχίες τεσσάρων και πλέον δεκαετιών επισκιάστηκαν μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο μεταξύ 1986 και 1987, με την πρώτη συμμετοχή της Εθνικής σε Παγκόσμιο και (κυρίως) με την κατάκτηση του Ευρωμπάσκετ. Υπήρχε λοιπόν μπάσκετ και πιο πριν αλλά δεν ξέρω πόσοι ασχολούνταν ενεργά και συνειδητά με αυτό, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους την ανάδειξη σε ευρωπαϊκό ή παγκόσμιο επίπεδο.

Νομίζω οι περισσότεροι συμφωνούν ότι το ελληνικό μπάσκετ χωρίζεται σε Προ και Μετά 1987 αφού τότε ήταν που άλλαξαν τα πάντα, κάτι που βαστάει μέχρι τις μέρες μας και συνεχίζεται. Δεν είναι υπερβολή να πούμε πως όλες οι σημερινές επιτυχίες έχουν ως αφετηρία το '87 και άρα τον Γκάλη και την απίθανη παρέα του. Και αντίστοιχα οι επιτυχίες που δεδομένα θα έρθουν στο μέλλον θα έχουν ως αφετηρία τις Ευρωλίγκες των δύο αιωνίων και το πρωτάθλημα του Γιάννη.

ps: η συγκεκριμένη συνέντευξη πολύ καλή πάντως, έκατσα και την άκουσα ολόκληρη χωρίς να έχω τέτοιο σκοπό. Οι ερωτήσεις των Σκουντή και Δάρδαλη περιέργως δεν ήταν οι κλασικές ηλιθιότητες, ούτε ακούσαμε τις παραδοσιακές εξυπνάδες. Ο δε Γιάννης κάτι παραπάνω από απολαυστικός σε κάθε επίπεδο. Αν ένας τέτοιος άνθρωπος δεν μπορεί να αποτελέσει έμπνευση για τον οποιονδήποτε (ακόμα κι αν δεν ενδιαφέρεται για τον αθλητισμό), τότε δεν ξέρω ποιος μπορεί.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Μπορεί δηλαδή κάποιος να έπαιζε μπάσκετ στις ταινίες ή στην πραγματικότητα, αλλά δεν ξέρω πόσοι τον έπαιρναν στα σοβαρά.

Απλά μου φαίνεται κάπως περίεργο να είχαν μπει στη διαδικασία να τοποθετήσουν μπασκέτες παντού, πριν την επιτυχία του 1987, και δε μιλάμε για τις ΗΠΑ, αλλά για την Ελλάδα προ 1987.

Άσχετο: ο Σχορτσιανίτης είναι καλά; Γιατί δεν τον κόβω και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως άσχετα αν υπήρχαν μπασκέτες, θυμάμαι μικρός μόνο μπάλα παίζαμε στα χωράφια πριν ή και κοντά στο 1987. Μάλιστα αν βλέπαμε μπασκέτα με πάνω από 2-3 άτομα τότε μας έκανε εντύπωση αφού δεν υπήρχε ενδιαφέρον από τον κόσμο. Αφού μεγάλωσα και βαρέθηκα να σκίζω φόρμες και να ματώνουν τα γόνατά μου με την μπάλα, σιγά σιγά ασχολήθηκα με το άθλημα και δε σταμάτησα μέχρι να φύγω φοιτητής.

Αλλά σίγουρα δεν υπήρχαν τόσες μπασκέτες πριν το 1987 μέσα σε σχολεία και ειδικά δημοτικά.

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Απλά μου φαίνεται κάπως περίεργο να είχαν μπει στη διαδικασία να τοποθετήσουν μπασκέτες παντού, πριν την επιτυχία του 1987, και δε μιλάμε για τις ΗΠΑ, αλλά για την Ελλάδα προ 1987.

Και όμως ο Μάμρα που όλοι τώρα κράζουνε κατάφερε και το πέρασε αυτό (για μετά το 1987).

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...