Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν κράζω/κατηγορώ κανέναν Harden. Αυτός το κομμάτι του κάνει και το κάνει καλά. Αν ήταν να κατηγορήσω κάποιον θα ήταν η λίγκα/διαιτητές που του προσφέρουν ασυλία στα βήματά του και του δίνουν φάουλ σε κάθε μικροεπαφή (καμιά φορά χωρίς να υπάρχει καν επαφή) που ο ίδιος επιδιώκει και τον προπονητή/διοίκηση του που του έχουν δώσει το ελεύθερο να κάνει ό,τι γουστάρει. Και εντάξει, όσο υπάρχει Harden, πες όλα καλά (αν σου αρέσει αυτό το μπασκετ ή σε ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα). Χωρίς αυτόν τι γίνεται; Δείτε το Cleveland χωρίς τον LeBron. Και για να πάμε στο άλλο άκρο, δείτε τους Spurs χωρίς Robinson, Duncan, Ginobili, Parker, Leonard. Επί 25 χρόνια μπαίνουν play-off και είναι συνέχεια στον αφρό. Χτυπάνε συνέχεια πρωτάθλημα; Προφανώς όχι, ούτε φέτος θα το πάρουν. Είναι όμως υπολογίσιμη δύναμη και παίζουν ωραίο μπασκετ και όλα αυτά χωρίς να έχουν ένα αξιόλογο draft pick από το 1997 που πήρανε τον Duncan! (εννοώ προφανώς να έχουν μια καλή σειρά προτεραιότητας στην επιλογή, το οποίο είναι εξαιρετικά σημαντικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1518

  • ilos

    1386

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω γραψει ηδη και σε προηγουμενο ποστ οτι σιχαινομαι τον χαρντεν για τον τροπο που παιζει με τα φαουλ τα φλοπιν και οτι αλλο κανει ουτε μενα μου αρεσει αλλα του βγαζω το καπελο εχει τρομερη ικανοτητα και σαν skills και στο να εκμεταλευεται τους κανονες που λες

αλλα η αληθεια να λεγετε

κανει παπαδες και κερδιζει μονος του τα πιο πολλα ματς

μη ξεχναμε και τι καταπονηση εχει ολο αυτο που κανει ετσι?

εβλεπα εχτες ενα βιντεο με τον τρεισι μακγκρειντι και εξηγουσαι ποσο δυσκολο ειναι να παιρνεις τοσες πολλες προσπαθειεςσερι βραδυα 

δεν ειναι οσο απλο οσο φενεται δλδ.απλα βαραει σουτ απο οπου βρει

+οτι πρεπει ταυτοχρονα να δημιουργησει και για τους υπολοιπους

γενικα το ειπα για το χαρντεν δεν αναφερομαι σε καποιον απλα απο αυτα που διαβαζω το κλιμα ειναι λιγο αρνητικο για υτον και καταλαβαινω το γιατι

ειπα και γω ξανα οτι δε τον παω

 

οι σπερς μιας και το πιασες παιζουν κανονικο μπασκετ επειδη προφανως εχουν εναν απο τους καλυτερους προπονητες ολων των εποχων

δεν υπαρχει συγκριση 

ο νταντονι παιζει μια ζωη το ιδιο αν εχει παικτες (για το συστημα που παιζει)θα του βγει αν δεν εχει δε κανει τιποτα με αυτο το στυλ παιχνιδιου

ξερεις λιγο πολυ απο πριν τι θα παιξουν δλδ

 

παρολαυτα ηταν μια ανασα απο το να αποκλεισουν μια δυναστεια περσυ και αν δεν ειχε τραυματιστει ο πολ μπορει και να το ειχαν κανει και μαλλον θα παιρναν και το πρωταθλημα 

οποτε κατι καλο κανουν

 

Επεξ/σία από gas83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gas83 είπε

εχω γραψει ηδη και σε προηγουμενο ποστ οτι σιχαινομαι τον χαρντεν για τον τροπο που παιζει με τα φαουλ τα φλοπιν και οτι αλλο κανει ουτε μενα μου αρεσει αλλα του βγαζω το καπελο εχει τρομερη ικανοτητα και σαν skills και στο να εκμεταλευεται τους κανονες που λες

αλλα η αληθεια να λεγετε

κανει παπαδες και κερδιζει μονος του τα πιο πολλα ματς

μη ξεχναμε και τι καταπονηση εχει ολο αυτο που κανει ετσι?

εβλεπα εχτες ενα βιντεο με τον τρεισι μακγκρειντι και εξηγουσαι ποσο δυσκολο ειναι να παιρνεις τοσες πολλες προσπαθειεςσερι βραδυα 

δεν ειναι οσο απλο οσο φενεται δλδ.απλα βαραει σουτ απο οπου βρει

+οτι πρεπει ταυτοχρονα να δημιουργησει και για τους υπολοιπους

 

Θα συμφωνησω,οσοσ και να μην μας αρεσει ο ανθρωπος εχει μενει ουσιαστικα μονος να τραβαει κουπι για ολη την ομαδα  CP3,Eric Gordon,Capela ολοι με προβληματα τραυματισμου και αυτος το βιολι του.Νομιζω καπου διαβασα πως εχει το μεγαλυτερο usage rating στην ιστορια αυτη την στιγμη,αν συνεχισει ετσι θα γυρισει μπουμεραγκ στο τελος,θα τα φτυσει στα play offs.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Harden θυμίζει Kobe στα τελειώματά του όπου απλά κυνήγαγε προσωπικά ρεκόρ.
H διαφορά είναι ότι ο 2ος είχε ήδη 5 πρωταθλήματα πριν αρχίσει τις χαζομάρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες έδειχνε στο Cosmote TV OKC-Portland. Ωραίο ματσάκι. Κατά διαστήματα παίζανε και άμυνα. Από Portland, Lillard και McCullough αναμενόμενα όλα τα λεφτά. Nurkic φυσικά από τους καλούς Ευρωπαίους που παίζουν στον ΝΒΑ. Από την άλλη ο George έκανε παπάδες και ο Westbrook άλλο ένα triple-double χωρίς να εκβιάζει ιδιαίτερα προσπάθειες. Και με το παρακάτω εντυπωσιακό κάρφωμα, που νομίζω ότι το έκανε επειδή αγρίεψε γιατί στην προηγούμενη φάση οι δικοί του φώναζαν MVP όταν ήταν ο PG13 στις βολές. Α και οι ντόποιοι σχολιαστές της OKC τραγικοί. Πιο χρωματιστά γυαλιά δε γίνεται 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και λεγαμε για χαρντεν

ημιχρονο στο garden  με τους νικς να προηγουνται του χιουστον 5 ποντους

χαρντεν 36ποντοι 11-21 σουτ

ολοι οι αλλοι μαζι 9-28

μιλαμε ο τυπος ειναι εντελως μονος του καμια βοηθεια

36 ποντοι στο ημιχρονο και χανουν απο τους νικς

let that sink in

edit:61-15-4-5 and the win 

JESUS

Επεξ/σία από gas83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Τι Jesus, μια αηδία είναι πραγματικά. Ντροπή του basket. 

ντροπη (συμφωνω οπως εχω γραψει χιλιες φορες) ξεντροπη αυτα ειναι νουμερα απο βιντεοπαιχνιδι

και η ομαδα του κερδιζει

δε κανει απλα νουμερα για να κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, djuan1988 είπε

5-5 είναι στα τελευταία 10 παιχνίδια, δεν το λες και τρομερό ρεκόρ νικών πάντως. 

11-5 απο οταν τραυματιστηκε ο πωλ και μετα και στη συνεχεια εφευγαν ενας ενας ολοι οι καλοι βασικοι

καποια ματς επαιξε και χωρις καπελα γκορντον πωλ

και περιμενετε να μην παιρνει τοσα σουτ δλδ ποιος θα σκοραρει εγω?

 

11-5 με μιση ομαδα δε το λες και ασχημα στη δυση

δλδ οκ το οτι φενομαι σα να υπερασπιζομαι παικτη που μισω με ξεπερναει αληθεια αλλα επειδη τον μισειτε και σεις δε βλεπετε οτι αυτα που κανει  θα επρεπε να εχουν εστω λιγο το σεβασμο σας

 

τσεκαρε τι κανουν και οι φοβεροι συμπαικτες του που θ απρεπε να παιρνουν πιο πολλα σουτ με το ματς ανοιχτο ακομα

 

θελω να πιστευω οτι δε κοιτατε μονο boxscore ακι βγαζετε συμπερασματα μονιο απο τα ποσα σουτ πηρε και ποσες βολες ειχε αλλα να βλεπετε και τα ματς

οχι μονο το χτεσινο γενικα μεσα σε αυτο το διαστημα

Επεξ/σία από gas83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ρε παιδιά αν κρίνω από τον εαυτό μου και από τα έρμα τα νιάτα μου, τότε που πήγαινα κάθε Σάββατο απόγευμα στο κλειστό, αυτά που θυμάμαι πιο πολύ είναι τον Γκάλη, τον Ίνγκραμ, τον Αντόνιο Ντέιβις, το Φάνη, τον Πρέλεβιτς, το Σάβιτς, τον Κούκοτς (στο Ευρωμπάσκετ του ΟΑΚΑ) και λοιπούς θρύλους του μπάσκετ. Δεν θυμάμαι τόσο τον Άρη, τον Ηρακλή, τον Παναθηναϊκό, την εθνική Κροατίας ή τελοσπάντων δεν τους έδινα τόση σημασία, πιθανόν γιατί ήμουν και πιο μικρός οπότε μου έκανε περισσότερο εντύπωση το κάρφωμα του Τάρπλεϊ και λιγότερο το passing game του καταπληκτικού τότε Περιστερίου.

Θέλω να πω είναι-δεν είναι μπάσκετ αυτό που παίζει αυτή την περίοδο ο Harden και η ομάδα του, κάτι τέτοια τραβάνε τον υγιή φίλαθλο κόσμο στα γήπεδα και τους καναπεδάτους στην τηλεόραση. Πόσοι θα προτιμήσουν να δουν άλλη μια παράσταση του one man show Μούσια και πόσοι το ουσιαστικό μεν παιχνίδι των φετινών Nuggets που όμως δεν έχουν κανένα κράχτη στο ρόστερ τους; Το κάθε ένα έχει το κοινό του και η κάθε πλευρά έχει το δίκιο της, αυτοί όμως που τελικά φέρνουν τα λεφτά και απογειώνουν τη δημοτικότητα του αθλήματος είναι οι Harden του κόσμου τούτου.

ps: ως "υγιή" φίλαθλο κόσμο ορίζω αυτούς που πάνε στο γήπεδο για να δουν την ομάδα τους βρέξει-χιονίσει και όχι όσους θυμούνται πως η περιοχή/δήμος/πόλη/νομός τους έχει ομάδα μόνο αν νικάνε και παίρνουν κούπες. Κάτι που στην Ελλάδα δυστυχώς είναι ο κανόνας σε όλα τα αθλήματα, όχι μόνο στο μπάσκετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στον Γιαννη 

Παρεμπιπτοντως ο Rondo  επεστρεψε 100% υγιεις και δριμυτερος,πηρε τεχνικη ποινη γιατι πηγε να αποσπασει την προσοχη του παιχτη που εριχνε βολες πετώντας την πετσετα,:D:D:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...