Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ σε κάτι Αλεξ & Ρήτα. Επίσης είναι επαγγελματίες με χειρότερες αγωνιστικές συνθήκες, ειδικά Ελλάδα.

Μόνη ένσταση από μένα, εκτός από τα αθλητικά προσόντα, το Ευρωπαϊκό μπάσκετ αυτοταπεινώνεται απ'τη διχόνοια

H FIBA είναι έκτρωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1519

  • ilos

    1443

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

2 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Μόνη ένσταση από μένα, εκτός από τα αθλητικά προσόντα, το Ευρωπαϊκό μπάσκετ αυτοταπεινώνεται απ'τη διχόνοια

H FIBA είναι έκτρωμα.

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτό...τα βλέπουμε τοσα χρονια. Αλλα και να μην υπηρχε η διχονοια θα βλέπαμε τετοιο θεαμα?Θα υπηρχαν αυτά τα budget? Καλως η κακως η "πολιτισμενη" Ευρωπη δεν είναι μπασκετικη...οπου θα μπορουσαν να χωθουν τα λεφτα εκει για κατι παραπανω όπως γινεται στο ποδοσφαιρο βλεπε Αγγλια-Ισπανια και Ch L.  Οι μπασκετομανες είναι κατι χωρες σαν την ελλαδα και την πρωην γιουκοσλαβια οπου δεν εχουν στον ηλιο μοιρα...πως μπορουν να αντισταθουν στο NBA από πλευρα θεαματος,παιχτων και υποδομων όταν ΟΛΑ ξεκινανε από τα λεφτα...Βρίσκονται που και που καποιοι προεδροι που εχουν ομαδα με budget 15-20 εκ. και τους κανουνε οι φίλαθλοι (και με το δικιο τους) θεους...Όταν με 15εκ στην αντιπερα οχθη παιρνεις έναν καλο παιχτη...Θολωνουν και οι παιχτες και το μονο που σκέφτονται είναι πως θα φυγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, margaritagr said:

Οπότε δεν είναι θέμα ανικανότητας μπασκετικής αλλά διαφορας γενετικής φύσεως. 

Σίγουρα είναι και τα "genes" μέσα, αλλά πιστεύεις ότι τα ίδια τούμπανα του NBA θα ήταν έτσι στην Ευρώπη? Ασφαλώς κι όχι, δεν έχουν την ίδια νοοτροπία οι ομάδες εδώ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτό...τα βλέπουμε τοσα χρονια. Αλλα και να μην υπηρχε η διχονοια θα βλέπαμε τετοιο θεαμα?Θα υπηρχαν αυτά τα budget? Καλως η κακως η "πολιτισμενη" Ευρωπη δεν είναι μπασκετικη...οπου θα μπορουσαν να χωθουν τα λεφτα εκει για κατι παραπανω όπως γινεται στο ποδοσφαιρο βλεπε Αγγλια-Ισπανια και Ch L.  Οι μπασκετομανες είναι κατι χωρες σαν την ελλαδα και την πρωην γιουκοσλαβια οπου δεν εχουν στον ηλιο μοιρα...πως μπορουν να αντισταθουν στο NBA από πλευρα θεαματος,παιχτων και υποδομων όταν ΟΛΑ ξεκινανε από τα λεφτα...Βρίσκονται που και που καποιοι προεδροι που εχουν ομαδα με budget 15-20 εκ. και τους κανουνε οι φίλαθλοι (και με το δικιο τους) θεους...Όταν με 15εκ στην αντιπερα οχθη παιρνεις έναν καλο παιχτη...Θολωνουν και οι παιχτες και το μονο που σκέφτονται είναι πως θα φυγουν.

Σε πρώτη φάση, αρέσει δεν αρέσει, πρέπει να υπάρχει ΜΙΑ κυρίαρχη λίγκα. Κλειστή.

Δεν ξέρω αν θα'ναι 30 ομάδες ή 40 χωρισμένες σε λογική περιφερειών (που και αυτό θα΄ταν "ιντριγκαδόρικο").

Οι μικρομεσαίες ομάδες αναγκαστικά σε Β' κατηγορία λίγκας. Ακούγεται unfair, αλλά δες τη "συγχώνευση" στο VTB πόσο ωφέλιμη ήταν.

Με τη σημερινή μορφή (Euroleague, Eurocup, Champions League, Europe Cup) χάνει η μάνα το παιδί. Δεν μπορείς να κρατήσεις το βέλτιστο λέβελ ανταγωνιστικότητας.

Επίσης οι οπαδοί δεν έχουν κοινά γκρουπ συγκέντρωσης, τα διαφημιστικά και τα έσοδα μοιράζονται όπως να'ναι, η μια διοργανώτρια αρχή θέλει να σκάψει τον λάκκο της άλλης. Για γέλια.

Το μπάσκετ έχει πολλά περιθώρια και ας μην είναι μπασκετομάνες όπως λες κάποιες χώρες. Σε βάθος χρόνου όλα αλλάζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι...Εγω θα προτιμουσα να εχουμε μια Ευρωπαικη κλειστη λιγκα με την μορφη του NBA και ας πανε τα εγχωρια για φουντο...Ετσι και αλλιως σε ποιες χωρες διεκδικουν πανω από 2 ομαδες τους τιτλους?Η το να παρει μια ομαδα το Ch. L. του μπάσκετ τι νοημα εχει?Ξερει ότι δεν είναι η καλυτερη στην Ευρωπη και μαλλον δεν είναι καν μεσα στην πρωτη δεκαδα της Ευρώπης, ξερει ότι δεν μπορει να ανεβει στην πρωτη τη ταξη οργανωση aka Euroleague και επισης ξερει ότι τα εσοδα είναι πενιχρα,αρα τρεχα γυρευε… Αλλα όπως λεμε πρεπει να τα βρουν οι διοργανωτριες αρχες μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Οπότε δεν είναι θέμα ανικανότητας μπασκετικής αλλά διαφορας γενετικής φύσεως. Κι αφού το θέμα είναι το μπάσκετ κι όχι η πάλη πχ, εγώ καταλήγω στο ότι οι συγκρίσεις είναι ανούσιες :)

ΟΚ, αν και δεν είναι τόσο θέμα σύγκρισης. Απλά επειδή απόρησες γιατί απαξιώνεται το ευρωπαϊκό σε σχέση με το NBA.

Και φέρνω σαν παράδειγμα το γυναικείο μπάσκετ. Μπορεί να έχει κάποια καλά στοιχεία, αλλά όσο και ν' αρέσει σε κάποιους ή όσα επίπεδα και ν' ανέβει, δεν παύει να είναι γυναικείο μπάσκετ, και σε καμία περίπτωση δεν το λέω υποτιμητικά.

Και μόνο που σκέφτεσαι δηλαδή ότι «μέχρι εκεί μπορούν» από άποψη σωματικών/αθλητικών δυνατοτήτων, το βλέπεις κάπως διαφορετικά. Κάποιοι τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως όσο WNBA έχω δει είναι πολύ πιο εύπεπτο από το 90% του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Τρεις-τέσσερις πάσες και σουτ, γιατί έτσι παίζεται το άθλημα. Το γύρω-γύρω όλοι, επίθεση στα 22 δευτερόλεπτα και ατέλειωτο ξύλο στην άμυνα μπας και κρατήσουμε τον αντίπαλο κάτω από τους 65 (αυτό που οι εδώ ονομάζουν "σκεπτόμενο μπάσκετ" και καμαρώνουν) είναι για όσους προσπαθούν να καλύψουν τις αδυναμίες τους. Γιατί αν δεν είχαν αδυναμίες, τώρα θα ήταν στην απέναντι όχθη να παίρνουν δεκαπλάσια λεφτά.

Σε βάθος χρόνου το υποτιθέμενο "σκεπτόμενο" μπάσκετ καταστρέφει το άθλημα γιατί δεν πουλάει, δεν τραβάει κόσμο στα γήπεδα ούτε μεγάλα τηλεοπτικά συμβόλαια.

Για κλειστές λίγκες δεν είμαι εντελώς σίγουρος γιατί η περίπτωση της Ευρώπης είναι πολύ πιο περίπλοκη και δεν είναι πολύ εύκολο να ακολουθηθεί το μοντέλο του ΝΒΑ (εκτός κι αν κάποια στιγμή φτάσουμε να έχουμε 20+ ανταγωνιστικές ομάδες με salary cap κλπ). Αλλά στην τελική όταν η Τσσκα πάει συνέχεια final four εδώ και 15+ χρόνια και οι τρεις από τους τέσσερις είναι σχεδόν σίγουροι από την αρχή της χρονιάς, τότε στην πράξη το μόνο που αλλάζει είναι οι 2-3 ομάδες στον πάτο της κατάταξης.

Στην τελική δεν νομίζω να θέλει κανένας η Ευρωλίγκα ή το FIBA CL να γίνουν ΝΒΑ σε κάθε επίπεδο, πρώτον γιατί δεν μπορούν και δεύτερον γιατί δεν χρειάζεται. Είναι ο λόγος που το NCAA έχει τόση πέραση στην Αμερική, αφού προτιμάται από πάρα πολύ κόσμο που δεν του αρέσει το ΝΒΑ. Το θέμα μετά είναι τι σόι μπάσκετ θέλει να βλέπει ο καθένας και αυτό είναι προσωπικό γούστο.

ps: όταν μιλάμε για ΝΒΑ πρέπει πάντα να κάνουμε διαχωρισμό μεταξύ κανονικής περιόδου και playoff. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζεις γραμμή 3π, ορίζεις 12λεπτα, και ήδη το under 65 πάει περίπατο.

Έχει μια συγκεκριμένη μορφή το μπάσκετ στα ευρωπαϊκά γήπεδα, και επειδή είναι δυσκοίλιοι στη FIBA φαντάζει κάπως δύσκολο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ~mxls~ είπε

Αλλάζεις γραμμή 3π, ορίζεις 12λεπτα, και ήδη το under 65 πάει περίπατο.

 

δεν νμζ οτι ειναι τοσο απλα...ηδη με την μορφη της Euroleague και οι παιχτες στο τελος της σεζον δεν παιρνουν τα ποδια τους...Θυμαμαι τον Ολυμπιακο περυσι στους τελικους με τον παο και γελαω...αυτο για το 12λεπτο που λες...τωρα για το 3ποντο...εκει να δεις γελιο!Ποσοστα σε μονοψηφια νουμερα θα βλεπαμε! Ολα αυτα αν γινουν αποτομα...αν ξεκινησει σοβαρη δουλεια ομως απο τις ακαδημιες τοτε σιγουρα σε 10 χρονια θα ειναι ολα κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nzeppos said:

Πάντως όσο WNBA έχω δει είναι πολύ πιο εύπεπτο από το 90% του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Το WNBA είναι καλύτερη εμπειρία από το NBA, ειδικά μέσα στο γήπεδο, διότι είναι πολύ -πολύ περισσότερο από ότι φαντάζεστε- ανταγωνιστικό 

Το NCAA είναι βαρετό, ουσιαστικά εξαρτάται απο το ρικρουτ της συγκεκριμένης σίζον των ομάδων που παίζουν στο συγκκριμένο παιχνίδι που κάποιος παρακολουθεί και εξαρτάται σε τι μέρα θα βρεθούν. Αν εξαιρέσουμε το hype από το κολλέγιο, τους φοιτητές, τους απόφοιτους και την ευχή ότι ο νέος iverson ή AD θα είναι στην ομάδα, το μπάσκετ που παίζεται έχει όλα τα μειονεκτήματα που φέρουν ομάδες κάτω των 21. 

 

28 minutes ago, Αλεξανδρος A.92 said:

Θυμαμαι τον Ολυμπιακο περυσι στους τελικους με τον παο και γελαω...

Δε γίνεται το άθλημα να καθορίζεται από ομάδες που δε θέλουν να κάνουν ανανέωση ή που παίζουν τα τελευταία 6-7 χρόνια μέ ένα 4άρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Ψιτ είπε

Το WNBA είναι καλύτερη εμπειρία από το NBA, ειδικά μέσα στο γήπεδο, διότι είναι πολύ -πολύ περισσότερο από ότι φαντάζεστε- ανταγωνιστικό 

Το NCAA είναι βαρετό, ουσιαστικά εξαρτάται απο το ρικρουτ της συγκεκριμένης σίζον των ομάδων που παίζουν στο συγκκριμένο παιχνίδι που κάποιος παρακολουθεί και εξαρτάται σε τι μέρα θα βρεθούν. Αν εξαιρέσουμε το hype από το κολλέγιο, τους φοιτητές, τους απόφοιτους και την ευχή ότι ο νέος iverson ή AD θα είναι στην ομάδα, το μπάσκετ που παίζεται έχει όλα τα μειονεκτήματα που φέρουν ομάδες κάτω των 21. 

Δε γίνεται το άθλημα να καθορίζεται από ομάδες που δε θέλουν να κάνουν ανανέωση ή που παίζουν τα τελευταία 6-7 χρόνια μέ ένα 4άρι.

Κι εγώ το βρίσκω βαρετό το NCAA, τουλάχιστον το λίγο που έχω δει και αυτό σε επίπεδο final four. Φανταζομαι τι γίνεται σε προηγούμενους γύρους. Sweet sixteen που είχα παρακολουθήσει μια φορά κόντεψε να με πάρει ο ύπνος.

Το μεν διαρκές recruiting προσφέρει κάποιο ενδιαφέρον γιατί είναι εξαιρετικά δύσκολο να δημιουργήσεις δυναστεία ενώ όπως τα λες οι περισσότεροι παίκτες είναι αγουροι και δεν έχουν συνεπή απόδοση, ίσως γι αυτό στους μονούς αγώνες του final four οι εκπλήξεις είναι ο κανόνας. 

Για εμένα το πρόβλημα είναι πως επειδή δεν είμαστε πια στο 1984 και η ψαλίδα έχει κλείσει αρκετά, η συντριπτική πλειοψηφία των παικτών του NCAA Div 1 δεν κάνουν ούτε για Eurocup. Άρα δεν βλέπω γιατί να χάνω το χρόνο μου με το Kentucky - Duke (εκτός πια κι αν θέλω να δω κάποιο εκκολαπτομενο Hall of famer), όταν στο Αρμάνι - Μπάγερν παίζεται γενικά καλύτερο μπάσκετ. 

Για προφανείς όμως λόγους οι Αμερικάνοι προτιμούν το κολλεγιακο πάρα το ευρωπαϊκό μπάσκετ και φυσικά αρκετοί από αυτούς σνομπάρουν και το NBA. 

Ps: ανεπανάληπτη όσο και αληθινή η τελευταία ατάκα περί ανανέωσης 4αριου, α ρε κακομοίρη Πρίντεζη μέχρι τα βαθιά σου γεράματα θα σε βάζουν να παίζεις. Πεταχτάρι με τη μαγκούρα. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που παρακολουθώ nba λόγω Αντετοκούνμπο δεν έχω δει ούτε δευτερόλεπτο ευρωπαϊκού μπάσκετ!

Σου φαίνεται slow motion μετά το ευρωπαϊκό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει επίσης το ευρωπαϊκό καλό μπάσκετ (Ευρωλίγκα και μερικες ομάδες Τσάμπιονς λιγκ) διότι προσφέρει διαφορετικό θέαμα λόγω κλειστών συστημάτων και στρατηγικής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...