Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To παυπαλ τουλάχιστον για ελλαδα (δεν ξέρω τι γινετε με αλλες χωρες) δέχεται Viisa, MasterCard, AmericanExpress και discover

 

εγω δεν ρωτησα κατι αν απαντας σε μενα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ και μερικές μέρες όταν πάω να κάνω πληρωμή μέσω paypal μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

"Please go to www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase."

 

Το περίεργο είναι πως χρησιμοποιώ το paypal εδώ και 2 χρόνια με την ίδια κάρτα (χρεωστική Visa Πειραιώς) για αγορές είτε σε ebay είτε όπου αλλού υποστηρίζεται και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα!

capital controls σου λεει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Online ανανέωση vodafone πήγα να κάνω...

και μια αγορά εισιτηρίου ryanair

νομίζω αυτό γίνεται με την πιστωτική χωρίς να μεσολαβεί το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω ενα προβληματακι, "Πριν" capital controls εκανα αγορες ολα comple κτλ. "Μετα" capital controls εκανα μια "ανανεωση στοιχειων" και ενα remove της καρτας. Τωρα δεν μου δεχεται την ιδια καρτα που ειχα. Αυτο τωρα ειναι θεμα paypal ? ή Τραπεζών (capital controls) ? Λεω να περιμενω μεχρι αυριο γιατι ειπανε πως αυριο θα ανοιξουν οι τραπεζες και να ξαναπροσπαθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα capital controls και αυτο γιατι για να ξαναβαλεις μια καρτα στο paypal πρεπει να σε χρεωσει 1 ευρω νομιζω για να σου στειλει το κωδικο επαληθευσης οτι ειναι δικος σου ο λογαριασμος/καρτα.

 

Απο τη στιγμη που οι τραπεζες εχουν μπλοκαρει ολους τους λογαριασμους στο να στελνουν λεφτα στο εξωτερικο δεν μπορεις να την επαληθεύσεις.

 

Και αυτο δεν νομιζω να αλλαξει συντομα με βαση αυτα που ακουω στις ειδησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα capital controls και αυτο γιατι για να ξαναβαλεις μια καρτα στο paypal πρεπει να σε χρεωσει 1 ευρω νομιζω για να σου στειλει το κωδικο επαληθευσης οτι ειναι δικος σου ο λογαριασμος/καρτα.

 

Απο τη στιγμη που οι τραπεζες εχουν μπλοκαρει ολους τους λογαριασμους στο να στελνουν λεφτα στο εξωτερικο δεν μπορεις να την επαληθεύσεις.

 

Και αυτο δεν νομιζω να αλλαξει συντομα με βαση αυτα που ακουω στις ειδησεις.

Ναι λεει οταν θα πατησω continue θα μου τραβιξει 1,50 euro για να δουμε τι θα γινει.... παντος ειπανε κανονικα οι τραπεζες θα ειναι πληρης ανοιχτες μετα απο 2 μηνες γιατι ακομα το grexit ειναι στον αερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ανοιξουν κανονικα ωστε να μπορουμε να στειλουμε χρηματα στο εξωτερικο τοτε μην περιμενεις να μπορεις να κανεις κατι οσο αφορα το paypal.

 

Και εσυ γιατι εσβησες τη καρτα που ηδη ειχες κανει verify στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο νεο είναι το παρακατω και ισχυει απο σήμερα, αν κανει κάποιος αγορά με παυπαλ ας μας ενημερώσει αν μέσα στα "αγαθά" είναι και το παυπαλ

 

 

--------------------------

Επίσης, απαγορεύονται οι αναλήψεις μετρητών με χρήση πιστωτικών και προπληρωμένων καρτών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

- Η χρήση πιστωτικής και χρεωστικής κάρτας στο εξωτερικό μπορεί να γίνει μόνο για αγορά αγαθών και υπηρεσιών, όχι για την ανάληψη μετρητών έως το ανώτατο όριο της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μιλά για αγορές στο εξωτερικό και όχι από το εξωτερικό.

Αυτό σημαίνει ότι εφόσον είσαι στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις χρήση της κάρτας, όχι όμως όταν είσαι στο εσωτερικό (για αγορές απ' έξω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι απελπισμένος, αλλά επειδή βλέπω τα CC να κρατάνε αρκετό καιρό ψάχνω να βρω εναλακτικούς τρόπους για το paypal, και θα ήθελα τα φώτα σας εάν κάποιος έχει εμπειρία. 

 

Απ'ότι βλέπω ως κάτοικος Ελλάδας δεν γίνεται να προσθέσω κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό και να τη χρησιμοποιώ για αγορές ή υπηρεσίες. Αυτό ισχύει ακόμα ?

 

Σε περίπτωση που ανοίξω νέο λογαριασμό Paypal στο όνομα της γυναίκας μου βάζοντας διεύθυνση κατοικίας στην Κύπρο, και προσθέσω τη χρεωστική που έχει σε Κυπριακή τραπεζα, 

1. Θα έχω πρόβλημα εαν δημιουργήσω το λογαριασμό της από ελληνική IP ?

2. Υποθέτω πως θα χτυπάει καμπανάκι όταν φαίνεται ότι ζητάω χρήματα από τον λογαριασμό της να μου έρθουν στο paypal balance μου, και τα λαμβάνω από την ίδια IP 

 

Εχω σκεφτεί να το κάνω από vpn (καθώς επίσης να αφήσω ένα μηχάνημα να τρέχει με teamviewer)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λα τα φώτα σας εάν κάποιος έχει εμπειρία.

 

Απ'ότι βλέπω ως κάτοικος Ελλάδας δεν γίνεται να προσθέσω κάρτα που έχει εκδοθεί στο εξωτερικό και να τη χρησιμοποιώ για αγορές ή υπηρεσίες. Αυτό ισχύει ακόμα ?

 

 

Αυτό από που προκύπτει το εχεις κανει και δεν την δεχετε τι κάρτα είναι αυτη?

 

 

Τα cc έχουν να κάνουν με τις τράπεζες και όχι με το paypal και τις ips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...